Joffrey Baratheon

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Joffrey Sancak.png
Joffrey I Baratheon
Joffrey Sancak.png
Joffrey baratheon.jpg
Karakter Bilgisi
Saltanat FS 298 - 300
Tam isim İsminin Birincisi Joffrey Baratheon
Lakap Zelil Joffrey
Genç Gaspçı
Üçüncü Aerys
Joffrey-sözde-Baratheon
Joff
Unvan Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı
Yedi Krallığın Lordu
Diyarın Koruyucusu
Fırtına Burnu Lordu (iddia)
Doğum FS 286Kral Toprakları
Ölüm FS 300Kızıl Kale, Kral Toprakları
Aile
Hane Kral Toprakları'nın Baratheon Hanesi
Önceki Robert I Baratheon
Varis Tommen Baratheon (varsayılan varis)
Sonraki Tommen I Baratheon
Kraliçe Margaery Tyrell
Baba Robert Baratheon (resmi)
Jaime Lannister (biyolojik)
Anne Cersei Lannister
Ekler
Kitaplar Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Bahsedildi)
Kış Rüzgarları (Bahsedildi)
Oyuncu Jack Gleeson
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4

Kral Joffrey Baratheon, Kral Robert I Baratheon ve Kraliçe Cersei Lannister'ın en büyük çocuğudur ve Yedi Krallığın varisidir. Kral Toprakları'nın Baratheon Hanesi'ne mensuptur, kardeşleri Prenses Myrcella ve Prens Tommen'dır. Tv dizi Game of Thrones 'da Jack Gleeson tarafından canlandırılmaktadır.

Görünüm ve Karakter

Joffrey, bir Lannister görünümüne sahiptir, yaşındaki bir çocuk için uzun boyludur ve sarı kıvırcık saçlara sahiptir. Yakışıklı olduğu bilinen Joffrey'in koyu yeşil gözleri ve sarkık dudakları vardır. Jon Kar, Joffrey'in bir kıza benzediğini düşünür.

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi başladığında Joffrey on iki yaşındadır, güçlü iradeli bir çocuktur. Cesur olduğu ve nazik olmaya çalıştığı halde annesi Kraliçe Cersei Lannister'ın aksine kontrol edilemez bir öfkeye sahiptir ve kontrolsüz sadist bir kişiliktir. Doğru ve yanlışı ayırt etme konusunda iyi değildir, bu yönü özellikle öfkesinin kontrolünü kaybedince ve işler kötüye gidince onu belaya sürükler. İşler ters gittiğinde Joffrey, problemleri için başkalarını suçlar. Joffrey dikkatsiz, acımasız, ahlaksız ve pek zeki değildir, bunların hepsi onu mantıksız olmasını ve kötü kararlar vermesini sağlamıştır.

Joffrey'in kişisel armasında ikiye bölünmüş zeminde; babası Kral Robert I'ın hanesi Baratheon'ların taçlı erkek geyiği ve annesi Kraliçe Cersei'nin hanesi Lannister'ın aslanı bir arada haldedir. Her zaman kraliyet varisine yakışır şekilde en iyi kıyafetleri ve aksesuarları giyen Joffrey'in kıyafetleri arasında mavi yünden ve siyah deriden takımlar haricinde her iki yakasına sıra sıra dikilmiş altın aslan başlarıyla süslü koyu mavi bir takımı vardır. Safirlerle ve altınlarla süslenmiş bir prens tacı takar. Joffrey'in Aslan Dişi adını verdiği uzun kılıcı kullanır. Hançer altın kakmalıdır ve mücevherli bir kabzası vardır. Yetenekli bir dansçıdır.

Hayatı

Joffrey içinde acımasız biridir ve şımarık şekilde yetiştirilir. Babası Kral Robert I Baratheon oğlu konusunda hayal kırıklığı yaşar ve Joffrey'e karşı çok az sevgi duyar -Joffrey'i her kucağına aldığında ağlamasından rahatsız olur. Joffrey'in yaptığı tüm davranış ve eylemlerin aslında babasının dikkatini çekmek, onun saygısını ve onayını kazanmak olduğu ima edilir.

