Kalkan Adaları Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kalkan Adaları Savaşı
Battle for the Shield IslandsTomasz Jedruszek.JPG
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 300FS
Yer Kalkan Adaları, Menzil
Sonuç Greyjoy'nin zaferi
Taraflar
Greyjoy Hanesi
Pyke'ye yeminli haneler
Chester Hanesi
Serry Hanesi
Grimm Hanesi
Hewett Hanesi
Kumandanlar
Euron Greyjoy
Victarion Greyjoy

Kalkan Adaları Savaşı, Euron Greyjoy'un Demir Adalar ve Kuzey Kralı olmasından sonra yeni stratejisinin ilk mücadelesidir. Menzil'in batı sahillerindeki Kalkan Adaları ve çevresi savaşın geçtiği yerdir.

Başlangıç

Euron Greyjoy Kral Şurası'nda Demirdoğumlu'lar tarafından seçildiğinde Yedi Krallık'ı ele geçirmeyi ve Demirdoğumlu'ları önemli bir güç yapacağı garantisi verir. İlk icraati orduları dağınık Nehir Toprakları ve Fırtına Toprakları ile Taç Toprakları'nda askerleri bulunan Menzil'dir.

Savaş

Karadişli Torwold ve Kızıl Kürekçi Kalkan Adaları'nın savunmasını dışarı çıkarmak için Mander Nehri'nin yukarısına on iki dargemi götürürler. Euron Menzil'in kıyı şeridinde gezinmek yerine ana Demirdoğumlu gemileri Gün Batımı Denizi'nin başlangıcına kadar götürüp güneş battığında gün ışığında gizlenerek batıdan saldırır.

Sör Harras Harlaw Gaddartaş Kalesi'ne gider ve kale duvarları altına kendi sancağını diker. Hanenin şövalyeleriyle teke tek düello eder, beşini öldürür ve ikisini teslim olmaya zorlar. Yedinci adamda düştüğünde kale içindeki septon Tanrılarla görüştüğünü iddia eder ve kaleyi teslim eder. Gri Kalkan, Yeşil Kalkan ve Güney Kalkan hemen düşer ancak Meşe Kalkan'ın düşmesi için yarım gün gerekir. Euron, Lord Humfrey Hewett ve ailesini esir alır, Lord Hewett'ın Kasabası'nda ki Meşe Kalkan Kalesi'ni üs olarak kullanır.

Torwold ve Kızıl Kürekçi Mander'den kaçarlar ve Kalkanlar'ın gemileri adalarına geri dönerler ancak nehrin ağzında Demir Donanma tarafından sıkıştırılırlar. Lord Kaptan Victarion Greyjoy Serry'lerin gemisine biner ve Sör Talbert Serry'i öldürür, Talbert denize düşer. Victarion Sert-El dahil altı gemi kaybeder ancak otuz sekiz gemi kazanır. Victarion bir düzine güneyli geminin Mander'e kaçmasına izin verir.

Sonuç

Victarion Greyjoy, ağabeyi Euron'un Kalkan'larda ki başarısını kan kurbanı vermesine ve savaş borusunun yardımına bağlar. Kral Euron, Kral Şurası'nda potansiyel rakiplerini destekleyen dört adama Kalkan Adaları'nı verir; Berber Nute'a Meşe Kalkan, Gülümsemez Andrik'e Güney Kalkan, Maron Volmark'a Yeşil Kalkan ve Sör Harras Harlaw'a Gri Kalkan.

Mander'de ki mücadeleden kaçan Yüksek Bahçe'ye yeminli lordlar destek bulabilmek için Yüksek Bahçe'ye giderler. Kocaları ve babaları savaş sırasında ölen kadınlar ve çocuklar Demirdoğumlu'lar tarafından Tuz Karısı olarak alınmak yerine köle olarak satılır. Kral'ın Şehri'ne ulaşan haberlerde Lord Chester ile Lord Hewett öldürülmüş, Lord Grimm kendi kalesine tutsak edilmiş ve Lord Serry filonun kalanıyla Yüksek Bahçe'ye kaçar. Sör Willas Tyrell Eski Şehir'de Hightower Hanesi'ne ulak gönderir ve Sör Garlan Tyrell Kalkanları geri almak için asker yetiştirmeye başlar.

Kardeşi Aeron Buharsaçlı'yı kaçıran Euron Kalkanları elinde tutmak istemediğini kardeşine itiraf eder. Baskın yaparak Mander'i gemilerinin kontrolüne aldığını ve onları bırakarak elinin açık görüneceğini söyler. Demirdoğumlu'ların adaları alan kişinin zaferini hatırlayacağını ancak onları tutmaya çalışıp kaybedenler için yeni kurulan haneleri suçlayacaklarını söyler.

Alıntılar

Bu büyük bir zafer.

Berber Nute'dan Victarion Greyjoy'a

Evet, Kargagöz ve büyücüleri için büyük bir zafer.

Victarion Greyjoy'un düşünceleri

Bu benim zaferimdi, onun değil. O nerede ? Meşe Kalkan'da, bir kalede tembellik ediyor. Karımı ve tahtımı çaldı. Şimdi de şanımı çalıyor.

Victarion Greyjoy'un düşünceleri