Jorah Mormont

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Mormont.PNG
Jorah Mormont
House Mormont.PNG
Jorah Mormont.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Andal Jorah
Unvan Ser
Ayı Adası Lordu(eski)
Bağlılık Mormont Hanesi
Targaryen Hanesi
İkinci Oğullar
Kültür Ayı Adası
İlk; Bilinmeyen bir Glover
İkinci; Lynesse Hightower
Kitap(lar) Taht Oyunları(Görüldü)
Kralların Çarpışması(Görüldü)
Kılıçların Fırtınası(Görüldü)
Ejderhaların Dansı(Görüldü)

Oyuncu Iain Glen
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 3
Sezon 4
Sezon 5
Sezon 6
Sezon 7
Sezon 8

Ser Jorah Mormont, sürgün edilmiş bir şövalye, Mormont Hanesinin eski lideri ve Ayı Adalarının eski lordudur. Batıdiyardan köle ticareti yapmaktan suçlu bulunması sebebiyle Özgür Şehirlere paralı asker olmak üzere kaçtı. Nihayetinde Targaryenlerin hizmetine girdi ve Daenerys Targaryen’in en güvendiği danışmanı oldu.

Görünüşü

Jorah orta yaşlarında, iri yarı ve esmerdir. Kelleşmeye başlamasına rağmen hala güçlü ve dinç görünmektedir fakat Dany onun özellikle o kadar yakışıklı olmadığını düşünmektedir.

Geçmişi

Jorah büyüdüğü zaman babası Jeor Mormont, Mormont Hanesinin kontrolünü ona vererek Gece Bekçilerine katıldı. Jorah, Greyjoy İsyanında savaştı, savaş alanında büyük bir cesaret örneği gösterip Pyke kuşatması sırasında açılan gedikten giren ilk asker oldu. Bu cesur hareketi karşılığında şövalyelikle ödüllendirildi. Askeri kariyerinin aksine aşk konusunda çok şanssızdı. Glover Hanesinin bir üyesi olan ilk eşi on yıl boyunca süren evlilik dönemlerinde çocuk sahibi olamamış ve üçüncü kez yaptığı düşük sonucu hayatını kaybetmiştir. Greyjoyların yenilgisini kutlamak için yapılan Lannis Limanı Turnuvası sırasında Jorah, ikinci eşi olacak kadın olan Lynesse Hightower ile tanıştı ve kısa bir süre içinde onun güzelliğine tutuldu. Onun hediyesini turnuva boyunca takmak için ondan izin aldı. Jorah kahramanca dövüştü ve kimsenin tahmin edemeyeceği bir şekilde turnuvayı kazanarak Lynesse Hightoweri Aşk ve Güzellik Kraliçesi ilan etti. O geceyarısında Lynesse ın babası olan Lord Leyton'a kızıyla evlenmek istediğini söyledi ve Lord kabul etti. İkisi de birbirine aşık olmalarına rağmen evlilikleri fazla uzun sürmedi. Hayatını varlıklı bir aileden gelerek Menzilin ılıman iklimine alışkın olan Lynesse Ayı Adalarındaki zorlu ve dış dünyaya soyutlanmış yaşamına uygun değildi ve kısa zaman içinde aralarında anlaşmazlıklar baş gösterdi. Jorah, karısının eski hayatını tekrardan yaşatmaya çalışarak ona alışık olmadığı kadar pahalı hediyeler almaya başladı fakat bu onu sadece finansal krize doğru sürükledi. Borçlarını ödeme konusunda çaresizdi. Bu çaresizliği aşmak için Yedi Krallığın yıkılmaz tabusu olan köle ticaretine başvurdu. Azam lordu olan Eddard Stark, Ser Jorahın, Tyrosh'lu köle tacirlerine suçlu ve kaçakları sattığını öğrendiği zaman ona ölüm cezası hükmünü verdi. Babası, onun yerine Gece Bekçilerine katıldı. Jorah, Lynesse ile birlikte hayatını kiralık asker olarak geçireceği yer olan Lys’e kaçtı. Zaten zor yürüyen ilişkileri Jorahın sürgün edilmesiyle beraber iyice gerilmiş ve Jorah artık karısının arzu ettiği yaşamı sağlayamaz olmuştu. Sonunda Lynesse onu Braavoslularla savaşmak üzere gittiği Rhoyne'dayken terk etti. Kalbi kırık ve sürgündeydi. Sonrasında Jorah, Özgür Şehirlerde kalarak kılıcını en yüksek fiyat verene satarak geçinmiştir.

