Jeyne Westerling

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
StarkHanesi.PNG
Jeyne Westerling
Westerling Hanesi.PNG
417px-Jeyne westerling by eluas.png
Karakter Bilgisi
Unvan Kışyarı Leydisi
Kraliçe
Bağlılık Westerling Hanesi
Stark Hanesi
Kültür Westeros
Doğum 284FSSarpkaya
Kral Robb Stark
Kitap(lar) Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Eklendi)

Jeyne Westerling, Lord Gawen Westerling ve Sybell Spicer'ın en büyük kızıdır. Robb Stark'la kısa süren bir evlilikleri olmuştur. Televizyon dizisi Game of Thrones 'ta karakteri Volantis'ten Talisa Maegyr ile değiştirilmiştir, Oona Chaplin tarafından canlandırılmıştır.

Görünüm

Jeyne, utangaç ve sevimli bir kızdır fakat Jaime Lannister'a göre "uğruna krallık kaybedilecek" bir kız değildir. Vücudu ince ve narindir, kalp şeklinde bir yüzü ve kahverengi saçları vardır.

Geçmiş

Westerling Hanesi'nin soyu İlk İnsanlar'a dayanır. Fakat zengin bir aile değildirler. Altın madenleri başarısız olmuştur. Muhtemelen Lord Gawen Westerling, hanesinin ekonomik durumlarını iyileştirmek açısından soylu olmayan tüccar bir aileye mensup olan Sybell Spicer ile evlenmiştir. Jeyne'in annesinin düşük soyu yüzünden, Kevan Lannister oğullarından birini Jeyne ile evlendirmeyi reddemiştir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Genç Kurt Robb Stark, Stark ve Frey Haneleri'nin birlik olmaları için Lord Walder Frey'in kızlarından biriyle evlenmeyi kabul eder. Jeyne'in babası Lord Gawen Westerling, Robb'un ordusu tarafından Fısıltılı Orman Savaşı sırasında esir alınmıştır ve Denizgözcüsü'nde tutulmuştur.

Kralların Çarpışması

Robb'un kılık değiştiren kardeşi Arya, Harrenhal'dayken Elmar Frey'den hanesinin onursuzluğa uğratıldığını öğrenir.

Kılıçların Fırtınası

Jeyne, Robb Stark'ı tedavi ederken - by Lauren Cannon ©

Artık Kuzey'deki Kral olan Robb Stark'ın Batı Toprakları seferinde, ordusu Westerling Hanesi'nin atalarından kalan Sarpkaya'yı ele geçirir. Robb bir okla yaralandığında, Jeyne'in annesi Sybell ve dayısı Sör Rolph Spicer, kızı Genç Kurt 'a hemşirelik yapması için cesaretlendirir.

Robb Sarpkaya'da iyileşirken, kardeşleri Bran ve Rickon'ın eski bir arkadaşı olan ve Kışyarı'nı ele geçiren Theon tarafından öldürüldüğü haberini alır. Jeyne Robb'un acılarını rahatlatır ve birlikte olurlar. Jeyne'in onurunu korumak için sonraki gün onunla evlenir fakat bu evlilik Robb'un Lord Walder Frey ile olan birliğini doğrudan bozar. Öfkelenmiş Freyler Sarpkaya'daki ve Nehirova'daki güçlerini İkizler'e geri çekerler yine de güçlerinin bir kısmı Lord Roose Bolton ile Harrenhal'da kalır. Kara Walder Frey, Robb'un bir Frey ile evlenebilmesi için Jeyne'i öldürüp Robb'u dul bırakacağı hakkında Jeyne'i tehdit eder fakat Jeyne kocasına merhametli olması için yalvarır ve Kara Walder bağışlanır.

Çift birbirlerine adanmıştı ve Jeyne'in annesi [[Sybell Spicer|Sybell]'i Jeyne'e doğurganlık konusunda yardım etmesi ve ona tedavi amaçlı içkiler vermesi konusunda ikna etmeye çalışırlar. Jeyne, kral olmasının baskılarından endişe duymasına rağmen Robb'a iyi bir eş olması için çok çalışır. Robb'un annesi Catelyn Stark'ın tavsiyesi üzerine Jeyne sabırlı ve anlayışlı olmaya çalışır. Robb kendisiyleyken gülümseyebiliyordur ve bazen de endişelerinden arınabiliyordur. Jeyne, Robb'un ulukurtu Sarpkaya'da yıllardır tanıdığı bir şövalyeyi öldürdüğü için Boz Rüzgar'ın etrafındayken endişelidir.

