Kanlı Kapı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kanlı Kapı
Mazgallı Siper
Kanlı Kapı.png
Konum Vadi, Westeros
Yönetim Arryn Hanesi , Derebeylik.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı

Kanlı Kapı, Ay Dağları'ndan Vadi'ye giden dağ yolunda yerleştirilen siperlerden biridir.

Kanlı Kapı

Düzen

Dağların içlerindeki taşlara yerleştirilen iki uzun sütun vardır. Kapıyı karşılayan dar geçit, gri taşlardan kapalı bir köprü ile birleştirilen ikiz kulelerden yol boyunca izlenir. Kapının güney batısında Kızılhisar kuzey batısında Kartal Yuvası bulunur.

Kapının komutanı Kapının Şövalyesi unvanının sahibidir. Komutan geleneksel olarak kapıdan geçmek isteyenlere Kapıdan geçmek isteyen kim? diye sorar.

Kanlı Kapı'nın Vadi'den görünümü
Kanlı Kapı'nın Vadi'den görünümü
Kanlı Kapı
Kanlı Kapı'nın Vadi'den görünümü

Tarihi

Başlangıçta İlk İnsanlar kapıyı kabaca yontumuş taşlardan yapmıştı. Dağ ve Vadi Kralı Osric V Arryn kapıyı yeniden inşa ettirir. Kahramanlar Çağı'nda bir düzine ordu kapının önünde yokolur.

Demir Adalar ve Nehir Kralı Halleck Hoare kapıyı üç kez geçmek istemiş ama hepsinde başarısız olmuştur.

Fetih Savaşı sırasında Aegon I Targaryen kardeşi Visenya Targaryen'i Vadi'ye diz çöktürmesi için gönderir. Çocuk Kral Ronnel Arryn'in annesi Vekil Kraliçe Sharra Arryn Kanlı Kapı'ya Vadi ordularını toplar. Ancak Visenya kapının üzerinden Kartal Yuvası'nın avlusuna Vhagar'la uçar ve Arryn Hanesi teslim olmak zorunda kalır.

Targaryen Hanesi'nin çöküşüne yol açan Robert'ın İsyanı sonrasında Lord Jon Arryn Sör Brynden Tully'i Kapının Şövalyesi ilan eder.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Catelyn Tully Tyrion LannisterVadi'ye getirdiğinde Sör Brynden Tully Dağ Klanları'ndan onları kurtarması için Sör Donnel Waynwood'u gönderir ve kendisi onu kapıda bekler. Brynden Nehirova'ya döndüğünde Kapının Şövalyesi unvanından vazgeçer.

Kargaların Ziyafeti

Kapının Şövalyesi unvanının yeni sahibi Donnel Waynwood olur.