Kevan Lannister

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
House Lannister.png
Kevan Lannister
House Lannister.png
Amoka©
Karakter Bilgisi
Unvan Sör
Kanunların Efendisi
Lord Vekil
Diyarın Koruyucusu
Bağlılık Lannister Hanesi
Doğum 244FS
Ölüm 300FSKral Toprakları
Dorna Swyft
Kitap(lar) Taht Oyunları (Görüldü)
Kralların Çarpışması (Görüldü)
Kılıçların Fırtınası (Görüldü)
Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (POV)
Oyuncu Ian Gelder
TV Sezon 1
Sezon 2
Sezon 5
Sezon 6

Ser Kevan Lannister, Tywin Lannister'ın küçük kardeşidir. Tv dizisinde Ian Gelder tarafından canladırılmıştır.

Görünüş ve Karakter

Sör Kevan yuvarlak bir yüze sahip sahip şişmanlamaya başlayan elli beş yaşındaki biri olarak bilinir.Onun kısa kesilmiş saçları ve iri çene çizgisini takip eden sarı sakalları vardır.

Kevan'ın Tywin tarafından daha önce düşünülmemiş bir düşüncesinin olmadığı söylenir fakat bu Kevan'ın bilgisiz bir insan olduğu anlamına gelmemektedir. Kevan Tywin'in üstünlüğünü erken yaşta kabullendi.Bu kabullenme onun Tywin'in gölgesinde yaşamasına sebep olsa da Kevan ağabeyinin isteklerini gerçekleştirmekte ve görevlerini yerine getirmekten rahatsız olmadı.Tywin'de her zaman Kevan'a güvendi ve sadakatinin değerini bildi ve Kevan'ı ödüllendirdi.

Geçmişi

Kevan yıllar boyunca Tywin'in en güvenilir adamı olmuştur. Kevan bir keresinde Kralın Şehrinde bir turnuvada dövüşmüş Myr'li Thoros tarafından atından düşürülmüştür. 276 AL'de Lannis Limanı'nda bir turnuvada Cersei'nin iki amcası Rhaegar Targaryen tarafından atsız bırakılmıştır. Kevan'ın gençlik yıllarında çok yetenekli bir kılıç adamı olduğu yeğeni Jaime'nin konuşmalarından anlaşılmaktadır.

Kevan Dorna Swyft ile evlenmiştir ve dört Çocuğu olmuştur: Lancel, ikiz oğlanlar Martyn ve Willem ve yeni doğmuş bir kız olan Janei.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sör Kevan ağabeyi Tywin'in Nehir Diyarı İstilası planına eşlik eder. Yeşil Çatal Savaşında Lannister kuvvetinin merkezini komuta etmiştir. Savaş sırasındaki rolü Stark ordusu rehavete kapılıp merkeze saldırırsa komuta ettiği merkez kuvvetiyle Stark kuvvetini nehire doğru sürmektir.Ancak Stark ordusunun komutanı Roose Bolton rehavete kapılmamış ve düzenli şekilde geri çekilmiştir.

Robb Stark'ın Fısıltılı Orman Savaşında yeğeni Jaime'nin esir alındığı haberinin ardından Tywin'le beraber Harrenhal'a hareket etmiştir.Lord Tywin kaleyi gelişine hazırlamaları için Amory Lorch, Gregor Clegane ve Vargo Hoat'ı Harrenhal'a göndermiştir. Kevan ve Tywin ordunun büyük kısmı ile beraber Kızıl Çatalı takip ederek Harrenhal'a gitmiştir.

Kralların Çarpışması

Kevan Kızıl Çatal Geçitleri Savaşına katılmıştır. Savaşta yenilginin ardından ordu ile geri çekilmiştir. Kevan daha sonra yapılan Karasu Savaşı sırasında Stannis'in üzerine yapılan saldırıda yer almış ve büyük yarar göstermiştir.

Kılıçların Fırtınası

Kralın Şehrindeki kuşatmanın kaldırılmasının ardından Kanunların Efendisi olarak Kral Joffrey Baratheon'ın Küçük Konseyine atanmıştır. Kevan'ın ziyafette virkaç bayan ile dans ettiği görülümüştür.Ayrıca Sansa Stark ve Tyrion Lannister'ın düğününe katılmıştır.Kızıl Düğün'ün haberinin ulaşması üzerine Joffrey Sansa'ya ağabeyi Robb'un kellesini göstermek istemiştir fakat Sör Kevan bunu duyduğunda dehşet dolu bir sesle bu isteğe karşı çıkmıştır.

