Karasu Savaşı

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Karasu Savaşı
T Jedruszek BattleoftheB ship.jpg by Tomasz Jedruszek. © Fantasy Flight Games
Ana Savaş Beş Kralın Savaşı
Tarih 299FS
Yer Karasu Nehri'nin ağzı ve Kral Toprakları
Sonuç Belirleyici Kral Toprakları-Baratheon Hanesi'nin zaferi
Taraflar
Ejderha Kayası-Baratheon Hanesi:
Taç Toprakları

Fırtına Toprakları

Menzil

Lysli korsanlar
Myrli gemiler
Demir Taht/Kral Toprakları-Baratheon Hanesi:

Kral Toprakları garnizonu: Altın Pelerinliler

Taç Toprakları

Dağ Klanları

Yardım Kuvveti (Savaş sonu): Batı Toprakları, Lannister Hanesi liderliğinde

Menzil,Tyrell Hanesi liderliğinde

Kumandanlar
Karadaki Kuvvet: ~20,000

Donanma:

Kral Toprakları garnizonu:

Yardım Kuvvetleri:

Karasu Savaşı, Beş Kralın Savaşı'nın en büyük çarpışmasıdır. Savaş, Dar Deniz'deki Kral Stannis Baratheon'a bağlı güçler ile Kral Joffrey Baratheon'a bağlı güçler arasında gerçekleşmiştir. Kardeşi Renly'i bertaraf eden Stannis Fırtına Toprakları'nın neredeyse tamamının desteğini kazanır ve şehri ele geçirip Demir Taht'ı kontrol altına almak amacıyla Kral Toprakları'na doğru ilerler

Savaştan Önce

Ejderha Kayası

Stannis, kralın çocuklarının asıl soyu hakkında şüphe besleyene ve Kraliçe Cersei Lannister ile kardeşi Sör Jaime arasındaki ensest ilişkiden doğduklarını öğrenene kadar Kral Robert'ın Küçük Konseyinin önde gelen üyelerinden biriydi. Daha sonra şüphelerini, toplayabildiği kadar kanıtları ve Robert’ın sayısız piç çocuklarının formunu Robert’ın en eski ve en güvendiği arkadaşlarından biri olan Kral Eli Lord Arryn’e götürerek Lannister’ların ihanetini ikna ettirmeyi umdu. Lord Arryn şüpheli bir şekilde kısa süre sonra öldüğünde, Stannis hüküm yeri olan Ejderha Kayası’na kaçtı. Toplayabildiği kadar askeri müttefikle beraber Ejderha Kayası’na bağlılık yemini etmiş haneler ile limanı ve çevresindeki denizleri kapattı, askeri kuvvetlerini genişletmek için paralı askerler ve Özgür Şehirler’in korsanlarını kiraladı. Bir ada beyliğinin lordu ve eski Donanma Başı olarak Stannis’in deniz donanması oldukça dikkate değer ve önemliydi fakat kayanın seyrek nüfusu, Ejderha Kayası’nı çevreleyen volkanik adalar onu Lannisterlarla mücadelede açıkça riske atarak güçsüz bıraktı. Robert öldükten sonra Stannis, Yedi Krallık çapında dağıttığı mektuplar aracılığıyla Joffrey’in kardeşlerin ensest bir ilişkisinin meyvesinin olduğunu, Robert’ın en büyük hayatta olan kardeşi olduğunu ve haklı olarak tahtı talep ettiğini ileri sürdü. Asillerin aşkına dair ne bir kanıt ne de destekçi bulamadığından dolayı iddiası meyhane dedikodusundan daha ileri gitmeden bitti.

Renly ile Savaş

Stannis’in iddiasını kanatlarında taşıyan kuzgunlar daha geri dönmeden, en genç kardeşi Renly, Kral Toprakları’ndan ayrılarak Lord Tyrell’in kızıyla evlendiği ve kendisinin tahtta hakkı olduğunu idda ettiği yer olan Yüksek Bahçe’ye at sürdü. Stannis için bu bariz bir ihanetti. Dahası Stannis, Fırtına Toprakları'nın Renly’le birlikte olduğu bilgisini alınca çileden çıktı, ama bu gerçeğe rağmen Stannis, Baratheon Hanesi'nin en büyük oğlu olarak, Hanedanının atalarına ait yeri sadakatle sahip çıkmalıydı. Böylesine bir ihanetin geçip gitmesine izin vermek istemeyen Stannis sonunda savaşı Kral Toprakları için değil, Fırtına Burnu için Ejderha Kayası’ndan başlattı.

