Kışyarı Yürüyüşü

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kışyarı Yürüyüşü
TheSiegeofWinterfell.png
Tarih FS 300
Yer Kurt Ormanı ve Kışyarı
Sonuç Belli değil
Taraflar
Stannis Baratheon'un ordusu
* Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi
* Florent Hanesi
* Bar Emmon Hanesi
* Velaryon Hanesi
* Dağ Klanları
* Wull Hanesi
* Flint Hanesi
* Norrey Hanesi
* Liddle Hanesi
* Mormont Hanesi
* Glover Hanesi
* Umber Hanesi Mors Umber komutasında
Demir Taht
* Bolton Hanesi
* Frey Hanesi
* Karstark Hanesi
* Ryswell Hanesi
* Dustin Hanesi
* Umber Hanesi (sözde Hother Umber komutasında)
* Hornwood Hanesi
* Cerwyn Hanesi
* Manderly Hanesi (sözde)
* Locke Hanesi
Kumandanlar
Kral Stannis
Sör Richard Horpe
Kale Muhafızı Mors Umber
Lord Hugo Wull
Sör Godry Farring
Kuzey Muhafızı Roose Bolton
Lord Ramsay Bolton
Sör Aenys Frey
Sör Hosteen Frey
Hother Umber
Güçler
~5.000+
 • ~1.300 (Menzil , Taç Toprakları ve Fırtına Toprakları'ndan) şövalye ve zırhlı asker (800 atın sadece 60'ı sağ)
 • ~3.000 Dağ Klanları'ndan asker
 • ~Mormont , Glover , Cerwyn , Hornwood ve Tallhart askerlerinin sayısı bilinmiyor muhtemelen 1000 civarı
 • 400 Umber askerleri
5000-6000+
 • 3500 Bolton ve Karstark askerleri (3000 piyade 500 süvari)
 • 400 Umber askeri (300 mızraklı 100 okçu)
 • Dustin, Tallhart, Cerwyn, Hornwood, Locke hanelerinin asker sayısı bilinmemekte
 • Öncü Kuvvet:
 • 2.000 Frey askeri
 • 450 Karstark mızraklısı ve okçusu (Stannis'in ordusunda olsalarda Bolton tarafındalar)
 • 300 Manderly askeri (100 şövalye , 200 zırhlı asker)
Kayıplar
Lord Harwood Fell
84+ yürüyüş sırasında öldüler
Sör Aenys Frey
450 Karstark adamı yakalandı ve tutsak edildi

Kışyarı Yürüyüşü Kuzey'de Kurt Ormanı'ında Beş Kralın Savaşı sırasında gerçekleşti. Savaş Stannis Baratheon'un Kışyarı'nı Yeni Kuzey Muhafızı olan Roose Bolton'ndan almak için Derinorman Kalesi'nden ayrılmasıyla başladı.

Başlangıç

Derinorman Savaşı'ndan sonra Stannis Baratheon'un ordusu Boltonlar tarafından yakalanan Arya Stark'ı (gerçekte Jeyne Poole) serbest bırakmak için Kışyarı'nın güneydoğusuna yürümüştür. Yürüyüş sırasında Kurt Ormanı'nda Stannis'in ordusu Glover , Mormont ve son olarak (Arnolf Karstark'ın liderliğini yaptığı) Karstark Haneleri'nin katılımıyla genişlemiştir. Ayrıca Stannis , Eddard Stark'ın anısına sadık olan Dağ Klanları'nı kendine bağladı. Kışyarı'nın yağmalanmasından sağ çıkan kuzeylilerde Stannis'e katıldı. Stannis Kale Muhafızı Mors Umber'la bir görüşme ayarlamış ve Umber Hanesi'nin bir kısmı Kışyarı'na yaklaşmıştır. Kışyarı Roose Bolton tarafından alıkoyuldu ve piç oğlu Ramsay Kar'ı meşrulaştırdı. Roose'un gücü Bolton Hanesi'nin gücü bir yana , Frey, Ryswell, Dustin, Cerwyn, Hornwood, Manderly hanelerinin sahip olduğu yüzlerce atlı süvaridir. Her ne kadar Roose geniş bir orduya sahip ve kendi askerleri Stannis'in ordusunun büyük kısmını oluşturan Dağ Klanları adamlarından daha iyi zırhlı - eğitimli olmasına rağmen Manderly , Hornwood ve Hother Umber'ın Roose'a karşı olan sadakatleri oldukça kuşkuludur. Kuzeyli lordların çoğu hala yaşadıklarından emin olmasalarda Bran Stark ve Rickon Stark'a bağlıdırlar. Kışyarı çok kalabalık fakat kalenin içinde erzak oldukça azdır ve seri cinayetlerin ardı kesilmiyordur.

Savaş

Kışyarı'na Yürüyüş

Stannis Baratheon'un ordusu Kışyarı yürüyüşü sırasında şiddetli kar fırtınası yakalanır ve yürüyüşleri gecikir. Çok sayıda erkek açlık ya da soğuğa karşı zorluk çekmektedir. Stannis'in ordusu ise bilinen son raporlara göre Kışyarı’ndan üç günlük uzaklıkta bir köyde bulunmaktadır.

