Karasu Koyu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Karasu Koyu, Westeros'un doğusunda Taç Toprakları içerisinde bulunan büyük bir su kütlesidir. Başkent Kral'ın Şehri'ne Karasu Nehri'nin döküldüğü yerde bulunur.

Karasu Koyu

Coğrafya

Karasu Koyu Dar Deniz'in bir girişidir, Boğaz ile kuzeydeki Çatlakpençe Noktası ve güneydeki Massey Kancası'nı ayırır. Ejderha Kayası koyun girişini korur. Sert Dar Deniz'in sularına karşı Karasu Koyu'nun sakin suları vardır. Demir Taht'ın devriye gezen filoları sayesinde koy korsanlardan arınmıştır.

Bunların yanı sıra Kral'ın Şehri'ne ve Ejderha Kayası'na giden gemiler büyük limanı olan Duskendale'ı tercih ettiklerinden deniz trafiği açısından ikincil bağlantı noktası olarak kabul edilir. Uyku Kalesi koyun kuzey kıyısında yer alırken Keskin Burun doğuda Massey Kancası'nın ucunda bulunur. Kral Ormanı Karasu Koyu'nun güney kıyısında uzanırken Ağırsu koya akar.

Koyun en büyük adası Gövde Kasabası'nın yer aldığı Akıntıtaşı'dır. Akıntıtaşı'nın Lordları olan Velaryon Hanesi tarihi deniz gücünden dolayı Dalgaların Lordu unvanı sahibidirler.

Merling Kralının Mızrağı denilen bölgede koyun içerisinde bulunur. Mızrağı'n içindeki akım güçlü ve haincedir.

  Karasu Koyu'nun haritadaki yeri
  Karasu Koyu'nun haritadaki yeri
Karasu Koyu
Karasu Koyu'nun haritadaki yeri

Tarihi

Ejderhaların Dansı sırasında Siyahlar'ın en büyük destekçileri Velaryon Hanesi'nin filoları Boğaz'ı kapatarak Karasu Koyu'nu ablukaya aldı. Yeşiller sonunda Boğaz Savaşı'nda mağlup olurlar ancak Baharat Kasabası'nı yağmalarlar.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Karasu Savaşı, koyu karşılayan Karasu Nehri'nin ağzında yer alır. Bu savaş Joffrey Baratheon'a sadık kişiler ile Stannis Baratheon'a sadık kişiler arasında gerçekleşmiştir. Temsili gönderilen Kral Eli Tyrion Lannister, nehrin ağzında genişleyen bir zincir sistemi ve patlama sistemi tasarlar. Stannis'in filosunun çoğu nehrin yukarısına konuşlanır bu sırada zincir yükseltilir ve gemilerin çoğunu yakacak çılgınateş yakılır. Akım gemileri nehrin ağzına doğru zincirin olduğu yere çeker ve bu sayede filonun yok olmasını sağlar. Sadece Salladhor Saan'ın kadırgaları zincirlerin dışında kalır.

Kılıçların Fırtınası

Stannis Baratheon'un Kral Eli Alester Florent Salladhor Saan'ı Karasu Koyu'nun Lordu ilan eder.