Jaehaerys II Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Jaehaerys II sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Jaehaerys II Targaryen
TargaryenHanesi.png
JAEHAERYS II.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat 259FS262FS
Tam isim İsminin İkincisi Jaehaerys Targaryen
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Irk Valyrian
Doğum 225FS, Kral'ın Şehri.
Ölüm 262FS, Kral'ın Şehri.
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Aegon V Targaryen
Varis Aerys II Targaryen
Sonraki Aerys II Targaryen
Kraliçe Shaera Targaryen
Çocuk Aerys II Targaryen
Rhaella Targaryen
Baba Aegon V Targaryen
Anne Betha Blackwood
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Jaehaerys II Targaryen, Demir Taht'a oturan on altıncı Targaryen kralı ve Yedi Krallığın Lordu'dur. Kral Aegon V Targaryen ile Kraliçe Betha Blackwood'un doğan ikinci oğludur. Jaehaerys, Aerys II Targaryen'in babası; Prens Rhaegar, Prens Viserys ve Kraliçe Daenerys'in dedesidir.

Görünüş ve Karakter

Jaehaerys soluk, zayıf, mor gözlü, omuzlarına kadar dökülen saçlarıyla hasta bir adam görünümündedir. Dedesi Maekar I Targaryen'in tacını takar. Hayatı boyunca birçok hastalık geçirmiş ve çok acı çekmiştir. Sevimli ve zeki olsa da henüz otuz yedi yaşında ölmüştür.

Hayatı

İlk Zamanlar

Jaehaerys'in babası Kral Aegon V Targaryen, Targaryen'lerin geleneksel ensest evliliğinden hoşlanmadığında bu geleneği kaldırmaya karar verir. Böylece 237FS'de Nehirova Lordunun kızı Celia Tully ile nişanlanır. Ancak küçüklüğünden beri kız kardeşi Prenses Shaera'ya aşıktır ve babasının aksine daha gelenekçi bir yapıya sahiptir. Shaera'da Jaehaerys'e aşıktır. Kral Aegon ve Kraliçe Betha durumu anladıklarında çocuklarını uyarırlar. İki kardeşi ayırmak için herşeyi yaparlar ancak kardeşlerin birbirine olan aşkı arttırmışlardır.

Jaehaerys Celia Tully'le nişanlanırken Prenses Shaera 237FS'de Yüksek Bahçe'nin varisi Luthor Tyrell'la nişanlanır. Prens Jaehaerys ile Prenses Shaera'nın ağabeyi Prens Duncan, 239FS'de Lord Lyonel Baratheon'un kızıyla olan nişanını bozar ve Eskitaş'lı Jenny ile evlenir. Böylece Jaehaerys ile Shaera'nın evlenmesi için umutları olur. Duncan, tahtın varisliği ve eşi arasında seçim yapılması istendiğinde eşini seçer. Kral Aegon oğlunun varisliği elinden alınsa da bunu kabul eder.

240FS'de Jaehaerys ve Shaera evlenmeye karar verir. Muhafızları atlatarak gizlice evlenirler ve evlilik tamamına erer. Aegon evliliği öğrendiğinde çaresiz bir şekilde kabul eder çünkü evlilik gerçekleşmiş ve alternatifi olmayan bir şekilde tamamına ermiştir. Aegon çocuklarının isteklerine uyum sağlamaya zorlanırken Tully ve Tyrell'ların öfkeleri ile uğraşır.

Ağabeyleri Duncan ve Jaehaerys'i örnek alan Prens Daeron kendi nişanını bozar. Böylece Kral Aegon'un tüm oğulları tıpkı babalarının aşık olarak evlenmesi gibi aşık oldukları kişilerle yaşamışlardır.

244FS'de Jaehaerys ile Shaera'nın ilk çocukları Aerys dünyaya gelir. İki yıl sonra ise Rhaella doğar.

Bir gün Eskitaş'lı Jenny saraya bir orman cadısı getirir, cadı Vadedilen Prensin Aerys ve Rhaella'nın soyundan geleceğini söyler. Bunun üzerine kendisi aşık olarak evlenmiş olan Jaehaerys oğlu Prens Aerys ile kızı Prenses Rhaella'yı birbirleri ile evlenmek istemeselerde zorla evlendirir. Kral Aegon oğlunun yaptıklarıyla hayal kırıklığına uğrasa da müdahale etmez.

Aerys ve Rhaella'nın ilk çocuğu Prens Rhaegar, 259FS'de aralarında Kral Aegon V Targaryen ve Prens Duncan Targaryen'in de olduğu birçok Targaryen mensubunun öldüğü Yaz Kalesi Trajedisi'nde doğar.

Saltanatı

Jaehaerys otuz dört yaşında tahta çıkar. Genç yaşına rağmen sadece üç kuşa yıl tahtta kalır. Sonradan Gece Gözcüleri'ne katılan Dalbridge, Jaehaerys'in yaveridir.

