Jon Connington

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Connington.png
TargaryenHanesi.PNG
Jon Connington
AltinGrup.png
Jon connington.png
Karakter Bilgisi
Lakap Griff
Unvan Akbaba Tüneği Lordu
Kral Eli
Gerçek Kralın Eli
Bağlılık Connington Hanesi
Targaryen Hanesi
Altın Grup
Kültür Fırtına Toprakları
Doğum 260FS veya 261FSAkbaba Tüneği
Kitap(lar) Buz ve Ateşin Dünyası (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhalarla Dans (POV)

Jon Connington, namı diğer Griff, Akbaba Tüneği Lordu, Connington Hanesi'nin başı, Aerys II Targaryen'in saltanatının son zamanlarında Robert'ın İsyanı sırasında kısa bir süre Kral Eli olarak krala hizmet verdi. Prens Rhaegar Targaryen'in yakın dostlarından biriydi ve El olmadan önce Rhaegar'a yıllarca hizmet etmişti. Lord Robert Baratheon'a Çanlar Savaşı'nda mağlup olduktan sonra Jon, Essos'a sürgüne gönderildi ve insanlar orada içmekten öldüğüne inandı.

Karakter ve Görünüm

Jon Connington ve Rhaegar Targaryen
Art by yakuzafish

Gençliğinde, Jon'un saçları ve sakalı ateş gibi kızıldır. Kırklı yaşlarına doğru Jon, tıraşlı ve temiz yüzüyle gezer. Gözlerinde kırışıklıklar vardır, mavi gözlere sahiptir. Paralı asker olarak saklanırken "Griff" takma adını aldığında kızıl saçlarını maviye boyatmıştır ancak kaşları kızıl kaldığı için aslen kızıl olduğu hep belli olur. Jon'un saçları griye dönse de sakalları hala kızıldır. Griff olmaya devam ederken, Jon kurt derisinden kırmızı bir pelerin giymeyi tercih eder. Yetenekli bir savaşçı ve kumandan olan Jon, gençliğinde gururlu, cesur, enerjik, umursamaz ve başarıya aç biri olarak tanımlanır. Sürgünde geçirdiği günler Jon'u daha tedbirli, tehlikeli ve deneyimli yapmasına rağmen, Akbaba Tüneği zorunlu olarak Fırtına Burnu'na yeminlidir. George R. R. Martin, Ejderhalarla Dans'taki POV Karakterler'den birinin eşcinsel olduğunu doğrulamıştı ve Prens Rhaegar Targaryen'a aşık olan Jon'u ima etmişti. Jon, Rhaegar'ı her andığında onu "gümüş prens" olarak anar ve Rhaegar'ın karısı Elia Martell'in Rhaegar'a yakışmadığını düşünür.


Geçmiş

Jon Connington - by mustamirri ©

Erken Hayatı

Jon, Akbaba Tüneği Lordu Armond Connington'un tek oğludur. Kral Toprakları'nda Rhaegar Targaryen ile birlikte yaverlik yapmıştır. Jon, Rhaegar'ın etrafındaki küçük lordlara karşı hep dik kafalı olmuştur. Babasının yaşadığı zamanlarda Rhaegar Dorne'a yolculuk yaparken yol üstünde Akbaba Tüneği'ni ziyaret etti ve Jon ile beraber kalenin en yüksek kulesine çıktılar. Babası öldüğünde Akbaba Tüneği Jon'a kaldı ve Jon, Kral Toprakları'na vazife için gittiğinde kaleyi kale muhafızı olarak kuzeni Sör Ronald Connington'a bıraktı. 281FS'de Harrenhal Turnuvası'nda Ashara Dayne ile dans etti. Fırtına Burnu Turnuvası'nda Kral Muhafızı Sör Barristan Selmy tarafından atsız bırakıldı.