HBO yapımı dizide Jorah Mormont.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Daenerys Targaryen ve Khal Drogo’nun Pentos'daki düğünü sırasına Viserys Targaryen, Ser Jorahı hizmetine almıştır. Affedilme umuduyla Jorah, Targaryenlerin hareketlerini Varys'e sızdırmıştır. Viserys'i “Rhaegar son gerçek ejderhaydı ama Viserys sinsi bir yılandan farksız” sözüyle küçümsemiştir. Gitgide Daenerys’in cesaretini ve doğruluğunu kabul etti. Viserys’in, Khal Drogo tarafından öldürülmesini izlerken Daenerys’in Robert Baratheon emriyle gönderilen bir şarap satıcısı tarafından zehirlenmeye çalışılmasını engellemiştir. Khal Drogo ölüm eşiğindeyken bile sadık kalmış. Dany'yi ve onun doğmamış çocuğunu kurtarmak için onu doğuya kaçmaya zorlamış ve Drogo’nun kansüvarilerinden Qotho’yu Daenerys’in emirlerine karşı geldiği için teke tek dövüşte katletmiştir. Dany, doğuya kaçma planını reddettiğinde onun vazgeçerek Drogoyla beraber intihar edeceğini düşünmüş ve bunu yapmaması için ondan söz vermesini istemiştir.Jorah, Dany ye ejderhaları doğmadan önce bile seve seve biat eden nadir kişilerdendir. Bunun karşılığı olarak Dany onu ilk Kraliçe Muhafızı yapmış ve Batıdiyar'a döndüğü zaman ona Valryia çeliğinden yapılma bir kılıç bahşedeceğinin sözünü vermiştir. Jorah, Drogonun yakılmasından sonra olay gelmiş ve Dany'nin omzundan sarkan ejderhaları gördüğü zamanda diz çöken ilk kişi olmuştur.

Kralların Çarpışması

Vaes Tolorro'da iken Dany ye ilk defa Lynesse ile olan bahtsız evliliğinden bahsetmiştir. Daenerys'e onun ilk eşine çok benzediğini ima etmiş ve Dany de onun ilk eşini gerçekten sevdiğini öğrenmiştir. Dany, Jorah'ı tanımasıyla beraber yinede onun Dany’i saygıdeğer gerçek kraliçesi yerine masum, küçük bir çocuk ve potansiyel sevgilisi gibi görmesinden dolayı endişelenmeye başlamıştır. Dany'ye deliler gibi aşık olduktan sonra bilgi sızdırmayı bırakmış ve son raporunu Qarth'dayken yazmıştır. Orada Dany'yi Qarthlılara özelliklede Xaro Xhoan Daxos ve Ölmeyenler Evinin büyücülerine karşı dikkatli olması, onlara güvenmemesi konusunda uyarmıştır. Dany onun uyarılarına karşı gelip Ölmeyenler Evine girmeye kalktığında ona eşlik etmesi için kansüvarileri ile birlikte yalvarmış fakat Dany onları reddederek tek başına girmiştir. Sonra Dany ile Ölüler Evinde gördükleri hakkında tartışmışlardır. Dany ye onları Batıdiyar'a götürecek bir gemi bulabilmek için limana kadar eşlik etmiştir. Limanın yanındaki markette Üzgün Adamlardan biri Dany ye suikast girişimnde bulunmuş fakat iki yabancı tarafından bu saldırı savuşturulmuştur. Dany'yi kurtaran çift Pentostan Ilryo Mopatis tarafından üç gemi ile birlikte Dany’ye Pentos'a dönüş yolunda eşlik etmesi için yollanan Arstan Beyazsakal ve Güçlü Belwas’tır. Beyazsakal, Jorah'a pek bir Batıdiyarlı gibi görünmüş onu Pyke Kuşatması ve Lannis Limanı Turnuvası sırasında gördüğünü ima etmiş fakat onun Ser Barristan Selmy olduğunu çözememiştir. Jorah bu ikiliye pek güvenmesede Dany onları memnuniyetle hizmetine kabul etmiştir.

