Kargaların Ziyafeti

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kargaların Ziyafeti
Kargaların ziyafeti.png
Yazar George R. R. Martin
Çevirmen Sibel Alaş
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Dil İngilizce (Orijinal)
Türkçe (Çeviri)
Kitap Serisi Buz ve Ateşin Şarkısı
Tür Fantastik
Yayıncı Epsilon Yayınevi
Önceki Kılıçların Fırtınası
Sonraki Ejderhaların Dansı

Kargaların Ziyafeti, Amerikan yazar George R. R. Martin'in, yedi kitaplık Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin dördüncü kitabıdır. Birleşik Krallık'da ilk olarak 17 Ekim 2005 tarihinde, A.B.D'de ise 8 Kasım 2005'de çıkmıştır. Bu kitabın Krakenin Kolları adında 2002 yılında çıkmış ayrı bir öncülü vardır, Kılıçların Fırtınasına nazaran.

Kitap, önceki kitaplardan birkaç tane bakış açısı karakteri içermektedir; Jaime Lannister, Samwell Tarly, Sansa Stark ve Arya Stark gibi. Ancak bu sefer, bazı karakterler de yeni bakış açısı karakteri olarak eklenmiştir; Cersei Lannister, Victarion Greyjoy, Aeron Greyjoy ve Arianne Martell bunlardan bazılarıdır. Kitap daha çok Kral Toprakları odaklıdır.

Yayındaki Gecikme

Bu roman serinin bir önceki kitabı olan Kılıçların Fırtınası’ndan beş yıl iki ay sonra yayımlandı. Bu, kitabın yazılması sırasında ortaya çıkan birkaç sorundan kaynaklamıştır. İlk olarak George R. R. Martin dördüncü kitabı Ejderhalarla Dans adı altında, (esas olarak genç karakterlerin yaşlarını ilerletmek amacıyla) serüvenin Kılıçların Fırtınası kitabının kaldığı yerin beş yıl sonrasından başlatarak yazmayı tasarlamıştı. Fakat yazım esnasında, aradaki zaman boşluğunu doldurabilmek için anlatımın sürekli geri dönüş (flashback) tekniğine bağımlı kaldığı fark edildi. Kitap üzerinde on iki ay gibi bir süre çalıştıktan sonra, George R. R. Martin yazdıklarının önemli bir kısmını ter ederek, dördüncü kitabı Kılıçların Fırtınası’nın kaldığı noktadan devam ettirme kararı aldı. Dördüncü kitabı Kargaların Ziyafeti adıyla yayımlayacağını 1 Eylül 2001’de Philadelphia’da düzenlenen Dünya Bilim Kurgu Kongre’sinde açıkladı. Ayrıca Ejderhalarla Dans’ın da serinin beşinci kitabı olacağını duyurdu.

Kitabın gecikmesine sebep olan diğer etkenler de bunun akabinde baş gösterdi. Öncelikle sadece bir veya iki PoV bölümü olan, kısa ömürlü, yeni karakterlerin katılmasıyla kitabın tarzı önceki kitaplara göre çok değişti ve roman çok uzadı. Ayrıca Martin, 250 sayfa uzunluğunda bir giriş bölümü yazdı. Daha sonra bu bölümü kırparak bütün kitaba yaydı. En son olarak, yazım süreci bitmeye yaklaşmışken basım ekibi kitabın Kılıçların Fırtınası’na göre çok uzun bir hal aldığını fark ederek kitabın ortadan ikiye bölünmesini teklif etti. Öncelikle kitabı “1. Kısım” ve “2. Kısım” şeklinde bastırmayı düşünürken, Martin’in yakın arkadaşı yazar Daniel Abraham kitabı PoV karakterleri ve olayların geçtiği mekâna göre ayırmasını önerdi ve Martin de bu fikri kabul etti. Bundan dolayı Kargaların Ziyafeti sadece Yedi Krallık’ın güneyinde ve Demir Adalar’da geçen PoV bölümlerinden oluşmaktadır. Kuzey’de, Özgür Şehirler’de ve Meereen’de bulunan (hayran kitlesinin çok sevdiği Tyrion Lannister, Daenerys Targaryen ve Jon Kar dâhil) karakterler beşinci kitapta geri dönecektir. Kitabın ikiye bölünmesi serinin de altı yerine yedi kitaptan oluşacağı anlamına geliyordu. Beşinci kitabın ismi yine Ejderhaların Dansı olarak kalmıştır.

