Jaime Lannister

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.
Kingsguard.PNG
Jaime Lannister
House Lannister.png
MagaliVilleneuve JaimeLannister.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kral Katili
Lannister Aslanı
Genç Aslan
Altınel
Sakat
Unvan Sör
Kral Muhafızları Lord Kumandanı
Doğu Muhafızı(resmi olarak)
Bağlılık Lannister Hanesi
Kral Muhafızları
Kültür Westeros
Doğum FS 266Casterly Kayası
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (POV)
Kargaların Ziyafeti (POV)
Ejderhalarla Dans (POV)

Oyuncu Nikolaj Coster-Waldau
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
"Aşk için yaptıklarım.": Jaime Lannister Bran Stark'ı pencereden iterken. (TV dizisi)
Jaime Lannister, Deli Kral Aerys II Targaryen'i öldürürken.

Jaime Lannister, bilinen adıyla Kral Katili, Lannister Hanesi'nden Lord Tywin Lannister ve Lady Joanna Lannister'nın ilk oğulları ve ikinci çocuklarıdır. On beş yaşında, Deli Kral Aerys II Targaryen'in Kral Muhafızı olarak seçilerek tarihteki en genç prestijli kral koruması olmuştur. Robert'ın İsyanı'nın sonlarına yakın ihanet edip Kral Aerys'i öldürürken aşağılayıcı "Kral Katili" lakabını kazanır. Hayatının çoğunda, kız kardeşi Cersei Lannister ile gizli bir ensest ilişki yaşamıştır. Bütün diyarın Cersei'nin kocası, Kral Robert'ın çocukları olduğuna inandığı üç çocuğu vardır: Joffrey, Myrcella ve Tommen. Jaime, Kılıçların Fırtınası'ndan bu yana POV karakterdir. Televizyon dizisinde Danimarkalı aktör Nikolaj Coster-Waldau tarafından canlandırılmaktadır.

Görünüş ve Karakter

Jaime bir savaşçı doğumludur, becerileri en çok savaş alanındaki uzmanlığında yatmaktadır. Politikaya ve saray entrikalarına ilgisi azdır, Jaime kendine göre ya sevişirken ya da savaşırken gerçekten yaşadığını düşünmektedir. Parlak yeşil gözleri ve altın saçlarıyla tipik bir Lannister görünümüne sahiptir. Uzun, kıvırcık sarı saçları ile "bıçak gibi kesen gülümsemesi" olan uzun boylu, güçlü bir adamdır. Yaygın olarak kabul edilen aşırı bir yakışıklılığı vardır ve genellikle, çekici, kıvrak zekalı, duyarsız ve kibirli olduğu düşünülür. Her Kral Muhafızı üyesi gibi beyazlar giymektedir ama diğer zamanlarda ailesinin renklerini taşıyan kendisine ait altın kaplamalı aslan başlı bir zırh giymektedir.

Genç yaşlarında Jaime kibirli, ahlaksız ve onursuz özellikleriyle ikiz kız kardeşi Cersei ile aynı davranışları sergilemekteydi. Ancak esir alındığı süre içerisinde tanıştığı Brienne'nin, onuruna olan inatçılığına uzun süre maruz kalması fikirlerini değiştirdi.

Böyle kötü bir üne sahip olmasının nedeni kınanması gereken kötü eylemler yapmış olmasıydı.

Geçmişi

Gençliği

Lannister Hanesi'nden Lord Tywin Lannister ve Lady Joanna Lannister'nın en büyük oğullarıdır. Jaime ve kendisinden büyük ikiz kız kardeşi Cersei ile erken çocukluk yaşlarında birbirinden ayrılmazlardı ve hatta aralarında cinsel bir birliktelik olmuştu. Bu birlikteliklerinden biri sırasında annelerinin hizmetçisi tarafından yakalandılar. Jaime derhal kalenin diğer ucundaki odaya taşındı ve ikizlerin asla böyle bir şey yapmayacağı tembihlendi.

