Kış Rüzgarları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kış Rüzgarları
Yazar George R. R. Martin
Orjinal İsim The Winds of Winter
Çevirmen Sibel Alaş
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce (Orijinal)
Türkçe (Çeviri)
Kitap Serisi Buz ve Ateşin Şarkısı
Tür Fantastik
Yayıncı Epsilon Yayınevi
Önceki Ejderhaların Dansı
Sonraki Bahar Rüyası

Kış Rüzgarları, Amerikan yazar George R. R. Martin tarafından planlanan yedi kitaplık epik-fantezi türündeki serinin altıncı kitabıdır. Kitap dördüncü kitap olan Kargaların Ziyafeti ve beşinci kitap olan Ejderhaların Dansı'ndan sonra yaşanan olayları ele alacaktır.

Bakış açısı karakterleri

George R. R. Martin aşağıdaki karakterlerin Kış Rüzgarları kitabında bakış açısı karakteri olacağını doğrulamıştır:

  • Aeron Greyjoy, bir bölüm, Haziran 2010'da Ejderhaların Dansı kitabından çıkarılan bir bölüm Balticon 2016'da okundu.
  • Arianne Martell, iki bölüm, Haziran 2010'da Ejderhaların Dansı kitabından çıkarıldı. Biri Martin'in sitesinde Ocak 2013'te yayınlandı. İkinci bölüm ise WorldCon 2015'te okundu, Mayıs 2016'da Martin'in sitesinde yayınlandı.
  • Merhamet: Arya Stark, bir bölüm, Haziran 2010'da Ejderhaların Dansı kitabından çıkarıldı. Bu bölüm Mart 2014'te Martin'in sitesinde Merhamet (Mercy) başlığı ile yayımlandı.
  • Barristan Selmy, iki bölüm Şubat 2013'te Boskone'da okundu. Birisi örnek bölüm olarak Ejderhaların Dansı kitabının ciltli sürümünde yayımlandı.
  • Sansa Stark, bir bölüm, Haziran 2010'da Ejderhaların Dansı kitabından çıkarıldı. Bu bölüm Mart 2015'te Martin'in sitesinde yayımlandı.
  • Theon Greyjoy, bir bölüm, Kasım 2011'de Martin'in sitesinde yayımlandı.
  • Victarion Greyjoy, bir bölüm, bölümün bir kısmı Mart 2012'de TIFF Bell Lightbox'da bir kısmı da Mayıs 2012'de Miscon'da okundu.

Martin bir Cersei Lannister bölümü üzerinde çalıştığını Balticon 2016'da açıkladı. Bakış açısı karakteri olduğu doğrulanmasa da Bran Stark romanda görünecek. Martin ayrıca Prolog bölümünü ufak bir ipucu verecek şekilde tanıttı. Aynı zamanda Areo Hotah'ın bakış açısı karakteri olarak seride yer almaya devam edeceği doğrulandı. Ancak bu Kış Rüzgarları ve Bahar Rüyası kitaplarından herhangi birinde olabilir.

Arka Plan

6. kitabın adı Kış Rüzgarları olarak belirlendi. Aslında bu isim ilk başta 3 kitap olarak planlanan serinin son kitabının adıydı. Daha sonra 6 kitaplık serinin 5. kitabının adı olarak belirlendi. Ancak en sonunda 6. kitabın adı olmasına karar verildi. Haziran 2010'da Martin, Sansa Stark, Arya Stark ve Arianne Martell'in bakış açılarından oluşan, Kış Rüzgarları kitabının dört bölümünü bitirdi. Temmuz 2010'da Aeron Greyjoy bölümünü de Ejderhaların Dansı kitabından çıkararak Kış Rüzgarları kitabına ekledi. Böylece kitabın yaklaşık 100 sayfası tamamlanmış oldu. Ejderhaların Dansı yayımlandıktan sonra, Martin Ocak 2012'de yeniden yazmaya başladığını duyurdu. Aynı zamanda zamanını kitap turları, kongreler ve 2011'in sonlarına doğru bitirmek istediği Buz ve Ateşin Dünyası kitabını tamamlamakla geçirdi. Ayrıca Dangerous Women antolojisinde yayımlamak istediği yeni Dunk ile Egg'in Hikayeleri romanı üzerinde çalıştı. 2013 yılının başlarında Dangerous Women antolojisindeki romanın Targaryen iç savaşı Ejderhaların Dansı'nı konu alan Prenses ve Kraliçe olduğu açıklandı. Yeni Dunk ile Egg romanı ise ertelendi.

