Kara Walder Frey

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
544px-House Frey.png
Walder Frey
544px-House Frey.png
Black Walder Frey TheMico.jpg
Karakter Bilgisi
Lakap Kara Walder
Bağlılık Frey Hanesi
Irk Nehirli
Doğum 260FS ile 280FS arası, 
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Bahsedildi)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Bahsedildi)
Oyuncu Tim Plester
TV Sezon 3
Sezon 6

Walder Frey, yada aynı ismi taşıdığı diğer hane üyelerinden ayrılması için bilinen adıyla Kara Walder Frey Hanesi'nden bir şövalyedir. Sör Ryman Frey'in ikinci oğlu, Sör Stevron Frey'in torunu ve Lord Walder Frey'in torununun çocuğudur. Tv dizisi Game of Thrones 'da Kara Walder ile Walder Nehir 'in birleşimini Tim Plester canlandırmıştır.

Görünüş ve Karakter

Kara Walder, cesur, güçlü ve siyah sakallıdır. Etrafındakilere karşı sert tutumu, çabuk öfkelendirmesi ona Kara lakabını kazandırmıştır.

Mustamirri Black Walder.jpg

Hayatı

Kara Walder kararlı kişiliği ve çabuk öfkelenen yapısıyla kendi ailesinin içinde birçok kişi tarafından korkulan biri olmasına neden olmuştur. Kara Walder ile ağabeyi Edwyn Frey arasında derin bir düşmanlık vardır.

Merrett Frey'e göre Kara Walder evlenmeyi reddeder. Walder'ın kuzenleri ve kardeşlerinin eşleri de dahil birçok kadınla birlikte olduğu söylenir. Kardeşleri Edwyn ile Petyr'nin eşleri, yeğeni Güzel Walda ve üvey kuzeni Amerei Frey'in yattığı kadınlar arasında olduğu söylenir. Kara Walder'ın bir başka ilişki sürdüğü kadının Lord Walder Frey'in yedinci eşi Annara Farring olduğu söylenir. Bu ilişkilerin tamamında birçok yeni doğan Frey'in, genç varis Walda Frey kuzeni Perra Frey ve Annara Farring'in doğurduğu altı çocuğun babası olduğu iddia edilir.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Bran Stark Frey Hanesi'nde Walder'ların çokluğunu sorgularken Büyük Walder Kara Walder'dan bahseder, miras sırasında dördüncü olduğunu söyler. Öküzağzı'nda Sör Stevron'un ölüm haberini aldıklarında Büyük Walder hanesinin soy hattının yeni halini anlatırken Kara Walder'ın üçüncü sıraya geldiğini söyler. Kara Walder Robb Stark'la beraber Batı Toprakları'nda savaşır.

Kılıçların Fırtınası

Kara Walder ve Küçükjon Umber Sarpkaya Savaşı'nda duvarlara beraber tırmanır. Jeyne Westerling ile Robb'un düğününde isyan eden kişiler arasındaydı.

Kara Walder Edmure Tully ile Roslin Frey'in düğününde İkizler'e gelen konukları karşılayan grubun içindedir, Bozrüzgar'ın saldırısında öfkesi belli olmuştur. Robb annesi Catelyn Tully'e düğün sırasında sürpriz bir şekilde Kara Walder'ın kuzu gibi sessiz olduğunu görmüştür. Katliam sırasında bu değişmiş, Leydi Catelyn, Kara Walder ve Sör Harys Haigh'in mücadele sırasında bir Vance'ı beraber öldürdüklerini görmüştür.

Daha sonra Kral'ın Şehri'ne gelen haberlere göre, Kara Walder Denizgözcüsü'nü teslim almıştır. Merrett Frey Eskitaş'a giderken Kara Walder'ın kötü şöhretini hatırlar.

Kara walder frey.jpg

Kargaların Ziyafeti

Esiri Patrek Mallister'ı öldürmekle tehdit ettikten sonra Denizgözcüsü Kuşatması'nı sonlandıran Kara Walder Petyr ve Merrett'i öldüren haydutları aramak için yola çıkar. Onları öldüren kişinin Leydi Taşkalp olduğunu Cadı Bataklığı'ndaki köylülerden öğrenen Kara Walder haydutları yakalayamaz.

Sör Ryman Frey'in öldürülmesinin ardından Edwyn kardeşi Kara Walder'dan şüphelendiğini ve sıranın kendisine gelmesinden korktuğunu Sör Jaime Lannister'a anlatır.

Alıntılar

Sör Stevron olsaydı belki telafi edilebilirdi ama Sör Ryman gibi bir taş kafa ve Kara Walder .... Sana yemin ederim unvanı sakalının renginden degil. O dul kız kardeşleri ile evlenemeyeceğim için gitti. Jeyne merhametli olmam için bana yalvarmış olmasaydı onu öldürürdüm.

Robb Stark

Kardeşimin bu işte parmağı olduğunu bahse girerim. Merrett ve Petyr'yi öldürdükten sonra haydutların kaçmalarına izin verdi. Böylece İkizler'le arasında sadece beni bıraktı.

Edwyn Frey

Aile

 
Walder Frey
 
Perra Royce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Corenna Swann
 
 
Stevron
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Marsella Waynwood
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Jeyne Lydden
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ryman
 
 
 
 
 
 
 
 
Aegon Çıngıraklı
 
Maegelle
 
Dafyn Vance
 
 
 
 
Walton
 
Deana Hardyng
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Edwyn
 
Janyce Hunter
 
Kara Walder Frey
 
Petyr
 
Mylenda Caron
 
Marianne Vance
 
Walder Vance
 
Patrek Vance
 
Steffon
 
Güzel Walda
 
Bryan
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Walda
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Perra