9 yaşında ise annesini küçük kardeşi Tyrion'un doğumunda kaybetti. Tyrion yetersiz bir cüce olarak doğmasına rağmen, Jaime kardeşine Cersei ve Tywin'in aksine nezaket ve saygı duyuyordu. 11 yaşında Jaime, Crakehall'a Merrett Frey ile yaşlı Lord Sumner Crakehall'in yaveri olarak gönderildi.İki yıl sonra hala yaver olmasına rağmen bir turnuva kavgasını kazandı.

Şövalyeliğe Yükselişi

15 yaşında Jaime,Lord Crakehall'i Ben Şiş Göbek'ten kurtardı ve Gülen Şövalye ile kısa bir kılıç mücadelesinde bulundu. Kral Ormanı Kardeşliğine karşı verilen bu mücadelede Sör Arthur Dayne tarafından şövalye ilan edildi. Kral Toprakları'na döndüğünde yıllardır ayrı kaldığı kardeşiyle görüşmek için durdu. Bu görüşmede Cersei, Lord Tywin'in Jaime'yi Lord Hoster Tully'nin ikinci kızı Lysa Tully ile evlendireceğini planladığını söyledi. Cersei, Jaime'ye yakın zamanda ölen Ser Harlan Grandison yerine Kral Muhafızları üyelerinden birisi olmasını ve böylelikle sürekli birlikte olabileceklerini ve Lysa ile olacak olan istenmeyen evlilikten kurtulacağını önerdi. Tutkulu bir seks gecesi ardından Jaime, Cersei'nin planınına onay verdi ve bir ay içinde bunu düzenlediler.

Bir ay sonra Harrenhal Turnuvası sırasında bir törenle Lord Kumandan Sör Gerold Hightower tarafından Kral Muhafızlarına yükseltildi ve bugüne kadar seçilen en genç şövalye oldu. O gece Kral Aerys, Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys'i turnuvaya getirmesi için Jaime'yi görevlendirdi ve Lord Whent'in turnuvasına katılma şansından yoksun bıraktı. Jaime, Kral'ın kendisini Kral Muhafızlarına seçmesinin tek sebebinin Aerys'nin Lord Tywin'e karşı duyduğu delice kıskançlık yüzünden olduğunu ve Tywin'den varisini çalmak için böyle bir şey yaptığını anladı. Ayrıca bu olaylar yüzünden öfkelenen Lord Tywin Kral Eli görevinden istifa etti ve Cersei de alıp Casterly Kayasına geri döndü, böylelikle Cersei ile Jaime'yi bir araya getirecek olan planda başarısız oldu.

Kral Muhafızı

Jaime, Kral Muhafızları üyesi olduğu süre içerisinde, Aerys'in deliliği ve beraberinde gelen gaddarlığı git gide ortaya çıkmaya başladı ve Jaime, Kral'ın hareketleri yüzünden kendini sıkıntılı ve ikilemde kalmış olarak buldu. Bir gece, o ve Sör Jon Darry, Aerys'nin tecavüz edip perişan bir halde bıraktığı Kraliçe Rhaella'nın yatak odası dışında nöbet tuttu. Jaime, Darry'e Kraliçeyi de korumamız için yemin ettik dediğinde Darry ona "Yemin ettik ama Kral'ın kendisinden korumaya değil." diyerek cevap verdi. Brandon ve Lord Rickard Stark'ın idamlarında da buna benzer bir tepki verdi ama Ser Gerold Hightower ona kralı korumak için yemin ettiğini yargılamak için yemin etmediğini hatırlattı. Jamie Aerys'in zalimliğiyle içine kapanarak başa çıkmıştır, daha sonra yaşadıklarını Vargo'nun adamları ona tecavüz etmeye çalışmadan önce Brienne'ye ve Tywin'in çürüme kokusundan rahatsız olan Tommen'e söylemiştir.