Stannis, Sör Cortnay Penrose'un komutası altında kıyı kalesini kuşattı ama gücü, kardeşinin komutasındaki Menzil ve fırtına kuvvetlerine karşı yetersiz kaldı. Renly, kuşatmayı yürütmek için bütün şövalyelerini ve atlı birliklerini götürerek Kral Toprakları'ndaki sınırını terk ettiğinde, Stannis'e büyük ölçüde üstün geldi. Ancak savaş başlamadan önce Renly, Stannis'in hizmetindeki Asshai'li bir kadın Melisandre tarafından bir gölgeyle katledildi.

Renly'nin ölümüyle, şövalyelerin ve lordların büyük kısmı başta Stannis'in karısının akrabaları, Florent Hanesi olmak üzere son Baratheon'a boyun eğdi. Süvarilerin yaklaşık beşte biri boyun eğmedi ve Renly'nin dul karısı Tyrell kraliçesinin de beklediği neredeyse 80,000 kişilik ordunun olduğu yere, Acı Köprü'ye Sör Loras Tyrell komutası altında kaçtılar. Sör Loras, Stannis'in Acı Köprü'ye yollarak hala konaklamakta olan Menzil-Fırtına Toprakları piyadelerini silahı altına almak için gönderdiği şövalyeleri esir aldı.

Başlangıç

Stannis’in ordusu hızla Kral Toprakları’na ilerledi. Fırtına Toprakları'nın gücüyle pekişmiş olan Kral Stannis komutasında Kral Toprakları’nın altın pelerinlilerine karşı neredeyse yirmi bin şövalye ve başıboş atlı erkek vardı. Kral Eli, Tyrion Lannister’ın yönetimi altındaki Kral Toprakları’nın aynı anda savunmasını güçlendirdi, gözetim şehirlerini iki katına çıkardı, şehir duvarları dışındaki binaları yaktı, Karasu Nehri’nin kapatmasını sağlayacak bir zincir oluşturdu, yanı sıra çılgınateşlerle yüklü gemileri hazırlattı. Tyrion ayrıca Dağ klanını Kral Korusu’ndaki Stannis’in yandaşlarının canına okumak için gönderdi. Hain sular ve sert hava koşulları Stannis’in filosunu Fırtına Burnu’ndan kuzeye doğru geciktirdi ve Stannis’in ordusu çoktan Tyrion’un dağ klanından ve Kral Korusu’ndaki avcılardan günlerce tacize maruz kalmasına kadar ve kendilerini ortaya çıkarmaya çalışmak için ormanı yakmalarına rağmen kayboldular ve Karasu Körfezi’ne ulaşamadılar. Stannis’in filosu Karasu Körfezi’ndeki Merling Kayası’nı geçtiğinde, Stannis karadaki askerlerini yönetti ve Stannis’in “Gazap”ını yöneten Sör Imry Florent’e filonun komutasını verdi.

Savaş

Nehirdeki Savaş

Bronn, çılgınateşi başlatırken

Sör Imryn Florent komutasındaki filo tüm gücüyle Karasu Nehri'ne doğru yola çıktı. KralToprakları'nın onlarla mücadele umudunun olmaması düşüncesinden dolayı, Sör Imryn hiçbir izci göndermedi ve dikkatsizce saldırdı. Ayrıca geride sadece Salladhor Saan ve onun paralı askerlerini bıraktı. Filo her biri 20 gemiden oluşan 10 savaş hatından oluşuyordu. İlk iki hat kraliyet filosunu yok ederken kalanlar da şehre asker çıkartacaklardı.

Imry’nin dikkat eksikliği, kraliyet filosu bir tuzağıyla felakete dönüştü. Stannis’in filosu Joffrey’inkiyle karşılaşınca patlamaya hazır çılgın ateş(wildfire) yüklü ambar gemisi patladı ve Stannis’in filosunu yakmaya başladı. Su üzerinde bile yanabilen çılgın ateşin alevleri Stannis’in filosunu bir anda ateş toplarına çevirdi. Kaçmaya çalışan gemiler ise tüm filo nehrin içine girdiği anda kaldırılan zincere sıkıştı.