Robert'ın İsyanı

Robert'ın İsyanı sırasında Kral Aerys II Targaryen, Lord Owen Merryweather'ı isyancılara yakınlığından şüphelenerek Kral Eli görevinden aldı. İsyancıların liderlerinden biri olan Robert Baratheon'a karşı Aerys II Targaryen, bir sonraki El'in genç ve güçlü olmasını istedi. Aerys'in önceki El'i Lord Tywin Lannister, Jon'un çok genç ve tez canlı olduğunu düşündü.

Jon, Kral Aerys'e, Robert'ın kafasını getireceğine dair söz verdi ve savaş alanında orduya kumandanlık etti. Ashford Savaşı'ndan sonra Tyrell ordusundan Robert'ı takip etme görevini almış ve Nehir Toprakları'ndaki Taşlı Sept'e kadar Robert'ı takip etmiştir. Jon'un askerleri ev ev Robert'ı aramaya başlamışlardır. Robert'ın yerini isyancı müttefikleri Lord Eddard Stark ve Hoster Tully gelene kadar bulamamışlardı. Lord Connington, şiddetle geri çekilerek karşılık verdi, Jon Arryn'in yeğeni ve varisi olan Sör Denys Arryn'i öldürdü ve Lord Tully'i yaraladı. Robert ise, kasabanın septinde neredeyse Jon'u öldürüyordu, Jon kaçmayı başarıp Çanlar Savaşı'nın kaybedildiğini görünce geri çekilme emrini verdi.

Kral Aerys Taşlı Sept'teki mağlubiyetten Jon'u sorumlu tuttu, unvanlarını geri aldı, Akbaba Tüneği'nin yönetimini kale muhafızı Sör Ronald Connington'a bıraktı ve Jon'u sürgüne gönderdi. Daha sonra Prens Rhaegar Targaryen, Üç Dişli Mızrak'ta Robert tarafından öldürüldü, Kral Aerys de Kral Toprakları Yağmalaması sırasında öldü.

Savaştan sonra yeni Kral Robert I Baratheon, Connington arazilerini kendine daha yakın olan kişilere dağıttı. Ayrıca Robert, Connington Hanesi'nden lordluk unvanını alarak haneyi şövalye hanesi yapmıştıR. Bir keresinde Robert, Demir Taht'ta Rhaegar'ın en yakın arkadaşları arasında olduğu için Jon'u sürgünden geri çağırmaya istekli olmadı.

Sürgün

Sürgün Jon Altın Grup'a katıldı, beş yıl boyunca Grup'a hizmet etti ve Grup'un kaptan-generali Sör Myles Toyne'un sağ eli olacak kadar hızlı rütbe aldı. Jon, Harry Strickland yerine arkadaşı Myles'ın halefi olabileceğine inandı. Sürgündeki ilk yıllarında Çanlar Savaşı'nı hatırladığında, gururlu Jon yaptıklarını savundu. Myles, Lord Tywin Lannister'ın, Robert'ı öldürmek için Taşlı Sept'i sivillerin öleceğini bile bile yakacağını iddia etti.

Grupta geçen birkaç yıldan sonra Jon ve Myles'a, Rhaegar'ın küçük oğlu Aegon'un Kral Toprakları Yağmalaması'ndan kurtulduğunu söyleyen Lord Varys ve Illyrio Mopatis ulaştı. Sırasıyla Jon, Altın Grup'tan uzaklaştı, Grup'tan habersiz ayrılan diğer kişilerle plan yaptı ve böylece hata riskini en aza indirdiler. Jon, Grup'un savaş ganimetlerini çaldıktan sonra yakalanınca Altın Grup'tan atıldı. Daha sonra Jon'un Lys'te içerek öldüğü haberleri yayıldı.

Jon, Prens Aegon'un uğruna belli bir süre Varys'in planlarıyla hareket etti ve kendisinin utanç verici, yalan ölümünü içerledi. Ancak Varys, gizlilik konusunda sert bir mizaca sahipti. Jon'un ölümünün haberi sonunda Westeros'a ulaştı ve herkes öldüğüne ikna oldu. Böylece Jon, Genç Griff 'i korumaya odaklanarak geçen on iki yılda Griff olup Genç Griff 'in babası oldu.