Robert'ın İsyanı büyüdükçe, Aerys'i Jaime'nin kraliyet ordusuna katılmasına izin vermedi, Lord Tywin'e karşı potansiyel bir rehin olması ve taraf değiştirmemesi için onu Kral Toprakları'nda tuttu. Aerys savaş boyunca bir sürü Kral Eli atadı ancak eski görevini geri alması için Tywin'i davet etmedi. Diğer bütün Beyaz Pelerinliler savaşa gitti ve başkentteki tek Beyaz Pelerinli Jaime oldu.

Çanlar Savaşından sonra Aerys isyanın başarılı olacağını ve ve Kral Toprakları'nın kaybedebileceğini anladı. Aerys isyancıların kazanabilecekleri düşüncesiyle korktu ve Simyacılarının büyük bir Çılgınateş rezervi yaratıp Kral Toprakları şehri etrafına saklarak bütün şehri yakma planını, el bile değmemiş şehirde teslim olmaya tercih etti. Lord Qarlton Chelsted, komployu keşfederek Aerys'le yüzyüze geldi ve bu kesin hareketinden caydırmak için Aerys'in ayaklarına kapanarak başarısız olunca görevinden istifa etti. Aerys onu canlı canlı yaktı. Kral Toprakları'nın Simyacılar Loncası bu sırada, eşi görülmemiş güç ve otorite elde etti. Aerys son Kral Eli, Lord Rossart'ı, Simyacılar Loncası'nın başı yaptı. Tüm bunlar olurken Jaime Kralı korumaya devam ederek ifadesizce planlarının ayrıntılarını gözlemdi ve sırını korudu.

Kraliyet ordusunun yenilmesi, oğlu ve varisi Prens Rhaegar'ın Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda katledilmesinden sonra, Aerys hamile karısı Kraliçe Rhaella ve Prens Viserys'i Ejderha Kayası'na gönderdi.

Kral Katili

Üç Dişli Mızrak'dan sonra Tywin Lannister sonunda kendisine geldi ve sancaklarını çağırmaya başladı. Lannister orduları Kral Toprakları kapılarına girmek için yürüdüler. Varys, Lord Tywin'i hain olarak adlandırmasına rağmen Kral Aerys, Üstat Pycelle'nin önerisini dinledi ve Lord Tywin'e ve ordusuna kapıları açtı. İçeri girdikten hemen sonra Tywin, Aerys'e ihanet etti ve Kral Topraklarını yağmalamaya başladı. Buna karşılık Aerys, Jaime'ye babasının kafasını getirmesi için emir verdi. Bunu yapmak yerine Jaime, Demir Taht'a doğru döndü, önünde duran ve şehri yok etmek için emir taşıyan Rossart'ı öldürdü. Daha sonra Jaime başka bir simyacıya emir vermek için harekete geçen Aerys'i sırtından bıçaklayarak öldürdü.

Jaime Lannister, Kral Aerys Targaryen'i öldürdükten sonra tahtta oturmuştu.

Aerys'in cesedi Demir Taht'ın önünde yatıyordu, Sör Elys Westerling ve Lord Roland Crakehall liderliğindeki Lord Tywin'in adamları salona girdiğinde Jaime'nin yaptıklarını görebiliyorlardı. Adamlar Kral olarak kimin ilan edileceğini sordu, imalı bir şekilde babasının ya da kendisinin taç giymesini söylediler ama Jaime fikrini belirtmedi ve onlara beklemelerini söyledi. Jaime, Demir Taht'a oturdu ve tahta kimin hak iddia edeceğini umursamadığını fark etti. Ardından Lord Eddard Stark adamlarıyla salona doğru at sürüp Robert Baratheon'un tahta oturacak kişi olduğunu iddia ettiğinde Jaime hala tahta oturuyordu.

