Jaehaerys I Targaryen

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Jaehaerys I Targaryen
TargaryenHanesi.png
JAEHAERYS I.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 48FS 103
Tam isim İsminin Birincisi Jaehaerys Targaryen
Lakap Arabulucu
Bilge
Eski Kral
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum FS 34Kral'ın Şehri
Ölüm FS 103Kral'ın Şehri
Irk Valyrian
Aile
Hane Targaryen Hanesi
Önceki Maegor I Targaryen
Varis 1. Aerea Targaryen (FS 48 - FS 52)
2. Aegon Targaryen (FS 52)
3. Aerea Targaryen (FS 52 - FS 53)
4. Daenerys Targaryen (FS 53 - FS 55)
5. Aemon Targaryen (FS 55 - FS 92)
6. Baelon Targaryen (FS 92 - FS 101)
7. Viserys Targaryen (FS 101 - FS 103)
Sonraki Viserys I Targaryen
Kraliçe Alysanne Targaryen
Çocuk Aegon Targaryen
Daenerys Targaryen
Aemon Targaryen
Baelon Targaryen
Alyssa Targaryen
Maegelle Targaryen
Vaegon Targaryen
Daella Targaryen
Saera Targaryen
Viserra Targaryen
Gaemon Targaryen
Valerion Targaryen
Gael Targaryen
Baba Aenys I Targaryen
Anne Alyssa Velaryon
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)

Kral Jaehaerys I Targaryen yada bilinen adlarıyla Arabulucu, Bilge ve Eski Kral, Demir Taht'a oturan dördüncü Targaryen kralıdır. FS 48 ile FS 103 arası saltanat sürer. Ejderha sürücüsüdür ve ejderhası Vermithor'dur. Fatih Aegon'un torunudur.

Görünüş ve Karakter

Yarı resmi kaynaklara göre Jaehaerys'in çok uzun bir sakalı vardır öyleki sonraki yıllarda bilge ve onurlu görünmesini sağlar. Jaehaerys savaşçı olmaktan çok bir bilgeydi, tacı yedi farklı renkte taşlardan meydana gelen basit bir altın taçtır.

Jaehaerys yetenekli bir savaşçı, iyi bir binici ve herşeyden önce bir bilgeydi. Düşünceleri ve yaptığı işlerde barışçıl davranması en belirgin özelliğiydi.

Tarihi

Erken Yaşamı

Jaehaerys, Kral Aenys ile Kraliçe Alyssa'nın üçüncü oğludur. İnancın Ayaklanması sırasında Kral'ın Şehri'nin güvensiz olduğunu düşünen Aenys, Batı Toprakları'na giden oğlu Aegon ve kızı Rhaena hariç eşi ve tüm çocukları ile Ejderha Kayası'na kaçar.

Ejderha Kayası'nda Aenys'i koruyan Visenya Targaryen İnanca ateş ve kanla geri döneceğine söz verir. Aenys hasta düşer. Dul Kraliçe Visenya bizzat iyileşmesi için çaba gösterir ve Aenys kendine gelmeye başlar. Ancak oğlu ve kızının Crakehall'da kuşatıldıkları haberini alınca fenalaşır. Üç gün içerisinde ölür. Visenya Maegor'u getirmek için Pentos'a uçar.

Visenya bir komplo kurar ve Jaehaerys'in ağabeyi Aegon yerine Maegor I Targaryen'i tahta geçirir. Visenya iki yıl boyunca Alyssa ve çocuklarını Ejderha Kayası'nda tutsak alır. Herhangi bir sorun çıkartmamak için Jaehaerys'in ağabeyi Prens Viserys'i Maegor'un yaveri yaparlar.

Jaehaerys'in en büyük ağabeyi Prens Aegon ise babasının tahtını geri almak için Maegor'a isyan eder ancak Tanrıların Gözü Altındaki Savaş'ta Maegor tarafından öldürülür.

FS 44'de Visenya'nın ölümüyle bir kaos ortamı oluşmuş ve fırsattan yararlanan Alyssa kızı Alysanne ve oğlu Jaehaerys'le birlikte kaçar. Kaçarken Valyrian Çeliği'nden Kara Kız Kardeş adındaki kılıcı alır. Fırtına Burnu'na sığınırlar. Buna karşılık Maegor Prens Viserys'e işkence etmiş ve öldürmüş, Kızıl Kale'nin avlusuna cesedi iki hafta bekletmiştir.

FS 48'de Maegor I Targaryen'a halkta isyan etmişti. Kral Aenys'in yaşayan tek oğlu Jaehaerys Demir Taht için isyan eder. Fırtına Burnu Lordu Rogar Baratheon, Kral Eli ve Diyarın Koruyucusu ilan edilir ve Jaehaerys'in iddiasına destek verir.

Maegor'un Demir Taht'ta gizemli ölümünün ardından Jaehaerys on dört yaşında taç giyer ve kız kardeşi Alysanne Targaryen ile evlenir.

