Kartal Yuvası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kartal Yuvası
Kale
Kartal yuvası.jpg
Konum Vadi, Westeros
Yönetim Arryn Hanesi , Derebeylik.
Halk Vadili
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi Kahramanlar Çağı
Önemli Yerler Arrynlerin Büyük Salonu, Ay Kapısı, Hilal Odası, Kız Kulesi, Gökyüzü Hücreleri

Kartal Yuvası, Andal soylusu olan Arryn Hanesi'nin yerleşkesidir. Vadi'nin Ay Dağları'nın Dev Mızrağı denen tepesine 1000 yüksekliğe kuruludur. Bu sayede hiç bir saldırı ile zapt edilemeyeceği söylenir. Kış geldiğinde Arryn'liler, dağın dibindeki Ay Kapısına sığınır ve burada kıştan korunurlar.

Tarihi

Bir düzine ordunun Kahramanlar Çağı'nda Kartal Yuvası'na gitmek isterlerken Kanlı Kapı'larda öldükleri söylenir.

Efsanelere göre Kanatlı Şövalye, Sör Artys Arryn, Vadi'den İlk İnsanları sürdü ve Griffin Kralını öldürmek için büyük bir şahin üzerinde Dev Mızrağı'nın üstünden uçtuğu iddia edilir. Onun maceralarını anlatan yüzlerce hikaye vardır. Kartal Yuvası, Vadi'nin ve Taşın Kralları tarafından yazlık keyfi saray olarak inşaa edilmiştir.

Eddard Stark ve Lord Robert Baratheon, burada Lord Jon Arryn tarafından yetiştirildiler. Kral Aerys II Targaryen çocukların Kral'ın Şehri'ne gönderilmesini istediğini söylediğinde Jon Arryn buna karşı çıktı ve krala karşı isyan başlattı. Böylece Robert'ın İsyanı başlamış oldu. Savaş kazanıldıktan sonra Robert Baratheon, Jon Arryn'i eli olarak seçti. Onun yokluğunda, Kartal Yuvası ve Vadi, Nestor Royce tarafından yönetildi.

Kale

Kartal Yuvası, birbirine sıkıca kenetlenmiş olan yedi ince tepenin üstüne, beyaz bir kule içine yapılmış, büyük kalelerin en küçüğüdür. Kale 500 asker tarafından korunabilir. Kale ince, beyaz bir taştan yapılmıştır. Bazı kulelerde tanrı ağaçlarının olduğu bir bahçenin varolduğu ifade edilir. Fakat zemin taşlı toprak olduğu için ağaçlar kök salmamaktadır. Kışla ve ahır, dağın içine doğru oyulmuştur. Kartal Yuvası küçük bir kale olsa da tahıl ambarı, Kışyarı ve büyük kalelerin ki kadar büyüktür.

Kartal Yuvası'nın Haritadaki hali
Kartal Yuvası'nın Haritadaki hali
Kartal Yuvası
Kartal Yuvası'nın Haritadaki hali

Arryn'lerin Büyük Salonu

Hane üyelerinin yemeklerini yedikleri yerdir. Mavi damarlı, beyaz mermerden yapılmış duvarları ile uzun beyaz bir salondur. Salonun sonunda Arryn'lerin savak ağacından oyulmuş tahtı bulunmaktadır. Yüksek demir apliklerin üzerine monte edilmiş meşalelerin ortasında dar kemerli pencereler vardır.

Ay Kapısı

Büyük salonda, iki ince sütun arasında bulunan, dar ve ahşap bir kapıdır. Kapı hilal şeklinde oyulmuştur. İçeriye doğru açılır ve ağır bir bronz tarafından engellenmiştir. Kartal Yuvası'nda infazlar bu kapıda yapılır. Kapı yaklaşık 600 metrelik bir uçuruma açılır ve idam edilecek kişi buradan aşağıya atılır.

Hilal Odası

Kartal Yuvası'nın resepsiyon salonu. Buraya konuklar Dev Mızrağı'nı tırmandıktan sonra alınır ve ikramlar sunulurdu. Oda yanmıştır.