Daha sonraki günlerde Jaime, Aerys'in planına dahil olan diğer iki simyacıları da (Belis ve Garigus) öldürdü. Bu arada Eddard Stark Robert'a Jaime'nin beyaz pelerinini çıkarmasını ve onu Gece Nöbetçilerine göndermesini istedi ama Robert, Jon Arryn'ın sözünü dinledi ve Kral Robert Baratheon, Barristan Selmy ile Jaime'nin Kral Muhafızları görevlerine devam etmelerini sağladı. Robert ayrıca Jaime'e Kral Katili lakabını verdi.

Jaime, ihaneti yüzünden halk tarafından kötülense bile, Aerys'i öldürmenin en iyi hareket olduğunu düşünür. Aerys'i öldürmesinin asıl sebebi halk tarafından bilinmiyor.

Kral Robert Altında

Cersei, Robert ile evlenip Kraliçe olmasına rağmen Jaime ve Cersei'nin yasadışı ilişkisi devam etti ve Robert saltanatı boyunca sürdü. İlerleyen yıllar Cersei üç çocuk dünyaya getirdi: Joffrey,Myrcella ve Tommen. Krallık bu üç çocuğunun Kral Robert'un çocukları olduğunu düşünse de aslında çocukların gerçek babası Jaime'dir ve çocuklar son derece gerçek ailelerine benzemektedir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Jon Arryn'in ölümünden sonra Kral Robert, Ned Stark'ı ziyaret için kuzeye Kışyarı'na gider ve Lord Arryn'in halefi olması için onu Kral'ın Eli olmaya ikna eder. Jaime Lannister, Robert Arryn'den daha iyi olduğu için Jon'un halefi olarak geleneksel bir yolla Doğu Muhafızı olmuştur. Krala birçok saray halkı eşlik etmiştir aralarında Jaime, Cersei ve kardeşleri Tyrion'da yer almaktadır.

Kışyarı'nda iken Jaime ve Cersei Stark Hanesinin verdiği bir ziyafete katılmıştır. Daha sonra, Jaime ve Cersei seks yaparken Bran Stark tarafından yakalanır. Bran şaşırmış ve neredeyse kuleden düşmek üzeredir. Jaime düşmeden onu kendine çeker ve sonra bu olayı gizli tutmak için Bran'ı öldürmek ister ve çocuğu pencereden aşağıya atar. Bu olayın ardından Bran kurtulmuştur ama komaya girmiştir.

Chris Dien'den bir Jaime Lannister çalışması.

Ned Stark, Kral Robert'ın El'i olmayı kabul eder ve Jon Arryn'in ölümünü araştırmaya başlar. Bu araştırma sırasında tarih boyunca bir Baratheon'un bir Lannister ile her evlendiğinde çocuklarının saçlarının hep simsiyah olduğunu fark eder ve bütün parçaları birleştirerek Jaime ve Cersei'nin gizli ilişkisini öğrenir. Bunun aksi olarak Cersei'nin çocukları Joffrey, Myrcella,ve Tommen'in hepsi sarı saçlıdır.

Bu arada, Catelyn Stark, Kışyarı Leydisi, Bran Stark'a başarısız bir suikast girişiminde bulunduğu şüphesiyle Jaime'nin kardeşi Tyrion'u yakalar. Tyrion'ın yakalanmasına karşılık olarak ama aslında bir ayaklanma yaratmak amacıyla Jaime, Lannister erkekleri ve önde gelen Kral Muhafızlarıyla Kral Toprakları sokaklarında Ned ve kuzeylilere bir saldırıda bulunur ve iki tarafta çok sayıda ölüme maruz kalır. Kral Robert'ın ölümünden sonra Jaime, Kral Toprakları'ndan kaçar Nehir Toprakları'nda bulunan Leydi Catelyn'in evini tehdit etmek için babasının ordusuna katılır. Lord Lannister, Batı Toprakları'nın bütün ordusunun yarısını Jaime'nin komutasına verir.

