Kışyarı'nın Ele Geçirilmesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kışyarı'nın Ele Geçirilmesi
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer Kışyarı
Sonuç Greyjoy zaferi
Taraflar
Stark Hanesi Greyjoy Hanesi
Kumandanlar
Bran Stark Theon Greyjoy

Kışyarı'nın Ele Geçirilmesi, Kışyarı'nın Düşmesi veya Kışyarı'nın Alınması cüretkar bir baskınla Greyjoy Hanesi'nin Kışyarı'nı ele geçirilmesi olayıdır. Bu olay Beş Kralın Savaşı'nın dönüm noktasıdır.

Başlangıç

Theon Greyjoy olayları şöyle planladı: Dagmer Torrhen Kalesi'nde oyalama amaçlı bir kuşatma yapacak ve Sör Rodrik Cassel Kışyarı'ndaki garnizonun büyük bir kısmıyla dışarı çıkacak ve böylelikle kale savunması zayıflayacaktı. Theon otuza yakın demirdoğumlu ile içeri girdi ve beklenmedik bir şekilde kaleyi ele geçirdi.

Ele Geçirilme

Demirdoğumlular Rodrik Cassel kaleden ayrıldıktan sekiz gün sonra gece saldırıya geçti. Theon dört demirdoğumluyu Kışyarı'nın çift duvarlarına kancalı iplerle tırmanması için yolladı. Daha sonra Alabelly'i kalenin arka kapısındaki kulede gizlice öldürdüler ve diğer demirdoğumluların kaleye girmesi için kapıları açtılar. Hızlıca ve beklenmedik bir şekilde kaledeki garnizonu gafil avladılar. Bu sırada Hayhead yaralandı. Sakat Bran Stark Derideğiştiren yeteneği ile ulu kurdu Yaz'ın içine girerek davetsiz misafirlerin geldiğini anladı ancak Yaz ve Tüylüköpek'in Yürek Ağacı'ndan çıkış yapmaları mümkün değildi. Yaralı Üstat Luwin Bran'a Beyaz Liman'a kuzgun gönderebileceğini söyler ancak ikinci kuzgun demirdoğumlular tarafından öldürülür.

Theon kale ahalisi yataklarından kaldırıp avluya getirdi ve Bran kaleyi teslim etti. Kendini Kışyarı Prensi ilan eden Theon; Bran Stark, Rickon Stark, Büyük Walder Frey, Küçük Walder Frey, Meera Reed, Jojen Reed ve Beth Cassel'ı rehine aldı. "Leş" zindanlardan serbest bırakıldı ve Osha Theon'a yardım etmeyi kabul etti. Stygg demirci Mikken'ı diz çökmeyince öldürdü ve Theon, Septon Chayle'i Boğulmuş Tanrı'ya kurban olarak boğdu.

Osha, ulukurtlar Squint'i öldürürken Drennan'ı baştan çıkarıp öldürür. Kurt Ormanı'ndaki kaçakları bulamayan Theon "Leş"e Stark bölgesindeki iki köylü çocuğu öldürttü. Theon bütün dünyaya Bran ve Rickon'un Pelit Suyu'nun bir mil ötesinde yakalanıp öldürüldüğünü duyurdu ve derisi yüzülüp katrana batırılmış bir şekilde değirmencinin çocuklarının kafalarını duvarlara astırdı.

Sonuç

Bran ve Rickon'un beklenmedik (sözde) ölümleriyle kederlenen Kuzeyin Kralı Robb Stark Jeyne Westerling ile Sarpkaya'da evlenerek teselli bulmaya çalıştı ve böylece Stark Hanesi ile İkizler'in Frey Hanesi arasındaki evlilik ittifakı son bulmuş oldu. Kuzey'i kaybetme tehlikesinin olduğunu anlayan Robb Stark Freyler ile olan ittifakı onarmanın yollarını aradı ve Moat Cailin uşatması'nde Freylerin yardımını kazandı. Catelyn Stark Nehirova'dayken Sör Jaime LannisterKral Toprakları'ndaki kızları Arya Stark ve Sansa Stark'ı geri alabilme umutları ile serbest bırakır. Rodrik Kışyarı'nı demirdoğumlulardan geri almak için Cerwyn Kalesi'nde ordu toplar.

Alıntılar

Ben Stark değilim. Ben Greyjoy'um yani babamın varisiyim. Büyük bir kahramanlık yapmadan kendimi nasıl kanıtlayabilirim?

- Theon Greyjoy'dan Dagmer'e

Her şey yolunda Greyjoy. Sessizliği duyuyormusun? Keyif sarhoşu olman gerekir. Kışyarı'nı otuzdan az adamla aldın. Hakkında şarkılar söylenecek bir zafer.

- Theon Greyjoy'un düşünceleri