Kızıl ıssızlık

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kızılıssızlık1.jpg
Kızılıssızlık.jpg

Kızıl ıssızlık, Essos kıtasında bulunan bir bölgedir. Bölgede küçük ağaçlardan, şeytan çimlerinden ve harabe şehirlerden başka hiçbir şey bulunmaz.

Coğrafya

Kızıl ıssızlık, Dothraki Denizi'nin ve Lhazar'ın güneyinde yer alır. Köle Körfezi'nin doğusunda, Qarth şehrinin kuzeyinde ve Kemik Dağlar'In batısında yer alır. Küçük tepelerden, çorak bitki örtüsünden, kuru nehirlerden oluşur. Yaşama ihtiyaçları bu bölgde yok denecek kadar azdır. Kızıl ıssızlıkta bir insanı hayatta tutacak çok az şey vardır. Yüzeyde bulunabilecek çok az yem ve küçük, durgun su havuzları vardır. Odun bulmak imkansız, en iyi ihtimal ile sert ve küçük çırpılar bulunabilir.

Kızıl ıssızlık bir zamanlar çok daha bereketli topraklardı, fakat Qaathi halkı Uzun İnsanlar tarafından güneye kovalandıktan sonra burada şehirler kurdular.

Kızıl ıssızlık içerisinde terk edilmiş dört şehir var; Vaes Tolorro, Vaes Orvik, Vaes Shirosi ve Vaes Qosar. Hepsi Qaathi'ler tarafından kuruldu fakat daha sonraları Dothraki'ler tarafından yok edildiler. Kızıl ıssızlığın güneyinde Yaz Denizi, batıdan doğuya doğru Port Yhos, Qarkash ve Qarth şehirleri yer alır.