Pazarlıklardan sonra Walder Frey, Starklar ile Robb'un dayısı Lord Edmure Tully ile Roslin Frey'in evliliği ve Robb'dan kişisel bir özür karşılığında tekrar birlik olmayı kabul eder. Jeyne ve ailesinin çoğu Kral Robb ve Lord Walder arasında çıkabilecek ekstra bir gerginlikten kaçınarak Sör Brynden Tully'nin koruması altında olan Nehirova'da kalır.

İkizler'de Edmure ve Roslin'in düğününün dışarısında Arya, ziyafetteki bir kuzeylinin Genç Kurt'u ve Kraliçe Jeyne'i kutladığında oldukça şaşırmıştır. İkizler'de, Kızıl Düğün'ün başlangıcında Frey ve Bolton Haneleri Robb'a ihanet eder ve Robb'u öldürür. Sör Kevan Lannister daha sonra Kral Tommen I Baratheon'a Westerlingleri bağışlaması ve Castamere Lordu unvanını Rolph Spicer'a vermesi talimatını verir.

Robb Stark ve Jeyne Westerling'in aşkı.

Kargaların Ziyafeti

Jeyne, Robb'un ölümünün ardından çok üzülür, bu durum Tywin Lannister'ın yandaşı olan annesini çok sinirlendirir. Ayrıca annesi, Robb'la evliliği boyunca hamile kalmaması için Jeyne'e gizli bir karışım içirir. Kısa bir süre sonra Nehirova kuşatılır fakat Jaime Lannister barışçıl davranır ve Jeyne'i babasının yanına götürür. Bazı söylentilere göre ise Jeyne, Robb’dan hamileydi.

Aile

Jeyne’in bir kız kardeşi ve iki erkek kardeşi vardır, Ağabeyi Raynald, Kızıl Düğün’de bulunmuştu. Raynald, Robb’un ulu kurdu Bozrüzgar’ı kurtarmaya çalışmış ve Freylerden kaçmak için pencereden nehre atlamıştır ve muhtemelen ölmüştür. Küçük kardeşi Rollam ise Robb’un yaveriydi. Kız kardeşi Eleyna’dır. Anneleri, Tywin Lannister ile anlaşma yaparak Jeyne ve Eleyna’nın sarayda iki lordla evlenmelerini ayarlamıştır.

Jeyne hakkında teoriler

Kılıçların Fırtınası’nda, Catelyn, Jeyne’in inkar edilemeyecek kadar sevimli ve güzel olduğunu söylemiştir, fakat Jaime Lannister, Nehirova’ya geldiğinde, Jeyne’in uğrunda krallık kaybedilecek kadar güzel olmadığını düşünmüştür. Ayrıca Catelyn, Jeyne’in geniş kalçalı olduğunu düşünmüştür, fakat Jaime’nin gördüğü kız dar kalçalıdır. Bu farklılıklar, Jeyne’in gerçek kaderi hakkında teoriler ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Alıntılar

Robb'a iyi ve doğru bir eş olacağım, yemin ederim. Ve olabildiğimce bilge bir kraliçe olacağım.

- Jeyne'den Catelyn Stark'a


Sybelle: İsyancıların ona verdiği küçük taçtan vazgeçmeyecekti, ve ben tacı ondan almaya çalıştığımda inatçı çocuk benimle kavga etti.

Jeyne: O benimdi. Hakkın yoktu. Robb benim için yapmıştı. Ben onu sevdim.[1]

- Sybell Spicer ve Jeyne'den Jaime Lannister'a

Jeyne hakkında alıntılar

Jeyne güzel olduğu kadar akıllı. Ve aynı şekilde nazik. Yumuşak bir kalbe sahip.

- Robb Stark'tan Catelyn Stark'a

Jeyne Westerling annesinin kızı, ve Robb Stark babasının oğlu.

- Tywin Lannister'dan Tyrion Lannister'a

  1. Bad reference param1.