Kargaların Ziyafeti’nin en sonuna, kitabın ikiye bölünmesinin sebeplerini arz ettiği bir not ekleyen Martin, “Ejderhaların Dansı” kitabının burada görünmeyen POV karakterleriyle “gelecek sene” yayımlanacağına söz verir. Fakat daha sonra, A.B.D., Kanada ve Avrupa’daki yayımcıların ricaları üzerine dört ay süren uzun bir kitap imzalama turlarına katılarak kitabı yazmak için planladığı bu zamanı harcamış oldu. Bu sebeple 2007 ortalarında beklenen beşinci kitap 2011 Haziran’ında ancak yayımlanabildi.

Özet

Yedi Krallık'ta

Eski Şehir kentinde, genç bir rahip yardımcısı olan Pate üstatların birinden bütün kilitleri açan bir ana anahtarı çalarak kendisine Simyager adını veren esrarengiz bir adama satar. Ücretini aldıktan kısa bir süre sonra sokakta yere devrilir.

Kral Toprakları’nda Tywin Lannister’ın cenaze merasimi düzenlenmektedir. Bu durumu, Cersei’nin her zaman varlığından tiksindiği Mace Tyrell; kendisinin Kral Eli mevkiine terfii için bir fırsat olarak görür ve Yüksekbahçe’deki maiyetinden birkaç kişiyi de küçük konseye sokmanın yollarını arar. Cersei, Mace’i tersleyerek amcası Kevan’a Kral Eli olmasını teklif eder. Kevan, bunu ancak Cersei’nin Kraliçe Naibeliği’nden istifa etmesi ve Casterly Kayası’na Tywin'in varisi olarak dönmesi şartıyla kabul edeceğini söyler. Cersei amcasının teklifini öfkeli bir şekilde reddeder ve Kevan, Nehir Toprakları’ndaki Darry Kalesinin başına geçen oğlu Lancel’e yardımcı olmak niyetiyle şehirden ayrılır. Nihayet Cersei, her emre boyun eğen Harys Swyft’i Kral Eli tayin eder ve küçük konseyin diğer üyelerini de kendi yardakçılarıyla doldurur. Gyles Rosby’yi Para Efendisi, korsan denizci Aurane Su'yu Kraliyet Donanması Reisi ve itibardan düşürülmüş eski üstat Qyburn’ü Fısıltılar Efendisi olarak atar.

Sur’da Jon Kar, Samwell’e yeni bir görev verir. Samwell, Üstat Aemon’u deniz yoluyla Eski Şehir’deki Hisar’a götürecek ve kendisi de oradaki arşivlerden Ötekiler hakkında yazılmış her şeyi öğrenecektir. Öğreneceği şeylerin Ötekilerle ileride yaşanabilecek bir savaşta çok işe yarayacağını düşünmektedir. Yabanıl kızı Şebboy ve şarkıcı Dareon da onlara eşlik edecektir. Jon, Kara Kale Savaşı’nın yol açtığı yıkımı onarmakla uğraşırken bir yandan da Melisandre’nin taş ejderhaları tekrar diriltme ümidiyle Mance Rayder’i kurban olarak yakacağından endişelenmektedir. Sam, Aemon, Şebboy ve Dareon kendilerini Dar Deniz’in karşı yakasındaki Braavos’a götürecek bir gemiye binerler fakat yolculuk esnasında Aemon’un durumu kötüleşir. Gilly yolculuk boyunca ağlamaktadır. Aemon bunun sebebini Samwell’e izah ederken, Jon’un Sur’dayken zorla Şebboy ve Mance’in bebeğini takas ettirdiğini (yine Melisandre’nin ateşinden korumak için) söyler. Braavos’a vardıklarında Aemon’un durumu iyice kötüleşir ve bundan dolayı kendilerini güneye götürecek olan bir gemiye binemezler. Dareon şarkı söyleyerek para kazanır ama bunu sürekli şaraba ve fahişelere harcayarak diğerlerini zor durumda bırakır. Aynı zamanda Dareon, Meeren’de üç tane ejderhanın ortaya çıktığına dair söylentiler duyar. Sam dayanamayıp Dareon’la hesaplaşmak için gider ve aralarında kavga çıkar. Daha sonra Daenerys’in ejderhalarını Qarth’ta gördüğünü söyleyen bir Yaz Adalı ile karşılaşır. Bunları duyan Aemon, Vaat Edilen Prens Kehaneti’nde ortaya çıkacak prensin cinsiyetinin belirtilmediğinden hareketle Daenerys’in kehanette belirtilen bütün özellikleri taşıdığına inanmaya başlar. Aeomon, Meeren’e kadar gitmeye azmeder ve Yaz Adalı adam onları bu yolculuğun bir parçası olan güneydeki Eski Şehir’e kadar götürmeyi kabul eder. Fakat denizdeyken Aemon’un eceli gelir. Ölüm döşeğindeyken Sam’den Hisar’daki üstatlara bu yaşananları anlatmasını ve onları Meeren’de bulunan Daenerys’e yardım göndermeye ikna etmesini ister. Yolculuk esnasında Şebboy ve Sam birbirlerine âşık olurlar.

