Jeyne Arryn

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
ArrynHanesi.PNG
Jeyne Arryn
ArrynHanesi.PNG
Karakter Bilgisi
Lakap Vadi'nin Bakiresi
Unvan Kartal Yuvası Leydisi
Vadi'nin Koruyucusu
Doğu Muhafızı
Vekil Leydi
Bağlılık Arryn Hanesi
Siyahlar
Irk Vadili
Doğum FS 82
Ölüm FS 134Martı Kasabası
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Şarkısı (Bahsedildi)
Düzenbaz Prens (Bahsedildi)
Prenses ve Kraliçe (Bahsedildi)

Jeyne Arryn yada bilinen adıyla Vadi'nin Bakiresi, Arryn Hanesi'nin bir üyesi ve Kartal Yuvası Leydisidir. Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşta Vadi'yi yönetti.

Tarihi

Jeyne, Kral Jaehaerys I Targaryen'in yaşlılık döneminde Kartal Yuvası Leydisi oldu, o sıralarda küçük bir çocuk olduğu için 101'İn Büyük Konseyi'ne katılamadı. Lord Yorbert Royce Vadi'nin Vekilharcı olduğunda onun yerine konseye katılır.

Leydi Rhea Royce'un ölümü üzerine kocası Prens Daemon Targaryen Leydi Jeyne'e Taşyazı'ya sahip olması gerektiğini söyler, ama iddiası reddedilir ve Vadi'yi terk etmesi istenir.

İç savaşın başlangıcında Prens Jacaerys Velaryon annesinin iddiası için Kuzey'e yaptığı yolculukta annesinin Aemma Arryn olması nedeniyle Kartal Yuvası'na da gitti. Orada Leydi Jeyne'le konuştu ve söz verdi. Jeyne iç savaşta böylece Siyahlar'ın tarafında yer aldı. Kartal Yuvası'nın ve Ay Kapıları'nın kapanmasına rağmen Vadi'nin Bakiresi sözünü tuttu ve Kraliçe'ye katılmaları için Martı Kasabası'ndan deniz gücüyle adam gönderdi. Rhaenyra'nın Kral'ın Şehri'nden kaçtığı sırada Sör Harrold Darke kraliçeye Vadi'deki Leydi Jeyne'e sığınmasını söyler ama reddedilir.

Leydi Jeyne kuzeni Aegon III Targaryen'in yedinci vekilinden biriydi. FS 134'de bir hastalıktan dolayı Martı Kasabası'na öldü.