Kılıçların Fırtınası

Jorah, sonunda ilk adımı atmış ve yalnız kaldıklarında Dany'yi öpmüş, ona olan aşkını itiraf edip evlilik teklifi yapmış fakat Dany onu reddetmiştir. Dany hala Jorahın altın değerinde olan tavsiyelerine sahip olmasına rağmen bu durum onu rahatsız etmeye başlamıştır. Dany'ye Lekesizleri satın alması için Köle Limanına gitmelerini söylemiş ve Yunkai'ye karşı kazanılan zaferde orduyu komuta etmiştir. Arstan Beyazsakalın Barristan Selmy olduğu ortaya çıktığı zaman Jorah'ın da maskesi düşmüş ve Dany, Yedi Krallığa yazdığı raporlardan haberdar olmuştur. Jorah, raporları ona aşık olduğu zamandan (Qarthtan) beri yazmayı durdurduğunu söylese de Dany ikisini de cezalarını çekmeleri için Meereen’in lağımlarına tehlikeli bir göreve göndermiştir. Görev başarıyla tamamlanmış ve ikisi de geri dönmüştür. Döndüklerinde Barristan Selmy af dilemiş ve Dany de bu onuru ona bahşetmiştir. Jorah, Dany'nin onu eski günlerin ve vefalı hizmetlerinin hatrına affedeceğini düşünmüştür. Fakat Dany, onu affetmeyi istemesine rağmen onun bu davranışları sürdürdüğü sürece otoritesinin sarsılacağını bildiği için Jorah'ı hizmetinden azletmiş ve eğer onu bir daha görürse öldüreceğini söyleyerek kovmuştur.

Kargaların Ziyafeti

Sürgün edilmiş ve kalbi kırılmış olan Jorah, batıya Volantis'e doğru yolculuk etmiştir.

Ejderhaların Fırtınası

Selhorys'de bir genelevdeyken gümüş saçlı bir fahişe tutmuş yine aynı yerde Tyrion Lannister'a rast gelmiş ve onu esir almıştır. Ser Jorah, TyrionDany'ye götürerek onun güvenini tekrar kazanabileceğini planlamıştır. Meereen'e geçişi ayarlamak için Liman Dulundan yardım almıştır. Seyahatleri sırasında adı Penny olan cüce bir kadında bu ikiliye Dany ye ulaşmak için katılır fakat gemilerine köle tacirleri tarafından el konulur ve üçlü Yezzan zo Qaggaz tarafından açık artırmaya sunulmak için satın alınırlar. Yunkai tarafından köle yapılması üzerine asi ve tehlikeli bir köle olduğunu belirtmek için yanağına iblis yüzü dövmesi yapılır. Esmer Ben Plumm, Jorah'ın kafasını düğün hediyesi olarak Dany'ye vermek için onu satın almak ister fakat kölelerini dövüş çukurlarında savaşması için satın alan Yunkaili bir köle taciri olan Zahrinanın teklifinin üstüne çıkamaz. Ser Jorah, Dany nin tekrar evlendiğini duyduğu zaman harap olur. Qaggaz, kanlı ishal hastalığından ölmesinin ardından üçlü firar eder. Tyrion, üçlünün Esmer Ben Plumm komutası altındaki İkinci Oğullara katılması için gerekli düzenlemeleri yapmıştır. Jorah, İkinci Oğulları Meereen tarafında savaşa sokmak için Tyrion'ı desteklemiştir fakat savaşın bittiğini ve Yunkai’nin kaybettiğinden haberleri yoktur.

İblis dövmesi işlenmiş ve dayak yemiş, köle Jorah Mormont.

Aile

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmeyen
Mormont
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bilinmiyor
 
{Jeor
Mormont}
 
 
 
 
 
 
 
Maege
Mormont
 
Bilinmiyor
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Bilinmeyen
Glover}
 
Jorah
Mormont
 
Lynesse
Hightower
 
{Dacey
Mormont}
 
Alysane
Mormont
 
Lyra
Mormont
 
Jorelle
Mormont
 
Lyanna
Mormont