Janos Slynt

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Slynt.PNG
Janos Slynt ŞehirGözcüleri.png
Gece Gozculeri.png
Janos Slyn TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Şehir Gözcüleri Lord Kumandanı
Harrenhal Lordu
Bağlılık Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri
Slynt Hanesi
Gece Gözcüleri
Doğum 260FS ile 278FS arası, Kral'ın Şehri
Ölüm 300FSKara Kale
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Oyuncu Dominic Carter
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 4
Sezon 5

Janos Slynt, Slynt Hanesi'nin başıdır ve Şehir Gözcüleri Lord Kumandanı'dır. Babası kasaptır. Televizyon dizisinde Domeric Carter tarafından canlandırılır.

Görünüm

Janos, geniş çenesi ve kel bir kafası olan iri yarı bir adamdır. Kurbağa gibi bir yüzü ve fıçı gibi göğüsleri vardır. Süslemeleri fazla olan bir miğferı ve siyah-altın süslemeleri olan bir zırhı vardır.

Hayatı

Janos, Kral'ın Şehri'nde bir kasabın oğlu olarak dünyaya gelir. Demir Kapısı'nın kumandanı iken Şehir Gözcüleri Lord Kumandanı Manly Stokeworth'ün ölmesiyle Altın Pelerinliler'in başına geçer.

Altın Pelerinlilerin komutanı olduğu dönemde Janos rüşvet alma ve pozisyon satmasıyla tanınır. Kumandanlığının sonuna kadar komuta ettiği askerler maaşlarının bir bölümünü ona vermiştir. Kral Eli Lord Jon Arryn bunu öğrenir ve Janos'a karşı tanıklık etmek isteyen iki asker bulur ancak her ikisi de kısa bir süre sonra ölü bulunur. Kral Robert bir süre sonra Janos'un yolsuzluklarını kabul eder çünkü kendisinden sonra gelecek kumandanın Janos'dan daha kötü olabileceğini iddia eder. Kralın kardeşi Lord Stannis, Petyr Baelish'in Janos konusunda Robert'ı ikna ettiğini düşünür.

Janos Slynt1.jpg

Son Olaylar

Taht Oyunları

Janos, Kral Eli Lord Jon Arryn'in ölümünden sonra yeni Kral Eli Eddard Stark'ın şehre geldiği sıra Şehir Gözcüleri Lord Kumandanlığına devam eder. El Turnuvası'nda önce Janos Küçük Konsey'in huzuruna çıkar ve taşkınlık yapan kişilerin raporlarını konseye iletir. Huzuru korumak için daha çok adama ihtiyacı olduğunu söyler. Lord Eddard, Hazine Başı Lord Petyr Baelish'e emir vereceği ve elli adam daha alacak kadar parayı Petyr'in vereceğini söyler. Ayrıca Lord Eddard, kendi muhafızlarından yirmisini turnuva boyunca takviye olması için vereceğini söyler.

Kral Robert Baratheon, Kral Ormanı'nda yaban domuzu avı sırasında yaralanır; Eddard Robert'ın ölmesi ihtimaline karşı Lord Stannis Baratheon'un Demir Taht'a geçmesini planlar, Kraliçe Cersei Lannister'ın oğlu Prens Joffrey Baratheon'u tahta çıkarma ihtimaline karşı çatışma çıkacağını ima eder. Lannister gücünün Cersei'nin emrinde olduğu göz önüne alındığında Eddard Altın Pelerinliler'in sadakatinin planının başarısı konusunda önemli bir etken olarak görür, Petyr altı bin altın karşılığında Janos ile altın pelerinlerin sadakatini kazanacağını vaat eder.

Eddard, taht odasında Joffrey'in meşruluğunu sorgular, Kraliçe Cersei ile çocuklarının tutuklanma emri verildiğinde Janos ihanet eder. Altın Pelerinliler Stark Hanesi'nin muhafızlarını öldürür, Janos bizzat Varly'nin boğazını keser. Planının başarısız olmasını değerlendiren Eddard, Janos'un kendisine ve diyara ihanet edenlerden biri olarak görür ancak en büyük suçlunun kendisi olduğunu düşünür.