Kargaların Ziyafeti

Ağabeyi Tywin'in ölümünün ardından Vekil Kraliçe Cersei onu Kral Eli ilan etmek ister fakat Kevan Cersei'nin devlet yönetimindeki başarısızlığı ve aşırı liderlik isteğinden şüphelendiğinden görevi kabul etmek için Cersei'den Casterly Kayasına gitmesini ve kendisini Lord Vekil ilan etmesinin ister.

Joffrey'de gördüklerinden anlıyorum ki, yetersiz bir hükümdar olduğun kadar yetersiz bir annesin.

sözleriyle Cersei'yi eleştirir Cersei öfkelenerek Kevan'ın yüzüne şarap döker.Kevan da sinirlenerek odadan dışarı çıkar.Cersei Kevan'la arasında geçen bu tartışmanın ardından Kevan'ın daha uygun olduğu Batı Muhazılığına Daven LannisterCasterly Kayası Komutanlığına Daimon Lannister'ı adlı iki kuzenini atar.

Casterly Kayasına gömülmek için batıya giden ağabeyi Tywin'in cenaze grubuna Kevan liderlik eder. Kevan yeğenleri Cersei ve Jaime arasındaki ensest ilişki ve ağabeyi Tywin'in yeğeni Tyrion tarafından öldürüldüğü iddaaları sebebiyle kendi ailesinden giderek soğumaya başlamıştır.Büyükoğlu Lancel'ın dini bir fanatik olduğu haberiyle oğlu ile şiddetli bir tartışma yaşamıştır.Bu tartışmanın nedeni oğlu Lancel için kazandığı Darry kalesinden Lancel'in vazgeçme isteğidir.Kevan bu tartışmanın ardından Darry Kalesinden hızla uzaklaşır. Nehirova Kuşatması sırasında Daven Sör Kevan'a Batı Muhafızlığı olması hakkındaki düşücelerini sorar Kevan bu duruma kızmadığını Daven'a söyler ama aslında Cersei'ye bu davranışı sebeyiyle sinirlenmiştir.

Daven kuşatma sırasında Sör Kevan'dan tecrübelerinden yararlanmak istediğini ve birliklerini kuşatma birliklerine katmasını istediğini kibarca belirtir fakat Kevan oğlu Martyn'i görmek için Batıya gideceğini söyleyerek Daven'ın ricasını reddeder.

Cersei'nin hapise atılmasının ardından Büyük Üstat Pycelle ve Harys Swyft Lord Vekil olarak Küçük Konseyi yönetmesi için Casterly Kayasında bulunan Sör Kevan'a bir kuzgunla mesaj gönderirler.

Ejdarhaların Dansı

Sör Kevan Kral Tommen'in Vekilliği görevini kabul eder.Cersei'nin yaptığı hataları düzeltmek için çalışmaya başlar.Tyrellerle arasını düzeltmek amacıyla Mace Tyrell'i Kral Eli olarak atar.Küçük Konseye Gemilerin Efendisi makamına Paxter Redwyne'i Kanunların Efendisi makamına da Randyll Tarly'i atar. Tyrell sancaktarlarından iki Lordu konseye almak bir taviz olarak görünsede Tyrell Hanesiyle ilişkileri düzeltmekte büyük yarar sağlamıştır. Kevan zindanlarda bulunan Cersei'i ziyaret eder ve oğlu Lancel ile olan ilişkisi hakkında yüzleşir.Kevan davanın sonucu ne olursa olsun kendi düşüncelerine Cersei'nin suçlu olduğunu kabul etmiştir.

Kevan Jon Connington'ın sahte ejderhasıyla ve taç'ın mali sorunlarıyla ilgili nasıl başa çıkılacağı konsunda Küçük Konsey ile değerlendirmelerde bulunmuştur. Sör Kevan'a Büyük Üstat Pycelle'in kendisini aradığı yönünde bir hizmetkar tarafından bilgilendirilir. Ardından Kevan girdiği odada Varys'in elinde tuttuğu arbeletle vurulur.

Bu bana ve acı veriyor Lordum.Siz kötü amaçlara hizmet eden iyi bir adamsınız fakat böyle soğuk ve karanlık gecede tek başınıza ölmeyi hak etmiyorsunuz.

Kevan can çekiştiği sırada Varys Kevan'dan bu sözlerle özür diler ardından Varys küçük kuşları adı verdiği çetesine can çekişen Kevan'ı öldürmelerini emreder. Varys'in küçük kuşları emri yerine getiririr ve Kevan'ı öldürürler.

Varys'ın Kevan'ı öldürmesindeki amacı Cersei tarafından bozulan fakat Sör Kevan tarafından düzeltilen Lannister - Tyrell ittifakını yeniden bozmak ve Kevan'ın Jon Connigton ve Aegon'ı ciddi bir tehdit olarak gördüğü için Kevan'ı ortadan kaldırmaktır.