Jaime'nin ordusu Nehir Lordlarına karşı yürür ve Altın Diş'de küçük bir kuvvet bozguna uğratılır. Sör Edmure Tully'e karşı düzenlenen başka bir savaşın sonucunda Tully varisi yakalanır ve Nehirova kuşatılır. Ancak Robb Stark'ın kuzeyli ordusu Jaime'nin üzerine doğru sürpriz bir yürüyüş yaparak Nehirova'yı geri alır. Robb'ın adamları, uçuşan Tully sancakları, Jaime'nin kampına akın eder ve onu dışarı çıkarırlar. Robb, Lannister ordusunu Fısıltılı Orman Savaşı'nda şaşırtır. Savaşın kaybedildiğini görünce, Jaime cesurca savaşır ve Robb'u öldürmeyi dener, bu girişimde bulunduğu sırada yakalanmadan önce Daryn Hornwood ve Lord Rickard Karstark'ın oğlunu öldürür. Daha sonra, Stark-Tully güçleri Kamplar Savaşı'nda lidersiz askerlere saldırır ve Jaime, Nehirova'da hapsedilir. Bu sırada ise kardeşi Cersei, Kral Muhafızları Lord Kumandanı Sör Barristan Selmy'i görevinden men eder.

Kralların Çarpışması

Lord Tywin, Kral'ın Eli olarak kendisi yerine Tyrion'ı atadığı zaman Tyrion, Cersei'nin desteğini kazanmak için Jaime'yi özgür kılacağının sözünü verir. Gizli askerler ile Tyrion, Jaime'yı özgür kılma planında başarısız olur. Kaçmayı denemeyeceği sözünü tutmadığı için Edmure, Jaime'yi zindanlara transfer eder. Zincirlerle ve yetersiz beslenmeyle zindanlarda tutulur. Bu süreçte Cersei sevgilisi olarak kuzeni Lancel'i yatağına alır.

Beş Kralın Savaşı onun etrafında şiddetlenirken, Jaime Nehirova'da esir olmaya devam etmektedir. Serbest bırakılması için düzenlenen görüşmeler hiçbir sonuca varmaz. Tyrion kardeşinin iadesi için Sansa ve Arya Stark'ın değiş tokuş yapılacağına dair yemin eder. Ancak, Robb Stark bu değiş tokuşu reddeder. Oğulları Bran ve Rickon'ın iddia edilen ölüm haberiyle beraber Catelyn perişan olur ve Jaime'yi serbest bırakır.

Kılıçların Fırtınası

Catelyn, kendi başına hareket ederek, kızları için resmi olmayan bir değişim yaparak Jaime'yi serbest bırakır. Kuzeni ve başka bir esir olan Sör Cleos Frey ve Leydi Catelyn'in yeminli kılıcı Tarth'lı Brienne, Kral Toprakları'na doğru bir yolculuğa başlar. Bir yıla yakın Nehirova hapsi nedeniyle, Jaime baya kilo vermiş ve bakımsız sakalları yüzünden bir aslana benzemeye başlamıştır. Brienne ve Cleos ile Kral Toprakları'na olan yolculuğu sırasında altın rengi saçları yüzünden tanınmaması için kafasını kazıtmaya karar verir fakat sakallarını ellemez. Üçlüyü yakalamak için Nehirova'dan gelen Sör Robin Ryger ve grubu, kaçakları teknelerle kovaladıkları sırada Brienne ustaca taktiğiyle kayaları kovalayan teknelerin üzerine bırakır. Daha sonra, Duskendale ve Bakire Havuzu arasındaki yolda, Üçlü, haydutlar tarafında pusuya düşürülür ve Cleos ölür - kimse Cleos'un yasını tutmamıştır. Daha sonra ise Jaime kaçmak için Brienne'ye karşı birkaç düello girişiminde bulunur. Bu kavgaların nedeniyle ikisi de hazırlıksız yakalandığı için Lord Tywin'e ihanet edip yeni taç giymiş Kral Robb'a bağlılık eden Vargo Hoat liderliğindeki Cesur Dostlar tarafından yakalanırlar.

