Karasu Nehri

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
  Karasu Nehri'nin haritadaki yeri
  Karasu Nehri'nin haritadaki yeri
Karasu Nehri
Karasu Nehri'nin haritadaki yeri

Karasu Nehri yada bilinen adıyla Karasu, Taç Toprakları ve Nehir Toprakları'nın güneyinden akan bir nehirdir. Nehir güneydoğuya doğru akar burada iki kola ayrılır, biri Taşlı Sept'te diğeride Tanrı Gözü'ne gider. Demir Taht'ın merkezi Kral'ın Şehri, Karasu Koyu'nda Karasu Nehri'nin ağzında yer alır. Altınyol bazı yerlerde nehirle kesişir. Taklacı Düşüşü adlı kasaba nehrin üzerinde yer alır.

Nehir derin ve hızlı akar, akıntıları kötü ve hain olarak bilinir. Karasu, denizle buluştuğu yerde daha güçlü ve daha hızlıdır.

  Karasu Nehri'nin haritadaki yeri
  Karasu Nehri'nin haritadaki yeri
Karasu Nehri
Karasu Nehri'nin haritadaki yeri

Tarihi

Yüz Krallık günlerinde Karasu’da hak iddia eden Duskendale'ın Darklyn'leri ve Danseden Kaya'nın Massey'lerinin yanında ; Mudd, Fisher,Bracken, Blackwood ve Hook Haneleri'ninde olduğu nehir krallarıda vardı.

Fetih Savaşı öncesinde nehrin güney kıyısıda Fırtına Kralı Argilac Durrendon, kuzey kıyısında ise Demir Adalar ve Nehir Toprakları Kralı Harren Hoare hüküm sürüyordu. Fatih Aegon Karasu Nehri ağzındaki Aegonkayası'na daha sonradan Kral'ın Şehri'ni kurdu. Visenya Tepesi’ne kalıcı bir sept yaptırırken Karasu'nun girişindeki geçici sept olarak kullanılır.

Kral Maegor I Targaryen İnanç Militanları'nın askerleri olan Savaşçı'nın Oğulları'na karşı Karasu'daki Büyük Çatal'da büyük bir zafer elde etmiştir.

Prens Gael Targaryen 99 Fs'de kendini nehirde boğdu.

Birinci Blackfyre İsyanı öncesinde Kral Daeron II Targaryen, Karasu yakınlarındaki arazileri üvey kardeşi Daemon Blackfyre'a verir.

211 Fs'de korkunç yaz kuraklığı sırasında Karasu Nehri ve Mander'in derinlikleri düşsede nehir 281 Fs’de Sahte Bahar Yılı'nda dondu.

265 Fs'de Kral Aerys II Targaryen Kral'ın Şehri'nden rahatsızlık duymaya başladığı için nehrin güneyine mermerden yeni bir şehir yaptırmayı düşünür.

Son Olaylar

Kralların Çarpışması

Geçitler Savaşı'nda Kızıl Çatal'da durdurulmasının ardından Lord Tywin Lannister Karasu Nehri’ne yakın bir yerde Lord Mathis Rowan ve Lord Randyll Tarly'e katılır. Taklacı Düşüşü denilen yerde Lord Mace Tyrell ile karşılaşır ve Karasu’dan aşağıya ylken açarlar, sonrasında Kral'ın Şehri'ne bir buçuk günlük mesafede kara yolculuğu yaparlar.

Karasu Savaşı sırasında Karasu Koyu'ndan büyük bir zincir çekilir ve nehir ikiye bölünür, sonra Joffrey Baratheon amcası Stannis Baratheon'un gemilerinin bir çoğunu yakar. Lannister ve Tyrell ordusu arkadan Stannis'in ordusuna saldırırlar ve geri çekilmeye zorlarlar.

Kılıçların Fırtınası

Kral'ın Şehri'nin limanı açılmadan önce yeniden temizlenmesi gerekir. Her dört iskeleden üçü zarar görmüştür.