Kızıl Düğün

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kızıl Düğün
Robb Stark'ın Kaybedişi.jpg
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer İkizler, Nehir Toprakları
Sonuç Demir Taht'ın zaferi
Taraflar
Stark Hanesi Frey Hanesi
Bolton Hanesi
Kumandanlar
Kral Robb Stark Lord Walder Frey
Lord Roose Bolton
Sör Walder Nehir

Kızıl Düğün, Beş Kralın Savaşı sırasında 299FS'da İkizler'de gerçekleşen başta Kuzeyin Kralı Robb Stark, annesi Catelyn Tully ve üç bin beş yüz sancaktarlarının neredeyse tümünün katledildiği bir olaydır. Olay, Robb Stark'ın Frey Hanesi'nden Lord Walder Frey'in kızlarından biriyle evlilik anlaşması yapılıp sonradan anlaşmayı çiğnemesine intikam alınarak yapılmıştır. Ancak Lord Walder Frey, Lord Tywin Lannister'dan koruma vaadi alarak tüm kutsal kanunları ihlal edip katliamı o zaman gerçekleştirir.

Arka Plan

Beş Kralın Savaşı sırasında, Frey'ler Demir Taht'a karşı ayaklanır ve kuzeyliler tarafından stratejik görülen konumlarını güvenceye alırlar. İsyan Lord Walder Frey'in kızlarından birinin Robb Stark'la nişanlı olmasına bağlıdır. Bununla birlikte Robb Walder'ın sert bir tepki vereceğini ummadan nişanı bozar ve Jeyne Westerling ile evlenir.

Robb Stark

Anlaşmanın bozulduğunu haber alan Lord Walder, gizlice Demir Taht'ın destekçisi olur ve Frey Hanesi'nin affedilmesi için Lord Tywin ile görüşür. Tywin ayrıca Lord Roose, Leydi Sybell ve Sör Rolph Spicer ile de görüşür, Walder Robb'u İkizler'e dolanbaçlı yoldan getirmeye çalışır, iddiaya göre Robb'un bozduğu yemini affeder ve yeni bir evlilik bahanesiyle onu İkizler'e çağırır.

Bir kez müttefiklerine verdiği sözü bozan Robb Lord Edmure Tully ile Walder Frey'in kızı Roslin arasındaki evliliğe katılamak üzere müttefiklerinin davetini kabul eder. Robb dört yüz-beş yüz kadar atlı askerle İkizler'e gider, geç geldikleri için özür diler ve Catelyn Tully misafirlik hakkını güvenceye alabilmek için ekmek ile tuz ister. Roose Bolton İkizler'e beş yüz atlı üç binde asker getirir, çoğunluğu Dehşet Kalesi'nin adamları olsada aralarında Kral Robb Stark tarafından idam edilen Lord Rickard Karstark'ın adamları olan Karstark askerleri vardır.

Kızıl düğün.jpg

Düğün Gecesi

Ziyafet sırasında Demir Mızraklar, Kraliçe'nin ayakları kapalı, Kralın tacı kapalı adındaki şarkılarda dahil birçok şarkı söylenmiştir. Ana yemek pembe kuzudur.

Robb Stark RW TheMico.jpg

Şövalyelerle paralı askerler ziyafette müzisyen kılığına girerler ve Robb'un adamlarını sarhoş ederler böylece Lord Walder Frey kendi adamlarından çok az kayıp vererek katliamı başlatır. Edmure ile Roslin'in yatak töreni sırasında Castamere Yağmurları adındaki şarkı çalınır, böylece ikiz kulelerin duvarları altındaki kamplardaki gruplara haber verilir. Kuzeyli ordunun çok az bir kısmı tepki verebilmiş pek çoğu katledilmiştir.

Frey ve Bolton askerleri Stark askerlerini öldürürler. Özel olarak ziyafet çadırlarını çökertirler ve katliam sırasında çadırları yakarlar. Ana salonda aralarında Küçükjon Umber, Dacey Mormont ve Sör Wendel Manderly'de dahil Robb Stark'ın birçok kişisel muhafızı ve annesi Catelyn Tully Frey'ler tarafından öldürülürler. Daha önce oklarla vurulan Robb Stark bizzat Roose Bolton tarafından kalbine bıçak sokularak öldürür ve Jaime Lannister selamlarını iletti der.

Kesin sayısı bilinmese de kuzeylilerin çoğu öldürülür, buna karşın Frey Hanesi kamplarda yaklaşık olarak elli askerini kaybeder, Sör Garse Goodbrook ve Sör Tytos Frey Sandor Clegane tarafından öldürülürler.