Janos, taca yaptığı hizmetlerden dolayı Harrenhal Lordluğuna getirilir ve Küçük Konsey üyesi yapılır. Sıradan birinin yüksek mevkilere gelmesi bazı soylu haneleri kızdırır. Janos kendi armasını siyah ve altın zemin üzerine kanlı bir mızrak olarak seçer.

Janos, Lord Kumandanlıktan atılan Sör Barristan'a güler. Beyaz Kitap'a görevden alındığını kaydettikten ve Beyaz Kılıç Kulesi'nden eşyalarını topladıktan sonra ahırda Janos ile üç Altın Pelerinliler'den üç kişiyi kendisini beklerken bulur. Barristan'ın yanında sadece bıçak olmasına rağmen Altın Pelerinlilerden birini öldürür, Janos'la beraber diğer iki pelerinlinin atlarını öldürerek kaçar. Janos eski Kral Muhafızları üyesinin peşine askerlerini gönderir ancak Cesur Barristan askerleri atlatır ve Çamur Kapısı'nda geçmeden önce kendisini takip eden bir kişiyi öldürür.

Yüce Baelor Septi'nde Janos ve Sör Ilyn Payne, Kral Joffrey Baratheon'un Eddard Stark'ı idam etme emri verdiğinde emri yerine getirirler, Janos Ned'in kafasını kalabalığa gösterir. Daha sonra katıldığı Küçük Konsey toplantılarında Joffrey'in sert cezalarını onaylar ve kralın yaptığı davranışların hepsinin doğru olduğunu kabul eder.

Lord Tywin Lannister Harrenhal'ın Janos'a verilmesine şaşırır. Oğlu Tyrion'u Kral'ın Şehri'ne gönderir ve kendi yerine Kral Eli görevi yapmasını ister.

Janos Slynt by henning.jpg

Kralların Çarpışması

Tyrion Lannister Kral'ın Şehri'ne geldiğinde Lord Janos hala Küçük Konsey'de oturmaktadır. Tyrion, Harrenhal'ı Janos'un elinden alır ve kendisi yerine önerdiği Lord Kumandan adayları ile birlikte Gece Gözcüleri'ne katılmak üzere şehirden yollanır. Janos'un Tyrion'a kurtulması gereken kişi olarak önerdiği Sör Jacelyn Bywater Janos yerine yeni kumandan olur, Tyrion'a göre Petyr Baelish yerine Varys'e sadık bir adam göreve gelir.

Tyrion'un Janos'un aleyhine işler yapması kız kardeşi Kraliçe Cersei'yi memnun etmez. Tyrion, kraliyete yaptığı hizmetlerden dolayı Harrenhal ile ödüllendirilen Petyr'e Janos'un kaderini hatırlatır ve kaleyi aynı sebeple alıp sonradan Gece Gözcüleri'ne katılmak için Sur'a gönderildiğini söyler. Tyrion, Slynt için faydası olmayan unvanın Baelish içinde faydası olmayacağını iddia eder. Janos'un sürgün edilmesinden sonra halk arasında Janos'un dürüst olduğu ve bu nedenle Tyrion tarafından Sur'a gönderildiği konuşulur.

Janos Wall.jpg

Kılıçların Fırtınası

Gece Gözcüleri'ne saldıran Mance Rayder ve Yabanıl ordusuna karşı Sur'u korumak için adama ihtiyaç olduğunu düşünen Bowen Marsh, Renly Baratheon'un öldüğünü bilmeden diyardaki beş krala Yabanıl saldırısını haber veren mektuplar yazar. Ayrıca büyük olasılıkla Lord Kumandan Jeor Mormont'un öldüğünüde yazar. Gece Gözcüleri'nin tarafsız olmasından rahatsız olan Lord Tywin Lannister, Tyrion'un tüm itirazlarına rağmen Lannister müttefiki olan Janos'un Lord Kumandan olmasını önerir. Tywin, Yüce Üstat Pycelle'dan Joffrey adına mektuba cevap yazmasını ister, asker istekleri şimdilik reddedilir ancak sadık hizmetkarı ve arkadaşı Lord Janos Slynt'e saygılarının iletildiği yazılır. Tyrion, Janos'un suç ortağı Allar Deem'in öldürülmesinden pişmanlık duyar ve suçlarının itiraf ettirilmediği için pişmanlık duyar.

