Kalkan Adaları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kalkanadaları.png
Shield Islands.JPG

Kalkanlar veya Dört Kalkan olarakta bilinen Kalkan Adaları, Menzil'de bulunan dört büyük adadır. Adalar; Gün Batımı Denizi'nde, Yüksek Bahçe'nin batısında yer alır ve Mander nehrini açık denizlerden gelen saldırılara karşı korur. Adalar; Chester Hanesi'ne bağlı Yeşil Kalkan, Grimm Hanesi'ne bağlı Boz Kalkan, Hewett Hanesi'ne bağlı Meşe Kalkan ve Serry Hanesi'ne bağlı Güney Kalkanı.

Adaların yakınlarında ne zaman bir gemi gözükse, yaşlılar işaret kulelerini yakarak adadaki halkı uyarır ve böylece ada halkı denizden gelen tehlikelere karşı habersiz yakalanmaz.

Tarih

Kalkan Adaları, ilk olarak Sisli Adalar olarak bilinmektedir. İki bin yıl önce, Buz ve Ateşin Şarkısı olayları başlamadan, demirdoğumlular Mander'ın kuzeyine ilerler ve Acı Köprü'ye kadar olan köy ve kasabaları kolaylıkla yağmalarlardı. Torgon Greyiron, Boz Kalkan'ı ana kampı olarak kullanmaktaydı. Kral Joron I Blacktyde, Kral Gyles II Gardener'ı Sisli Adalar etrafında yapılan bir deniz savaşı sonrası ele geçirmiştir.

Sisli Adalar'ın ismi, Kral Garth VII Gardener'ın adalarda bulunan tüm demirdoğumluları kovmayı başarıp, adayı Menzil halkı ile doldurduktan sonra Kalkan Adaları olarak değişmiştir. Menzil'in Kralları, balıkçı halkı silahlandırmıştır. Böylece halk sadece kendilerini değil, Mander nehrini de koruyacaktır.

Robert'ın İsyanı sırasında, Mander nehrinde yapılan bir savaşta Kalkan Adaları'nın gemileri, Greyjoy Hanesi tarafından yok edilmiştir. Ayrıca bu savaşta Lord Quellon Greyjoy da hayatını kaybetmiştir.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

FS 300FS yılında, Kalkan Adaları, Kral Euron Greyjoy önderliğindeki demirdoğumlular tarafından istila edilmiştir. Demir Donanma, yerel halkın gemilerini başarılı bir şekilde aşıp birçoğunu zarar vermeden ele geçirmiştir. Kral Euron Greyjoy savaştan sonra Harras HarlawYeşil Kalkan'ın Lordu, Somurtkan Andrik'i Güney Kalkanı'nın Lordu, Maron VolmarkYeşil Kalkan'ın Lordu ve NuteMeşe Kalkan'ın Lordu ilan etmiştir.