Jared Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-House Frey.png
Jared Frey
544px-House Frey.png
Jared Frey.png
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum FS 248 yada FS 249
Ölüm FS 300 (tahmini), Kuzey
Alys Frey
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Sör Jared Frey, Frey Hanesi'nden bir şövalyedir. Lord Walder Frey'in ikinci eşi Cyrenna Swann'dan olan ilk, genel olarak ise dördüncü oğludur. Kuzeni Alys Frey ile evlenmiştir. Sör Tytos ve Kyra adında iki çocuğu vardır.

Görünüş

Sör Jared uzun boylu elli yaşında bir adamdır. Sade, kel ve çillidir. Kibirli Jared zayıf ve bacakları uzun bir adamdır; temiz traşlı olmasına karşın Myr usulü ince gri bir bıyığı vardır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Jared beş kardeşi ile birlikte Kral'ın Şehri'ndeki El Turnuvası'na katılır, ancak binicilik için yaşlı bulunur. Leydi Catelyn Tully'nin Lord Walder Frey ile yaptığı görüşmede Jared'de bulunur. Görüşme bittiğinde Jared Robb Stark'ın ordusuna katılan Frey komutanlarından biri olur.

Kralların Çarpışması

Jared, kardeşleri Hosteen ve Danwell ile piç kardeşi Ronel Nehir'le birlikte Tywin Lannister'ın esiri olur. Arya Stark Harrenhal'da iken fidyeleri ödenmiş dört Frey'i gözlemler.

Jared Harrenhal'ın Yağmalanması'nda sonra Lord Roose Bolton'un komuta ettiği orduda ağabeyi Sör Aenys Frey'in güçlerine katılır.

Kılıçların Fırtınası

Jared'in oğlu Sör Tytos Frey ile Jared'in kızı Kyra'nın kocası Sör Garse Goodbrook Kızıl Düğün sırasında öldürülür.

Ejderhaların Dansı

Jared,  Rhaegar Frey ve Symond Frey'le beraber Kızıl Düğün'de öldürülen Sör Wendel Manderly'nin kemiklerini babası Lord Wyman Manderly'e götürmek için Kız Kardeş Kasabası'nda duraksayan Aslanyıldız isimli gemiyle Beyaz Liman'a giderler. Frey'ler aslında Manderly'lerin Demir Taht'a diz çöktüğünden emin olmak istemektedirler. Wyman Manderly'de bir Frey gelini önerildiği anlaşmada torunu Wynafryd Manderly Rhaegar'la, diğer torunu Wylla Manderly ise Küçük Walder'la nişanlanır.

Lord Davos Seaworth Beyaz Liman'a gelip Manderly Hanesi'ni Stannis Baratheon'un davasına ikna etmek için geldiğinde üç Frey çoktan Beyaz Liman'a varmışlardır. Aslında Frey'ler tarafından öldürülen Wendel için Lord Walder Frey'in oğlu Jared, Robb Stark'ın kuduz bir kurda dönüşüp Lord Walder Frey'e saldırdığını ve Wendel'in araya girmesi sonucu öldüğünü söyler. Davos ise onu yalancıkla suçlar. Jared kılıcını çekip Davos'a saldıracağı zaman Wyman Balıkadam Meclisinde kan akıtılmayacağını söyler.

Wyman Manderly bu sözlere öfkelense de Demir Taht tarafından esir alınan hayattaki tek oğlu ve varisi Wylis Manderly için onlara hak vermiş gibi gözükür. Wyman Davos'a benzeyen bir suçluyu idam ettirmiş ve başını Frey'lerin anlamaması için katrana batırıp kalesinin duvarına astırmıştır. Sadakatini kanıtladığı için ödül olarak, Kraliçe Cersei Lannister Wylis Manderly'yi Beyaz Liman'a gönderir.

Wyman Manderly'e göre üç Frey, Arya Stark ve Ramsay Bolton'ın düğününe katılmak için Beyaz Liman'ndan ayrıldığında her birine konuk hediyesi olarak birer binici atı verilmiştir. Bununla birlikte Hendek Mezarlar'a giderlerken yolda kaybolurlar ve Ramsay'ın arama çabaları sonuçsuz kalır.

Ramsay'ın düğününden sonra Kışyarı'nda ki düğün şölenine Wyman üç büyük turta getirir ve şarkıcı Abel'den Fare Aşçı şarkısını çalmasını ister. Sör Aenys Frey ile Sör Hosteen Frey'e göre onların kaybından Wyman Manderly sorumludur.

Alıntılar

Davos : Robb Stark'ın Wendel Manderly'i öldürdüğünü mü iddia ediyorsunuz ?

Jared : Ve daha birçoğunu. Oğlum ve kızımın kocası da ölenlerin arasındaydı. Stark kurda dönüştüğünde diğer Kuzeyli'ler de aynı şeyi yaptı. Canavarın işareti hepsinin üzerindeydi. Warglar bir ısırık ile başka warglar yaratır, bu iyi bilinir. Kardeşlerim ve ben onlar bizi katletmeden önce harekete geçtik.

Davos : Sör, isminizi alabilir miyim ?

Jared : Frey Hanesi'nden Sör Jared.

Davos : Frey Hanesi'nden Sör Jared, ben size yalancı derim.

Jared : Bazı erkekler soğan keserken ağlarlar ama ben hiç o kadar zayıf olmadım. Eğer gerçekten bir şövalye iseniz, Sör, bu iftirayı bedeninizle savunun.

-Davos Seaworth ve Jared

Aile

 
 
 
Walder
 
Cyrenna Swann
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jared
 
Alys Frey
 
Luceon
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Zhoe Blanetree
 
Garse Goodbrook
 
Kyra
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zia
 
Zachery
 
Walder Goodbrook
 
Jeyne Goodbrook