Küçük Walder Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
545px-Little Walder Frey coa.png
Walder Frey
544px-House Frey.png
250px-Little Walder Frey TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Küçük Walder
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum FS 291İkizler
Ölüm FS 300Kışyarı
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Bahsedildi)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Walder Frey yada bilinen adıyla Küçük Walder, Merrett Frey ile Mariya Darry'nin oğludur. Kişisel arması sol çaprazlarda Frey'lerin kuleleri, sağ çaprazlarda ise annesinin hanesi olan Darry'lerin rençberleri ve babaannesinin hanesi olan Crakehall'ların domuzudur.

Görünüş ve Karakter

Walder, iri yarı bir delikanlıdır. Uzun boylu ve şişmandır, yüzü kızıldır ve yuvarlak büyük bir göbeği vardır. Küçük Walder kuzeni Büyük Walder Frey'den yarım metre uzun olmasına rağmen elli iki gün sonra doğduğu için Küçük Walder olarak anılır.

Küçük Walder'ın zırhı gümüş kaplı mavi ince emaye bir zırhtır. Miğferinde mavi flamalar vardır. Gri ipekler içinde gri bir at sürer.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Catelyn Tully  Lord Walder Frey'le müzakere yapmak için İkizler'e geldiğinde Küçük Walder'da oradaydı. Robb Stark'ın İkizler'den geçmesine karşılık Küçük Walder Kışyarı'nda eğitilecekti.

Kralların Çarpışması

Küçük Walder Kışyarı'na yaverlik eğitimi alması için gönderilir. Kuzeni Büyük Walder'da kendisine eşlik eder, Rickon Stark'la kolayca arkadaş olsalarda Bran Stark, Meera Reed ve Jojen Reed'le arkadaş olamazlar. Daha çok Geçit Lordu adlı oyunu oynarlar ve çok az kazanmıştır. Hasat Ziyafeti sırasında Beyaz Liman'dan gelen şövalyeler tarafından eğitim görürler, Bran Stark Küçük Walder'ın Büyük Walder'dan daha sert bir şekilde korkuluklara vurduğunu görür. Öküzağzı'nda Sör Stevron'un ölüm haberinin Kışyarı'na gelmesinin ardından Küçük Walder ve Büyük Walder hiçbir üzüntü göstermeden İkizler'deki miras sırasının geçişi hakkında tartışırlar.

Demirdoğumlu'ların Kışyarı'nı ele geçirmeleri sonrasında Frey kuzenleri Theon Greyjoy tarafından esir alınır. Kuzenlerden biri kayıp Bran ve Rickon'u Kurt Ormanı'nda aramak için Theon Greyjoy'un grubuna katılır ama hangisi olduğu bilinmemektedir. Frey'ler Kışyarı Yağmalanması sırasında Ramsay Kar tarafından korunur.

Kılıçların Fırtınası

Büyük Walder tarafından yazılan ve her iki Frey kuzeni tarafından imzalanarak İkizler'e gönderilen mektuba göre Kışyarı Theon Greyjoy tarafından yakılmıştır. Lothar Frey gelen mektubu Kral Robb Stark'a verir.

Kargaların Ziyafeti

Küçük Walder Ramsay Bolton'un yaveri olarak nitelendirilir.

Ejderhaların Dansı

Frey'ler Beyaz Liman'daki Lord Wyman Manderly'e oğlu Wendel Manderly'nin kemiklerini götürdüğünde Rhaegar Küçük Walder ve Wylla'nın evleneceğini söyler.

Leydi Barbrey Dustin kayıp Frey'leri aramak için Ramsay Bolton'a katılan Walder kuzenler için gri taylar verir. Theon Greyjoy Küçük Walder'ın kuzeni Büyük Walder'dan daha acımasız olduğunu ve git gide Ramsay Bolton'a benzediğini görür.

Küçük Walder Ramsay Bolton ile Arya Stark'ın Kışyarı'ndaki düğününe katılır. Kuzenler Kışyarı'nın bahçesine kardan adam yapan diğer yaverlere katılır. Daha sonra Küçük Walder'ın donmuş kanlı cesedi Kışyarı'nın harap kalesinin altında bir kar kümesinin içinde bulunur. Yüzüne kan sıçramış Büyük Walder askerleri ile Kışyarı'ndaki Büyük Salon'a giren Sör Hosteen Frey'e eşlik eder. Büyük Walder'a göre Küçük Walder zar oyununda yendiği Beyaz Liman'dan gelen şövalyeyi arıyordu çünkü gümüş para alacağı vardı. Bununla birlikte Hosteen öldürmek yada azmettirmekden Wyman Manderly'i suçlar. Wyman cinayeti kabul etmez ama, Belki böylesi daha iyi oldu. Bir Frey olarak uzun yaşadı der.

Bu söylemlerin ardından Hosteen Wyman'ı öldürmek için saldırır, altı Beyaz Liman şövalyesi ile iki Frey askeri öldürülür. Roose Bolton Kışyarı içinde bir savaş olmaması için askerleri dışarda Stannis'le savaşa gönderir. Theon Küçük Walder'ın cinayeti hakkında Mance Rayder ve yabanıl mızrak karılarının yaptığını düşünür ama onlar böyle bir şeyi yapmadıklarını söylerler.

Alıntılar

Küçük diye çağrılan aslında büyük, isimlendirme konusunda iyilermiş. Dışı büyük ama içi ve kemikleri küçük.

Osha

Aile

 
Walder
 
Amarei Crakehall
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Hosteen
 
Bellena Hawick
 
Lucias Vypren
 
Lythene
 
Symond
 
Braavos'lu Betharios
 
Danwell
 
Wynafrei Whent
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arwood
 
Ryella Royce
 
Damon Vypren
 
Elyana Vypren
 
Jon Wylde
 
Alesander
 
Alyx
 
Bradamar
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryella
 
Androw
 
Alyn
 
Hostella
 
Rickard Wylde
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Merrett
 
Mariya Darry
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Geremy
 
Carolei Waynwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mavi Çatal'lı Pate
 
Amerei
 
Lancel Lannister
 
Şişman Walda
 
Roose Bolton
 
Marissa
 
Küçük Walder
 
Sandor
 
Cynthea
 
 
 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Raymund
 
Beony Beesbury
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
 
Malwyn
 
Sarra
 
Serra
 
Cersei
 
Tywin
 
Jaime