Kamplar Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kamplar Savaşı
Kamplarsavasi.png
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 298FS
Yer Nehirova, Nehir Toprakları
Sonuç Stark-Tully zaferi
Taraflar
Lannister Hanesi Stark Hanesi
Tully Hanesi
Kumandanlar
Lord Andros Brax
Sör Forley Prester
Robb Stark
Sör Brynden Tully
Lord Tytos Blackwood

Kamplar Savaşı, Beş Kralın Savaşı'nın başlarında yer alan bir savaştır. Savaş Stark ve Tully Haneleri için büyük bir zaferdir, Nehirova'yı çevreleyen Lannister kuvvetleri geri çekilmiş, nehir lordları Kuzeyli lordlarla güçlerini birleştirmiştir.

Başlangıç

Altın Diş'te Tully ordusunu yenen Sör Jaime Lannister Batılı ordusu ile Nehirova'ya yürür, kendisine saldıran Nehirli lordlarını yener ve liderleri olan Sör Edmure Tully'i yakalar. Kendi kalelerine geri çekilen Nehirli lordlar Nehirova'yı savunmasız bırakır, hasta olan Lord Hoster Tully yerine kaleyi Lord Tytos Blackwood korur. Kuşatma başladığında Sör Marq Piper ve Lord Karly Vance Jaime'nin ordusunu yıpratma saldırılarına başlarlar. Jaime saldırılara cevap vermek için küçük bir birlikle ayrıldığında Fısıltılı Orman'da pusuya düşürülür ve Robb'un ordusu tarafından yakalanır. Jaime'nin gözcüleri ve arkada bıraktığı askerler öldürülür, böylece Lannister ordusu komutanlarının Robb Stark tarafından yakalandığından habersiz Nehirova'yı kuşatmaya devam ederler ve orduyu üç kampa bölerler.

Savaş

Robb'un öncü kuvvetlerinin lideri Sör Brynden Tully Tökeztaş'ın kuzeyindeki Lannister kampına saldırır. Kuvvetleriyle önce çitleri yakar ve gözcüleri öldürür. Sonra lidersiz ve uyku halindeki kampa girer. Gürültüden uyanan diğer kamplardaki askerler saldırı altındaki kampa yardım etmek için harekete geçer. Lord Andros Brax adamlarına sallar yapmaları için emir verir böylece kampa ulaşıp onlara yardım edebileceklerini düşünür. Ancak Nehirova'dan atılan taşlar ve bardaktan boşalırcasına yağan yağmurun etkisiyle sallar batar. Sallara ölenlerden biride Lord Andros Brax'tır.

Lord Andros Brax'ın boşalttığı nehrin ortasındaki kampa Robb Stark, Lord Büyükjon Umber ve Mallister Hanesi'nin askerleri saldırır. Lannister orduları saldırıyı durdurmaya çalışır ancak Nehirova'dan çıkan Lord Tytos Blackwood ve ordusu Lannister'lara arkandan saldırır.

Lord Büyükjon Umber kuşatma kulelerini ateşe verir ve Lord Tytos Blackwood önceki savaşlarda alınan esirleri serbest bırakır.

Sonuç

Tahmini olarak 2.000 mızrakçı ve birçok okçudan oluşan doğu kampı Sör Forley Prester komutasında savaşmadan Altın Diş boyunca geri çekilir. Savaşın sonunda Lannister ordusundaki Tyroshlu askerler taraf değiştirerek Kuzey ordusuna katılır.

Alıntılar

Nasıl olabilir? Sör Jaime esir, kuşatma dağıldı ... Bu bir felaket!

Harys Swyft