Saltanatı

Jaehaerys kendi saltanatı sırasında amcası Maegor'un uğraştığı İnancın çıkarttığı isyanı bastırmakta uğraşır. Önceleri Maegor gibi isyan edenlerin başlarına ödül koyar ancak isyan devam eder. Bunun üzerine tüm isyancılara af ilan eder ve isyan sona erer. Demir Taht'ın sonuna kadar İnancı savunacağını söylemesi ile isyanda sona erer. Bu hareketi ile Arabulucu unvanına sahip olur. Jaehaerys saltanatının ilerleyen yıllarında İnancın elinden yargılama yetkisini alır. Zengin ve vicdansız septonlara karşı onları ücretsiz vaaz verecekleri septlere sürmüş ve halk da bundan memnun olmuştur.

Jaehaerys Targaryen kralları arasında en uzun süre iktidarda kalmıştır. Bu süre yaklaşık elli beş yıldır ve bu nedenle Eski Kral unvanı sahibi olur. Jaehaerys diyara kardeşi ve aynı zamanda eşi İyi Kraliçe Alysanne ile beraber barış ve refah getirir. Alysanne lordların İlk Gece haklarının kaldırılması konusunda kocasını ikna eder. Jaehaerys'in en sevdiği arkadaşı Septon Barth iken en büyük aşkı Alysanne'dir. Barth keskin zekası nedeniyle Kızıl Kale'nin kütüphanesinde çalışır. Okumayı seven genç Jaehaerys defter kayıtlarına baktığı sıralarda Barth'la tanışır. Ardından Jaehaerys hiç beklenmedik bir şekilde ve bu zamana kadar kimsenin yapmadığı bir şeyi yapar ve Barth'ı Kral Eli ilan eder. Barth yetenekli olduğunu kanıtlar ve kırk yıl Kral Eli görevini yapar.

Barth'ın yardımıyla Jaehaerys kendisinden önceki krallardan daha fazla reform yapar. Dorne Hudutları'ndan Kuzey'e kadar olan bölgelerde ortak yasalar alır bu yasaları birleştiren bir anayasa hazırlar. Kral'ın Şehri'nde kanalizasyon ve kuyular yaptırmış ve diğer şehirlere örnek olmasını sağlamıştır. Barth temiz suyun insan sağlığına etkisine inanmış, atıkların oluşturduğu zarardan şehir korumaya çalışmıştır. Geniş yollar yapılmış, tüm bu yolların genel ismine Kral Yolu adı verilmiştir. Eşi ile çıktığı seyahatlerinde uğradığı İki Taç sonradan Kavşaktaki Han ismini alır.

Aralarında iki bin yıldır düşman olan Blackwood ile Bracken hanelerini barıştırmış ve diplomaside başarılı olduğunu kanıtlamıştır.

Jaehaerys ile Kraliçe Alysanne'ın beraber yaptıkları ünlü seyahatlerinden biri de Kuzey'e yapılan altı ejderha ve sarayın yarısının gittiği seyahattir. Jaehaerys torunu Viserys'e Sur'un ardındaki Yabanılları, devleri ve kurtları yenmek için Kuzey'e gideceğini söyler.

Jaehaerys, Alysanne ve oğulları Aemon

Eşinin mücevherlerini ve adamlarını Gece Gözcüleri'nin yeni kalesi Derin Göl'ün inşa edilmesi Jaehaerys'in saltanatı sırasında olur.

Jaehaerys ile Alysanne'nın on üç çocuğu olur ancak sadece dokuzu erginliğe ulaşır. Dokuz çocuğunun en büyüğü Aemon ikincisi ise Baelon'du. Jaehaerys, Aemon FS 92'de öldüğünde varis olarak Aemon'un kızı Rhaenys yerine Baelon'u seçer. Jaehaerys'in aldığı bu kararla eşi arasında İkinci Tartışma çıkmış, FS 94'de kızı Septa Maegelle tarafından sorun çözülmüştür.

Kral Jaehaerys FS 94'de Kral'ın Şehri'nde elli yıllık saltanatı şerefine bir turnuva organize eder. Şampiyonlar ilan edilmeden önceki son düelloda Westeros'daki turnuva tarihinin en güzel görüntüsü gerçekleşir. Sör Ryam Redwyne ile Sör Clement Crabb birbirlerine karşı otuz mızrak kırarlar.

Eski arkadaşı Septon Barth'ın ölmesiyle Jaehaerys, Kral Muhafızları Lord Kumandanı olan Sör Ryam Redwyne'i Kral Eli ilan eder. Sör Ryam büyük bir şövalye olsa da iyi bir el olamaz ve bir süre sonra Prens Baelon El ilan edilir.

Baelon FS 101'de aniden ölür ve yerine uzun süre bu görevi sürdürecek olan Sör Otto Hightower gelir. Baelon'un ölümüyle ilk Büyük Konsey kurulur. 101'in Büyük Konseyi'nde Prens Viserys Jaehaerys'in varisi olarak seçilir.