Joffrey bir keresinde kalenin mutfağındaki kedilerden birinin hamile olduğunu öğrenir ve kedinin içindeki yavruları görmek için kediyi öldürür ve karnını keser. Doğmamış yavrulardan birini babasına gösterir. Robert duruma çok şaşırır ve sinirlenir, Joffrey'e o kadar sert vurur ki iki süt dişi kırılır. Kraliçe Cersei Lannister, izin verse Robert'ın çocuğu döveceğine inanır. Ayrıca Joffrey'in kardeşi Tommen'a da zorbalık yaptığına ima edilir.

Cersei, Sandor Clegane'i oğlunun yeminli kalkanı olarak atar. Sandor genelde Tazı olarak bilinse de Joffrey koruyucusuna köpek ismini takar.

FS 298'de Kral'ın Şehri'nde Prens Joffrey'in İsim Günü Turnuvası düzenlenir; turnuvaya Lord Walder Frey, Lord Jon Arryn, Lord Stannis Baratheon ve Sör Davos Seaworth katılır. Turnuvanın ardından Joffrey ve kardeşleri, Cersei Lannister'ın eşliğinde dedeleri Lord Tywin Lannister'ı ziyaret etmek için Casterly Kayası'na giderler.

Joffrey baratheon taht.jpg

Son Olaylar

Taht Oyunları

Lord Jon Arryn'in ölümünün ardından Kral Robert I Baratheon, Lord Eddard Stark'ı yeni Kral Eli yapmak için Kışyarı'na doğru yola çıkar ve bu yolcuğa kraliyet ailesinin geri kalanıyla birlikte Joffrey'de katılır. Babasının isteği ile nişanlandığı Eddard'ın kızı Sansa Stark'a kur yapar. Talim alanında Robb Stark'la konuşur ve ona hakaret eder. Daha sonra ava çıkan babasına katılır.

Bran Stark İlk Kale'den düşüp ciddi şekilde yaralandıktan sonra Joffrey çocuğun durumunu hakkında terbiyesizce konuşur ve bunun üzerine dayısı Tyrion Lannister tarafından tokatlanır. Daha sonra Valyrian Çeliği taşıyan bir suikatçiyi Bran'ı öldürmesi için gönderir ancak başarısız olmasının ardından olaydan Tyrion sorumlu tutulur. Bu olaylar Stark ve Lannister'lar arasında giderek artan bir düşmanlığa sebep olur.

Kışyarı'ndan Kral Toprakları'na dönüş yolculuğu sırasında Joffrey bir gününü Sansa ile at binip şarap içerek geçirir. O sırada Arya Stark ve bir kasap çocuğu olan Mycah'ın kılıç dövüşü yaptıklarına şahit olurlar. Sarhoş haldeki Joffrey Mycah'a onunla karşılaşmasını emreder. Mycah bunu istemediğinde Joffrey çocuğu rahat bırakmaz ve kılıcı Aslan Dişi'ni ona batırır. Arya Mycah'ın kaçması için sopayla Joffrey'e vurur. Öfkelenen Joffrey Arya'ya saldırdığında kızın ulukurdu Nymeria Joffrey'i kolundan yaralar. Arya, kılıcı ondan alır ve Üç Dişli Mızrak'a atar. Aşağılanmış ve acılar içinde kalan Joffrey, Arya ve Nymeria'dan kaçarken Sansa'ya öfkeli şekilde bakar.

Daha sonra Joffrey Darry Kalesi'nde babasının mola verip adaleti sağladığı duruşmada Mycah'ın ve Nymeria'nın ona saldırdığını iddia eder. Arama birlikleri Arya, Mycah ve Nymeria'yı bulmak için gönderilir. Sandor Clegane Mycah kaçarken onu öldürür, Sansa'nın kurdu Leydi ise Kraliçe Cersei Lannister'ın emriyle infaz edilir. Bu olayla Joffrey Arya Stark'tan nefret eder. Robert'ın erkek kardeşi Lord Renly Baratheon yeğenine, ondan daha küçük bir kızdan dayak yiyip silahsız bırakıldığı için alay eder.

