Karstark Hanesi

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Karhold'un Karstark Hanesi
Karstark Hanesi.PNG
Hane arması Siyah zemin üzerine beyaz güneş ışığı
Sözler Kış Güneşi
Yerleşke Karhold
Şimdiki Lord Harrion Karstark
Bölge Kuzey
Unvan Karhold Lordu
Varis Alys Karstark
Bağlılık Stark Hanesi (Önceden)
Bolton Hanesi
Kurucu Karlon Stark
Kurulma Tarihi Bin yıl önce


Karhold’un Karstark Hanesi, Kuzey’den soylu bir hanedir. Karstark Hanesi Kışyarı'nın Starklar'ının bir koludur ve onların önemli sancaktarlarındandır. Karstarklar kahverengi saçları ve mavi-gri gözleri olan, sakallı, uzun saçlı, iri ve sert adamlardır. Çoğunlukla ayı ve kurt postundan yapılmış pelerinler giyerler. Armaları siyah zemin üzerine beyaz güneş ışığıdır ve mottoları Kış Güneşi dir.

Tarih

Karstarklar İlk İnsanlar'ın soyundandırlar ve bin yıldır damarlarında Kışyarı'nın Starklar'ının kanını taşırlar. Hanenin kurucusu Karlon Stark, bir isyancı lordun isyanını bastırdı ve cesaretinden dolayı topraklarla ödüllendirildi. İnşa ettiği kale Karl'ın Sığınağı olarak isimlendirildi, ancak zamanla, daha kolay söylendiği için, adı Karhold olarak değişti, yüzyıllar sonra Karhold Stark'ları Karstarklar oldu. Karhold Toprakları, Son Nehir'in ilerisinde, Tüten Deniz'e bakan ormanın ortasında Kışyarı'nın kuzeydoğusu boyunca uzanır.

Lord Rickard Karstark, Üç Dişli Mızrak Savaşı'nda, Lord Eddard Stark ile omuz omuza savaşmıştır.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Karstarklar, Robb Stark Kuzeyli sancaktarlarını çağırdığında, onun çağrısına cevap vermişlerdir. Lord Rickard ve oğulları, Harrion, Eddard ve Torrhen, Kışyarı'na Robb'la birlikte savaşmak üzere, marşlar söyleyen ve büyük bir davulla ritim tutan üç yüz atlı asker ve iki bine yakın yaya asker götürdüler. Karstark Ailesi kaleye Starklar'a saygılarını sunmak üzere, üzerlerinde siyah yarım miğfer ve üzerine beyaz güneş tutturulmuş pelerinlerle girdiler. Bran Stark, ziyafet sırasında Eddard Karstark'ın kardeşi Torrhen'e, Bran gibi sakat yaşamaktansa ölmeyi tercih edeceğini fısıldadığını duyar.

Güneye ilerlerken, Karhold adamları Moat Cailin'deki Sarhoş Kulesi'nde geceler. Catelyn Stark, oğlunu Roose Bolton ve Rickard Karstark gibi adamların yanında kararsız görünmemesi gerektiği konusunda uyarır. Stark ordusu İkizler'de ikiye ayrıldığında, Rickard'ın varisi Harrion, Karstark mızrakçılarına Lord Bolton'un piyadeleriyle birlikte öncülük eder. Rickard ve diğer oğulları da Robb'a Karstark piyadeleriyle eşlik eder.

Eddard ve Torrhen, Fısıltılı Orman Savaşı'da Genç Kurt'la birlikte at süren otuz lord çocuğundan ikisiydi. Orada, Jaime Lannister tarafından öldürüldüler.

Diğer sancakların yanı sıra, Tyrion Lannister, Yeşil Çatal'da Karstark güneşini düşman sancakları arasında görür. Gregor Clegane'in, üzerinde Karhold sancağı bulunan uzun kalkanların arkasında bekleyen Karhold mızrakçılarına yaptığı saldırıyı takip eder. Harrion, Yeşil Çatal Savaşı sırasında esir düşer ve Harrenhal'a götürülür.