Varys aynı zamanda Kevan'ın ölümünün ardından Cersei'nin Kevan'ın ölümünden Tyrion ve Tyreller'i suçlayacağını düşünmektedir.

Hayatı

Sör Kevan Lannister hayatının büyük bir bölümünü büyük kardeşi Tywin Lannsiter'ın gölgesinde geçirmiştir. Joanna Lannister'ın ölümünden sonra Kevan Tywin'in en güvendiği adamı ve komutanı olmuştur. Tyrion bir keresinde Kevan hakkında şöyle demiştir;

...Tarılar onu iyi bir lider ve lord babamın takipçisi olması için yarattı.

Kevan bütün hayatını ağabeyini gölgesi altında geçirmesine rağmen ağabeyini ölümünün ardından gelişen olaylarda ne kadar başarılı bir lider olduğunu kanıtlamıştır.Bir Lord olmamasına rağmen stratejik düşünme yeteneği, önemli maiyeti ve kişisel serveti onu çok önemli bir konumda duran bir adam yapıyordu.Kevan bu liderlik ve diplomatik becerilerini kullanarak yeğeni Ceresi tarafından bozulan Lannister-Tyrell ittifakının bozulan ilişkilerini düzeltmiştir.Ayrıca Kevan Yedi İnancını Tommen'in takipçisi yapmak için çalabalar harcamış ve yükselen Aegon Targaryen tehlikesini ciddi bir tehtit olarak görerek karşı önlemler almıştır. Varys Kevan'ın bu etkili özelliklerininin planlarını bozacağını gördüğünden Kevan'ı ortadan kaldırma yoluna giderek Kevan'ı öldürmüştür.Kevan'ın ölümüyle Lannister-Tyrell İttifakı ciddi hasar gördü ve Aegon Targaryen tehtiti büyük bir avantaj kazandı.

Kevan'dan Alıntılar

İstersen Ay Oğlan'ı El ilan edebilirsin, umrumda değil.Benim ağabeyim öldü kadın.Onu eve götüreceğim.
Benim arazilerim yok, bu doğru.Fakat belli gelirlerim ve bir kenara koyduğum sikke sandıklarım var.Babam vefat ettiğinde hiçbir çocuğunu unutmadı ve Tywin iyi hizmetin karşılığını vermeyi bilirdi.İki yüz şovalye besliyorum ve gerekirse bu sayıyı iki katına çıkarabilirim.Sancağımı takip edecek hürsüvariler var, paralı askerler tutacak altına da sahibim.Beni hafife almazsanız akıllılık edersiniz Majesteleri ... beni düşmanınız yapmazsanız daha da akıllıca davranmış olursunuz.
Bir köpek vahşileştiğinde, suç sahibindedir.

-Kevan Lannister

Kevan Hakkında Alıntılar

Kevan'ın yorgun olmaya hakkı var sanırım.Bütün hayatını Tywin'in gölgesi altında yaşamak Kevan için zordu.Bütün erkek kardeşlerim için zordu.Tywin'in gölgesi uzun ve karaydı, kardeşlerim bir parça güneş görmek için mücadele etmek zorundaydı.Tygett kendi kendinin efendisi olmak için çabaladı ama babanla asla boy ölçüşemedi ve yıllar geçtikçe bu onu daha öfkeli bir adam haline getirdi.Gerion şakalar yapardı; oyunla alay etmek, oyunu kaybetmekten daha iyiydi.Fakat Kevan, durumun ne olduğunu erken yaşta kavradı ve kendine Tywin'in yanında bir yer yaptı.

-Genna Lannister

Tarılar onu iyi bir lider ve lord babamın takipçisi olması için yarattı.

-Tyrion Lannister

Aile

Kevan Dorna Swyft ile evlenmiştir ve dört Çocuğu olmuştur: Lancel, ikiz oğlanlar Martyn ve Willem ve yeni doğmuş bir kız olan Janei.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tytos
 
Jeyne Marbrand
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tywin
 
Joanna
Lannister
 
Kevan
 
Dorna Swyft
 
Emmon Frey
 
Genna
 
Tygett
 
Darlessa Marbrand
 
Gerion
 
Briony
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Robert
Baratheon
 
Cersei
 
Jaime
 
 
 
 
Lancel
 
Martyn
 
 
Janei
 
 
 
 
 
 
 
 
Tyrek
 
Ermesande Hayford
 
Joy
Tepe
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Joffrey
Baratheon
 
Myrcella
Baratheon
 
Tommen
Baratheon
 
Tyrion
 
Sansa
Stark
 
Willem
 
Soy Devamı