Kara Kale

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kuzey ve Kara Kale'nin konumu
HBO serilerinde Kara Kale

Kara Kale, Gece Gözcüleri'nin ana kalesidir. Kale ,Sur'un merkezine yakındır , doğusunda Kraliçe Kapısı , batısında Meşe Kalkan(Sur) bulunmaktadır.Gece Gözcülerinin Sur boyunca 19 kalesi olmasına rağmen şimdilerde Kara kalenin de içinde bulunduğu ,yalnızca 3 kalede nöbetçi barındıracak güçtelerdir.

Zamanında 5.000 adamın tuttuğu kaleyi şu sıralar yalnızca 600'e yakın adam tutmaktadır.

Kale

Kale tamamen gerçek bir kale değildir.Kalenin batı kısmında da güney ve doğu kısmında ki gibi sur bulunmamaktadır.Tek bir sur vardır. O surda Kuzey’e doğrudur.Kale ,taş duvarlar ve kerestelerden oluşur.

Kalenin altında her biri birbirine bağlı bir dizi geçit bulunmaktadır.Gözcüler bu geçitlere Wormways yani Solucanyolları der.Bu tüneller yazın pek kullanılmaz fakat kış geldiğinde kalenin farklı bölümlerine rahat gidiş için tek yoldur. Kara Kale’de büvet ağaçları bulunmaz.Yalnızca küçük bir sept bulunmaktadır.Eski tanrılara inanan gözcüler yeminlerini duvarın arkasında ,Perili ormanda , ormanın çocukları tarafından yapılmış büvet ağaçlarının önünde söylemek zorundalardır.

Kuleler

 • Lord Kumandanın Kulesi , ‘’ Kumandanın Odası ‘’ da denir. Jon Snow’un Lord Kumandanı öldürmeye çalışan bir wight’ı yakarak öldürmesiyle , hasar almıştır.
 • Kralın kulesi , 100 siper uzunluğundaki yuvarlak bir kuledir.Kapısı demir çivili meşeden yapılmıştır.Bu kule değerli ziyaretçiler ve kral adına yapılmıştır.Fakat son 100 yılda Stannis Baratheon dışında hiçbir kral kuleyi ziyaret etmemiştir.
 • Hardin’in Kulesi , Hardin Kulesi kırık mazgallar ile doludur.Avluya doğru ciddi ve tehlikeli bir eğilime sahiptir.Dönemin Lord Kumandanı ,Jon Snow’u burada ki hücrelerden birine yerleştirmiştir.
 • Mızrak Kulesi , Kalede ki en uzun kule olmasına rağmen Sur'un yalnızca üç de biri boyutundadır.
 • Gözgü Kulesi , Kaledeki en güçlü kuledir.
 • Suskun Kule , Kara Kalede bulunur.

Kalenin İç Bölümleri

 • Ortak Salon - Salon ahşap odunlardan yapılmıştır.Ayrıca çatıda karga yuvaları bulunmaktadır.
 • Cephanelik - Uygulamalı eğitim için silah bulundurmaktadır.
 • Çakmaktaşı Kışlası – Kıdemli nöbetçilerin bulunduğu yerdir.
 • Rookery (Kargaların Kümesi veya beslendikleri yer ) – Üstatların kaldığı yerdir.Sağlam, sert ahşaptan yapılmıştır.
 • Mahzen - Yer altındadır. Yiyecek depoları ve kütüphane burada bulunur.Kütüphanesinde Hisarda bile bulunmayan eski kayıtlar ve eski kitapları barındırmaktadır.Ayrıca , ormanın çocuklarının dilde bütün özellikleri ile bu kütüphane de bulunur.

Tüneller

Kalenin altında Solucanyolu denilen kuleler ile bağlantılı bir dizi yeraltı tüneli bulunmaktadır. Bu tüneller soğuk ve karın yerüstünde ki yolculukları imkansız hale getirdiğinde kullanılır.Ayrıca Kara kalenin kütüphanesi bu tünellerden birinde bulunur.