Catelyn Tully ve Ned

Savaştan sonra Frey'ler Robb'un cesedine zarar verirler, Ulukurdu Bozrüzgar'ın kafasını keserler. Ulukurt ile Robb'un ilişkisiyle alay etmek için Frey'ler Robb'un kafasını keserler ve Ulukurdun kafasını başına dikerler, Ulukurdun başının üzerine ise bronz tacı takarlar. Leydi Catelyn Tully'nin boğazı kesilir ve Tully Hanesi'nin cenaze merasimleri ile dalga geçilmek üzere çırılçıplak nehre atılır.

Robb'un tacı Ryman Frey tarafından alınır. Lannister'ların Nehirova Kuşatması sırasında Sör Jaime Lannister tarafından Ryman'ın fahişesinden alınır.

Sonrası

Kızıl Düğün, Kuzey'in isyanını sona erdirir, Lord Roose Bolton yaptığı yardımlar sonrasında Kuzey Muhafızı ilan edilir, büyük yardımlar yapan Frey Hanesi'ne ise Nehirova verilir. Bununla birlikte en eski ve en kutsal hak olarak bilinen misafirlik hakkını ihlal ettikleri için onurdan yoksun olarak kabul edilirler. Westeros'daki hanelerin ve hatta müttefiklerinin dahi nefretlerini kazanırlar. Buna ek olarak hiçbir hane misafirlik hakkının ihlal edilmesinin tekrarlanmaması için kalelerine gelen misafirlerine ek güvenlik sağlamaya başlarlar.

Dejan Delic Red Wedding.jpg

Demir Taht ise Westeros'taki düşmanlıkları bitirecek kadar değerli bir sürü esir kazanmıştır. Edmure Tully'nin esir edilmesiyle Jaime Lannister Nehirova Kuşatması'nı barışçıl bir şekilde çözmüştür. Kara Walder Frey, Denizgözcüsü Kuşatması sırasında oğlu Patrek Mallister'ı kalenin duvarları altında asmakla tehdit edince Lord Jason Mallister teslim olmuştur. Büyükjon Umber ve Sör Marq Piper kendi hanelerinin sadakatini sağlamak için rehine olarak tutulmaktadır; Hother Umber yeni Kuzey Muhafızı Lord Roose Bolton'un müttefiki olmak zorunda kalmış, Lord Clement Piper'da Nehirova Kuşatması'nda askerlerini getirmek zorunda kalmıştır.

Kızıl Düğün'e misilleme olması için Lord Walder Frey'in akrabalarından bazıları öldürülür, kimisi kuzeylilerin intikamı için Lord Wyman Manderly tarafından yapıldığını söylese de Sancaksız Kardeşlik diyenler de vardır. İroni olarak Kızıl Düğün'e tepki olarak öldürülen Frey Hanesi üyeleri Beş Kralın Savaşı sırasında ölenlerden daha fazlaydı.

Frey Anlatımı

Sör Jared Frey, Lord Wyman Manderly'e gerçek bir hikayenin aksine Kızıl Düğün'ün Robb Stark'ın işi olduğunu söyler. Frey öyküsüne göre Robb bir kurt adama dönüp zararsız bir ahmak olan Çıngıraklı'nın boğazını parçaladığını ve bazı Frey'lerin gözlerini oyduğunu söyler.

A Price of Honor nejna.png

Ayrıca Sör Wendel Manderly'nin Lord Walder Frey'e saldıran Robb'un önüne geçtiği için öldüğünü söyler. Olayın bu anlatımına göre diğer kuzeyliler Robb'un saldırısına katılmak için kurtlara dönüşmüştür.

Katılımcılar

Olayın Mimarları

Çıngıraklının Ölümü.JPG

Failler

Ana Salonda

Kamplarda

  • Sör Walder Nehir, kuzey kamplarına yapılan baskına liderlik etti.
  • Sör Garse Goodbrook, kuzey kampına yapılan baskına katıldı.
  • Sör Tytos Frey, kuzey kampına baskına katıldı.

Öldürülen Failler

Bilinen Kurbanlar

Robb Stark TeiIku.jpg

Bilinen Esirler

Kaybolanlar

Etkileri

George RR Martin, Kızıl Düğün'ü yazarken Siyah Akşam'dan ilham aldığı ortaya çıkmıştır. Siyah Akşam 1440 yılında 6 Douglas Kontu William Douglas'ın İskoçya'nın on yaşındaki kralı Kral James II'ın akşam yemeği davetine katılmasıyla başlar. Akşam yemeğinin ardından Douglas Klan şefleri dışarı çıkarılır ve sahte bir mahkemenin ardından William idam edilir.

Alıntılar

Merhamet!!!

Catelyn Tully

Katliamın ortasında Geçitin Lordu meşeden oyulmuş tahtına oturdu ve aç gözlülükle olanları izledi.

Catelyn Tully

Lem: Her ikisinide öldürdükten sonra onu Robb Stark'ın başına diktin.

Merrett: Ben yapmadım babam yaptı. Ben içtim. Sadece içtim. İçki içmek bir adamı öldürmek değildir.

Merrett Frey