Jeor Mormont

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Silme.png
Bu makale henüz geliştirme aşamasındadır. İsterseniz sayfayı düzenleyerek, "Game of Thrones Viki"ye katkıda bulunabilirsiniz.
Gece Gozculeri.png
Jeor Mormont
House Mormont.PNG
JeorMormont.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Yaşlı Ayı
Unvan Gece Gözcüleri Lord Kumandanı
Bağlılık Mormont Hanesi
Gece Gözcüleri
Kültür Kuzeyli
Doğum 230FS
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Şöleni (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans(Bahsedildi)
Oyuncu James Cosmo
TV 1.Sezon
2.Sezon
3. Sezon

Lord Kumandan Jeor Mormont- ki Yaşlı ayı olarak da bilinir- Gece Gözcüleri’nin 997. Lord Kumandan’dır, nöbeti Kara Kale’den yönetir. Jeor, Mormont Hanesi’nin başı ve Ayı Adası'nın lorduydu. Daha sonra oğlu Jorah Mormont lehine lordluktan feragat etti ve Gece Gözcüleri’ne katıldı. Karakter dizide Jeor, James Cosmo tarafından canlandırılıyor.

Görünüm ve Karakter

Lord Jeor, yaşına rağmen oldukça heybetli bir görünüme sahiptir ve kardeşlerinin çoğu ona büyük saygı beslemektedirler. Geniş omuzlu ve sert bakışlı bir adamdır. Kır renkli, sık, kabarık sakalı haricinde saçlarının çoğu dökülmüştür. Kararlı, korkusuz bir lider, birçok savaşlarda çarpışmış bir kumandandır. Ayrıca zorluklar karşısında korkusuzca durmuştur.

Geçmişi

Ayı Adalar’ın lorduyken, Robert’ın İsyanı boyunca, Lord Eddard Stark’ın sancağı altında savaşmıştır. Sonraki 6 yıl içerisinde lordluktan oğlu Jorah Mormont lehine feragat etmiş ve Gece Gözcüleri’ne katılmıştır. Orada çabucak yükselmiş ve sonunda da Lord Kumandan olarak seçilmiştir. Jeor Mormont Nöbet’in güç kaybetmesi ve Sur’un ardındaki Yabanıl tehdidinin güçlenmesi konusunda oldukça endişelenmiştir. Baş Muhafız’ı Benjen Stark’ın tavsiyesi üzerine, selefi Lord Qorgyle’ın yaptığı gibi düzenli keşifleri bırakıp daha gelişi güzel saldırılar planlayarak keşiflerin sayısını ve keşfe çıkacakları tarihleri değiştirmiş, böylece devriyelerin geliş ve gidişlerinden yabanılların haberdar olmalarını daha zor hale getirmiştir. Bazen çok büyük bir birlik garnizonda görevlendirilir ve Kale on beş günlüğüne bazen bir ay dönümüne kadar terk edilirdi. Jeor’un oğlu ve hanenin lordu, köle satma suçu yüzünden Lord Eddard’ın cezasından kaçıp Özgür Şehirler’e gittiğinde, Jeor, oğlunun ardında bıraktığı Uzun Pençe adlı, ailesine ait Valyrian kılıcına tekrar sahip oldu.

Önceki Olaylar

Taht Oyunları

Lord Kumandan Mormont, Jon Snow’u kumandan olarak yetiştirmek için kahyası yaptı. Jon’u babasının ihaneti hakkında bilgilendirdiğinde, onu takip ettirmeye başladı. Jeor, Baş Muhafızı Benjen Stark’ı kayıp muhafız Sör Waymar Royce’u bulması ve Surun ardındaki Kral Mance Ryder’ın faaliyetleri hakkında bilgi toplaması için yolladı. Benjen’in grubundaki iki kişinin Sur’un yakınlarında bulunmasından sonra, Lord Kumandan Mormont cesetleri incelemek için Kara Kale’ye getirdi. Gece cesetler (aslında wight’lar) Gece Gözcüleri’nin adamlarına saldırdı, bir kaçını da ,ki buna Sör Jaremy Rykker da dahil, öldürdüler. Tam o sırada Jon Snow ve ulu kurdu Hayalet’in odaya girmesiyle, wightlardan birinin Mormont’u öldürmesi önlendi. Hayatını kurtardığı için Jeor, Mormont Hanesi’nin, atalarının Valyrian çeliğinden yapılmış piç kılıcı Uzun Pençe’yi, Winterfell’in piçine vermiştir.