Saltanatı sırasında gerçekleşen en büyük olan Dokuzmetelik Kralları'nın Savaşı'dır. Savaş planları Jaehaerys'in tahta geçmesinden önce yapılmıştır. Dokuzun Grubu'nun Basamaktaşı'nı ele geçirmesinin ardından Jaehaerys, Yedi Krallığa karşı yapılacak savaşta adaların üs olarak kullanılmasından korkar. Aegon V Targaryen'in oğulları arasında savaş becerisi en az olan Jaehaerys, Blackfyre İsyancılarının sonuncusu Canavar Maelys'e karşı diyarı savunur. İsyanı sona erdirmek isteyen Jaehaerys, Demir Taht'ın ordularını toplar. Jaehaerys, Maelys'e karşı ordunun başında kendisinin olmasını düşünse de hem Kral Eli Lord Ormund Baratheon hemde Kraliçe Shaera Targaryen kralın bu düşünceden vazgeçmesini sağlar. Kral yerine orduyu Lord Ormund komuta eder. 260FS'de Targaryen orduları üç adaya ayak basarlar ve yıl sonuna kadar savaş devam eder. Sonunda genç bir şövalye olan Sör Barristan Selmy Canavar Maelys'i teke tek bir mücadelede öldürür. Maelys öldüğünde Dokuzun Grubu'ndan geri kalanlar Westeros'a ilgilerini kaybeder ve kendi bölgelerine çekilirler.

Sağlığının kötü olması nedeniyle Jaehaerys birçok kişi tarafından zayıf görülür ancak Kral Muhafızları'na katılan Sör Barristan Selmy daha farklı düşünür. Jaehaerys üç yıl hükümet sürse de saltanatı iyi geçmiştir. Blackfyre isyanlarının sona ermesi ile babasının zamanında sorun yaşadığı büyük hanelerle arasını düzeltmiş ve böylece yetenekli bir kral olduğunu ispat etmiştir. 262FS'de henüz tahta çıkalı üç yıl olan Kral Jaehaerys II Targaryen, ani bir nefes darlığı şikayeti sonrasında henüz otuz yedi yaşında ölmüştür.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Arstan Beyazsakal Daenerys Targaryen'e dedesi Jaehaerys'i anlatır. Dany, Arstan'ın dedesini tanıdığını ve ailesi hakkında bilgi vereceğini düşünür. Arstan ayrıca ailesinin gizli bir deliliği olduğu ve Jaehaerys'in bir zamanlar kendisine deliliğin ve bilgeliğin madalyonun iki yüzü olduğunu anlattığını söyler.

Ejderhaların Dansı

Meereen'de Sör Barristan Selmy Dany'e, dedesi Kral Jaehaerys'in Prens Aerys'le Prenses Rhaella'nın düğününü ayarladığını anlatır.

Daenerys'in ortadan kaybolmasından sonra Sör Barristan Selmy geceleri yaptığı başarısızlıkları düşünür; bunlardan biri ise herkesin zayıf gördüğü Jaehaerys'in oğlu Aerys II Targaryen'in çılgınlıkla kendisini bitirdiği zaman kendisinin beyaz pelerin içinde tahtın yanında olduğunu hatırlar. Sör Barristan; herşeyi duyduğunu, gördüğünü ancak hiçbiriyle yapamadığını hatırlar.

Büyük Piramidin seyirci odasında Amiral Groleo'nun kesilmiş başını Kral Hizdahr zo Loraq'ın önüne attıklarında Sör Barristan tahta bakar ve bu zamana kadar hizmet ettiği kralların bu kışkırtmaya nasıl tepki vereceğini düşünür, pek çok kişi tarafından zayıf görülen Jaehaerys'in bile Kanlısakal ile Yunkai'li köle tacirlerinin tutuklanmasını emredeceğini düşünür.

Alıntı

Bir keresinde Kral Jaehaerys, deliliğin ve dehanın aynı sikkenin iki yüzü olduğunu söylemişti bana. Ne zaman bir Targaryen doğsa, demişti, tanrılar sikkeyi havaya atar ve bütün dünya sikkenin yere nasıl düşeceğini görmek için nefesini tutar.

Barristan Selmy'den Daenerys Targaryen'e

 

Jaehaerys. Bu yaşlı adam dedemi tanıyor.

Daenerys'in düşünceleri

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon V
 
Betha
Blackwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Duncan
 
Eskitaş'lı
Jenny
 
Jaehaerys II
 
Shaera
 
Daeron
 
Rhaelle
 
Ormund
Baratheon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aerys II
 
Rhaella
 
 
 
 
 
 
 
Baratheon
Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaegar
 
Elia
Martell
 
Shaena
 
 
Ölü Doğan Çocuk
 
 
Jaehaerys
 
 
Drogo
 
Daenerys
 
Hizdahr
zo Loraq
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaenys
 
Aegon
 
 
 
Daeron
 
Aegon
 
Viserys
 
Rhaego