Joffrey Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
(Joffrey sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Joffrey Sancak.png
Joffrey I Baratheon
Joffrey Sancak.png
600px-Joshua CairosJoff Widows Wail.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat 298FS299FS
Tam isim İsminin Birincisi Joffrey Baratheon
Lakap Hasta Joffrey
Genç Gaspçı
Üçüncü Aerys
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Doğum 286FS, Kral Toprakları.
Ölüm 300FS, Kızıl Kale,
Kral Toprakları.
Aile
Hane Kral Toprakları-Baratheon Hanesi
Önceki Robert Baratheon
Varis Tommen Baratheon
Sonraki Tommen Baratheon
Kraliçe Margaery Tyrell
Baba Robert Baratheon
Jaime Lannister(biyolojik)
Anne Cersei Lannister
Ekler
Kitaplar Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Kargaların Ziyafeti(Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı(Bahsedildi)
Oyuncu Jack Gleeson
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4

Joffrey Baratheon, Kral Robert Baratheon ve Kraliçe Cersei Lannister'ın en büyük çocuğudur ve tahtın varisidir. Gerçek babası kraliçenin erkek kardeşi olan Jaime Lannister'dır. Serinin başlangıcında Joffrey Baratheon 12 yaşındadır. Baratheon Hanesi'nden Demir Taht'ta oturan 2. kişidir. Dizide Jack Gleeson tarafından canlandırılmaktadır.

Kişilik ve Görünüm

Joffrey çocuk olarak inatçı biriydi ve annesinin aksine kontrol edilemez bir öfkeye sahiptir. Kontrolsüz sadist bir kişiliktir. Doğru ve yanlışı ayırt etme konusunda kötüdür. Bu yönü özellikle öfkesinin kontrolünü kaybedince ve işler kötüye gidince onu belaya sürükler. Genellikle problemleri için başkalarını suçlar. Joffrey dikkatsiz, acımasız, ahlaksız ve pek zeki değildir. Onun bütün bu özellikleri mantıksız olmasına ve kötü kararlar vermesini sağlamıştır.

Joffrey, bir Lannister görünümüne sahiptir. Yaşındaki bir çocuk için uzundur. Sarı kıvırcık saçları sahiptir. Parlak yeşil gözleri, sarkık dudakları ve suratında alaycı bir ifade vardır. Bir soylu ve krala yakışan şekilde en iyi kıyafetleri giyer ve iyi bir aksan ile konuşur.

Tarih

Joffrey, Cersei Lannsiter ve kardeşi Jaime Lannister arasında olan ensest ilişkiden meydana gelmiştir. Gerçek saklanmış ve Joffrey’i herkese Kral Robert Baratheon’un çocuğu ve tahtın varisi olarak gösterilmiştir. Joffrey şımartılmış bir şekilde büyütülmüştür. Robert çocuğun soyunu hiçbir zaman sorgulamamıştı. Ama kitaplarda Robert’in oğlundan dolayı oldukça hayal kırıklığına uğradığından ve ‘oğlu’ Joffrey için ufak da olsa şefkat duyduğu belirtilir.

Bunun dışında kitaplarda Joffrey’nin Robert’in saygısını ve onayını almak için can atıyor olması ve yaptığı birçok hareket babasının standartlarına ulaşabilmek için olduğu ima edilir.

Bir defasında mutfak kedisinin hamile olduğunu duyunca Joffrey kediyi öldürdü ve kedi yavrularına bakmak için karnını kesti. Doğmamış kedilerden birini alıp babasına gösterdi. Robert çok şaşırmış ve sinirlenmişti ve Joffrey’e o kadar sert vurdu ki 2 tane süt dişi koptu. Aynı zamanda Cersei eğer izin verseydi Robert’in Joffrey ‘i döveceğini belirtti. Ve kitaplarda Joffrey’nin küçük kardeşi Tommen’a zorbalık yaptığından da bahsedilir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Joffrey Baratheon Rolünde Jack Gleeson
Mor Düğün'ün tasviri - Conor Campbell©

Jon Arryn’ın ölümünün ardından kraliyet ailesinin geri kalanıyla birlikte Winterfell’e gitti. Orada nişanlı olduğu Eddard’ın kızı Sansa Stark’a kur yapmaya başladı. Bahçede Robb Stark ile mücadele etti ve Robb’a hakaret etti.

Winterfell’de iken Robert’in sarhoşken ciddi şekilde yaralanmış Bran Stark’ın merhametlice öldürülmesinden bahsettiğini duyduktan sonra Bran’i öldürmesi için bir katil tuttu. Girişimi başarısız oldu ve sonra Tyrion Lannister suçlandı bu nedenlede Stark Hanesi ile Lannister Hanesi arasındaki kin biraz daha büyümüş oldu.