Kasım 2011'de Martin Kış Rüzgarları kitabından bir Theon Greyjoy bölümü paylaştı ve Ejderhaların Dansı kitabının ciltli versiyonuna örnek bir bölüm ekledi. Martin ayrıca Victarion Greyjoy bölümünün bir kısmını Mart 2012'de TIFF Bell Lightbox'da okudu.

Mart 2012'de kitabın 200 sayfasını bitiren Martin altıncı kitabı beşinci kitaptan daha hızlı bitireceğini umut etti. Daha önce kitapların çıkış tarihine çok iyimser yaklaştığı için altıncı kitap için absürt tahminler yapmaktan sakındı. Gerçekçi bir tahmin olarak 3 yıla ayak uydurabileceğini söyledi ancak şunu da ekledi kitap bittiğinde bitmiş olacak. Martin karakterleri tekrar coğrafi olarak bölgelere ayırmayacağını söyledi ve ekledi: 3 yıldan (2011'den) beri 1,800 sayfa yazmışım, ne zaman biteceğini kim bilebilir?

2014'te Martin, Game of Thrones dizisinin dördüncü sezonuyla ilgilenmek yerine altıncı romana zaman ayırmaya karar verdi. Benzer bir sebepten dolayı Martin bir beşinci sezon bölümü yazmayı reddetti. 2015'te Martin Saratoga'daki Dünya Fantastik Kongresi ve San Diego Comicon'a olan katılımını 6. kitabı yazmak ve diğer işleriyle uğraşmak için iptal etti.

Nisan 2015'in başlarında verdiği bir röportajda 6. kitabı dizinin 6. sezonu başlamadan bitireceğini açıkladı. 2 Ocak 2016'da Not A Blogunda kitabı yayın tarihine yetiştirmek için çok uğraştığını ancak Kış Rüzgarları kitabının dizinin 6. sezonundan önce çıkmayacağını söyledi. Martin Evet yazılan bir sürü şey var. Yüzlerce sayfa, düzinelerce bölüm. dedi. Ama daha yazılacak çok sayfa olduğunu ve kitabın çıkmasına aylar olduğunu söyledi. HBO'nun 6. sezonunu tartışırken, Martin Game of Thrones'un altıncı sezonunun henüz kitapta olmamış bazı şeyler hakkında sürprizbozan (spoiler) içerdiğini doğruladı. Ancak aynı zamanda dizinin kitap hakkında ana bilgiler içerip içermediğini merak ederken bunun cevabının evet ve hayır olduğunu söyledi.

GAME OF THRONES ve BUZ VE ATEŞİN ŞARKISI belki eşsizdir. Dizi ve kitap aynı kaynaktan olduğu için başka bir durum düşünemiyorum. Bana "dizi kitaptan sürprizbozan (spoiler) içerecek mi?" dediğinizde söyleyebileceğim tek şey "evet ve hayır". Kelebek etkisini hatırlayın. Bu küçük tatlı kelebekler muazzam ejderhaların içinde büyüyor. 6. sezonda karşılaşacağınız bazı 'sürprizbozanlar' tam olarak sürprizbozan olmayabilir... Çünkü dizi ve kitap birbirinden uzaklaştı, öyle olmaya da devam edecek.