Kızıl Çatal

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
  Kızıl Çatal'ın haritadaki yeri
  Kızıl Çatal'ın haritadaki yeri
Kızıl Çatal
Kızıl Çatal'ın haritadaki yeri

Kızıl Çatal Nehir Toprakları içindeki Üç Dişli Mızrak'ın üç ana kolundan biridir, diğer ikisi Mavi Çatal ve Yeşil Çatal'dır. Rengini batıdaki dağlardan çamur ve ince kumdan aldığı söylensede Sör Brynden Tully'e göre kırmızı renkli olması içindeki kırmızı çamurdan kaynaklanır.

Yön

Kızıl Çatal adındaki nehir Batı Toprakları'nda Boynuz Vadi ve Derin İn'e yakın tepelerde bulunur. Daha sonra kuzey doğudan Nehirova'ya akar, nehrin bir ucu Pembe Bakire'den Tökeztaş'a kadar gider. Tully'ler bent kapaklarını açtıklarında kale ada haline gelir.

Kızıl Çatal Nehirova'dan kuzeye Lord Harroway'ın Kasabası'na yakın yerde Üç Dişli Mızrak olarak diğer nehirler ile birleşir, Üç Dişli Mızrak daha sonra Yengeç Koyu'na dökülür. Taş Çit Nehirova'nın doğusunda ve nehrin güneyinde bulunurken Kuzgunağaç Kalesi nehrin kuzeyinde ve Mavi Çatal'ın güneyindedir.

Kızıl Çatal uysal ve geniş nehir olduğu gibi çamur kırmızısı ve kahverengi renktedir ancak Tökeztaş'a geldiğinde nehir dar ve hızlı akmaya başlar, mavi ve beyaz renkte olur. Nehir kıvrımlı ve virajlıdır. Batı kıyısında uzun doğu kıyısında çok fazla ağaç vardır. Nehir Yolu Kızıl Çatal'ı izler.

Tarihi

Armistead Vance, Kızıl Çatal ile Tökeztaş'ın kesiştiği yerdeki toprakları Axel Tully'e verir ve oda Nehirova'yı inşa eder.

Torrhen Stark'ın teslim oluşu

Fetih Savaşı sırasında Kuzeyin Kralı Torrhen Stark Fatih Aegon'a Üç Dişli Mızrak'ın Kızıl Çatal'ında teslim oldu. Söylentilere göre Aegon'un Torrhen'in teslimiyetini kabul ettiği yere Dizçöken Adam Hanı inşa edilir.

Ejderhaların Dansı sırasında, Kızıl Çatal Savaşı'nda Lord Jason Lannister Uzunyaprak Pate tarafından öldürüldü. İç savaş sırasında Kızıl Çatal'a yakın Gezintidansı kasabası Prens Aemond Targaryen ve ejderhası Vhagar tarafından yakıldı.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Gregor Clegane aralarında Şarlatan Geçiti'ninde olduğu bazı kasabalara baskınlar düzenler, ancak Sör Raymun Darry Kızıl Çatal'ın genelindeki saldırılarda geri çekilir. Kral Eli Lord Eddard Stark Gregor'u adalete teslim etmesi için Lord Beric Dondarrion'u gönderir ancak Beric ve kuvvetleri nehri geçtikten sonra Şarlatan Geçiti'ninde Gregor tarafından pusuya düşürülür. Marq Piper ve Karyl Vance Kızıl Çatal genelinde ve Batı Toprakları'nda misillemeler yaparlar.

Robb Stark ordusuyla güneye yürür, Nehirova'daki Kamplar Savaşı'nda Batılıları yendi ve Sör Forley Prester liderliğindeki kurtulanlar Kızıl Çatal'ın güneyine yürürler.

Kralların Çarpışması

Fırtına Burnu'ndan dönüşte Catelyn Tully Nehirova'nın güneyinde Kızıl Çatal'ın bir geçidinden geçer. Kardeşi Sör Edmure Tully Lord Tywin Lannister'ın geçişini önlemek için nehiri güçlendirir; Nehirlilerin başarısıyla Geçitler Savaşı'nda Tywin'in geçme teşebbüsü önlenir.

Kılıçların Fırtınası

Brienne Tarth, Sör Cleos Frey ve Jaime Lannister Nehirova'nın doğusunda Kızıl Çatal boyunca seyahat eder, Dizçöken Adam Hanı'nda dururlar. Hanın aşçısı kanun kaçaklarının tehlikeli olduklarını, kanalın batık gemilerle ve çamurla dolu olduğundan bahseder, bunun yanı sıra Atlayan Taş'ın daha aşağısında Kızıl Geyik Adası'ndada görülürler.

Lord Hoster Tully öldükten sonra bedeni Kızıl Çatal'da cenaze töreninde ateşe verilir.

Kargaların Ziyafeti

Emmon Frey ve Forley Prester Nehirova Kuşatması sırasında Kızıl Çatal'ın güneyinde kamp kurarlar. Kuşatmacılar kaçmalarını önlemek için kalenin aşağısındaki nehrin patlatılmasını isterler, Manfryd Yew ve Raynald Ruttiger patlamanın savunucularıdır. Sör Brynden Tully gece Nehirova'nın Su Kapısı'nın altından yüzer muhtemelen Kızıl Çatal'ın aşağısına kaçar.