Kral'ın Şehri'nde ki El Turnuvası'nda Eddard Stark'la içki içen Kral Robert, oğlu ve varisi hakkında hayal kırıklığı yaşadığını itiraf eder; eski dostuna sık sık tahtı bırakmayı düşündüğünü ancak onu durduranın Demir Taht'ta oturan Joffrey'in kulağına ne yapması gerektiğini söyleyen Cersei'yi hayal etmesi olduğunu söyler.

Yeni Kral Eli Eddard Stark, Joffrey ve kardeşlerinin aslında Cersei ile ikiz kardeşi ve aynı zamanda Robert'ın Kral Muhafızları'ndan Sör Jaime'nin ensest ilişkisinden doğmuş piçler olduğunu öğrenir. Robert asla çocuklar konusunda şüphelenmemiştir. Cersei, Robert'ın en sevdiği şarabın etkisini arttırır ve Kral Ormanı'nda avlanırken içmesini sağlar, böylece çocuklarıyla ilgili sırları korur.

Robert'ın ölümünden sonra Joffrey konseyi çağırır ve Yedi Krallığın Lordu olarak taç giymesi için düzenleme yapılmasını emreder. Ned Robert'ın vasiyetini açıklar; Joffrey'in Demir Taht'ta ki varisliği yerine tahtın varisi ifadesini kullanır ve kendisinin Robert tarafından saltanat naibi ilan edildiğini söyler, Cersei vasiyeti yırtar ve Ned'e Joffrey'e sadakat yemini etmesini tavsiye eder. Ned ise Joffrey'in tahtta hiçbir iddiasının olmadığını ve asıl varisin amcası Lord Stannis Baratheon olduğunu söyler ancak Eddard ihanetten tutuklanır.

Joffrey, Robert'ın varisi olarak Demir Taht'a oturduktan sonra ilk konsey toplantısında büyük babası Lord Tywin Lannister yeni Kral Eli ilan eder, annesi Cersei LannisterKüçük Konsey'e alır ve tüm geleneklere karşı çıkarak efsanevi şövalye Sör Barristan Selmy'i hizmetten alarak Jaime LannisterKral Muhafızları Lord Kumandanı olarak atar. Barristan bu kararı iğrenmeyle dinler ve Stannis'in tahtı ondan alacağı ile ilgili bir konuşma yapar, Joffrey Barristan'ın ihanet ettiğini iddia ederek yakalanıp sorgulanmasını iddia eder. Kral Muhafızları'nda açılan bu boşluğa ise şövalye olmadan bu göreve gelen ilk kişi ve aynı zamanda Joffrey'in yeminli kalkanı olan Sandor Clegane getirilir. Ayrıca konsey oturumunda, hali hazırda Joffrey'in nişanlısı olan Sansa diz çöker ve babası Eddard'ın hayatının bağışlanması ve bunu sadece aralarındaki aşk için yapması konusunda yalvarır. Joffrey Sansa'ya merhametli olacağına söz verir. Ancak Eddard suçlarını itiraf edip Demir Taht'ın gerçek varisinin Joffrey olduğunu ilan ettikten sonra Joffrey'in merhameti, Yüce Baelor Septi'nde Sansa'nın ve tüm halkın önünde Sör Ilyn Payne'e Eddard'ın kellesini aldırmaya dönüşür. Bu kötücül eylemle hanesinin daha fazla kan dökülme olasılığını en aza indirip kral huzurunu geri getirmek yerine düşmanlığı arttırmaya sebep olur.

Joffrey Baratheon.jpg

Eddard'ın oğlu Robb, Fısıltılı Orman'da Jaime'yi esir alır ve Kamplar Savaşı'ndan sonra Nehirova'da Kuzey Kralı ilan edilir. Robb, Joffrey'i Ned'in ölümüne misilleme olarak öldürüp Westeros'u yıkıcı bir iç savaşa sürükler.

Joffrey, Robb'un her bir zaferi için Sansa'ya kötü davranıp ona ceza verir. Onu babasının kopmuş kafasına bakması için zorlar ve Kral Muhafızları'na Sansa'yı dövmelerini emreder. Sansa'ya, ağabeyi Robb'la teke tek mücadele edip onu yendikten sonra kafasına bakmaya zorlayacağını söyler. Joffrey kendisini bir savaşçı olarak görür ve Kral'ın Şehri Şehir Gözcüleri'ni savaşa sokmayı düşünür. Cersei Joffrey'e Renly'nin Yüksek Bahçe'de kendini kral ilan ettiği haberini ona karşı yürüyüşe geçmemesi için söylemez.