Vargo Hoat kendisinden üstün olan Roose Bolton'un, Karasu Savaşı'nda Stannis Baratheon'a karşı aldığı zafer sonucunda Lannisterlara ve onların ittifağı olan Tyrell Hanesi üzerine gideceğini düşünmektedir. Jaime'i esir aldıktan sonra Vargo, Roose ve Tywin'in arasını bozmak için Jaime'nin kılıç tutan elini kesmesi için bir adamını görevlendirir.

Jaime için elini kaybetmesi ve bununla birlikte mücadele yeteneğini kaybetmesi kendisinde olan her şeyi yok eder. Derin bir depresyonun içine düşer ve yaşama iradesini kaybeder. Brienne ailesi ve intikamı için yaşaması gerektiğini ona hatırlatır. Harrenhal kalesinde tutulurlarken aynı banyoda aynı küveti paylaşırlar. Jaime, Brienne'ye Kral Toprakları'nın Yağmalanması etrafında gelişen olayları ve Aerys'in çılgınateş komplosunun gerçek yüzünü ortaya döker.

Kargaların Ziyafeti

Babasının Tyrion tarafından ölümünün ardından, Jaime bir hafta boyunca babasının cenazesi başında nöbet tutmuştur. Bir gece, Cersei gelir ve ondan Kral Eli olmasını ister. Jaime “Elsiz bir El” şakasını yapmış ama Cersei’yi reddetmiştir. Cersei köpürür ve Jaime’yi sevmesinin hayatında yaptığı en büyük hata olduğunu söyler.

Jaime’nin önerisiyle, Tommen Margaery Tyrell ile evlenir, ama Mace Tyrell’i Kral Toprakları’nda kalma zorunluluğundan kurtarır. Sonraki günlerde, Jaime kendisini amcası Kevan ve Cersei arasında bulur. İki tarafa da verebildiği en iyi hizmeti verir ve aynı derecede Sör Loras Tyrell’i eğitir.

Lord Tywin’in cenazesinin ardından, Cersei Jaime’ye Nehirova Kuşatması’nı kaldırmasını emreder. Sör Brynden Tully şehri altı aydan fazla süredir korumaktadır ve kale merhum Kral Robb’a hala sadıktır. Jaime yanında Sör Ilyn Payne’i de götürmesi şartıyla kabul eder. Şehirden ayrılmadan önce bir zırh ustası Jaime’ye bilek köküne takabileceği altından bir el yapar. Bu el kuvvetliydi ve (beceriksizce de olsa) Jaime’nin bir kalkan taşımasına elverişliydi.

Jaime ayrıca yanına yaver olarak Lewys Piper ve Garrett Paege’yi alır. Josmyn Peckledon da Karasu Savaşı’nda gösterdiği başarı yüzünden yaver olarak götürülür.

Yolculuk sırasında geceleri Jaime sol elle kendini savunmayı öğrenmek için Ilyn Payne ile dövüşür. Yolda Harrenhal’da durur, içlerinde Sör Wylis Manderly de olmak üzere esirleri bıraktırır ve Sör Bonifer Hasty’i kale kumandanı yapar. Kırmızı Ronnet Connington’un Brienne’e hakaret etmesini Jaime kaldıramaz ve onunla birbirlerine meydan okurlar. Ancak Sör Ronnet ve Gregor Clegane’in adamlarından kurtulmak için Jaime Sör Ronnet’e Wylis Manderly’e Bakire Havuzu’na kadar eşlik etmesini emreder. Harrenhal’dan sonra Darry’e uğrayan Jaime orada Lancel ile karşılaşır ve Lancel Jaime’ye Cersei ile yattığını itiraf eder.

