Jon Arryn

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
ArrynHanesi.PNG
Jon Arryn
ArrynHanesi.PNG
970110 1331165364981 full.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Kartal Yuvası Lordu
Vadi'nin Koruyucusu
Doğu Muhafızı
Kral Eli
Ay Kapıları Muhafızı
Bağlılık Arryn Hanesi
Kültür Vadili
Doğum FS 218 ve FS 220 arası, Kartal Yuvası
Ölüm FS 298Kral Toprakları
1- Leydi Jeyne Royce
2- Leydi Rowena Arryn
3- Leydi Lysa Tully
Kitap(lar) Taht Oyunları (Bahsedildi)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (Bahsedildi)

Jon Arryn Arryn Hanesi'nin başıdır ve Kartal Yuvası Lordu, Vadi'nin Koruyucusu, Doğu Muhafızı unvanlarının sahibidir. Jon Kral Eli olarak Kral Robert I Baratheon'a FS 283'ten FS 298'deki beklenmedik ölümüne kadar hizmet etmiştir. Jon Lysa Arryn'in kocası ve Robert Arryn'in babasıdır. Ayrıca Lord Eddard Stark ve Kral Robert'ın da manevi babasıdır.

Görünüş ve Karakter

Jon geniş omuzlara sahiptir. Dişlerinin yarısı son evliliğinden beri dökülmüştür. Jon'un gençliği Harrold Hardyng'e benzer ve gençken mavi gözlü, sarışın, kıvrık burunlu birisidir. Jon ihtiyalı, sakin, akıllı, kibar ve güvenilir olduğundan dolayı belli bir itibara sahiptir. Jon Stannis Baratheon'a karşı samimidir ancak çok da dostane değildir.

Tarih

Gençliği

225 AL'de Lord Jasper Arryn'in oğlu olarak dünyaya geldi. Gençlik yılları ve ailesi ile ilgili pek bilgi yoktur. Ronnel adında bir erkek kardeşi ve Alys adında bir kız kardeşi vardı. Kardeşi Alys, Ser Elys Waynwood ile evlenmiştir. Jon, babası yaşarken Ay Kapıları'nın Koruyucusu oldu ve babası öldükten sonra Vadi Lordu oldu. Yerine ise kardeşi Ronnel yerine kuzeni Denys Arryn'i getirdi.

Robert'ın İsyanı

Jon, Eddard Stark ve Robert Baratheon'u Vadi'de kendi himayesi altında büyüttü. Onlar büyüdükçe iki yakın dost oldular ve Jon Arryn'i ikinci babaları olarak görmeye başladılar. Sonraları II. Aerys, çocukları olası bir ayaklanmaya karşı Jon'dan kendisine teslim etmesini istedi fakat Jon Arryn bunu reddederek sancaktarlarını çağırdı ve isyana zemin hazırladı. İsyan sırasında bir kaç isyancı lorda karşı mücadele ettikten sonra Jon, Çanlar Savaşı ve Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda savaşmıştır. Savaş sırasında, babasının desteğini kazanmak ve bir mirasçısı olması için Leydi Lysa Tully ile evlenmiştir. Robert Demir Tahtı ele geçirdiğinde, Jon Arryn Kral Eli olmuştur.

Kral Eli Zamanı

Jon'un üstlendiği ilk görev Dorne ile barış yapmaktı. Dorne, savaş sırasında Lewyn Martell ve Elia Martell'in öldürülmesi yüzünden oldukça kızgındı. Oberyn Martell, Rhaegar'ın yaşayan varisi Viserys Targaryen'i destekleyerek krallıkta yükseltmeye çalıştı. Buna karşılık Jon Arryn, Lewyn Martell'in kemiklerini Dorne'ye gönderterek Doran Martell ile barış yapmayı başardı. Onları öldüren Gregor Clegane ise cezasız kaldı.

Robert'in Tahttaki konumunu güçlendirmek isteyen Jon, Cersei Lannister ile Robert'in evliliği için müzakereler yaptı ve Jaime Lannister Kral Muhafızı olarak kaldı. Robert 7 Krallığın sorumluluğunu üstlenmek yerine çoğu şeyi Jon'a bıraktı ama Jon ciddi borçlar alan, turnuvalarda aşırı para harcayan ve çok büyük harcamalar yapan Robert'i engellemeyi başaramadı. Kendisi Kral'ın Şehri'nde iken Nestor Royce Vadiyi,Vadinin Yüksek Temsilcisi olarak yönetti.

Ölmeden önce, Jon Cersei'nin çocuklarının Robert'dan değil kardeşi Jaime'den olduğunu keşfetmiş ve bunu Stannis Baratheon'a anlatmıştır. Jon halka bu bilgileri açıklayamadan öldü. Lysa, kızkardeşine yazdığı bir mektupta Jon'u Lannisterlerin zehirlediğini söylemiş ve onları suçlamıştır. Ama sonraları onu Lys Gözyaşlarını kullanarak, Petyr Baelish'in teşvikiyle Lysa'nın zehirlediği ortaya çıktı. Lysa'nın onu zehirlemesinin ana nedeni, Stannis'i teşvik etmeye çalıştığı için Ejderha Kayasına tek oğlunu Robert'i göndermesini durdurmak içindi. Petry'nin, Jon Arryn yerine Kral Eli görevine getirilen Eddard Stark'ı yanlış yönlendirmesi, Lannister - Stark düşmanlığının birincil nedenidir.

Evlilikleri ve Mirasçıları

Jon Arryn ilk olarak Jeyne Royce ile evlenmiş daha sonra kuzeni Rowena Arryn ile evlenmiştir. Bu evliliklerinden çocuk sahibi olamamıştır. Onun hiç bir çocuğu yoktu çünkü hepsi ardı ardına ölmüştü. Bu yüzden mirasçısını kendi seçti. İlk olarak yeğeni olan Elbert Arryn'i miraşçısı seçti. Elbert, Roynel Arryn'in oğludur. Elbert Kral II. Aerys tarafından idam edilince, Denys Arryn miraşçısı oldu. O Arryn'lerin bir alt hanesi olan Martı Kasabası'nın Arrynleri'ndendi. Fakat Çanlar Savaşında öldürüldü.

Robert'ın İsyanı sırasında Hoster Tully'nin kızı Lysa Tully ile 3.evliliğini yaptı. Bu evlilik sevgisiz oldu. Lysa, Jon'u yaşlı buluyor ve kötü nefesinden nefret ediyordu. Bir kaç düşükten sonra Lysa, Jon Arryn'e hastalıklı bir çocuk ve varisi olan Robert Arryn'i doğurdu.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jasper
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
3. Lysa Tully
 
Jon
 
2. Rowena Arryn
 
1. Jeyne Royce
 
Alys
 
Elys Waynwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ronnel
 
Leydi Belmore
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
 
 
 
Kızı
 
Denys Arryn
 
Kızı
 
Sör Hardyng
 
Diğer Altı Kızı
 
Jasper Waynwood
 
 
 
Elbert
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Oğlu
 
 
 
 
 
Harrold Hardyng