Justin Massey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Massey.png
Justin Massey
Massey.png
Justin Massey by The Mico©.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Gülen
Unvan Sör
Bağlılık Massey Hanesi
Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi
Kitap(lar) Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)
Kış Rüzgarları (Görüldü)

Sör Justin Massey, Massey Hanesi'nin bir üyesi ve Kraliçe'nin Adamları'ndan birisidir.

355px-Justin Massey.jpg

Görünüş ve Karakter

Justin pembe yanaklı, mavi gözlü ve keten gibi beyaz-sarı arası solgun saçlarıyla sarışın bir adamdır. Şövalyenin düzgünce kesilmiş sarı sakalları vardır. Giydiği tunikte Massey'lerin üç spirali göze çarpar.

Sevimli tavırları ve tatlı dili olan Justin sık sık şakalar yapar. Stannis Baratheon Justin'e Gülen olarak seslenmiş ve Clayton Suggs ona Sallanan Aptal ismini takmıştır.

Hayatı

Justin'in Robert Baratheon'a yaverlik yaptığı yıllarda kadınlara olan iştahını o zamanlar edindiği söylenir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Sör Justin, Karasu Savaşı'da Stannis Baratheon için savaşır. Savaşın kaybedileceği kesinleştiğinde Ejderha Kayası'na dönülmesi gerektiğini tavsiye etmiştir.

Kargaların Ziyafeti

Sör Justin, Mance Rayder'ın Yabanıllar'la Sur'a saldıdığı Kara Kale Savaşı'nda diyarı ve Sur'u korumak için Stannis ile Kuzey'e gelen şövalyeler arasındadır.

Ejderhaların Dansı

Justin Stannis'in danışmanıdır ve konseyinde yüksek bir makamı vardır. Kara Kale'ye Sör Richard Horpe ile birlikte gönderilmiştir. Gelişi Dywen tarafından not edilmiş ve Jon Kar onun Stannis'in elçisi olduğu sonucunu çıkarmıştır. Dönüşünün üzerine Jon ile birlikte Roose Bolton'un Moat Cailin'deki kuşatması hakkında tartışmışlardır ve Demirdoğumlular'ın orayı uzun bir süre tutacağını ummuştur. Stannis'e doğrudan Dehşet Kalesi'ne saldırmasını önermiştir. Sör Godry Farring'e Devkatili ismini ilk takan Sör Justin'dir. Stannis'e göre, Sör Justin Kışyarı Lordluğu için yanıp tutuşmaktadır. Fakat Stannis bu unvanı Arnolf Karstark'a vermeyi amaçlamaktadır. Yine Stannis'e göre Sör Justin, Val ile evlenmek istemektedir. Her iki konuda da rakibi Sör Richard Horpe'dur.

Stannis ile birlikte Derinorman'a yürüyen, Demirdoğumlular'ı yenen ve Asha Greyjoy'u esir alanlar arasında Justin'de vardır. Kuşku içinde Stannis Baratheon'un izinden gider Kışyarına gidilen uzun yürüyüşten çekinir. Kendisi ordunun yük konvoyunun başındadır ve besin sıkıntısı konusunda endişelidir. Melisandre'nin Stannis Baratheon'a şans getirdiğine inanmaktadır ve yerinin Sur değil de kralın yanı olduğunu düşünür. Diğer Kraliçe'nin Adamları'na nazaran daha az dindardır. Diğer askerler ve şövalyeler, Kışyarı'na yürüme konusunda onlara bela olan kar fırtınasını durdurmak amacıyla R'hllor'a bir kurban verilmesi gibi bir dedikodu yayarlar ve Sör Justin bu konuda Asha'ya dikkatli olması gerektiğini söyler. Justin'in konvoyu, atların karda batması ve yorgun adamların karda ölmesi sebebiyle ağır kayıplar verir. Asha'nın zincirlerini yürüyüşün yirminci gününde çıkartır.

Melisandre'nin Sur'a gelen kız kehanetinde Jon, gelen kızın Arya olduğunu tahmin eder ve Stannis'in Arya'yı Sör Justin ile evlendirmesinden endişe eder. Ancak gelen kız Alys Karstark'dır ve Jon Thenn'li Sigorn ile Alys'i evlendirir.

Justin Massey.Jpg

Asha'ya yemek, şarap ve arkadaşlığını sunan Justin, Asha'ya karşı saygılıdır. Asha'ya göreStannis'i destekleyerek arazilerini ve unvanlarını kaybeden Justin, Asha'yla evlenip onu desteklerse Deniztaşı Tahtı'na oturan Asha ona araziler verebilecektir. Asha, amcası Euron Greyjoy'un kraliyetle olan savaşında kaybetmesini umar çünkü Stannis'in Derinorman Kalesi'ndeki zaferiyle Euron'un Demirdoğumlu'lar gözünde itibarının düşeceğini düşünür. Justin'in umutlarını yoketmez ancak fazla yüz vermez.

