Kışyarı Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kışyarı Savaşı
T Jedruszek TheBastardsHost.jpg
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer Kışyarı'nda ki Kış Kasabası
Sonuç Bolton zaferi
Taraflar
Stark Hanesi Bolton Hanesi
Kumandanlar
Sör Rodrik Cassel
Lord Cley Cerwyn
Leobald Tallhart
Ramsay Kar

Kışyarı Savaşı yada Kışyarı Kapılarındaki Savaş, Kışyarı'nın yakınlarında ki Kış Kasabası'nda, Beş Kralın Savaşı sırasında Kuzey'in sonucunu belirleyen savaştır. Greyjoy Hanesi tarafından ele geçirilen Kışyarı'nın Stark Hanesi'ne sadık birlikler tarafından kuşatılması ile başlar. Bolton Hanesi Stark'lara yeminli olsalar da Stark ordusuna ihanet ederler. Savaşın devamında Bolton'lar Kış Kasabası'nı yakarlar ve kaleyi yağmalarlar.

Arka Plan

Kuzey lordlarının çoğu evlerini bırakıp Nehir Toprakları ve Westeros'un güneyinde savaşmaya gittiklerinde Kuzey nispeten daha savunmasız kalır. Lord Balon Greyjoy kendisini Demir Adalar ve Kuzey Kralı ilan eder, Kuzey'i fethetme planları yapar ve emirler verir. Oğlu Theon Greyjoy'u Dagmer Yarıkçene ile birlikte Taşlı Kıyı'yı yağmalamak üzere gönderir. İkisi de bu görevi yaptıktan sonra Stark Hanesi'nin yerleşkesi Kışyarı'nı ele geçirmeyi ister. Dagmer Kışyarı'nda ki garnizonu dışarı çekmek için az garnizona sahip Torrhen Kalesi'ni kuşatır. Theon bir gecede Kışyarı'nı ele geçirir. Birkaç tutsak ile beraber Bran ve Rickon'un kaçmaları ile birlikte Theon yakınlarda ki değirmencinin iki oğlunu öldürür, yakar ve kayıp Stark prensleri olduğunu söyleyerek kaleye cesetleri getirir.

Kışyarı'nın Kale Muhafızı Sör Rodrik Cassel Torrhen Kalesi'nde ki mücadelede Dagmer'in kuvvetlerini yener. Tallhart adamları ile güçlenen ordu Kışyarı'na yürümeden Cerwyn Kalesi'ne gider. Theon'un emrinde ki Demirdoğumlu'lardan Urzen, Stygg ve Asha'nın getirdiği on adam Kışyarı'na ordu varmadan Theon'u terk ederler ve Theon'un on yedi adamı kalır. Ancak Theon kendi emrindeki Leş 'e Bolton Hanesi'nden birkaç yüz asker getirme sözü karşılığında onu serbest bırakır.

Rodrik tarafından toplanan Stark ordusu 2,000 kişiden azdır. Rodrik Cassel komutasında 600 Kışyarı askeri, genç Lord Cley Cerwyn komutasında 300 Cerwyn ve Leobald Tallhart komutasında Torrhen Kalesi garnizonu kuvvetleri oluşturur. Ayrıca Flint, Hornwood, Karstark, Manderly sancakları da görülür. Lord Wyman Manderly şövalyeler, savaş atları, kuşatma araçları ve Beyaz Bıçak'da demirli halde bir düzine mavna gönderir. Kışyarı'nda ki Theon mancınık ve akrepleri görür ancak kuşatma kuleleri yoktur, Kurt Ormanı'nda ise bol miktarda kereste olduğundan yakında kuşatma kuleleri de kuracaklarını düşünür.

Savaş

Sör Rodrik Cassel ve Theon Greyjoy Kışyarı'nın dış kapısında Kış Kasabası'nın pazar yerinde bir araya gelir. Rodrik çocukların öldürülmesinde suçu olmayan Demirdoğumlu'lara güvenli geçiş sözü verir ve Kışyarı'nı bir an önce teslim olmasını ister. Theon Rodrik'in kızı Beth Cassel'in boynuna bir urgan bağlatır ve kuşatma devam ederse önce Beth'in ardından da her saat başı bir rehinenin asılacağını, şafak vaktinde ise hepsini tamamen öldüreceğini söyler. İkili görüşmede bir çözüm çıkmaz.