Rickard oğulları için intikam ateşiyle yanıp tutuşsa da, Jaime'ye bir tutsak olarak ihtiyaçları vardı. Kamplar Savaşı'ndan sonra Rickard Karstark, Robb ve diğer takipçileriyle büvet ağacının önünde dua ederken Catelyn onları izler. O sırada Catelyn tarafından kederli olduğu için kabusta ve sıska, gözleri boş bakan bir adam olarak tanımlanır. Lord Rickard, Lord Büyükjon Umber'ın ardından sadakatini sürdüren ve Robb'u Kuzeyin Kralı ilan eden ikinci adamdır.

Kralların Çarpışması

Karstarklar Hornwood Hanesi'nin kadın soyuyla kan bağı olan ailelerden biridir ve Lord Halys Hornwood ve varisi Daryn'in ölümüyle Hornwood topraklarında hak eddia etmiştir.

Lord Karstark sadakatle Batı Toprakları boyunca Robb'un yanında savaştı. Sör Stafford Lannister'ı, Öküzağzı Savaşı'nda göğsüne bir mızrak atarak öldürdü. Bundan sonra Galbart Glover ile birlikte sahil boyunca baskınlar düzenledi.

Tyrion Lannister, Kral Eli iken, Harrion Karstark ve Sör Wylis Manderly'i Willem Lannister'a karşılık takas etmek ister, ancak müzekareler başarısız olur. Ancak Lord Bolton Harrenhal'u ele geçirdiğinde, Harrion serbest kalır. Lord Bolton, Harrion'u, Duskendale'i almak üzere gönderilen Robett Glover ve Sör Helman Tallhart'ın kuvvetleriyle birlikte gönderir.

Theon Greyjoy, onu Kışyarından çıkarmak üzere gelen ve Sör Rodrik Cassel'ın önderlik ettiği orduda birkaç Karstark sancağı görür. Ancak ordu, Kışyarı Savaşı sırasında Ramsay Snow ve Dehşet Kalesi garnizonunun ihanetine uğrar.

Kılıçların Fırtınası

Kışyarı'nın Yağmalanması'ndan sonra Bran Stark, sadık olduklarını düşündükleri için Umberlar'a veya Karstarklara gitmeyi düşünür. Babası Eddard Stark'ın Karhold'un her zaman güçlü bir kale olduğunu söylediğini hatırlar.

Duskendale Savaşı'nda Harrion, Lord Randyll Tarly'nin ordusu tarafından esir alınır ve Bakire Havuzu'nda alıkoyulur. Bazı Karstark askerleri hayatta kalır ve Roose Bolton'un ordusuna yeniden katılır.

Lord Karstark, Batı Toprakları'ndan Robb'un ordusunun geri kalanıyla birlikte döner. Catelyn Stark'ın, kızları Sansa ve Arya'yı takas etme umuduyla Sör Jaime Lannister'ı serbest bıraktığını duyunca intikamın kendisinden çalındığını hisseder. Umutsuzluk içinde, o ve yedi adamı, esir yaverler Tion Frey ve Willem Lannister'ı ve iki Tully askerini öldürür. Bu arada süvarilerini Nehir Toprakları'nda Jaime'nin izini sürme amacıyla gönderir. Rickard, Jaime'nin kafasını getirene kızı Alys'i vadeder.

Suçundan dolayı, Robb Stark, Rickard'ı ölüme mahkum eder ve onun kafasını alır. İdamdan önceki konuşmalarında onun ve ailesinin Stark Hanesi'ne olan sadakatinden bahseder ve Robb'u Karstarklar ve Starklar arasındaki ilişkiden ötürü akraba katili olmakla suçlar.

Üç Dişli Mızrak Nehrinin sığ yerlerindeki mücadelelerden sonra Lord Bolton'un ordusunun bir parçası olan bazı Karstark piyadeleri Lord Bolton'la birlikte, Lord Edmure Tully ve Roslin Frey'in evliliğine katılmak için İkizler'e yürürler ve gizlenmiş Arya onların şarkılarını kale dışındaki çadırlardan duyar. Kızıl Düğün sırasında, tüylü kürklü pelerinler giymiş zırhlı adamlar--muhtemelen Karstarklar ya da Boltonlar-- Küçükjon Umber gibi Robb'a sadık olan adamları katletmeye başlar.

