Kışyarı'nın Yağmalanması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kışyarı'nın Yağmalanması
T Jedruszek sack of Winterfell.jpg
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer Kışyarı
Sonuç Bolton zaferi
Taraflar
Greyjoy Hanesi Bolton Hanesi
Kumandanlar
Theon Greyjoy Ramsay Kar

Kışyarı'nın Yağmalanması, Bolton Hanesi Kışyarı Savaşı'ından kısa bir süre sonra kaleyi yağmalayıp yakması olayıdır.

Başlangıç

Greyjoy Hanesi Beş Kralın Savaşı sırasında Kuzey'i istila ederler, Dagmer Sör Rodrik Cassel'in kumandanlığını yaptığı Kışyarı'nda ki garnizonu dışarı çekmek için az garnizona sahip Torrhen Kalesi'ni kuşatır. Rodrik uzakta olduğu için Theon az sayıda garnizonu öldürerek Kışyarı'nı ele geçirir. Rodrik Kışyarı'nı tekrar ele geçirmek için ordu kurarken daha önce Bolton Hanesi'ne hizmet eden Leş 'e birkaç yüz asker getirme sözü karşılığında serbest bırakılır

Rodrik'in öncü kuvvetleri Kışyarı'na yaklaştığında Üstat Luwin Theon'u Demirdoğumlu'ların kaleyi bir saldırıya karşı koruyamayacağı konusunda uyarır. Urzen, Stygg ve Asha'nın getirdiği on adam Kışyarı'na ordu varmadan Theon'un davasını terk ederler. Theon yanında Wex Pyke, Kara Lorren, Kırmızı Rolfe, Kromm, Werlag, Tymor ve iki kardeşi, Bela Ulf, Harrag Sharp, dört Harlaw (muhtemelen Dykk ve Gevin'de dahil), iki Botley ve Balina Kenned'da dahil on yedi adam kalır.

Demirdoğumlu'lar tarafından savunulan Kışyarı Rodrik'in iki bin kişilik ordu ile kuşatmaya geldiğinde Luwin Theon'a teslim olmasını söyler ve Gece Gözcüleri'ne katılmaya ikna etmeye çalışır. Bolton Hanesi'nin Dehşet Kalesi'nde ki garnizonunun gelip Rodrik'in ordusuna ihanet etmesiyle her şey değişir ve Kış Kasabası'nda ki mücadele başlar. Bolton'lar altı yüze yakın askerlerinden sadece yirmi yada otuz kişi kaybeder.

Yağmalama

Savaş bittikten sonra bir grup Dehşet Kalesi'nden binici Kışyarı'nın ana kapısına yaklaşır. Theon Greyjoy'un ince zırhından dolayı Kızıl Miğfer olarak seslendiği liderleri Rodrik Cassel, Cley Cerwyn ve Leobald Tallhart'ın cesetlerini getirir. Theon sonra Dehşet Kalesi adamlarının Kışyarı'nın hendeğini ve iç kalesini geçmesine izin verir. Theon, Kızıl Miğfer'in miğferini çıkardığında aslında onun Leş olduğunu görür fakat Leş gerçekte Bolton Piçi Ramsay Kar olduğunu söyler. Theon'un fahişesi Kyra'yla yatacağını söyler ve Theon'a tokat atar; Bolton adamları Kırmızı Rolfe, Kenned ve Bela Ulf'da dahil olmak üzere tüm Demirdoğumlu'ları öldürür ancak Kara Lorren ölmeden önce birkaç Bolton öldürmeyi başarır. Üstat Luwin mızraklanır ve üzerine basılır. Ramsay adamlarına Frey Hanesi'nden yaverler, Büyük Walder Frey ve Küçük Walder Frey'in kurtarılmasını ve Kışyarı'nın yakılmasını emreder.

Theon ve Ramsay'ın kaçtığını düşündükleri Hodor, Osha, Bran Stark, Rickon Stark, Meera Reed ve Jojen Reed Kışyarı'nda ki mahzen mezarlarda saklanmışlardır. Ulukurt'lar Yaz ve Tüylüköpek Kışyarı'nın dışındadır; yağmadan sonra kanın ve yanmış etin kokusunu alırlar ve Bolton'ların savunmasız Kışyarı halkına saldrırıp kaleyi yaktıklarını görürler. Ertesi sabah ulukurtlar yanan Kış Kasabası'nda sadece vahşi köpekler, cesetler ve ölmüş atları bulurlar.