Kız Kulesi

Kartal Yuvası'nın yedi kulesinden biri. Kule üzerinde bir balkon bulunur. Buradan Vadi'nin bir kısmı ve Dev Mızrağı görülebilir.

Gökyüzü Hücreleri

Kartal Yuvası'nın rezil zindanları. Zindanlarda sadece soğuk, gökyüzüne açık kalan dağın sarp kayalıklarına doğru bulunan raflar vardır. Soğuk ve uğultulu rüzgar yüzünden bir çok mahkum intihar eder.

Dağın Savunulması

Herhangi bir saldırıda Kartal Yuvası'na ulaşmak için, işgalci ordu Vadi'ye giden yolu koruyan Kanlı Kapıyı aşmak zorunda kalacaktır, daha sonra Ay Kapıları'nı aşacak ve en son dar keçi yolunu tırmanmak zorunda kalacaktır. Normal şartlar altında bunun yarım gün alacağı söylensede Arryn'lerin doğru strateji uygulaması ve üç yol kalesinden gelen saldırılar ile işgalcilerin Kartal Yuvası'nı ele geçirebilmesi çok zordur.

Kartal Yuvası

Taş

Taş ilk yol kalesidir. Buraya giden yol ormanla çevrilidir. Muazzam bir demir kapısı vardır. Taş duvarları demir çivilerle taçlandırılmış, iki şişman kulesi kalenin üzerinde yükselmiştir.

Kar

Kar ikinci yol kalesidir. Bu kale Taş'a göre daha diktir. Güçlü bir kulesi, keresteden yapılmış bir kale ve harçsız kayaların ardında yapılmış bir ahır bulunur. Kar, Taş yolunun tamamını komuta edecek bir şekilde Dev Mızrağı'nın içine konuşlandırılmıştır.

Gök

Gök üçüncü yol kalesidir. Bu yol aldatıcıdır. Yol rüzgara açıktır ve basamaklar çökmüş ve kırılmıştır, bu yolla yanlış bir adım şinin paramparça olmasını sağlar. Gök dağ tarafında yükselmiş, duvarları harçsız taştan yüksek ve hilal şeklinde yapılmıştır. Duvarlarının içinde aşağıya düştüğünde çığ yaratacak kayalar ve her boyuttan taşlar bulunur. Uzun bir salonu, ahırı ve malzemeleri saklamak için bir mağarası vardır. Toprak rampası duvara erişimi sağlar. Kartal Yuvası bu noktadan 600 metre yüksekliktedir.

Son Olaylar

Sansa Stark Kartal Yuvası'nda

Taht Oyunları

Lord Jon Arryn'in Kral'ın Şehri'nde ölümünden sonra, dul eşi Lysa Tully oğlu Robert Arryn'le birlikte Kartal Yuvası'na döner. Lysa'nın ablası, Catelyn, Tyrion Lannister'ı tutuklar ve buraya getirir. Lysa Tully, onu Gökyüzü Hücrelerine hapseder. Ne var ki, Tyrion talep ettiği dövüşle yargılamayla Kartal Yuvası'ndan kaçar. Dövüş, muhafızlar kaptanı Sör Vardis Egen ile Tyrion'ın paralı askeri Bronn arasında olmuş ve Bronn kurnazlıkla dövüşü kazanmıştır.

Kılıçların Fırtınası

Dul Leydi Lysa Tully, çocukluk aşkı ve arkadaşı Petyr Baelish ile evlenir. Petyr, Sansa Stark'ı da Kartal Yuvası'na getirir ve onu, piç kızı, Alayne Taş, olarak tanıtır. Daha sonra Petyr, Lysa'yı Ay Kapıları'ndan aşağıya atar ve suçu Marillion' atar.

Kargaların Ziyafeti

Lord Baelish, Vadi'nin Koruyucusu olarak kalır ve çocuk Lord Robert Arryn adına Vadi'yi yönetir. Kış için Ay Kapıları'na gitmeden önce burada İstidacı Lordlar ile buluşur.

Alıntılar

"Kışın, burası beyaz, soğuk bir hapishane."
- Alayne Taş