Yanan çılgınateş Joffrey’in filosunun tamamını, Stannis’in kininse büyük kısmını yaktı. Ancak Stannis’in filosundan bazı gemiler nehrin yukarsına kaçmayı başardı ve şehir kıyısına adam çıkartmaya başladı. Ayrıca zincirin yanına biriken gemi parçaları bir köprü oluşturdu ve bu köprüden Stannis’in ordusu geçmeye başladı.

Kral Toprakları'na Saldırı

Şehir 6.000 altın pelerinli , 300 kadar paralı asker ve çevre kalelerden gelen şövalyeler tarfından korunuyordu. Kralın Sağ Kolu olarak görev yapan Tyrion Lannister şehrin savunulmasında görevliydi. Saldırılardan korunmak için Tyrion birkaç şövalyenin yönetimindeki askerleri görevlendirdi. Bu askerler, düşman kıyıya çıkar çıkmaz onları geri püskürtmekle görevliydi ve başlarında Kral Muhafızlarından Sandor Clegane ve Balon Swann vardı. Ancak gittikçe şiddetlenen savaş ve dehşet verici kayıplar yüzünden savunmada aksaklıklar meydana geldi. Ayrıca yayılan çılgınateş Sandor’un savaştan kaçmasına sebep oldu. Askerlerin sur dışına çıkmayı reddetmesi üzerine Tyrion savunmayı kendi üstlendi ve birlikleri arkasına alarak dışarı çıktı. Çamur Kapısı’na getirilen şahmerdan yok edildikten sonra Tyrion ve birlikler gemi parçalarından kurulmuş köprüyü geçmeye çalışan Stannis’in birlikleriyle mücadeleye girdi. Ancak tam o sırada köprü çöktü ve Tyrion suya düştü. Kral Muhafızı Mandon Moore tarafından yapılan suikastten son anda kurtulan Tyrion bilincini kaybetti. Tyrion’un öldüğü haberi ve Joffrey’in Kızıl Kale’ye çekilmesinden sonra şehri savunan birlikler silahlarını bırakıp kaçmaya başladı ve kaçarken de kumandanları Sör Jacelyn Bywater’ı öldürdüler. O an şehir için savaş kaybolmuş gibi gözüküyordu.

Tywin’in Gelişi

Stannis’in ordusun büyük bir kısmının hala Karasu’nun karşısında olmasına rağmen zafer avuçlarındaydı. Ancak bu durum ani bir olayla tam tersine döndü. Tywin Lannister, Tyrell ordusu ile birlikte Stannis’in arkasından saldırdı. Stannis’in bundan hiçbir haberinin olmamasının nedeni, Tyrion’un vahşilerinin Stannis’in tüm gözcülerini ve ileri kollarını etkisiz hale getirmesiydi. Tywin’in saldırdığı an birçok sancaktar taraf değiştirdi ve teslim oldu. Stannis son anda 2000 sadık adamla gemilere binerek kaçmayı başardı.

Sonuç

Stannis'in hayatta kalmasına rağmen, çarpışma Ejderha Kayası'nın Baratheon Hanesi için mağlubiyetle sonuçlandı ve Stannis, Ejderha Kayası'na sadece bir donanma ve 2,000 kılıçlı adamla geri dönebildi. Yakalanan Fırtına Topraklı ve Menzilliler ise Kral Joffrey'e diz çöktü. Yeni kurulan Tyrell ittifakıyla, Lannisterlar alanda ezici bir üstünlükte sayıyı komuta ederek bütün güneyi ve batıyı kontrol altına aldı. Savaşın sonu yakın gözüküyor. Ayrıca en büyük başarı Tyrion'dan alınarak, zaferde kazanılan saygınlık Tywin ve Tyrell'lara gitmiştir.

Onur ve Ödüller


Soylu Rehineler


Kayıplar

Lannister/Tyrell güçleri


Stannis'in güçleri


Gemiler

Kral Joffrey


Kral Stannis

  1. Bad reference param1.