Kralların Çarpışması

Ejderha Kayası Lordu, Kral Robert'ın kardeşi ve Kral Renly'nin ağabeyi Stannis Baratheon, Joffrey'in ve kardeşleri Prens Tommen ile Prenses Myrcella'nın piçliği ile ilgili haberleri yayar. Ayrıca Demir Taht üzerinde kendi iddiasını ortaya atar. Renly'nin Fırtına Burnu'nda ölümünün üzerine Stannis, Joffrey'in gayri meşru olduğunu kanıtlamak için Robert'ın piç oğlu Edric Fırtına'yı diyarın karşısına çıkarmayı düşünür. Bu sırada Nehir Toprakları'nda gizlenen Arya Stark, Joffrey'i kendi ölüm listesine ekler.

Sör Arys Oakheart Sansa Stark'a, halkın kırmızı kuyruklu yıldıza Kral Joffrey'in Kuyruklu Yıldızı ismini verdiklerini söyler. Çocuk kralın isim gününü onurlandırmak için düzenlenen küçük turnuvada Sansa, Joffrey'in sarhoş Sör Dontos Hollard'ı öldürmesine engel olur ve onu yeni soytarı yapması konusunda teşvik eder. Joffrey'in yeni Kral Eli Tywin Lannister, Beş Kralın Savaşı sırasında savaşa katılır. Tywin'in oğlu ve Joffrey'in dayısı Tyrion Lannister, Tywin tarafından geçici El olarak gönderilir.

Dul Feryadı 'nı alan Joffrey

Joffrey, geçici istekleri ve kaprisi ile hükmeder ve annesi bile onu kontrol etmekte zorlanır. Sansa'yı odasına hapseder ve istemediği şeyleri yaptığında Tazı hariç Kral Muhafızları'na onu dövdürür. Ancak onu soymaları emri verdiğinde Tyrion tarafından durdurulur. Joffrey bir daha Sansa'ya zarar vermez ve Sansa'yla evlilik durumu ortadan kalkar ancak yine de ona sahip olmaya kararlıdır.

Joffrey'in zulmü, Kral'ın Şehri'nde ki yiyecek kıtlığı ve diğer zorluklar sebebiyle azalan yaşam kalitesi sebebiyle Joffrey sevilmeyen bir kral haline gelir ve öfkeleli anında yaptığı bir hareketi ile isyan çıkar ve ölümün kıyısından döner. Sadece geçici eli Tyrion Lannister onun hareketlerine karşı çıkar ve bu durumda kralın dayısına özel bir nefreti körükler. Tyrion yeğenini hor görerek onu bir canavar olarak tanımlar.

Karasu Savaşı sırasında Joffrey, yaldızlı zırhlar ve kızıl mineli göğüs kalkanı giyer, miğferinde altın bir aslan vardır ve yeni kılıcı Yürekyiyen 'i taşır. Kral, savaş sırasında Üç Fahişe'yi komuta eder. Stannis'in adamları Kral'ın Şehri'nin kapılarına saldırmaya başladığında Cersei Lannister, Sör Osmund Kettleblack'i kralı güvenli bir şekilde Kızıl Kale'ye getirmesi için gönderir. Bu olay, Altın Pelerinliler'in çoğunun yerlerini terk etmesine ve Tazı'nın çılgın ateşten korkup kaçmasına sebep olsa da Stannis sonunda Lordlar Tywin Lannister ve Mace Tyrell tarafından yenilir.

Savaştan sonra Joffrey taht odasında hayatta kalanların çoğunu ödüllendirir. Kral, Sansa ile olan nişanını bir kenara bırakarak Lord Mace'ın kızı ve Renly'nin dulu Margaery Tyrell ile evlenmeye söz verir. Demir Taht'ta kolunu kestiğinde konseyden ayrılır.

Kılıçların Fırtınası

Lord Tywin Lannister, Tyrion'un yerine Joffrey'in Kral Eli olur. Karasu Savaşı'ndan kurtulan Stannis Baratheon'un destekçilerinin çoğu Joffrey'e diz çöker. Ejderha Kayası'nda Melisandre; Krallar Joffrey, Balon Greyjoy ve Robb Stark'ın ölmeleri için Edric Fırtına'nın kanıyla beslenmiş sülükleri yakar.