Güneş batarken 600 Bolton askeri gelir ve Rodrik'in Stark ordusu ile buluşur. Dehşet Kalesi'nin takviyeleri gören Rodrik eldiveni çıkararak lideri tebrik etmeye gider. Bununla birlikte adam Rodrik'in kolunu dirsekten koparır ve Lord Bolton'un piçi Ramsay Kar olduğunu itiraf eder. Rodrik daha önce Hornwood Hanesi'ne işlediği suçlar nedeniyle Ramsay'i öldürdüğünü düşünmüştür ancak Ramsay hizmetkarı Leş'le kıyafet değiştirmiştir.

Ramsay'in liderliğini yaptığı Bolton kuvveti sayıları fazla olan Stark ordusuna saldırır ve Kış Kasabası'nın sokaklarında savaşmaya başlarlar. Kışyarı siperlerinden Theon, Üstat Luwin ve Kara Lorren Dehşet Kalesi'nin adamlarının Stark askerlerini katledişini ve kasabanın evlerini ateşe verişini izlerler. Cley Cerwyn gözüne ok saplanarak öldürülmüştür aynı zamanda Leobald Tallhart'da öldürülür. Stark ordusu öldürülüp dağılırken Ramsay'ın Dehşet Kalesi adamları yanlızca yirmi yada otuz kişi kaybeder.

Savaş bittiğinde Kışyarı'nda Ramsay Theon'a Rodrik'in Boynuzormanı'nda öldürdüğü kişi Leş olduğunu ve hayatta kalabilmek için onun kılığına girip Dehşet Kalesi garnizonunu getirdiğini itiraf eder. Bolton adamları Demirdoğumlu'ları öldürür, kaleyi yağmalar, Üstat Luwin gibi hizmetkarları da öldürürler.

Sonrası

Kışyarı Savaşı kanlı olmasının yanı sıra Stark'ların Kuzey'deki liderliğini yok etmiştir. Sör Rodrik Cassel'in liderliğinde çoğu adam ölür fakat birçok adam da kaçar, köylerine ve kasabalarına geri dönerler. Ancak olanları unutmazlar.

Ramsay Kar'a göre Theon Greyjoy bir görüşmes sırasında Rodrik'i öldürür. Kızıl Düğün'den önce İkizler'de Lord Roose Bolton Theon'un Demirdoğumlu'larının Rodrik ve Leobald Tallhart'ı öldürdükten sonra oğlu Ramsay Kar'ın Kuzeyli'lerin başına geçtiğini Robb Stark'a söyler. Wex Pyke ise Lord Wyman Manderly ve Robett Glover'la Ramsay'ın iddialarının yalan olduğunu gösterir.

Derinorman Kalesi'nin Geri Alınması'ndan sonra Stannis Baratheon'un ordusuna Kışyarı Savaşı'ndan kurtulan Hornwood, Cerwyn ve Tallhart'lar da katılır.

Alıntı

Kromm : Dövüşüyorlar. Daha fazla adam geldi, yüzlercesi, önce onlara katılır gibi yaptılar. Ama şimdi tepelerine bindiler.

Theon : Asha mı ?

Kromm : Hayır. Bunlar Kuzeyli derim ben. Sancaklarında kanlı bir adam var.

Kromm'dan Theon Greyjoy'a

Theon : Sör Rodrik'in bir adama karşılık beş adamı vardı.

Ramsay : Evet ama bizi dost sanıyordu. Yaygın bir hata. Yaşlı aptal bana elini uzattığında kolunun yarısını aldım. Sonra yüzümü görmesine izin verdim.

Theon Greyjoy'dan Ramsay Kar'a

Savaş her yerde... komşular birbirlerine karşı savaşıyor ve kış geliyor... bu saçmalık, kara ve çılgın bir saçmalık...

Luwin'den Osha'ya