Tarthlı Brienne, Sansa’yı bulma çalışmalarına devam eder. Arkasından yetişerek onu bulan Tyrion’un eski uşağı Podrick Payne’in kendisine katılmasını kabul eder. Duskendale içinden geçerek kuzeye giderlerken Randyll Tarly komutası altındaki Tyrell ordusunu görürler ve Brienne burada eski bir tanıdığı olan Sör Hyle Hunt’a rastlar. Yaptığı araştırmalar Brienne’i Yarıkpençe Noktası’na kadar götürür ve burada artık dağılmış olan Kanlı Soytarılar’ın, kendisini pusuya düşürmeye çalışan birkaç üyesini öldürmek zorunda kalır. Dönüşte Üçdişli Mızrak Nehrinin ağzında bulunan bir mabede uğrar. Mabeddeki İhtiyar Birader Brienne’e, Sandor Clegane’i bir ağacın altında ölürken bulduğunu ve onun denizin ötesine kaçan Arya Stark’la birlikte bulunduğunu öğrendiğini söyler. Brienne’in sebatlı arayışları onu Bakire Havuzu’na ve Tuz Çukuru’na ulaştırır, fakat buralarda da Arya’nın izine rastlayamaz. Yanındakilerle beraber Sancaksız Kardeşlik’in son üyeleriyle karşılaşırlar ve onlara esir düşerler. Myrli Thoros ona, Beric Dondarrion’un artık öldüğünü ve kendi emanet hayatını başkasının hayatını kurtarmak uğruna verdiğini söyler. Daha sonra “Leydi Taşyürek” adını alan ve halen hayatta olduğu ortaya çıkan Catelyn Tully'ye götürülür. Catelyn, Brienne’in Jaime’nin özgür kalmasına fırsat verdiği ve karşılığında kızlarını getirmediği için kendisine ihanet ettiğini düşünür. Brienne’e Jaime’yi öldürürerek kendisini affettirmesini teklif eder fakat Brienne bunu reddeder. Bunun üzerin Catelyn; Brienne, Podrick ve Hyle’ın asılmasını emreder. İpin ucunda sallandıkları sırada Brienne’in bir kelime haykırdığı duyulur.

Paxter Redwyne’ın Arbor donanması Ejderhakayası’nı kuşatma altına alırken; Mace Tyrell komutası altındaki ordu, Stannis Baratheon taraftarlarının itaatsizliklerine bir son vermek için Fırtına Burnu’nu ele geçirme amacıyla güneye ilerler. Cersei, Yüce Rahip’i gizli bir şekilde öldürterek yerine kendisine sadık birisini geçirmek amacındadır. Fakat yeni gelen Yüce Rahip, sokakları dolduran savaş mültecilerinin desteğini de kazanarak kendisinin gayretkeş ve disiplinli bir bürokrat olduğunu ispatlar. Yüce Rahip Cersei’ye İmanlı Savaşçılar teşkilatının tekrar kurulmasına izin vermesine karşılık, tahtın İnanç’a olan borcunu silmeyi ve Tommen’in taç giyme merasimi için çalışmaları hızlandırmayı teklif eder. Yüce Üstat Pycelle’in çok korktuğu bu teklifi Cersei kabul eder.

Kartal Yuvası’nda ise Serçeparmak; Leydi Lysa Arryn’in ölümünden sonra Vadi’nin gayr-ı resmi yöneticisi olmasından rahatsızlık duyan birkaç lord ile yüz yüze gelir. Bu görüşmenin çok öncesinde Petyr’in rüşvet verdiği lordlardan biri, toplantı esnasında kılıç çekerek töreyi bozar. Yapılan bu hakaretli davranışı kendi lehine kullanmasını bilen Petyr, köşeye sıkıştırdığı lordları, kendisin bir yıl daha Lord Robert Arryn adına Vadi’nin Koruyucu Lordu unvanını devam ettirmesine razı eder. Görüşme sonrasında bu hilesini Sansa’yla ( Sansa, Alayne Taş adıyla kendisinin doğal kızı rolünde Vadi’de bulunmaktadır) müzakere ederken, onun planın en girift noktalarını bile kıvrak zekâsıyla kolayca anladığını görerek hayret eder. Sansa’ya, küçük Robert’ın başına bir şey gelmesi durumunda Arryn verasetinin hanenin uzak bir yeğeni olan Harold Hardyng’e nasıl geçeceğini izah eder ve eğer Harold’la evlenirse kendisinin de Kışyarı’nı ele geçirmek için bir orduya sahip olabileceğini anlatır. Sansa bu ihtimalleri düşünürken, kış mevsiminin Yedi Krallık üzerine neredeyse çöktüğünün habercisi olarak hava çok kötüleşir ve Kartal Yuvası’nın hane halkı geri dönüş için kalenin bulunduğu dağın eteklerindeki Ay Kapıları’na doğru harekete geçer. Dönüş yolunda Sansa, Kral Robert’ın piç kızlarından biri olan Mya Taş ile arkadaş olur. Öte yandan Sansa küçük Robert için anne yerine geçmiştir.

Jaime Lannister, Lord Edmure Tully’nin amcası ve kale muhafızı “Karabalık” Brynden’in meydan okuduğu Frey ve Lannister kuvvetlerine yardım etmek ve Nehirova kuşatmasını sona erdirmek için Taç Toprakları’ndan ayrılır. İkizler’den getirilen Edmure, Jaime’nin elindedir ve eğer Brynden teslim olursa kale halkına bir zarar gelmeyeceğine söz verir. Uzun süren kuşatma boyunca, Frey’lerin Edmure Tully’yi darağacına bağlayarak tehdit etmeleri boşa çıkmıştır ve Brynden Jaime’nin tekliflerini geri çevirir. Jaime, Edmure’u darağacından indirtir ve kalenin asıl lordu olduğu için, teslim olma üzerine onunla müzakere eder. Teklifi kabul etmek zorunda kalan Edmure, kale içine gönderilir fakat teslimi yarım gün geciktirerek bu süre zarfında amcasının Nehirova’nın su kapıları altından Lannister kuşatmasını atlatarak kaçmasını sağlar. Bu duruma öfkelenen Jaime, Edmure’u sıkı koruma tedbirleri altında Casterly Kayası’na gönderir. Kalenin lordu olarak Emmon Frey atanır. Kuşatmanın sona ermesinden kısa bir süre sonra Nehir Toprakları’na kar taneleri düşmeye başlar. Kış gelmiştir. Jaime başka bir hasat mevsiminin artık olamayacağını fark eder. Gelecek günler Yedi Krallık için çok zorlu geçecektir.

Demirdoğumlular Menzil sahilleri boyunca ani baskınlar düzenlerler ve Kalkan Adaları’nı ele geçirerek Ballışarap Nehri’nin ağzını tıkadıkları için Eski Şehir’e giden yolun neredeyse tamamını abluka altına alırlar. Bu duruma öfkelenen Margaery Tyrell ve Loras, Cersei’den destek isterler fakat Cersei oralı olmaz. Lord Redwyne’ın, ancak Ejderhakayası’nın fethini tamamladıktan sonra donanmasını memleketine götürerek demirdoğumlulara saldırmasına izin verir. Bunun üzerine Loras, kaleye yapılan bir hücumu yönetir ve kalenin alınmasını sağlar fakat bu saldırıda ölümcül bir şekilde yaralandığının haberi ulaşır. Margaery’nin şikâyetlerinden canı sıkılan Cersei, onun Tommen’in müstakbel eşi olarak vazifesini yerine getirebileceğinden şüphe duymaya başlar. Margaery’yi devirmek için bir plan düşünen Cersei; onu kendi muhafızlarından biriyle yattığı iddiasıyla İnanç’a ihbar etmeyi tasarlar. Maalesef bu plan; yeni Yüce Rahip’in söz konusu muhafızı kırbaçlatarak hakikati öğrenmesi ve bunun yanında Cersei’nin daha birçok edepsizliklerini de itiraf etmesiyle kendi başına patlar. İnanç, Cersei ve Margaery’yi beraber tutuklar. Kevan Lannister, naiplik ve Kral Eli mevkilerini devralması için geri çağrılır. Cersei’nin Jaime’yi yardıma çağırmak için gönderdiği mektupları cevapsız kalır. Mace Tyrell, kızının başına gelenleri öğrenmek için, Fırtına Burnu’ndaki kuşatma henüz birkaç haftalık olmasına rağmen alelacele orduyu toplayarak başkente dönerken; Randyll Tarly de şehre kuzeyden giriş yapar. Aurane Waters ise yeni inşa edilen kraliyet donanmasına ait gemilerle firar eder.