Bran ve arkadaşları o sabah mahzen mezardan çıktıklarında İlk Kapı'nın yan tarafına düştüğü ve iç kısmın yanmış olduğunu görürler. Ancak Kışyarı'nın yanan kulesi hala ayaktadır. Yaz ve Tüylüköpek onlara katıldığında Kışyarı'nı gezmeye başlarlar. Granit duvarlarda hala ateşin yandığını ve duvarların karardığını görürler ayrıca iç kısmın ağır hasar aldığını fark ederler. Büyük Salon'un çatısı çökmüş, kilerler ve ambarlarla birlikte cam bahçede yok edilmiştir. Dansçı ve Gülümseyen dahil tüm atlar ahırlarla birlikte yanmış ancak köpeklerin çoğu köpek kulübesinde öldürülmüştür. Kışyarı'nın kaplıcalarından gelen suyun ise Kütüphane Kulesi'ne sızdığını görürler. Çan Kulesi ile kuşlığu birbirine bağlayn köprü yıkılmış ve Üstat Luwin'in odasıda çökmüştür. Lord Eddard Stark tarafından Leydi Catelyn Tully için inşa edilen septte yakılmıştır. Demirden yapılmış Avcı Kapısı ise ısıdan dolayı büyülmüştür.

Üstat Luwin'i Tanrı Korusu'nda ölmek üzere bulurlar yaraları ağırdır. Grup Osha'nın Luwin'e merhamet bağışlamasıyla kaleden ayrılır. Bran kaleden ayrılırken kalenin kırık olduğunu ve kendisi gibi hayatta kalacağını düşünür.

Sonrası

Nehirova'da Lothar Frey Kuzeyin Kralı Robb Stark'a Frey yaverlerin Lord Walder Frey'e yazdığı mektuptan bahseder. Genç yaverler Theon'un Demirdoğumlu'larla birlikte Kışyarı'nı yaktığı ve adamları kılıçtan geçirdiğini iddia ederler ancak Ramsay Kar'ın kurtulan kadınlar ve çocukları Dehşet Kalesi'nde emniyete aldığını yazar. İkizler'de Kızıl Düğün'den önce Lord Roose Bolton Robb'a Ramsay'ın Theon'u ele geçirdiğini ve tutsağına işkence ettiğini söyler.

Theon'un kız kardeşi Asha Demir Adalar'a dönmeden önce Kışyarı'nı ziyaret eder. Cesetleri yiyen kurtları gören Asha Theon'un cesedini teşhis edemez. Asha Kuzeyli'lerin birbirleriyle savaştığını düşünür.

Theon'un yaveri Wex Pyke Kışyarı'nda tanrı korusuna gizlenir ve yağmalamadan hayatta kalır. Wex daha sonra Lord Wyman Manderly'e Ramsay'ın Theon'u ve Kışyarı kadınlarını Dehşet Kalesi'ne götürdüğünü anlatır.

Theon Dehşet Kalesi'nde işkence gördükten sonra Ramsay'ın Kışyarı'nda Arya Stark ile olan düğününe katılır. Kulelerin ve salonların çoğunun çatısız ve çökmüş olduğunu görür. Roose kalede kalan evsizlere yeni kapılar ve Büyük Salon için yeni bir çatı yaptırır, sonra hepsini astırır. Kalitesi sorgulanabilir olmasına rağmen mutfak, kışla ve ahırlar yeniden inşa edilir.

Alıntılar

Frey'leri bana bırakın. Geri kalanları yakın. Her şeyi yakın.

Ramsay Kar'dan adamlarına

Ateş bütün gece boyunca çatırdadı. Bir kez ayağının altındaki toprağı sarsan bir gümbürtü ve çöküş sesi duydu. Köpekler havlayıp inledi, atlar dehşet dolu çığlıklar attı. Uluma sesleri geceyi titretti; insan sürüsünün ulumaları, korku dolu feryatlar ve vahşi haykırışlar, kahkalar ve çığlıklar. Hiçbir canavar insanlar kadar gürültülü değildi.

Bran Stark'ın Yaz'ın bedenindeyken ki düşünceleri

Kışyarı. Kışyarı'nı gördüm. Yanıyordu. At kokusu vardı ve çelik ve kan. Herkesi öldürdüler Meera.

Bran Stark'dan Meera Reed'e

Eğer tanrılar adaletliyse bunu yapanları Ötekiler alır.

Osha'dan Bran Stark'a

Duvarların ötesinde, kalelerin ve kulelerin tepeleri asırlardır durdukları gibi duruyorlardı; kalenin yakıldığını, yağmalandığını anlamak zordu. Taşlar güçlü, ağaçların kökleri çok derine iniyor ve Kış Kralları yeraltında tahtlarında oturuyor. Bunlar var olduğu sürece Kışyarı var olacaktı.

Bran Stark'ın düşünceleri

Aemon : Kardeşlerin, Theon Greyjoy'un emriyle öldüler. Theon, Kışyarı'nı Lord Balon adına ele geçirdikten sonra. Babanın sancak beyleri Kışyarı'nı geri alma tehdidinde bulununca Theon kaleyi ateşe verdi.

Grenn: Kardeşlerinin intikamı alındı. Bolton'un oğlu bütün Demirdoğumlu'ları öldürdü ve söylenenlere göre, yaptıklarından ötürü Theon'u santim santim yüzü.

Üstat Aemon ve Grenn'den Jon Kar'a