Sonrasında Jaime Nehirova’ya varmıştır. Jaime Brynden Tully ile görüşür ancak Brynden teslim olmayı reddeder. Ryman Frey önceki her gün Brynden’e Lord Edmure Tully’i asacağını söylemiştir ancak Brynden buna rağmen kaleyi korumaya devam etmiştir.

Jaime strateji değişikliğine gitmiş ve Freylerin elinde esir olan Lord Edmure ile konuşmuştur. Eğer Edmure teslim olursa Nehirova’ya dokunulmayacak, garnizon Gece Nöbeti’ne gidecekti. Edmure teslim olmazsa, Jaime Nehirova’ya her gün saldıracak ve er geç kaleyi alacaktı ve Jaime Edmure’un karısı doğum yapar yapmaz çocuğu –bir mancınıkla- Edmure’a geri verecekti. Edmure Nehirova’ya gitti ve ancak Brynden Tully’nin gece nehirden kaçmasını sağladıktan sonra kaleyi teslim etti. Edmure bundan sonra Casterly Kayası’na götürüldü ve orada esir hayatına devam etti. Jaime ise Karabalık’ın kaçışına öfkelendi ancak adamı bulamadı.

Nehirova’da Jaime Cersei’den bir mektup alır. Cersei İnanç adına tutuklanmıştır ve duruşmaya çıkacaktır. Cersei Jaime’den onun dövüşle yargılama şampiyonu olmasını ister. Jaime mektuba cevap vermez ve mektubu yaktırır.

Ejderhalarla Dans

Jaime Kuzgunağaç’a, Blackwood hanesinin ve Robb Stark taraftarlarının son kalesine varır. Kale Lord Jonos Bracken tarafından kuşatılmıştır. Jaime kuşatmayı “kasvetli” olarak niteler ve kuşatmayı bitirmek ister. Gelişi beklenmemektedir, Jaime bunu Lord Jonos’u bir fahişe ile basınca anlar. Bracken Jaime’nin yardım önerisini kabul eder.

Sonrasında Jaime Tytos Blackwood ile görüşür. Lord Tytos Kral Tommen’e diz çokmeyi kabul eder ve Stark-Tully davasından vazgeçer. Bunun yanında, topraklarının bir bölümünü Jonos Bracken’a verir ve oğlu Hoster’ı rehin olarak Kızıl Kale’ye gönderir. Ancak Lord Bracken’ın önceden Robb Stark’a verdiği desteği Jaime unutmaz ve Bracken’ın kızlarından birini de Kızıl Kale’ye göndertir.

Kuzgunağaç’ta her şeyi hallettikten sonra, Jaime ve adamları Nehirova’ya döner. Yolda Pennytree’de kamp yapmak ister ancak Pennytree’liler Jaime’nin hisara girmesine izin vermez. Jaime Sör Kennos’un hisara saldırma fikrini reddeder. Pennytree’de iken beklenmeyen bir misafir gelir: Tarth’lı Brienne. Brienne, Sansa Stark’ı bulduğunu ancak Jaime’nin onunla birlikte gelmesi gerektiğini, yoksa Tazı’nın Sansa’yı öldüreceğini söyler.

Sözler

Jaime’nin kendisi hakkındaki sözleri

Aşk için yaptığım şeyler.


-Jaime'den Cersei'ye


Benim gibi bir adam daha yok.Yalnızca ben varım.


-Jaime'den Catelyn'e


Sanırım hiç göstermediğim bir nezaket için sevileceğimi ve en iyi hareketlerimden birinin kötüleneceğini hiç düşünmezdim.


-Jaime'nin kendi düşüncesi


O çocuk Sör Arthur Dayne olmak istedi ancak bir şekilde Gülümseyen Şövalye oldu.


-Jaime'nin kendi düşüncesi


Hangi hakla bir kurt, bir aslanı yargılar?


