Jaehaerys Targaryen (Aegon II'nin Oğlu)

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
TargaryenHanesi.png
Jaehaerys Targaryen
TargaryenHanesi.png
Jaehaerys Targaryen 123.jpeg
Karakter Bilgisi
Unvan Prens
Bağlılık Targaryen Hanesi
Yeşiller
Doğum 123FS
Ölüm 129FSKral'ın Şehri
Kitap(lar) Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Prens Jaehaerys Targaryen, Kral Aegon II Targaryen'ın ile kız kardeşi-eşi olan Kraliçe Helaena Targaryen'ın oğullarıydı. Kral Aegon'un ilk oğluydu ve Demir Taht'ın varisiydi. İkizi Prenses Jaehaera Targaryen ve küçük kardeşi Prens Maelor Targaryen'dir. Ejderhasının ismi ise Shrykos'dur.

Görünüş ve Karakter

Jaehaerys, ikizinden daha büyük ve daha sağlıklıdır, fakat sol elinde altı parmak, iki ayağında da altışar parmakla dünyaya gelmişti.

Tarih

Erken Yaşamı

Prens Jaehaerys, anne babasının evliliğinden yaklaşık bir yıl sonra, 123FS yılında doğdu. Kral Viserys I Targaryen'in konseyindeki Yeşiller, Prens Aegon II Targaryen'in yeni bir varisi olduğu için mutluydular. Doğumundan sonra Jaehaerys'in ve ikizi Jaehaera'nın da beşiğine ejderha yumurtası yerleştirilir. İki yumurta da kısa sürede çatlar ve Jaehaerys'e bağlı olan Shrykos dünyaya gelir.

Aynı yıl içerisinde Jaehaerys'in üvey kardeşleri olan bir oğlan ve bir kız doğar. Oğlanın annesi İpek Caddesi'nden bir fahişe, kızın annesi ise Jaehaerys'in büyükannesi olan Alicent Hightower'ın hizmetçisi olan bir kadındır. 127FS yılında ise asıl kardeşi olan Maelor doğar.

129FS yılının üçüncü dolunayının üçüncü gününde Jaehaerys, ikizi Jaehaera, kardeşi Maelor ve anneleri Prenses Helaena Targaryen,dedesi Kral Viserys I Targaryen'i ziyarete gittiler. Jaehaerys, büyük-büyükbabası olan Kral Jaehaerys I Targaryen'in hikayesini ilk defa orada dinler. Ejderhasına nasıl bindiğini ve Sur'un ötesindeki yabanıllar, devler ve warglar ile nasıl savaştığını dedesi Viserys ona anlatır. Bu hikayeyi dinledikten sonra Jaehaerys, kardeşleri ve annesi oradan ayrılırlar.

Ejderhaların Dansı

Kral Viserys I Targaryen öldüğünde, Jaehaerys ve ikiz kardeşi altı yaşındadır. Aegon II Targaryen'in taç takmasıyla, Jaehaerys Demir Taht'ın yeni varisi olmuştu.

Jaehaerys'in amcası, Prenses Rhaenyra Targaryen'in oğlu olan Lucerys Velaryon'u öldürdü. Prens Daemon Targaryen bu olayın haberini aldığında intikam yemini eder ve yazdığı mektupta şunları söyler

Göze göz, oğula oğul.

Bir süre sonra, aynı tarihte Kan ve Peynir olarak geçmiş iki adam, Kraliçe Alicent Hightower'ın El Kulesi'nde bulunan odasına sızar. Her zaman olduğu gibi, Kraliçe Helaena Targaryen üç çocuğunu da akşam saatlerinde uyumalarından önce büyükannelerini görmeye götürür. Kraliçe Helaena üç çocuğu ile odaya girdiğinde, kapı arkalarından kapanır. Daha neler olduğu anlaşılmadan Kan, kraliçenin korumasını katleder ve Peynir de Maelor'u yakalar. Peynir, Kraliçe Helaena'ya biz sadece borcu almaya geldik diye seslenir; göze göz, oğula oğul. Sonrasında ise hangi oğulun öldürülmesini seçiyorsun? diye sorar. Kraliçe kendisinin öldürülmesini önerir fakat iki katil bu öneriyi reddeder. Sadece bir çocuk olabilir, sadece bir oğul, derler.

Kraliçe dizlerinin üstüne çökmüş ağlıyorken, o zamanlar iki yaşında olan Maelor'un ismini söyler, onun öldürülmesini ister. Bu sözler üzerine Kan sırıtarak Maelor'u serbest bırakır ve onun yerine Prens Jaehaerys'i öldürür. Çocuğun kafasını bir vuruşla gövdesinden ayırdı. İki katil bu olaydan sonra ne Jaehaera'ya ne de Maelor'a dokunur; Jaehaerys'in kafasını alarak oradan uzaklaşırlar.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jocelyn
Baratheon
 
Aemon
 
Daella
 
Rodrik
Arryn
 
Baelon
 
Alyssa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corlys
Velaryon
 
Rhaenys
 
 
 
 
 
Aemma
Arryn
 
Viserys I
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Alicent
Hightower
 
Daemon
 
Rhea
Royce
 
Aegon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Laena
Velaryon
 
Daemon
 
Laenor
Velaryon
 
Rhaenyra
 
Daemon
 
Oğlu
 
Baelon
 
Aegon II
 
Helaena
 
Aemond
 
Daeron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Rhaena
 
Baela
 
Jacaerys
Velaryon
 
Lucerys
Velaryon
 
Joffrey
Velaryon
 
Aegon
 
Viserys
 
Visenya
 
Jaehaerys
 
Jaehaera
 
Maelor