Sansa Stark, Margaery'nin büyük annesi Olenna Tyrell'ı Joffrey'in acımasızlığı konusunda bilgilendirir. Tywin, Sansa ve Tyrion'un evliliğini ayarlar ve Joffrey yatak töreninde hazır bulunur. Ancak Tyrion yeni karısını savunmak için tehditler savurduğunda kral öfkelenir.

Joffrey, Robb Stark'ın Kızıl Düğün'de ölümünü duyduğunda çok sevinir ve kendi düğününde Sansa'ya sunmak için Robb'un kafasını ister. Ayrıca Robb Stark'ın ölümüyle teslim olan Nehirli ve Kuzeyli lordlara merhamet gösterilmemesini ister. Tywin Joffrey'e, zaferin ardından merhametli olmasını gerektiğini söyler ancak Joffrey buna karşı çıkıp Kral Eli'ne hakaret eder ve sonrasında el tarafından konseyden çıkarılır.

Düğünden önce Joffrey'e verilen düğün hediyeleri arasında; Jalabhar Xho'dan altın ağacından yapılmış bir büyük yay, Tanda Stokeworth'ten bir çift yumuşak binici çizmesi, Kevan Lannister'dan bir müsabaka eyeri, Oberyn Martell'den akrep şeklinde bir broş, Addam Marbrand'dan bir çift gümüş mahmuz ve Mathis Rowan'dan ipek bir turnuva çadırı vardır. Ayrıca Paxter Redwyne, Arbor'da Joffrey'in onuruna bir savaş gemisi inşa edildiğini ve ismine Kral Joffrey'in Cesareti verildiğini söyler ve ufak bir modelini krala sunar. Tyrion Joffrey'e nadir bulunan Dört Kralın Hayatı isimli kitabı verirken Mace ona yedi köşeli bir düğün kadehi hediye eder.

Mor Düğün'de annesi Cersei'nin kucağında ölen Joffrey

Lord Tywin torununa düğün hediyesi olarak Valyrian Çeliği'nden bir kılıç verir ve Joffrey ona Dul Feryadı ismini koyar. Joffrey yeni kılıcıyla Tyrion ve Sansa'nın hediye ettiği Dört Kralın Hayatı isimli kitabı parçalar ve onlardan daha iyi bir hediye ister. Joffrey, Valyrian Çeliği'ne yabancı olmadığını öne sürdüğünde Tyrion, Joffrey'in Kışyarı'nda ki suikastçisine verdiği Valyrian Çeliği'nden hançerden bahsettiğini düşünür; neden yaptığını anlayamasa da bunun sebebinin Joffrey'in doğuştan gelen zalimliği olduğuna karar verir. Daha sonra Jaime Joffrey'in Robert'ın sarhoşken, sakat kalan Bran'ın ızdırabından kurtulmasının daha merhametli olacağını söylediğini duyduktan sonra babasını etkilemek için bunu yaptığını söyler.

Joffrey ve Margaery'nin evliliği, FS 300'de yeni yüzyılın ilk gününde Yüce Baelor Septi'nde gerçekleşir. Kızıl Kale'nin taht odasındaki düğün şenliği sırasında Joffrey, dayısı Tyrion'a Beş Kralın Savaşı'nı canlandıran cücelere katılmasını söyler ancak o bunu reddeder, bunun üzerine Joffrey dayısını kadeh taşıyıcısı olarak hizmet etmeye zorlar ve yeni kadehinden kafasına şarap döker. Kral Joffrey güvercin turtası yedikten ve şarap içtikten sonra zehirlenir, tüm konseyin önünde boğazını yırtar, boğulur ve yüzü mora dönerek ölür. Cersei, Tyrion ve karısı Sansa'nın cinayetten tutuklanmasını ister.

