Jonos Bracken

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Bracken Hanesi.png
Jonos Bracken
Bracken Hanesi.png
Jonos Bracken TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Unvan Taş Çit Lordu
Bağlılık Bracken Hanesi
Irk Nehirli
Doğum Taş Çit
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Oyuncu Gerry O'Brien
TV Sezon 1

Lord Jonos Bracken, Taş Çit Lordu ve Bracken Hanesi'nin başıdır. Tv dizisinde Gerry O'Brien tarafından canlandırılır.

Görünüş

Jonos Sör Jaime Lannister'dan uzun değildir ama daha ağırdır. Kalın omuzları ve kolları vardır, saçları ve gözleri kahverengidir. Jonos Bracken Hanesi'nin kırmızı aygır işlemeli kahverengi yün tuniğini giyer. Savaş için haber verdiklerinde ise tuniğin üzerine zırhını giyer ve at kılı tutturulmuş büyük çelik miğferini takar.

Jonos genellikle sert bakışlıdır ve sürekli bağırır.

Hayatı

Jonos'un Harry Nehir adında piç bir oğlu ve meşru doğumlu çok sayıda kızı vardır. Düşmanı Lord Tytos Lannister'a göre Harry'nin babası Jonos değildir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Kavşaktaki Han'da Tyrion Lannister'ın tutuklanmasından önce Catelyn Tully orada duran Bracken Hanesi'nin adamlarını görür ve Lord Jonos'un, babası Hoster Tully'nin sadık sancaktarlarından biri olduğundan bahseder.

Kral Robert Baratheon'un ölümünde sonra varisi Kral Joffrey Lord Jonos'la beraber tüm Nehir lordlarının sadakatlerini göstermelerini ister. Lord Tywin Lannister Sör Gregor Clegane'i Lord Jonos'un kalesi Taş Çit'i yağmalaması için gönderir, Sör Gregor Taş Çit'i yakmış ve Lord Jonos'un kızlarından birine tecavüz eder.

Kamplar Savaşı'nda Nehirova'nın kuşatmasının kırılmasından sonra Jonos Taş Çit'e döner. Robb Stark'ın savaş konseyinde düşmanı Lord Tytos Blackwood'dan olabildiğince uzağa oturur. Jonos Renly Baratheon ile ittifak yapmayı önerir ve Tytos'un Lannister'larla barış yapılmaması düşüncesini şaşırtıcı bir şekilde destekler. Jonos Robb StarkKuzey Kralı ve Nehir Kralı ilan eden lordlardan biridir.

Jonos.jpg

Kralların Çarpışması

Taş Çit'in Kurtuluşu sırasında Lord Jonos yaralanır ve yeğeni Hendry Bracken öldürülür.

Jonos, Sör Edmure Tully'nin Lord Tywin LannisterNehir Toprakları'nda pusuya düşürmek için hazırladığı planı düşmanı Lord Blackwood ile birlikte onaylar.

Kılıçların Fırtınası

Jonos'un piç oğlu Harry'nin Lannister'lar tarafından öldürüldüğü açıklanır.

Jonos Catelyn Tully'e soğuk davranır çünkü Leydi Catelyn Kral Robb'un tutsağı Sör Jaime Lannister'ı serbest bırakır. Jonos, Lord Hoster Tully'nin cenazesinde tekneyi iten yedi soyludan biriydi.

Kızıl Düğün sonrasında Lord Jonos Lord Tywin Lannister'a diz çöker. Jonos, Joffrey'in ölümünden sonra yeni Kral Tommen Baratheon tarafından Beş Kralın Savaşı'nda yaptıklarından dolayı affedilir.

Kargaların Ziyafeti

Lord Jonos Kuzgunağaç Kalesi'ni kuşatır. Sör Jaime Nehirova Kuşatması'nı hallettikten sonra Lord Karyl Vance Lord Tytos Blackwood'un asla Jonos'a teslim olmayacağını bildiği için Sör Jaime'ye müdahale etmesi için yalvarır.

Ejderhaların Dansı

Jaime Lannister Kuzgunağaç Kalesi Kuşatması'na geldiğinde Jonos'u Hildy adında bir kadınla ilişkiye girerken bulur. Jaime Leydi Bracken'i sorduğu zaman Jonos Lord Tywin tarafından yakılan Taş Çit'te vakitlerini dua ederek geçirdiğini söyler.

Jonos Jaime'ye Lord Tytos Blackwood'un teslim olması karşılığında Sör Gregor Clegane ile adamlarının topraklarına ve ailesine yaptıklarına karşılık tazminat olarak istediği yerleri haritada işaretler. Jonos piç oğlunu ve yeğenini Lannister'lar tarafından öldürüldüğünü, kızlarından birinin ise Gregor tarafından tecavüze uğradığını söyler. Jaime ise Jonos'un tıpkı Tytos gibi Stark Hanesi'nin isyanında yardım edenlerin başında olduğunu Gregor'dan kaynaklanan zararların ise çoktan ödendiğini çünkü onun öldüğünü söyler. Jonos bunun üzerine Stark'lara ettiği sadakati tacada edeceğini, Robb Stark'ın ölümünün cinayet olduğunu ve Kızıl Düğün'de bir düzine iyi adamınında öldüğünü söyler.

Jaime kaleyi teslim aldıktan sonra Tytos'dan Lord Bracken'in istediği toprakların bir kısmını alır. Ayrıca kızı Bethany yerine oğlu Hoster'i rehine olarak alması Jonos'u rahatsız eder, bunun üzerine Jaime Jonos'a kızlarından birini Kral'ın Şehri'ne Kraliçe Cersei'nin eşlikçisi olarak göndermesini ister.

Alıntılar

Gregor Clegane benim topraklarımı yaktı, halkımı katletti ve Taş Çit'i harabe haline getirdi. Ve şimdi ben ona diz mi çökeceğim ? Ne için savaştık ? Kaybettiklerimiz yerine gelecek mi ?

Jonos'un Nehirova'daki Robb'un savaş konseyinde iken söyledikleri.

Kızıl aygır her zaman Nehirova'da hoş karşılanırdı... Babam Lord Bracken'den en yakın dostu ve en sadık sancaktarı olarak bahsederdi.

Catelyn Tully Kavşaktaki Han'da Bracken Hanesi'nden silah ustaları ile konuşurken.

Blackwood ve Bracken hangi konuda anlaşabilmişlerdir ki? Sorarım sana?

Edmure Tully'den Catelyn Tully'e

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
Jonos
 
 
 
Leydi Bracken
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harry Nehir
 
Barbara
 
Jayne
 
Catelyn
 
Bess
 
Alysanne
 
Hendry