-Jaime'den Brienne'e


Endişelenme, Stark. Sadece, Demir Taht'ı dostumuz Robert için sıcak tutuyordum.Korkarım ki pek rahat bi taht değil.


-Jaime'den Eddard'a

Elimi, babamı, oğlumu, kızkardeşimi, sevgilimi ve birazdan da erkek kardeşimi kaybedeceğim. Ancak hala bana Lannisterlar'ın bu savaşı kazandığını söylüyorlar.


-Jaime'nin kendi düşüncesi


Şimdi kılıcını kınına sok yoksa onu senden alırım ve Renly'nin dahi bulamadığı yerlerini tıraş ederim.


-Jaime'den Loras'a


Jaime:Ser, yeni kardeşlerimize görevlerini anlatma kısmını atlamışsınız.

Meryn:Ne görevleri?

Jaime:Kralı hayatta tutmak. Ben şehirden ayrılalı kaç kral öldü? İki, değil mi?


-Jaime ve Meryn arasında


Cersei neden Savaşçı'ya ihtiyaç duysun ki? Ben varım.


-Jaime'nin kendi düşüncesi


O kadar çok yemin ettim ki. Sürekli yemin ettirirler; kralı koru, krala itaat et, babana itaat et, masumları koru, zayıfları savun... Ya baban kralı hor görüyorsa? Ya kral masumları katlediyorsa? Çok fazla yemin var; ne yaparsan yap birini bozuyorsun.


-Jaime'den Catelyn'e.


Jaime. Benim adım, Jaime


-Brienne'e.

Jaime hakkında söylenenler

Hadım affedilmemeliydi. Kral Katili de öyle. En azından Lord Stark’ın dediği gibi, Robert onu Duvar’a göndermeliydi.

-Stannis Baratheon


Selmy Jaime’nin kendi değerli Kral Muhafızları’nda boy göstermesini hiç benimsemedi. İsyandan önce, yaşlı şövalye Jaime’nin çok genç ve denenmemiş olduğunu, isyandan sonra “Kral Katili”nin beyaz pelerinini siyahla değiştirmesi gerektiğini söylemiştir.

-Tyrion Lannister


Robert:Neden ona güvenmeyeyim ki? Ona verdiğim her görevi yerine getirdi. Oturduğum tahta yeminli o.

Eddard:Kendi canı pahasına kralı korumaya yemin etti.Fakat bir kralın gırtlağını kılıcıyla açtı.
Robert:Yedi Cehennem adına, birisi Aerys'i öldürmek zorundaydı.Bu, o olmasaydı sen veya ben de olabilirdik.

Eddard:Biz Kralmuhafızlığı'nın Yeminli Kardeşi değiliz.

-Eddard Stark ve Robert Baratheon


Kralkatili...Kılıcı, korumaya yemin ettiği kralın kanına bulanmış adam!

-Barristan Selmy


Kardeşim, Jaime savaşa açtır, güce değil. Yönetmek gibi sorumluluklardan hep kaçmıştır.

-Tyrion Lannister


Jaime, tatlım, seni Joanna’nın göğsünden emdiğin günden beri tanıyorum. Sen Gerion gibi gülüyor, Tygett gibi dövüşüyorsun. Biraz da Kevan sadakati var sende.

-Genna Lannister

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Jeyne Marbrand
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tywin
 
Joanna
Lannister
 
Kevan
 
Dorna Swyft
 
Emmon Frey
 
Genna
 
Tygett
 
Darlessa Marbrand
 
Gerion
 
Briony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
Baratheon
 
Cersei
 
Jaime
 
 
 
 
Lancel
 
Martyn
 
 
Janei
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyrek
 
Ermesande Hayford
 
Joy
Tepe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey
Baratheon
 
Myrcella
Baratheon
 
Tommen
Baratheon
 
Tyrion
 
Sansa
Stark
 
Willem
 
Soy Devamı