Asha'ya karşı naziktir. Alysane Mormont'a göre, Ser Justin, Stannis Baratheon'a olan desteğini geri çekmiş ve Asha ile evlenerek onun toprakları üzerinden hak iddia edecektir. Asha'ya yemek, şarap ve arkadaşlığını sunduğu için, ondan umudunu kesmez fakat, onda büyük ihtimaller de gözetmemektedir.

Sör Clayton Suggs onu kazığa bağlayıp yakmak için kolundan sürüklediğinde Justin araya girmiştir. Büyüksalonda hep beraber yemek yerken Justin, Kışyarı'na saldırmak yerine kamp yapmaları gerektiğini savunur. Richard Horpe onu korkaklıkla suçladığında yemeğini bırakıp salonu terk eder ve herkes Justin'in R'hllor'a olan inancını sorgular.

Kış Rüzgarları

Stannis Baratheon Sör Justin'e Braavos'a dönmesi için Tycho Nestoris'e eşlik etmesini emreder. İlk önce Arya Stark'ı ağabeyi Jon Kar'a güvenli bir şekilde götürecektir. Kendisine bu yolda Alysane Mormont ve Tycho'ya Sur'dan güneye kadar eşlik eden kara kardeşler eşlik edecektir. Braavos'a gittikten sonra altınlarla en az yirmi bin adamı Dar Deniz'den gemilerle getirme görevini verir.

Stannis savaşta ölse bile paralı askerleri kızı Shireen Baratheon adına savaşmalarını Justin'e emreder. Justin herhangi bir savaşta yerinin Stannis'in yanı olduğunu söyleyerek karara karı çıkar ancak Stannis Justin'in savaşçıdan çok bir elçiye benzediğini söyler. Justin, Braavos'a gitmesi gereken kişinin kralın kendisi olduğunu ve Kızıl Çimen'den sonra Acıçelik'le beraber Dar Deniz'e geçen Blackfyre'ları anlattığında öfkelenen Stannis, Karasu'da ki gibi kaçmayacağını söyler. Justin, elçi olarak daha çok lafının geçmesi için lord olması gerektiğini söylediğinde Stannis bunu reddeder. Bunun üzerine Asha'yı da yanında götürmek işteyen Justin'e Stannis bir kez daha itiraz eder ancak döndüğünde ödül olarak evlenebileceklerini söyler.

Alıntılar

Justin: Ah kes şunu Godry. Ne kadar büyük bir kılıcın olduğunu hepimiz biliyoruz. Onu bir kez daha yüzümüze sallamana gerek yok.

Godry: Burada sallanan tek şey, senin dilin Massey.

Justin ve Godry

Justin: Kral ganimeti için başka planlar yapıyor.

Clayton: Kral mı? Yoksa sen mi? İstediğin kadar dolap çevir Massey. Kız yine de yanacak. Kız ve kızın damarındaki kral kanı.

Justin ve Clayton

Humfrey: Eğer kaderimizde ölüm varsa, elimizde kılıçla ölelim.

Justin: Arzu ettiğin gibi ölmekten çekinme Humfrey. Şahsen ben, hayatta kalmak ve bir bahar daha geçirmek isterim.

Humfrey ve Justin

Richard: Şimdi bizi sadece Işık Tanrısı kurtarabilir. Aynı fikirde değil misin ?

Justin: Işık Tanrısı, evet. İnancım seninki kadar sağlam Richard, bunu biliyorsun.

Richard: İnancını değil cesaretini sorguluyorum Justin. Derinorman Kalesi'nden ayrıldığımızdan bu yana, attığımız her adımda yenilgiden bahsettin. Kimin tarafında olduğunu merak etmeye başladım.

Richard ve Justin

Stannis: Paralı asker konusunda beni memnun edersen arzuladığın gibi olur. O zamana dek kadın benim tutsağım olarak kalacak.

Justin: Anlıyorum.

Stannis: Senin anlayışına ihtiyacım yok. İtaatin yeter.

Stannis ve Justin

Hakkında Söylenenler

Kargagöz, Sör Justin'i kahvaltı niyetine yer ve geğirmez bile.

Asha Greyjoy'un düşünceleri

Kurtarıcım içyağından yapılmış.

Asha Greyjoy'un düşünceleri