Janos, Kara Kale'ye vardığında yemin töreninin ardından vatan hainliğinden Jon Kar'ı yakalar. Sör Alliser Thorne ve Sör Glendon Hewett ile Kemik Lordu, Jon'un Qhorin Yarımel'i öldürdüğünü onaylar. Janos Jon'u tutuklar ve buz hücrelerine attırır.

Üstat Aemon Jon'un asılmasını önledikten sonra, Janos Jon'u Mance Rayder'a suikast yapmaya gönderir ve bu süreçte Jon'un öldürüleceğini umar. Ancak Stannis Baratheon'un ordusu Mance'ın ordusuna saldırır.

Janos, Gece Gözcüleri Lord Kumandanı Jeor Mormont'un yerine Lord Kumandan olmak için önce Sör Alliser ardından da Bowen Marsh'ın desteğiyle aday olur. Janos ayrıca Stannis'in desteğini almaya çalışır ancak Janos'un yolsuzlukları ve dalkavukluğundan hoşlanmayan Stannis destek vermez. Cotter Pyke ile Sör Denys Mallister arasındaki rekabet nedeniyle Slynt'in şansını arttırır. Sonunda Samwell Tarly'nin çabalarıyla, Cotter ile Denys adaylıktan çekilir ve Jon'u ortak adayları olarak ilan ederler ve böylece Janos yenilir.

Chris RallisJanos Slynt.jpg

Kargaların Ziyafeti

Janos, Sur'ki olayları Lannister'lara anlatmak için Yüce Üstat Pycelle'a mektup gönderir. Mektupta Stannis'in Yabanıllar'la anlaştığı yazar.

Ejderhaların Dansı

Janos'un planlarıyla otoritesini bozacağını düşünmesi, müttefiki Sör Alliser Thorne'dan uzaklaştırmak ve deneyimi göz önüne alınarak yeni Lord Kumandan Jon Kar tarafından Bozkalkan'ın komutası Jonos'a verilir.

Lukasz Jaskolski Execution II.jpg

Janos, Jon'un emirlerine uymayı reddeder ve bunu ikinci kez topluluk içinde yapar. Jon, Janos'un itaatsizliğinden bıkar ve ya hapsedileceğini yada zorla gönderileceğini düşünür. Ancak sonunda Sur'un tepesine götürüp idam edileceğini söyler, kibirli Janos ise Lord Tywin'in öldüğünü bilmeden Lord Tywin'in bunun hesabını soracağını söyleyerek Jon'u tehdit eder.

Jon, Eddard Stark'ın oğullarına öğrettiği ahlaki değerlerden Emri veren kılıcı savurmalıdır anlayışı ile adamlarından bir kütük ister ve İlk İnsanlar gibi Janos'un başını kütüğe koyar. Janos başını kaldırarak merhamet için yalvarır ancak Jon kılıcı Uzunpençe ile hızlı bir şekilde Jonos'un kafasını keser. Olayı izleyen Stannis Jon'un yaptığını kafasıyla onaylar. Janos'un Jon'a yönelik suçlamaları Kara Kale'de bazı adamlar tarafından hatırlanır ve yeni Lord Kumandan'a destek engellenilmeye çalışılır.

Alıntılar

Sen ve tehditlerin. Pekala, göreceğiz. Ben kralın arkadaşım, bunun farkında mısın ? Bakalım Joffrey bu konuda ne diyecek ? Serçeparmak'la kraliçeye de soralım. Ah evet. Janos Slynt'in önemli dostları var. Yarın sabah yerken açanın kim  olacağını göreceğiz. Gerçekten göreceğiz.

Janos'tan Tyrion Lannister'a

O piç dişlerinin arasından yalanlar söylüyorsun. Ama buna katlanmayacağım. Şu sakat demirciyi kandırmış olabilirsin lakin Janos Slynt'i kandıramazsın. Ah hayır. Janos Slynt yalanları o kadar kolay yutmaz. Kafatasımın kabaklarla dolu olduğunu mu düşündün.