Tyrion Kral Muhafızları tarafından tutuklanırken, Sansa Petyr Baelish'in yardımlarıyla Kral'ın Şehri'nden kaçar. Serçeparmak komployu Olenna Redwyne ile hazırladığını açıklar. Sansa'nın saç filesinde ki ametistlerle birlikte bilinmeyen bir madde Joffrey'i zehirlemek için kullanılır ve içtiği şarabın renginden dolayı düğün o zamandan beri Mor Düğün olarak anılır.

Joffrey'in cesedi, yaldızlı bir zırhın içinde Kızıl Kale'de ki septte Yabancı'nın mihrabının altında bekletilir; Jaime Kral'ın Şehri'ne döndüğünde cesedin önünde Cersei ile ilişkiye girer. Sonra ceset Yüce Baelor Septi'ne gömülür. Joffrey zehirlendiği için Jaime tedbir olarak, Sör Boros Blount'u Kral Tommen I Baratheon'un tüm yiyecek ve içeceklerini tatmakla görevlendirir. Ayrıca Jaime, Joffrey'i oğlu olarak kabullenmez.

Tyrion'un Joffrey'in ölümü nedeniyle yargılanması sırasında tanıklar kralın davranışlarını zararsız gösterirken Tyrion'un yaptıklarını abartırlar. Tyrion dövüşle yargılama talep eder ve yıllarca tacın tarafında olan Sör Gregor Clegane'e karşı onun tarafından öldürülen Dorne'un Elia'sının intikamını almak isteyen Oberyn Martell tarafından savunulur. Ancak Dağ, Kızıl Yılan'ı mücadele de öldürür ve Tyrion tanrılar tarafından suçlu kabul edilir. Joffrey'i öldürme suçundan idam edilmeden önce kardeşi Jaime tarafından zindandan kurtarılır. Jaime Tyrion'a ilk karısı Tysha hakkında yalan söylediğini itiraf eder ve buna sinirlenen Tyrion Jaime'ye yalan söyleyerek Joffrey'i öldürdüğünü söyler.

RobotDelEspacio Joff death.jpg

Kargaların Ziyafeti

Joffrey'in yasını annesi Cersei hariç kimse tutmaz; gerçek babası Jaime bile Joffrey'in bunu hak ettiğini düşünür ve Tommen'ın farklı olmasını ister. Tyrion Lannister Joffrey'in Deli Kral'dan bile daha kötü olduğuna inanır. Arys Oakheart'ın bile Joffrey hakkında söyleyebileceği en iyi şey yaşı için uzun boylu ve kuvvetli olduğudur. Sör Kevan Lannister Joffrey nedeniyle Cersei'nin uygun bir anne olmadığını söyler.

Joffrey'in erkek kardeşi Kral Tommen I Baratheon, Joffrey'in dulu Margaery Tyrell ile evlenir. Cersei, Tommen'ın Joffrey'e kıyasla uysal olmasından rahatsız olur. Arianne Martell Myrcella'yı Tommen'dan daha büyük olması sebebiyle taçlandırmak ister ancak bunu başaramaz.

Cersei'nin Dromondları'ndan birinini ismi merhum kralın onuruna Cesur Joffrey olarak isimlendirilir.

Alıntılar

Ağlayıp sızlayan bir kadına hiç taammül edemem.

-Joffrey'den Tyrion Lannister'a

Annem, Lord Eddard'ın siyahları giymesine izin vermemi rica etti ve Leydi Sansa da babasının hayatı için yalvardı. Fakat onlarda yumuşak kadın kalbi var. Kralınız olarak ben, hainlik gibi büyük bir suçun cezasız kalmasına göz yumamam. Sör Ilyn, bana hainin başını getirin.

-Joffrey'den Kral Toprakları'nda ki halkın önünde Ilyn Payne'e

Joffrey : Şu domuza, öhö, bindiğini, öhö öhhö, görmek... istiyorum dayı.
Margaery : Majesteleri?
Joffrey : Turta, öhö, bir şey... öhö öhö, yok. Nefes, öhö, alamıyorum, öhö öhö öhö öhö...

-Joffrey ve Margaery Tyrell düğün ziyafetinde

Hakkında Söylenenler

Joffrey gerçek bir pislik.

-Jon Kar'dan Arya Stark'a

Joffrey Baratheon Rolünde Jack Gleeson

Joffrey'den bu gece nefret edemezdi. Nefret edilemeyecek kadar yakışıklı görünüyordu.