Winterfell’den Kral Toprakları’na doğru yoldayken Joffrey 1 günü Sansa ile at sürerek geçirmiştir. Joffrey’nin yaz şarabı içmesine rağmen Sansa’nın hoşuna gitmiştir. Joffrey ve Sansa, Arya Stark ve arkadaşı kasabın oğlu Mycah ile kılıç dövüşü çalışırken onlara rastlarlar. Joffrey sarhoştu ve Mycah’a kendisiyle mücadele etmesi için emir verdi; Mycah düello yapmayı reddetti. Mycah’ı rahat bırakması için yalvarışlara rağmen Joffrey ona kılıcını batırdı. Sonra Arya’nın Joffrey’e çubuk ile vurmasıyla Mycah kaçmıştı. Öfkelenen Joffrey, Arya’ya vurdu.

Joffrey Robert’in saray halkına önceden gelip Nymeria ve Mycah’ın ona saldırdığını iddia etti. Bu Mycah ve Leydi’nin ölümü ve Joffrey’nin Arya’nın nefretini kazanmasıyla sonuçlanmıştır. Joffrey’nin Aslan Dişi’ni(kılıcı) kaybetmesi -aslında Arya almış ve Trident’e yollamıştır- de bu zamanlardaydı. Joffrey bu olaylarla küçük düşürülmüştü özellikle amcası Renly’nin, Joffrey’nin kendisinden daha küçük bir kız tarafından dövüldüğünü duyunca uluorta gülmesi. Yeni Kral Eli Eddard Stark, Joffrey ve kardeşlerinin aslında Cersei ve Jaime’nin piç çocukları olduğunu keşfetti. Cersei, Kral Robert’in ölümünü planlayarak çocuklarının sırrını korudu. Robert’in ölümününden sonra Joffrey konseyi çağırdı ve taç giymesi için hazırlıkların yapılmasını emretti. Ned kendisini saltanat vekili ve Robert’in gerçek oğlunu varis olduğu yazan Robert’in vasiyetini gösterince Cersei vasiyetnameyi yırtar ve Ned’e, Joffrey’e bağlılık yemini etmesini tavsiye eder. Bunun karşılığında Ned Joffrey’nin tahtta hiçbir hakkı olmadığını ve ensest ilişkiden olduğunu ifşa etti fakat çabucak vatana ihanetten tutuklandı.

Robert’in varisi olarak tahta geçtikten sonra Joffrey ilk saray toplantısına Tywin Lannister’ı yeni Kral Eli yaparak, annesi Cersei Lannister’ı küçük konseye atayarak ve Jaime’yi Kral Muhafızları’nın Lord Kumandanı yaparak –geleneklere göre olmayarak Sör Barristan Selmy’yi görevden aldı bunun üstüne Selmy, bunun Stannis Baratheon’un tahtı almasını kolaylaştıracağını söyledi. Joffrey, Barristan’ın tutuklanıp, sorgulanmasını emretti ama yaşlı şövalye kaçtı. Sansa babasının hayatını bağışlamasını ve bunu ona olan aşkı için yapmasını isteyince Joffrey merhametli olacağını söyledi ama Eddard Stark ‘suçlarını’ itiraf edip, Joffrey’nin Demir Taht’ın gerçek varisi olduğunu ilan edince Joffrey’nin merhameti, Sansa’nın kendi gözleri önünde ve toplum içinde Eddard Stark’ın kellesini uçurmaya dönüştü.

Bu aceleci ve düşüncesiz hareket ailesinin dökülecek kanı engellemek, diyara barış getirmek ve düşmanlıkların kuvvetlenip Robb Stark’ın kendisini Kuzeyin Kralı ilan etmesini ve öç almak için Joffrey’i öldüreceğine yemin etmesi ve Westeros’un yıkıcı bir iç savaşa sürüklenmesini engelleme isteklerine ters düşüyordu. Joffrey, Robb’un her bir zaferi için Sansa’ya kötü davranıp, kötüye kullanmaya devam etti. Babasının kopmuş olan kafasına bakması için zorluyordu ve Kral Muhafızları’na Sansa’yı dövmeleri için emir veriyordu. Joffrey, Sansa’yı abisini teke tek mücadele yenip kafasına baktırtmak ile tehdit ediyordu. Sıklıkla Kral Muhafızlarına Sansa’yı itaatsizlik nedeniyle dövmelerini emrediyordu.

Kralların Çarpışması

Joffrey, geçici istekleri ve kaprisi ile diyara hükmetti ve annesi için bile onu kontrol etmesinin zor olduğunu ispatladı. Joffrey, Sansa’yı tutuklattırdı ve eğlencesi için sık sık muhafızlarına Sansa’yı dövdürttü. Joffrey, Sansa’nın kıyafetlerini çıkarttırmaya çalışınca dayısıTyrion onu durdurdu ve Joffrey bunu bir daha yaptırtmaya çalışmadı. Acımasızlığı ve gıda eksikliği nedeniyle Kral Toprakları’nda gittikçe düşen yaşam kalitesi ve diğer sıkıntılar onu pek sevilmeyen bir kral yaptı. Öfkesi yüzünden çıkan ayaklanmada neredeyse öldürülüyordu. Sadece geçici Kral Eli olan Tyrion, Joffrey’nin hükmüne karşı çıktı. Joffrey’nin dayısı için olan nefreti gittikçe büyüyordu.