Janos'dan Jon Kar'a

Janos : Yalan, hepsi yalan! Güçlü bir adamın düşmanları olur. Majesteleri bunu bilir, arkandan yalanlar fısıldarlar. Hiçbir şey kanıtlanmadı, bir adam bile ortaya çıkıp ...

Stannis : Ortaya çıkmaya hazırlanan iki adam, nöbetleri sırasında aniden öldüler. Bana masal anlatma lordum. Jon Arryn'in küçük konseyin önüne serdiği delilleri gördüm. Kral ben olsaydım, sen rütbenden çok daha fazlasını kaybederdin buna inan. Lakin Robert senin küçük kusurlarına omuz silkti. 'Hepsi çalıyor' dediğini hatırlıyorum. 'Tanıdığımız bir hırsız, tanımadığımız hırsızdan iyidir, ondan sonra gelecek adam daha beter olabilir.' Ağabeyimin ağzındakiler Lord Petyr'in sözleriydi, garanti ederim.

Janos'dan Stannis Baratheon'a

Jon : Buradan Bozkalkan'a yirmi fersah yol var. Silahlarınızı ve zırhınızı toplayın, vedalarınızı edin ve yarın sabah ilk ışıkla birlikte yola koyulmak için hazırlanın.

Janos : Hayır. Donarak ölmek için uzaklara uysalca gitmeyeceğim. Hiçbir vatan haininin piçi Janos Slynt'e emir veremez! Dostlardan yoksun değilim, seni uyarıyorum. Hem burada hem Kral Toprakları'nda dostlarım var. Ben Harrenhal Lordu'ydum. Harabeni, senin için oy kullanan kör aptallardan birine ver. Ben o harabeyi almayacağım. Beni duyuyor musun çocuk ? Almayacağım.

Jon Kar'dan Janos'a

Hakkında Söylenenler

Şehirde kralın barışını temin edemiyorsanız, belki de bunu yapabilecek biriyle değiştirilmelisiniz Janos.

Renly Baratheon'dan Janos'a

Janos Slynt denen adamı lord yapmak kimin fikriydi ? Bu adamın babası bir kasaptı ve ona Harrenhal'ı veriyorlar. Harrenhal kralların makamıdır ! Oradan içeri adım atmaya bile layık değil. Kendisine arma olarak kanlı bir mızrak seçmiş diye duydum, bana kalsa kanlı bir satır daha uygun olurdu.

Tywin Lannister'dan Tyrion Lannister'a

Tyrion : Janos Slynt bir kasabın oğlu. Bizzat sen bana demiştin ki ....

Tywin : Sana ne söylediğimi hatırlıyorum. Bununla birlikte Kara Kale, Harrenhal değil. Gece Nöbetçileri'de kralın konseyi değil. Her iş için bir alet ve her alet için bir iş vardır.

Tyrion : Lord Janos, kendisini en yüksek fiyat verene satacak olan boş bir zırh takımı.

Tyrion Lannister'dan Tywin Lannister'a

Bowen : Kara Pelerinlileri, bir zamanlar altın pelerinlileri komuta etmiş bir adamdan daha iyi kim komuta edebilir efendimiz ?

Stannis : Bana kalırsa herhangi biriniz. Aşçı bile.

Stannis Baratheon'dan Bowen Marsh'a

Şu sözde Harrenhal Lordu, Lannister'lar tarafından sınıf atlatılmış bur kasap. Rüşvetçi ve ahlaksız olmasına şaşmamak gerek.

Denys Mallister'dan Samwell Tarly'e

Bir adam siyahları kuşandığında, adamın bütün suçları ve bütün mensubiyetleri silinirdi ama buna rağmen, Janos Slynt'i bir kardeş olarak düşünmek Jon Kar için zordu. Aramızda kan var. Bu adam babamın katline yardım etti ve beni de öldürtmek için elinden gelen herşeyi yaptı.

Jon Kar'ın düşünceleri

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kasap
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Janos
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Morros
 
Jothos
 
Danos
 
Bilinmeyen Kızı