Kralların Çarpışması

Kardeşi Robb’un krallığını ilan ettiğini Jon’a bildirdikten sonra ağabeyine katılmasın diye her ihtimale karşı Jon’u tekrar izlettirmeye başlamıştır. Ak gezenler, kayıp muhafızlar, köylerini terk eden yabanıllar, geceleyin yanan büyük ateş ve Mance Rayder’ın adamlarını toplamasının ışığında, Jeor , neler olup bittiğini anlamak ve Benjen Stark’ı aramak amacıyla Sur’un ardına, kendinin liderlik edeceği büyük bir keşif düzenlemeye karar verdi. Sur’dan 300 adam alıp Kuzey’e doğru yola çıktılar. Craster’ın Kalesi’nde, Jeor, Mance Rayder’ın adamlarını Ayazdiş’te topladığını ve Sur’a bir saldırı düzenlemeye hazırlandığını öğrendi.Mance’in Sur’a doğru hareket ettiği yol üzerinde yer alan ve savunma için oldukça iyi bir yere sahip İlk İnsanların Yumruğu’na doğru yapılan keşife Jeor liderlik etti ve üç keşif kolunu önden yolladı.

Amoka'nın gözünde Jeor Mormont

Kılıçların Fırtınası

Son keşif kolunun geri dönmesini beklerlerken, Gece Gözcüleri İlk İnsanların Yumruğu’nda wightlar tarafından saldırıya uğradı.Gece Gözcüleri’nin kuvvetleri kırılmıştı ve Mormont hayatta kalanlara liderlik ederek Craster’ın Kalesi’ne zorlukla geri döndü. Craster’ın Kalesi’nde, Jon’un Sam’e verdiği obsidyen hançerle bir Akgezeni öldürdüğünü Sam anlattıktan sonra, Jon’un ejderhacamı hançeriyle ilgili Sam’le konuştular. Fark etti ki Gece Nöbetçileri’nin Akgezenleri yendiğinden binlerce yıldan bu yana asıl amaçlarını unuttukmuşlardı. Yaşlı Ayı Sam’e madem ejderhacamı hançerler ihtiyaçları olan şey neden sözlerini söylediği günden bu yana Sur’daki adamların ejderhacamıyla silahlanmadığını sordu. Sam cevap verdi ‘’Asla bilemezdik…’’ Yaşlı Ayı haykırdı: “ Asla bilemezdik. Ancak bu kez biliyor olmalıydık. Gece Gözcüleri gerçek amaçlarını unuttu Tarly. ,kadınları kaçırmaması için yabanılları dışarıda tutmak üzere 700 feet yüksekliğindeki bir Sur inşa etmezsin. Sur krallıkta yaşayan insanları korumak için yapıldı… Ve diğer insanlar için, ki biraz aşağı inip baktığında onlar yalnızca yabanıllardı. Yıllar önce Tarly, yüzlerce ve binlerce yıl önce. Asıl düşmanımızı gözden kaçırdık. Ve o, şimdi burada ancak onunla nasıl savaşacağımızı bilmiyoruz. ” Hemen sonra Mormont isyan eden adamlardan biri tarafından yaralandı. Yerde ölmek üzereyken Samwell Tarly’ye oğluna bir mesaj iletmesini istedi, son arzusu,oğlunu suçları yüzünden affettiğini söylemek ve sürgününden dönüp eve geri gelmesine izin vermek oldu.

Sözleri

"Kralın avlanmayı sevdiği söylenir. Sevdiğimiz şeyler her zaman bizi yok eder, çocuk. Hatırla bunu."

Jeor, Robert Baratheon’un ölümü üzerine söylemiştir