Kıyıdaki Doğugözcüsü

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kıyıdaki Doğugözcüsü’nün Frank Miklis tarafından çizilmiş tasviri

Kıyıdaki Doğugözcüsü Sur’un en doğudaki kalesidir, Fok Körfezi kıyısında şiddetli rüzgarların olduğu yerde bulunur. Taht Oyunları kitabı itibarı ile ikiyüz adamdan daha az kişi burda kalmaktadır, Cotter Pyke tarafından kumanda edilir.Doğugözcüsü’nün kendi üstad’ı vardır.

Gece Nöbetçileri’nin Doğugözcüsünde birkaç kadırgası bulunmaktadır, ikisi büyük gemiler olmakla beraber Dar Deniz'i geçebilecek ve diğer kadırgalarla savaşmaya dayanabilecek kapasitededir. Kadırgalar yabanıllara silah kaçıranlara karşı Sur’u Fok Körfezi’nde devriye gezerek korur.

Doğugözcüsünün yakınında bazı balıkçı halklar yaşar ve batıdan Yeşilkalkan kalesi ile komşudur.

Son Olaylar

Kuzey ve Kıyıdaki Doğugözcüsünün yerleşimi

Taht Oyunları

Doğugözcüsü'nün civarında yaşayan ve balıkçılıkla geçinen halktan bir kaç kişi, Ötekiler'i gördüklerini söylemiştir. Bunun üzerine 200'den az adam Cotter Pyke'ın emrinde olmak üzere buraya takviye edilmiştir.

Kralların Çarpışması

Lord Kumandan Mormont, Uzun Mezar’a Doğugözcüsü’nden gelecek adamlarla bir garnizon yerleştirmeyi planlamıştır.

Kılıçların Fırtınası

Kral Stannis Baratheon ve kuvvetleri Kara Kale'yi savunmak için Doğugözcüsü limanına yelken açtı.

Kargaların Ziyafeti

Samwell Tarly ve Üstat Aemon, Braavos'a doğru yelken açtı.

Ejderhaların Dansı

Kraliçe Selyse Florent ve Kraliçe'nin Adamları, Kara Kale'ye doğru yola çıktı. Gece Nöbetçileri'nin 998. Lord Kumandanı Jon Snow, dostları Grenn ve Pypar'ı, onlara eşlik etmeleri için Kara Kale'den Doğugözcüsü'ne gönderdi. Cotter Pyke emrindeki 11 gemiyle beraber, Çetinocak'ta mahsur kalan binlerce yabanılı kurtarmak için yelken açtı.