Son Olaylar

Ejderhalarla Dans

Griff ile Aegon - © Steamey

Jon Connington mavi boyalı saçlarıyla Griff ismi altında ve oğlu olduğunu iddia ettiği Genç Griff ile, aslında gizlediği Prens Aegon ile seyahat etmektedir. Jon, hala mağlup olduğu Çanlar Savaşı'na lanet okumaktadır. Jon, Taşlı Sept'i yakıp, onurlu olmak yerine zaferi tercih etmeliydi diye düşünür.

Griff ve Genç Griff Utangaç Bakire adlı gemide Haldon, Rolly Duckfield, Lemore, Ysilla ve Yandry ile beraber seyahat etmektedir. Jon, Meeren Kraliçesi Daenerys Targaryen ile buluşmayı planlar, Daenerys Köle Körfezi'nde şehirleri fethettikten sonra, Daenerys'in ve ordusunun, kendilerine, Westeros'a olan yolculuklarında katılmasını ümit eder. Hangi rotayı seçerse seçsin Daenerys Volantis'ten geçmek zorundadır. Böylece Jon grubun Özgür Şehirler'de Daenerys'i bekleyeceğine karar verir. Illyrio Mopatis, babası Tywin Lannister'ı öldüren, Kral Joffrey Baratheon'u öldürmekten suçlu bulunan ve Westeros'tan kaçan Tyrion Lannister'ı Jon'un yanına gönderir. Illyrio, Jon'a, Tyrion'ın kimliğinin sır olarak kalması ve diğerlerine söylenmemesi gerektiğini söyler.

Utangaç Bakire Rhoyne'un güneyinde gezerken Jon Tyrion'ın şarap içmesini yasaklar sonraki ilk gecede Tyrion sarhoş olur daha sonra Jon Tyrion'ı her şeyi dozunda yapması konusunda uyarıp kitabını okuyabileceğini hatırlatır. Sorrows'a ulaştıklarında Jon Genç Griff'e güvertenin altında kalıp güvende olmasını emreder ancak delikanlı buna karşı gelir. Tyrion Jon'un gerçek kimliğini ortaya çıkarır ve Jon'un Varys'in bu plana dahil olduğu için şanslı olduğunu söyler. Ayrıca Tyrion Genç Griff'in gerçek kimliğini de bildiğini söyler. Taş Adamlar Chroyane'de gruba saldırdığında son taş adamı denize çaldıktan sonra Jon Tyrion'ı kurtarır. Tyrion'ı kurtarırken Jon'a Gri Pul hastalığı bulaşır ancak bunu herkesten saklar.

Grup çok geçmeden, Jon'un Haldon ve Tyrion'ı Daenerys'in Meeren'den ayrılmadığı dedikodularını öğrenmek için yolladığı Selhorys'e ulaşır. Buna rağmen Jon Altın Grup'un konuşlandığı Volon Threys'e olan yolculuğa devam etme kararı alır. Jon genç Prens Aegon'un kimliğini Altın Grup'a açıklar ancak yüksek rütbeli subaylar kaptan-generalleri Harry Strickland tarafından çoktan bilgilendirilmiştir. Subaylar Daenerys'in Meeren'de kalmasını dehşetle karşılamış, Illyrio'nun planlarının sürekli değiştiğini söylemişlerdir. Aegon Westeros'a kendilerinin gitmesi önerisinde bulunur daha sonra beraber isyana nereden başlayacaklarını, Daenerys'in amaçlarını öğrendikten sonra batıya gelip onlara katılacağı hakkında tartışırlar. Aegon'un teklifi büyük bir coşkuyla karşılandı ve daha sonra Jon plan hakkında memnuniyetini dile getirir. Gri Pul hastalığı elinin üstüne yayıldığında Jon, Aegon'u Demir Taht'a oturtmak için yeteri kadar yaşayabileceğini umar.

