Jordayne Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Jordayne Hanesi
Jordayne.PNG
Hane arması koyu ve açık yeşil damalı zemin üzerine altın bir tüy
Sözler Bırak Yazılsın
Yerleşke Tor
Şimdiki Lord Lord Trebor Jordayne
Bölge Dorne, Westeros
Unvan Tor Lordu
Varis Myria Jordayne
Bağlılık Martell Hanesi

Tor'un Jordayne Hanesi, Dorne'un soylu hanelerinden biridir. Tor Dorne Denizi'nin kıyısında yer alır.

Armaları koyu ve açık yeşil damalı zemin üzerine altın bir tüydür. Sözleri kitaplarda geçmez ancak yarı resmi kaynaklara göre sözleri Bırak Yazılsın'dır.

Tarihi

Jordayne Hanesi, Andal İstilası sırasında Uller Hanesi, Qorgyle Hanesi, Vaith Hanesi, Allyrion Hanesi, Santagar Hanesi ve Martell Hanesi'yle birlikte Dorne'a gelen hanelerden biridir.

Bir zamanlar Martell Hanesi Tor'un Jordayne krallarına diz çökmüşlerdir. Ama Nymeria'nın Savaşı sırasında Jordayne hanesi Kral Yorick Yronwood tarafındaydı ve Mors Martell ve destekçilerine karşı savaştı.

Son Olaylar

Kılıçların Fırtınası

Myria Jordayne, Oberyn Martell ile Kral'ın Şehri'ne yolculuk eden soylulardan biridir.

Kargaların Ziyafeti

Doran Martell kızı Arianne Martell'e Sör Balon Swann'ın onuruna Leydi Jordayne tarafından düzenlenen Tor'daki oyunlarda geciktirilmekte olduğunu söyledi.

Ejderhaların Dansı

Leydi Jordayne, Balon Swann Güneş Mızrak'a Gregor Clegane'in kafasını teslim etmek için geldiği zaman verilen ziyafette bulunur. Leydi, Ricasso kral Tommen Baratheon adına kadeh kaldırdığında ona katılır.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Jordayne Hanesi

Arkasındaki Sebep

Yazar bu hanenin Robert Jordan'a karşı bir saygı niteliğinde olduğunu doğrulamıştır. Hanenin lordunun adı Trebor olmasının sebebi Robert isminin tersten yazılmış olmasıdır. Jordayne ise Jordan soy ismine benzemektedir ve Tor adlı yerleşkeleri de Jordan'ın yayıncısının ismidir.