Mors Umber’ın Öncü Kuvvetleri Kışyarı’nda

Mors Umber ve öncü kuvvetleri Stannis'in ana ordusundan önce Kışyarı'na varmıştır. Mors “Kargayemi” Umber ve öncü kuvvetleri kar fırtınası kullanarak, Mors'un adamları Kışyarı’nın kapılarının yakınlarında çukurlar ve buz tuzakları kazmaktadır. Kar fırtınası sayesinde kale nöbetçileri tarafından görülmeyen Mors’un adamları rahatlıkla buz tuzaklarını hazırlarlar. Mors kale güçlerini dışarı çekmek ve tuzaklara düşürmek için borazanlarla Kışyarı Garnizonu’nu rahatsız etmektedir.

Stannis'in Üzerine Saldırı Denemesi

Küçük Walder Frey cinayeti ve kendi güçleri arasında kalenin içerisinde başka bir savaş korkusu oluşmasıyla Roose Bolton, Frey ve Manderly, adamlarını Kışyarı’nın içerisinden, Stannis'in kampının üzerine 2.000 Frey askeri ile birlikte Hosteen Frey ve Aenys Frey komutasında gönderir. Frey’lerin Kızıl Düğün’deki rolleri sebebiyle birçok Kuzeyli arasında kin kazanmış ve kale içerisinde varlıkları bu kini arttırmıştı. Roose bu yüzden Manderly güçlerine güvenmedi ve Lord Wyman Manderly’nin güçlerini kalenin içerisinden gönderdi. Roose bu sayede Stannis'in ordusunu kendi Bolton gücünden kayıp vermeden mağlup etmeyi yada zayıflatmayı ve bu süreç içerisinde gelecekteki potansiyel rakibi Wyman’ı ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Wyman gibi bir gelecekteki potansiyel rakibi ortadan kaldırmak için umut ediyor. Frey ve Manderly güçlerini ise Ramsay Bolton’ın komutası altındaki Dehşet Kalesi adamları geriden izlemektedir. Kışyarı içerisinden 3.000 kişinin hareketi ile birlikte Roose Bolton ordusu için daha rahat bir erzak yönetimi imkanına da sahip olmuştur. "Arya Stark"’ın ise kaçışını engellemesi, içinRamsay küçük bir kuvvetini kalede bıraktıysa da Mors Umber tarafından Theon Greyjoy ve Arya Stark(Jeyne Poole) ele geçirilir.

Geceateşinin bekçileri. Kral Stannis'in takipçilerinden bazıları. Illustrated by Aurelien Hubert. © Fantasy Flight Games

Freylerin Komutanlığı Sör Hosteen Frey’e Geçiyor

Frey komutanı Aenys Frey yetenekli bir kılıç adamı ise de, akıllı bir komutan değildir. Avcı Kapısı yakınlarındaki Mors Umber’ın kurduğu tuzakları birine rastladığı zaman Aenys Frey ölmüştür. Sör Hosteen Frey, ise Frey gücünün komutasını almıştır.

Stannis, Arnolf Karstark'ın İhanet Planlarını Öğreniyor

Stannis ile görüşmeye gelen Demir Banka’nın temsilcisi Tycho Nestoris, tarafından Jon Snow’un Stannis’e yazdığı mektubu teslim alır. Bu mektup sayesinde Stannis Arnolf Karstark’ın ihanet planlarının farkına varır. Arnolf’un güçlerini silahsızlandırıp oğullarını ve torunları tutuklatmıştır. Stannis ordusunu Bolton öncü kuvvetleriyle çarpışmaya hazırlamaktadır.

Ramsay’ın Mektubu

Kara Kale'de Jon Snow bir mektup alır. Mektupta Stannis'in öldüğü ve ordusunun yok olduğu yazıyordur.

Alıntılar

Hepimiz abimin ne yapacağını biliyoruz. Robert, Kışyarı'nın kapılarına tek başına, dörtnala gider, kapıları savaş çekiciyle kırar ve molozların arasından sol eliyle Roose Bolton'ı, sağ eliyle Piçi öldürmek için geçerdi. Ben Robert değilim. Ama yürüyeceğiz ve Kışyarı'nı kurtaracağız. Ya da denerken öleceğiz.

-Stannis Baratheon

Lordlar bazı şüpheler besliyor olsalar bile, sıradan adamlar krala inanıyordu. Stannis, Sur’da Mance Rayder’ın yabanıllarını ezmiş ve Derinorman’ı Asha’nın demiradamlarından temizlemişti. O Robert’ın kardeşiydi, Güzel Ada açıklarında gerçekleşen meşhur deniz savaşının muzafferiydi, Robert’ın Ayaklanması boyunca Fırtına Burnu’nu tutan adamdı ve bir kahramanın kılıcını taşıyordu; ışıltısı geceyi aydınlatan büyülü kılıç Işık Getiren.

-Ejderhaların Dansı Asha Povu

Stannis:Bolton çuvalladı. Biz açlıktan ölürken yaptığı tek şey kalenin içinde oturmaktı. Savaşta gücünün bir kısmını bize vermek yerine. Şövalyelerinden bir kısmı atlı olacaktır, bizimkiler yaya savaşmalılar. Adamları iyi beslenmiş olacak, bizimkilerse aç karna savaşacaklar. Bu hiçbir şey ifade etmiyor. Sör Aptal, Lord Şişko, Piç, bırak gelsinler bakalım. Yerimizi koruyoruz ve bunu bir avantaja çevireceğiz.

Theon:Yerinizi mi? Ne yeri? Burası mı? Bu iğrenç kale mi? Bu küçük, sefil kasaba mı? Burada hiç yüksek bir mevki yok, saklanılacak yüksek duvarlar yok, savunmada kullanabilmek için hiçbir şey yok."

Stannis:Henüz yok.