Greyscale.jpg

Altın Grup'un Westeros'a olan yolculuğu sonbahar fırtınaları yüzünden oldukça zor geçer. Gemiler dağılmıştır ve Volantis filosu onları farklı noktalarda karaya indirir. Buna rağmen Jon eski evi olan Akbaba Tüneği'nin Alınması'nda askerlerine başarıyla liderlik yapar. Jon Prens Rhaegar Targaryen'in Akbaba Tüneği ziyaretini, Çanlar Savaşı'ndaki mağlubiyetini, Kral Aerys II Targaryen tarafından sürgün edilişini ve Robert I Baratheon'un topraklarını almasını anlatıp anılarını yad eder. Jon sürgün olduktan sonra Akbaba Tüneği'nin yönetimini devralan kuzeni Ronald'ın ölümüne sevinir çünkü bu onunla kavga etmeyeceği anlamına gelir. Ronald'ın oğlu Kızıl Ronnet ise uzaklardadır. Jon ailesinin geri kalan üyelerini gözetimi altına alır ve Haldon'a Doran Martell'e mektup gönderip, Dorne Prensi'ne kız kardeşi Elia'nın oğlu Prens Aegon'un hayatta olduğunu söylemesini ister. Haldon Aegon'un davasına katılmaları için lordların ödüllendirilmesi gerektiği konusunda görüş bildirirken Jon Aegon'u evlendirmeyi reddedder, Daenerys Westeros'a geldiğinde Aegon'un onunla evlenmesi için uygun olması hakkında ısrarcı olur. Ayrıca Jon kendisinin de evlenmesi gerektiği teklifini reddeder, çünkü hastalığının öğrenileceğinden korkmaktadır.

Aegon dört gün sonra Akbaba Tüneği'ne geldiğinde Jon, çocuğun Rolly'nin Kral Muhafızı olması konusundaki kararını neden reddettiğini hatırlatır. Jon önemli lordların varis olmayan oğullarına beyaz pelerin giydirmeyi umut eder. Jon Fırtına Burnu'nu on gün içinde alma planlarını prense anlatır, bundan önce Stannis Baratheon ile ittifak önerisini reddeder. Aegon Jon'un planını kabul eder ancak saldırıya kendisinin öncülük edeceğini söyler.

Jon Demir Taht'ın basit sürgün bir lordun eski evini yeniden alabilmek için istilaya başladığını inanmasını ister. Jon yaptığı bu oyunu güçlendirmek için Kral [[|Tommen Baratheon|Tommen I Baratheon]]'a affedilmek için mektup yollamayı planlar. Jon ve Aegon'un haberleri çok geç olmadan Kral Toprakları'na ulaşır ve Kızıl Ronnet evini geri almayı amaçlamasına rağmen Tommen'ın küçük konseyi Ronnet'in sadakatinden kuşku duymaktadır. Tommen'ın vekili Sör Kevan Lannister Jon'un ciddi bir tehdit olabileceğinin farkına varır.

Kış Rüzgarları

Sör Addam Whitehead Ağlayan Kule'de Jon ile Akbaba Tüneği'nde buluşmak isteyen grubun içindedir. Jon'un mektubu Doran'a ulaşır. Doran, kızı Prenses Arianne'i, kendini Gerçek Kralın Eli ilan eden Jon'u ve Aegon'u bulması için yollar. Arianne Jon'un Akbaba Tüneği'ne yürüdüğünü ve istila sırasında tecavüzü yasakladığını öğrenir. Leydi Mary Mertyns bu davranışa şüpheci yaklaşır ancak Haldon Akbaba Tüneğin'deyken prensese Jon ve Aegon'un Fırtına Burnu'nu aldığı bilgisini verir.