Kılıçların Fırtınası

Tyrell Hanesini, Joffrey’nin saltanatının bir müttefiği olduktan sonra Joffrey, Sansa’yı terk edip Margaery Tyrell ile nişanlandı. Kabaca Sansa, Tyrion ile evli olsa da olmasa da düğünden sonra Sansa ile yolunu bulacağını söyledi. Kızıl Düğün haberleri Kral Toprakları’na geldiğinde Joffrey, annesi, Kevan Lannister, Üstat Pycelle, Tyrion Lannister ve büyükbabası Tywin Lannister ile birlikteydi. Joffrey, Robb Stark’ın ölüm haberini duyunca memnun oldu ve kendi düğününde Sansa’ya sunmak için Robb’un kafasını istedi. Ek olarak; Robb Stark’ın ölümüyle teslim olan Nehir Toprakları ve Kuzeyli soylulara hiç merhamet gösterilmemesini isteyince bu açıklama Kevan’ı dehşete düşürdü ve Tyrion’ı öfkelendirmiştir. Tyrion, Joffrey’yi tehdit etti ve Sansa’nın işkence etmesi için olmadığını söyledi. Tywin, Joffrey’nin isteğini yerine getirmeyi reddetti. Bu da büyükbabasına Casterly Kayası’na saklanan bir korkak diyerek hakaret etmesine neden oldu. Bu sırada babası Trident’te bir savaş kazanmıştır. Hakaret Tywin’i öfkelendirmişti ve Joffrey’nin sert bir derse ihtiyacı olduğunu belirtti. Tyrion kendi sert dersini hatırlamasına rağmen şaşırtıcı bir şekilde bu değerlendirmeye katıldı. Ve yeğeninin II. Robert değil III. Aerys olduğu konusunda ısrar etti.

Joffrey’nin düğünü yeni yüzyılın ilk günündeydi. Sabah Lannisterlar ve müttefikleri aile kahvaltısı için buluştular. Büyükbabası Tywin Lannister düğün hediyesi olarak ona Valyrian çeliği kılıcı hediye etti ve Joffrey kılıcın adını Widow’s Wail koyacağını söyledi. Düğün hediyesi olarak Tyrion ve Sansa nadir bir kitap olan 4 Kralın Hayatı kitabını verdi fakat Joffrey yeni kılıcıyla kitabı keserek Tyrion ve Sansa’dan daha iyi bir hediye emrettiğini söyledi. Joffrey kılıcı Balon Swann’a doğru sallayınca Adam Marbrand kılıcın Valyrian çeliğinden olduğunu hatırlatarak dikkatli olmasını söyleyince Joffrey Valyrian çeliğine yabancı olmadığını söyledi. Tyrion, Joffrey’nin Bran Stark’ı öldürmek için yollanan hançerden bahsettiğini düşündü. Her ne kadar Bran Stark’ı öldürtmeyi neden istediğini anlamasa da bunu Joffrey’nin doğal zalimliği olduğu fikrindeydi. Sonra Jaime, Joffrey’nin Robert’in sarhoşken söylediklerini duyup sakatlanan çocuğu ızdırabından alıkoymak için öldürtmeye çalıştığını anladı. Düğün sırasında bütün saray halkının gözleri önünde Aegon’ın Fethinin 300. yılının ilk gününde zehirli şarap içti ve öldü. Cersei, Joffrey’nin ölümü için Sansa ve Tyrion’ı suçladı ama sonra Olenna Redwyne ve Baelish tarafından düzenlendiği ortaya çıktı. Joffrey, Büyük Baelor Septi'nde gömüldü.

Annesi dışında kimse Joffrey’nin yasını tutmadı. Gerçek babası Jaime bile bu kaderi hak ettiğini düşünüyordu. Tyrion Lannister, Joffrey’nin Deli Kral Aerys’tan bile daha kötü bir kral olabileceğini söyledi. Arys Oakheart’ın bile Joffrey ile ilgili en iyi söylediği şey yaşı için uzun ve kuvvetli olduğuydu.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Jeyne Marbrand
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tywin
 
Joanna
Lannister
 
Kevan
 
Dorna Swyft
 
Emmon Frey
 
Genna
 
Tygett
 
Darlessa Marbrand
 
Gerion
 
Briony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
Baratheon
 
Cersei
 
Jaime
 
 
 
 
Lancel
 
Martyn
 
 
Janei
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyrek
 
Ermesande Hayford
 
Joy
Tepe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey
Baratheon
 
Myrcella
Baratheon
 
Tommen
Baratheon
 
Tyrion
 
Sansa
Stark
 
Willem
 
Soy Devamı
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Şablon:Westeros Kralları