Üstat Aemon, Karhold'a Kara Kale'yi Yabanıllar'dan savunmak için yardım isteyen bir kuzgun gönderir.

Kargaların Ziyafeti

Brienne Tarth, Duskendale etrafındaki ölülerden toplanan eşyaların arasında bir Karstark rozeti görür.

Taç Toprakları'ndan Domuz Boynuzu Şövalyesi Sör Roger Hogg, Sör Jaime Lannister'a beyaz güneş giyen bir adam tarafından saldrıya uğradığını söyler. Sör Daven Lannister, Jaime'ye, babası Sör Stafford Lannister'ın intikamını alana kadar saçını kesmeyeceğini söyler. Ancak Rickard Karstark, Robb tarafından idam edildiği için bu amacını gerçekleştiremez.

Ejderhaların Dansı

Lord Rickard'ın ölümüyle, Harrion Karstark yeni Karhold Lordu olur. Harrion, Lannisterların tutsağıyken, Karhold'un Kale Muhafızı ve Rickard'ın amcası Arnolf Karstark, Kral Stannis Baratheon'a bağlılığını bildirir. Karstark Hanesi Stannis Baratheon'a bağlılığını bildiren tek büyük kuzey hanesidir. Ancak, gizlice, Harrion’u öldürtmek için Lannister'ları kışkırtmak amacıyla Boltonlarla plan yapar. Plana göre Harrion, Karstarklar Stannis'e bağlılıklarını bildirdiği için öldürüldüğünde, oğlu Cregan, Alys ile evlenecek ve Stannis'in kuvvetleri Kışyarı'na ulaştığında ona ihanet edecek ve düşmanla birlik olacaktı.

Alys Sur'a kaçar ve Gece Gözcüleri Lord Kumandanı Jon Snow'dan yardım ister ve planı ona ifşa eder. Arnolf'un planı, Jon, Alys ve Thenn MagnarSigorn arasında bir evlilik ayarlayınca bozulur. Böylece eğer Harrion ölürse Karhold lordluğu Alys'e ve yeni kurulmuş olan Thenn Hanesi'ne geçecekti. Cregan, Kara Kale'ye geldiğinde Alys'in çoktan evlenmiş olduğunu görür ve bir buz hücresine atılır. Kendisine iki seçenek sunulur: Ya Gece Gözcüleri'ne katılacak ve bütün suçları affedilecek ya da idam edilmek için Kral Stannis'in dönüşünü bekleyecekti.

Kış Rüzgarları

Bu bilgiler örnek bir bölümü yayımlanmış olan Kış Rüzgarları'ndandır ve bilgiler son şeklini almamış olabilir. Bilgilerin hala değişebileceğini unutmayın.

Stannis Arnolf'un planını Jon Snow'un gönderdiği mektup sayesinde öğrenir. Stannis, Arnolf'u, oğlu Arthor'u ve üç torununu kahvaltısında hazır bulunma bahanesiyle çağırır. Stannis'in şövalyeleri Karstarkların etrafını sarar ve onları tutuklar. Tutuklama sırasında iki torun yaralanır. Stannis Karstarklara iki seçenek sunar: işbirliği karşılığında hızlı bir ölüm ya da canlı canlı yakılmak.

Üçüncü Yüzyılın Sonunda Karstark Hanesi

Buz ve Ateşin Şarkısı serisi boyunca anlatılan olaylardan bilinen Karstarklar:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{?}
 
 
 
 
 
Arnolf
Karstark
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
{Rickard
Karstark}
 
 
Cregan Karstark
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Arthor Karstark
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Harrion
Karstark
 
{Torrhen
Karstark}
 
{Eddard
Karstark}
 
Alys
Karstark
 
Thenn'li
Sigorn
 
Üç oğlu
 


Tarihi Üyeler

Alıntılar

Ramsay: Bir Karstark'ın üstünü kazırsan, altında bir Stark bulursun.

Roose: Genç Kurt kazıdan sonra Lord Karstark'ı infaz etti, gerçi bu hikaye eskisinden daha az gerçek olabilir.

- Ramsay Bolton ve Roose Bolton.