Sevgili eşi Alysanne ile oğlu Baelon'un ölümleri Jaehaerys'i kedere boğar. Eski Kral saltanatının son iki yılını yatalak ve kendini bilmeden geçirdi. Bu zamanda Kral Eli Sör Otto Hightower diyara hükmederken kızı Alicent Hightower kralın bakımını, yıkanmasını ve beslemesini gerçekleştirdi.

Jaehaerys FS 103'de altmış dokuz yaşında öldü. Cesedi Ejderha Çukuru'nda yakıldı ve külleri Kızıl Kale'nin altında İyi Kraliçe Alysanne'ın yanjna gömülür. Westeros'da Dorne dahil yaş tutuldu.

Jaehaerys'in Turnuvası.JPG

Miras

Jaehaerys'in tüm saltanatı Targaryen saltanatının en ferah zamanları olarak hatırlanır. Hükümdarlığı Yedi Krallık'ta huzur, barış ve istikrar getirir. Jaehaerys muhtemelen Westeros tarihinde görülen en iyi kraldır.

Jaehaerys'in Küçük Konseyi

Jaehaerys'in saltanatı sırasında bilinen Konsey üyeleri;

Kitaplardan Alıntılar

Prenses ve Kraliçe

Yedi farklı taşla süslenmiş altın bir taç. Kral Muhafızları'ndan Sör Steffon Darklyn Siyahlar için tacı çalarak Ejderha Kayası'na gelir. Bu taç Kral Viserys'in ondan öncede dedesi Kral Jaehaerys'in tacıdır.

Kılıçların Fırtınası

Ejderha Kayası üzerinde Üstat Pylos Davos Seaworth'e ejderha krallarının kendi kanlarından Baelor Mızrakkıran ve Zalim Maegor'u Kral Eli yaptıklarını anlatır. Buna karşılık Jaehaerys'in Kızıl Kale'de tanıdığı ve dost olduğu demircinin oğlu Septon Barth'ı kırk yıl Kral Eli görevinde tuttuğunu ve bu görevde başarılı olduğunu söyler.

Kargaların Ziyafeti

Samwell Tarly Sur'da iki yüz yıl önce Kraliçe Alysanne'in ejderhası ile Gece Gözcüleri'ne tek başına geldiği ve ardından kocası Jaehaerys'in onun peşinden geldiğini hatırlar.

Kral Tommen'ı kutsamayan yeni Yüce Septon Jaehaerys'in yakaladığı İnancın silahlanması isteğini Cersei'ye ilettiğinde Kraliçe İnancın Demir Taht'ı savunması konusunda yemin edilmesini ister. Cersei bu konuda Jaehaerys'in neler yaptığını düşünür.

Nehirova'da Leydi Genna Lannister Kraliçe Cersei'nin İnancı silahlandırması konusunda neler düşündüğünü ve Kral Jaehaerys'in Kılıçlar ile Yıldızlar'ı nasıl bitirdiğini Jaime'ye hatırlatır.

Nehir Toprakları'nda yaptığı seyahatleri sırasında Septon Meribald Brienne Tarth ve yoldaşlarına Yol Ağzındaki Han'ın tarihini anlatır. Hanın Jaehaerys döneminde yapıldığını, Kral Jaehaerys ve eşinin yaptığı seyahatlerde orada konakladıkları için onurlarına hanın isminin İki Taç olarak değiştirildiğini anlatır.

Ejderhaların Dansı

Theon Greyjoy İlk Gece hakkının Kral Jaehaerys tarafından kraliçesinin isteği üzerine kaldırıldığınü söyler ancak Roose Bolton Kuzey'de eski düzenin değişmediğini açıklar.

Alıntılar

Öldüğünde altmış dokuz yaşındaydı, elli beş yıl boyunca akıllı bir şekilde diyarı yönetmiştir. Westeros onun ölümüyle yasa bürünmüş hatta Dorne'daki kadın ve erkekler elbiselerini parçalayarak yaslarını belli ederler. Külleri Kızıl Kale'nin altında aşkı Alysanne'in yanına gömülür. Kendisi gibi biri diyara gelmemiştir.

Üstat Yandel

Aile

Atalar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Valaena
Velaryon
 
Aerion
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Visenya
 
Aegon I
 
Rhaenys
 
 
Orys
Baratheon
 
Argella
Durrendon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ceryse
Hightower
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
Baratheon Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Elinor
Costayne
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alys
Harroway
 
 
Maegor I
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne
Westerling
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyanna
 
 
 
 
 
 
Rhalla
 
Aerea
 
 
 
 
 
 
 
Targaryen Hanesi
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


Çocuklar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Aenys I
 
Alyssa
Velaryon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Aegon
 
Viserys
 
Jaehaerys I
 
Alysanne
 
Vaella
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Issue
 
Aegon
 
Daenerys
 
Aemon
 
 
Baelon
 
Alyssa
 
Maegelle
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Vaegon
 
Daella
 
Saera
 
Viserra
 
Gaemon
 
Valerion
 
Gael
 


Torunlar

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor