Küçük Konsey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kral Robert Baratheon döneminde küçük konsey. - Thomas Denmark tarafından yapıldı. © FFG
Eddard Stark tarafından yönetilen küçük konsey.

Küçük Konsey, Yedi Krallığın Kralı için politika ve kendi uzmanlık alanı konularda danışmanlık yapan bir gruptur. İlk küçük konseyin ne zaman kurulduğu bilinmemektedir ama bütün olasılıklar Targaryen Kralları döneminin de kurulmasını güçlendiriyor. Konsey kral tarafından yönetilir ve konseyin kararlarını kanun olarak uygulayabilecek tek kişi kraldır. Kralın yokluğunda ise bu görevler Kral Eli’ne yada kral çok genç ise kral naibi tarafından uygulanır.

Konsey üyeleri kral tarafından göreve alınır yada görevden atılır. Ayrıca konseyin 7 kişiden oluşmasıAndal İstilası ve Yedi İnancın’a bağlanabilir. Konseydeki pozisyonlar şöyledir:

Konsey yedi üyesi varmış gibi gözükse de zaman içinde bu sayı değişebilir.

Küçük Konsey Üyeleri

Robert Baratheon Dönemi Sırasında

Robert Baratheon saltanat yılları sırasında genelde konsey toplantılarına katılmaz ve bu sorumluluğu El’e aktarırdı. Bu süre zarfında konsey üyeleri;

Joffrey Baratheon Dönemi Sırasında

Robert Baratheon’un ölmesinin ardından Tahta Joffrey Baratheon geçmiştir, Kraliçe Cersei Lannister oğlu için naipliği kabul etti ve Tywin Lannister ise Kral Eli seçildi. Tywin, Nehir Topraklarında savaş halindeyken oğlu Tyrion Lannister’ı kendi yerine gönderdi. Bu süre zarfında konsey üyeleri;

Karasu Savaşı’nın ardından, Tywin Lannister El görevine geri döndü ve kızı Cercei’yi konseyden men etti. Bu dönem konsey üyeleri:

Tommen Baratheon Dönemi Sırasında

Tywin'nin ölümünün ardından küçük oğlu üzerinde ki naibliğine geri dönmüştür ve konseyi Lannister soyluları ile yeniden düzenlemiştir. Bu dönem konsey üyeleri:

Cercei'nin tutuklanmasının ardından Sör Kevan Lannister naib görevine geçmiştir. Bu dönem konsey üyeleri: