Karhold

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Karhold
360px-Franz Miklis karhold.jpg
Konum Kuzey, Batıdiyar
Yönetim Karstark Hanesi , Derebeylik.
Halk Kuzeyli
Din Eski Tanrılar
Kurucu Karlon Stark

Karhold, Kuzey'in önemli hanelerinden biri olan Karstarkların yerleşkesidir. Güçlü bir kaledir. Kale, Kuzey'in doğusunda bulunmaktadır, Fok Koyu güneyinde, daha doğusunda ise Boz Kayalıklar yer almaktadır.

Tarih

Bu güçlü ve dayanıklı kale Stark Hanesi'nden Karlon Stark, Kuzey'de Bolton İsyanını bitiren kişi, tarafından inşa edilmiştir. Kurulan haneye Karstark denmiştir yerleşke ise Karl's Hold'dan değişerek bugünkü hali olan Karhold adını almıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Robb Stark, bütün kuzeyli sancaklarını çağırdığında, Lord Rickard Karstark ve oğulları Harrion, Eddard ve Torrhen ile birlikte yaklaşık iki bin üç yüz kişilik birlikle Karhold'dan, Kışyarı'na gelmiştir. Diğer hanelerle birleşen Karstarklar, güneye, Beş Kralın Savaşını başlatmıştır.

Kılıçların Fırtınası

Lord Karstark, iki oğlunu, Eddard Karstark'ı ve Torrhen Karstark'ı, öldüren Jaime Lannister'ı getirene kızını vaat etmiştir. Vargo Hoat, Alys ile evlenip bir gün Karhold lordu olabilmek umuduyla, Jaime Lannister'i sakat bırakıp esir almıştı, fakat Kral Robb Stark, ihanetten dolayı Lord Rickard Karstark'ı idam edince bu planlar suya düştü. Roose Bolton, Karhold'un Harrenhal'dan daha küçük ve daha adi olduğunu düşünüyordu.

Üstad Aemon, yabannıların yaklaşması üzerine Kara Kale'ye yardım getirmesi için Karhold Kalesi'ne kuzgun göndermişti.

Kargaların Ziyafeti

Stannis Baratheon, Kara Kale'den gönderdiği kuzgunlarla, kuzeyli lordlardan kendisine bağlılık istemişti. Karhold, Kral Stannis'e olumlu yanıt veren tek kaleydi.

Ejderhaların Dansı

Arnolf Karstark, Karhold kale kumandanı ve son Karhold lordunun amcası, Stannis Baratheon için deklare eder. Lord Kumandan Jon Kar, bozulan Karstark Hanesi ile Stark Hanesi ilişkisini düzeltmek için, Kral Stannis'i desteklediğini düşünür. Fakat Arnolf, oğlu Cregan Karstark'ı Karhold Lordu yapabilmek için zorla Alys Karstark ile evlendirmek ister ve Kral Tommen'in gözünde bir hain olan Stannis Baratheon destekler çünkü böylelikle, Karhold egemenliği yolunda önündeki tek engel olan esir Harrion Karstark da idam edilecektir.

Bu planlanmış evlilikten kurtulmak isteyen Alys Karstark, Karhold'dan kaçıp Kara Kale'de Jon Kar'ın yanına sığınır. Jon, Melisandre yardımıyla, Alys'i Thenn Magnar'ı Sigorn ile evlendirir. Böylelikle, yeni bir hanedan kurularak, Harrion Karstark'a bir destek oluşturulur.

Kış Rüzgarları

Jon Kar, Stannis'e bir uyarı mektubu yazar ve Stannis de onu dinleyerek Arnolf Karstark'ı tutuklar.