Jeyne Poole

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Jayne Poole
Jeyne Poole.jpg
Karakter Bilgisi
Kültür Kuzeyli
Ramsey Bolton
Kitap(lar) Taht Oyunları

Kralların Çarpışması

Kargaların Ziyafeti

Ejderhalarla Dans

Kış Rüzgarları

Jeyne poole,kışyarı’nın kahyası Vayon poole’nin kızıdır.Sansa Stark’ın en iyi arkadaşıdır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Prenses Myrcella Baratheon’la dikiş dersi sırasında, Sansa’nın, Arya Stark’ın üzüldüğü tartışmaya öncülük eden Prens Joffrey Baratheon’un gözlerine yakalandığını iddia etti. Jeyne, Eddard Stark kral eli olarak isimlendirildiğinde Kral’ın Şehri’nde babasına eşlik etti.El turnuvası sırasında Jeyne, onu ilk gördüğünde, Beric Dondarrion ile evlenmek istediğini anlattı.Bir süre sonra, Jeyne genç bir şövalyenin ölümünü izledi ve huzurunu yeniden kazanana kadar Septa Mordane’ye refakat etmek zorunda kaldı.Jeyne, Eddard Stark’ın evinde vatana ihanetten tutukladığı katliamdan kurtuldu ve Sansa Stark ile birlikte kral muhafızlarının odasına Sör Boros Blount tarafından hapsedildi. Jeyne’nin babası katliam’da öldü ve Jeyne, onun için bir yer bulacağını söyleyen serçeparmak’a teslim edildi.

Kralların Çarpışması

Jamie lannister, Çelikçile Walton’a veda ettiğinde, Jamie onu tanımamasına rağmen Arya Stark olduğu iddia edilen kuzeyli bir kızın sunulduğunu söyledi.Daha sonra, Jamie Brienne’ye o kızın Arya Stark olmadığını anlattı(bu durumda, Brienne’nin kızı kurtarmaya dair fikirleri vardı)fakat babası bir kuzeyli kız buldu.Ona bir kurt broşu taktılar ve iddialarını pekiştirmek amacıyla onu kuzeye, Kışyarına, Bolton piçi’yle evlenmek üzere gönderdiler.Brienne çok şaşırdı fakat Jamie, Arya Stark’ın akrabalarının da onun öldüğüne inandığını açıkladı(kız kardeşi Sansa’nın yanı sıra, sur’daki üvey kardeşi) kızın kimliği kimse tarafından anlaşılamayacak. Jamie’ye göre, Boltonlar, kızın bir hile olduğunun farkında.

Kargaların Ziyafeti

Kraliçe Cersei, Lord Petyr Baelish’in “kahya’nın eniği’ni” giydirdiğini ve Ramsay bolton ile evlendirilmeye gönderilen Arya Stark olduğunu iddia ettiğini öne sürdü.

Ejderhalarla Dans

Jeyne, Ramsay ile evlenmeye mecbur bırakılır ve düğünden önce kendisine yardım etmesi ve onu uzaklara götürmesi için Theon Greyjoy’a pek çok kez yalvarır. Düğün yatağı için Greyjoy tarafından soyulduğunda, Jeyne’nin sırtı, kırbaçlandığını düşündüren sayısız yara ile kaplıydı. Ramsay, ona bir adamı mutlu etmenin yolunu bilip bilmediğini sorduğunda, kız, korkuyla eğitim aldığını söyledi.Jeyne, zamanının tümünü kulede hapsedilmiş olarak ve Ramsay’nin ona yaptığı şeylerden dolayı derinden tramvatize olmuş şekilde geçiriyordu.Onu yıkayan hizmetçiler, vücudundaki çürükleri fark etmişti ve kızın hıçkırıkları Kışyarı boyunca biliniyordu.Leydi Dustin’e göre, “Arya Stark’ın” ağlaması, Stannis Baratheon’un ordusundan daha tehlikeliydi. Freyler umursamıyor olabilirdi fakat Stark hanesi’ne kuşaklarca hizmet etmiş diğer kuzeyli haneler ve Eddard Stark’ın “kızı’nın” ağlama seslerinden manevi güç zarar görüyordu.

Bir kurtarma girişimi (Arya stark’ı kurtarmak için güneye gönderilen) Mance Ryder tarafından başlatılır.Abel takma adıyla hizmetçi olarak gizlenen Mance, (Ozan Bael’e bir gönderme) altı mızrak karısı getirdi.Yardım edeceklerini ilan ettiler/zorladılar.Jeyne ve Theon, Kışyarı’na kaçışı idare etmelerine rağmen Mance ve altı mızrak karısı bunu yapmadı ve altı kadının tümünün derilerinin yüzüldüğü, Mance’nin soğuktan korunmak için kadınların derilerini pelerin olarak kullandığı belirtilir.Daha sonra, jeyne ve Theon, Mors Umber tarafından keşfedilir ve Stannis Baratheon’un ana kampına götürülürler.

Kış Rüzgarları

Mors Umber, Jeyne ve Theon’u, Stannis’e götürdü. Mors, kıza Kışyarı hakkında sorular sordu ve hatta kızın kimliğini teyit etmek için Kışyarı’ndaki görevlilerin isimlerini bile sordu. Kışyarı’nda yaşamış olması sayesinde Jeyne, Mors’un memnuniyeti için soruları cevaplamayı başardı. Theon, Jeyne’ye, bu yol boyunca Arya gibi davranmaya devam etmesini, aksi takdirde, bir “fahişeden” başka bir şey olmayacağını fısıldadı. Yolda, Jeyne’nin burnunun ucu donma yüzünden siyahlaştı ve muhtemelen, burnunun birazını bu yüzden kaybedecek.

Stannis’le buluştuğunda, Stannis, “Arya Stark’ı ağabeyi Jon Snow ile barıştırmak için, bir banker Tycho Nestoris ve Sör Justin Massey ve altı refakatçi adam ile birlikte Sur’a gönderdi