Sam ve beraberindekileri taşıyan gemi, demirdoğumlu istilacılardan kıl payı kurtularak Eski Şehir’e ulaşır. Şehre vardıklarında demirdoğumluların Arbor topraklarını yağmalayarak ele geçirdiklerini, ayrıca Eski Şehir limanını da yakma girişiminde bulunduklarını öğrenirler. Sam, Hisar’a doğru gider fakat Başüstat Marwyn tarafından yolu kesilir. Marwyn, diğer başüstatların Sam’in Daenerys hakkında söyleyeceklerine itibar etmeyeceğini söyler. Sam, kendisinin gelmekte olduğunu nasıl bildiğini Marwyn’e sorduğunda; Hisar’da halen eski Valyria’dan kalma obsidyen mumların bulunduğunu ve bu mumların içinden çok uzaklardaki şeylerin görülebildiğini öğrenir. Marwyn, üstatların hemen hemen iki yüz yıl öncesinde son ejderhaların öldürülmesine yardım ederek, sihir dünyasının yeryüzünden kalkmasını sağladığını ama artık büyünün geri dönmekte olduğunu ifade eder. Marwyn derhal Esirler Körfezi’ne doğru yola çıkarken, Sam’e bu süre zarfında hızlı ve sıkı çalışmasını, çünkü Sur’un sunacağı hizmetlere ihtiyacı olduğunu tembihler. Sam odada Sfenks Alleras ve Pate adlı iki öğrenciyle baş başa kalır.

Braavos'ta

Arya Stark, Kara ve Beyaz Evi, Çok Yüzlü Tanrı'nın tapınağını bulmuştur. Arya, Yüzsüz Adamlar rütbesine tayin edilmiştir. Arya, Yüzsüz Adamların kolayca ve becerikli suikastçi grubu olduğunu öğrenmiştir. Yüzsüz Adamlar gerçek kimliklere sahip değillerdir, Arya'yı Kanalların Kedisi olarak varsayarlar. Arya, Gece Nöbetçilerinden ettiği yemini bozan Dareon'u öldürmüştür. Arya kör olur.

Demir Adalar'da

Kral Balon Greyjoy ölmüştür. Bunun üzerine Balon'un en genç kardeşi Boğulmuş Tanrı'nın itibarlı rahiplerinden Aeron Buharsaçlı herkesi Kral Şurası'na çağırmıştır. Theon Greyjoy, Dehşet Kalesi'nde Boltonların esiridir, bu yüzden en güçlü adaylar Balon'un diğer erkek kardeşleri Victarion ile Euron Karga Göz'dür. Euron, Kral seçilmiştir. Euron, Menzil'e karşı harekete geçer. Victarion, Kalkan Adaları'nı fetheder. Victarion, Euron'un Daenerys'e evlenme teklifini göndermeyi kabul eder. Victarion, Euron'dan nefret etmektedir. Bu nedenle Daenerys ile gizlice kendi evlenmeyi planlar.

Dorne'da

Dorne'un merkezi Güneş Mızrak'da Oberyn Martell'in Gregor Clegane tarafından öldürüldüğü haberleri duyulur. Oberyn'in gayrimeşru kızları, Kum Yılanları çeşitli intikam planları yapmaktadır. Eski Şehiri ve Menzil'i kapsayan saldırı planları düzenlemektedirler. Prens [[Doran Martell], kızları herhangi bir taşkınlık yapmamalarını engellemek için onları kilitlettirmiş ve Kralın Şehrine yollamıştır. Arriane, babasının zayıflığından ve şüpheciliğinden nefret etmektedir, ve kardeşi Quentyn'in babasının yerini almasını tercih etmektedir, Arianne kardeşinin yok olduğunu bilmemektedir. Ser Arys Oakheart, Myrcella'yı kurtarmak için dövüşmüş ve ölmüştür.

Bakış açısı karakterleri

Ayrıca

Gameofthronestr Forumu'nda kitap hakkında tartışmalar