-Sansa Stark'ın düşünceleri

Kızın için üzgünüm Ned. Kurt için yani. Benim oğlum yalan söylüyordu biliyorum. Ruhum üzerine bahse girerim ki yalan söylüyordu. Benim oğlum...

-Robert Baratheon'dan Eddard Stark'a

Cersei : Joffrey kızın babasının başını kestirip yaptığı şeye merhamet deyince aşk son buldu elbette.
Tyrion: Majesteleri insanların kalbini kazanmak için sıra dışı yöntemler kullanıyor.

-Cersei Lannister ve Tyrion Lannister

Zelil Joffrey, babası kral katili olan bir çocuğun inançsız olmasına şaşmamak gerek.

Cerwyn Hanesi'ne bağlı bir şövalyeden Bran Stark'a

Olenna : Kendine Baratheon diyen ama daha çok bir Lannister gibi görünen bu Joffrey ne çeşit bir adamdır?
Sansa : Joffrey bir canavar. Kasabın oğlu hakkında yalan söyledi ve babamı kurdumu öldürmeye zorladı. Onu sinirlendirdiğimde beni Kral Muhafızları'na dövdürdü. O bir şeytan ve bir canavar leydim. Bu gerçek. Kraliçe de öyle.

-Olenna Tyrell'dan Sansa Stark'a

Bir kralı suya götürebilirsiniz ama söz konusu Joff olunca, içilebilir olduğunu anlatana kadar sağa sola sudan sıçratmanız gerekir.

-Petyr Baelish'ten Sansa Stark'a

Tyrion : Joffrey, Aerys'ten çok daha kötü bir kral olacaktı. Babasından çaldığı hançeri, Brandon Stark'ın boğazını kesmesi için bir hayduta verdi, bunu biliyor musun?
Jaime : Ben... yapmış olabileceğini düşündüm.
Tyrion : Pekala, bir oğlan babasına çeker. Joff, iktidara geldiğinde beni de öldürebilirdi. Kısa ve çirkin olmak suçundan ki bunlardan bariz şekilde suçluyum.

-Tyrion Lannister'dan Jaime Lannister'a

Brienne : Joffrey senin...
Jaime : Kralımdı. Böyle bırak.
Brienne : Onu Sansa'nın öldürdüğünü söylüyorsun. Kızı neden koruyorsun?
Jaime : Çünkü Joff benim için Cersei'nin bacaklarının arasına fışkıran tohumlardan başka bir şey değildi. Ve Joff ölmeyi hak etti.

-Jaime Lannister'dan Brienne Tarth'a

Cersei : Joffrey, Robb Stark'ı sevmiyordu ama daha küçük olan ona hiçbir şey ifade etmiyordu. Joffrey de daha çocuktu.
Jaime : Başının babası olarak inandırdığın o ayyaş tarafından okşanmasına aç bir çocuk.

-Jaime Lannister'dan Cersei Lannister'a

Aile

Baratheon Hanesi

 
 
 
 
 
 
 
 
Ormund
 
Rhaelle
Targaryen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Steffon
 
Cassana
Estermont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Çeşitli
Kadınlar
 
Robert I
 
Cersei
Lannister
 
Renly I
 
Margaery
Tyrell
 
Stannis I
 
Selyse
Florent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey I
 
Margaery
Tyrell
 
Tommen I
 
Myrcella
 
 
 
Shireen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mya
Taş
 
Bella
 
Gendry
 
Edric
Fırtına
 
Barra
 
Bilinmeyen
İkizler
 
Diğer 9 Çocuk
 

Lannister Hanesi

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Jeyne Marbrand
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tywin
 
Joanna
Lannister
 
Kevan
 
Dorna Swyft
 
Emmon Frey
 
Genna
 
Tygett
 
Darlessa Marbrand
 
Gerion
 
Briony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
Baratheon
 
Cersei
 
Jaime
 
 
 
 
Lancel
 
Martyn
 
 
Janei
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyrek
 
Ermesande Hayford
 
Joy
Tepe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey
Baratheon
 
Myrcella
Baratheon
 
Tommen
Baratheon
 
Tyrion
 
Sansa
Stark
 
Willem
 
Soy Devamı