Kimsesiz

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kimsesiz
'
Waif.jpg
Karakter Bilgisi
Bağlılık Yüzsüz Adamlar
Kültür Braavos
Kitap(lar) Kargaların Ziyafeti (Görüldü)
Ejderhaların Dansı (Görüldü)

Oyuncu Faye Marsay
TV Sezon 5
Sezon 6

Siyah ve Beyaz Evi'nde Çok Yüzlü Tanrı'nın rahibelerinden biridir. Kendisine bu isim Arya Stark tarafından verilmiştir. Gerçek ismi bilinmemektedir. Genç bir kız gibi görünür fakat aslında 36 yaşında yetişkin bir kadındır.

Görünüş

Sıska ve kemikli yüzü, çukur yanakları ve büyük koyu renkli gözleri ile solgun küçük bir kız olarak görünür. Yüzsüz Adamların giydiği sağ tarafı siyah sol tarafı beyaz olan rahip cübbelerinden giyer.

Geçmişi

Kimsesiz zamanında eski asil bir evin tek çocuğu, babasının varisiydi. Annesi, Kimsesiz hatırlayamayacak kadar küçükken ölmüştür. Kimsesiz altı yaşındayken babası yeni birisiyle evlenmiştir. Kimsesiz bir kız çocuk doğurana kadar üvey annesi ona iyi davranmıştır. Üvey annesi sonrasında kızın ölmesini istemiş, bu yüzdende kızı kocasının servetini miras edinmiştir. Üvey annesi Yüzsüz Adamların kendisinden istediği fedakarlığı yapamamış, üvey kızını kendisi zehirlemeye çalışmıştır. Üvey annesinin başarılı olamamasına rağmen zehir kızda çocuğa benzeyen kalıcı bir görünüm bırakmıştır. Kızıl Eller Hanesi'ndeki şifacı kızın babasına üvey annesinin ne yaptığını ve Çok Yüzlü Tanrı'ya karşı bir fedakarlık olarak servetinin üçte ikisini ve kızını kurban etmesini önerir. Böylece Yüzsüz Adamlar karısına ölüm hediyesini verecekti. Fedakarlıkları kabul edildi, üvey anne öldü ve kız da Siyah ve Beyaz Evi'nde hizmet etmeye başladı.

Kimsesiz şimdi hayatını Çok Yüzlü Tanrı'ya hizmet etmek uğruna harcamış ve bir daha asla çocuk sahibi olamayacak yetişkin bir kadındır. Bazen Siyah ve Beyaz Evi'nde Şafak Duası eden rahipler ve yardımcılarına öncülük eder. Her sabah Siyah ve Beyaz Evi'ndeki pınarın zehirle doldurulması da dahil olmak üzere sık sık zehirlerle ilgilenir.

Son Olaylar

Kargaların Ziyafeti

Arya Stark, Braavos'taki Siyah ve Beyaz Evi'ne gider. Orada Ortak Dil ile konuşmayan, küçük bir kız gibi görünen rahibe ile karşılaşır. Arya, Yüzsüz Adamlar'ın yanında rahibe olmak için eğitime başlar. Nazik Adam dediği rahip onu Braavos'taki dili ve yalan söylendiğinde anlayabilmeyi öğretmesi için Kimsesiz'in yanına verir. Arya zamanında Kimsesiz'in hızlıca öğrendiği Braavos dilini öğrenir. Bir keresinde "yalan oyunu"nu oynarlarken Kimsesiz aslında küçük bir çocuğun aksine 36 yaşında biri olduğunu belli eder.

Sonrasında Arya, Braavos sokaklarında balık satan "Kedi" olarak yaşamaya devam eder. Fakat her yeni ayda üç gün boyunca hizmet etmek için tapınağa döner. Bir keresinde döndüğünde Kimsesiz ona farklı zehirlerin özelliklerini açıklarken onları hazırlamasına yardım eder. Kimsesiz ayrıca Arya'yı kendi geçmişiyle ilişkilendirir. O akşam ilerleyen saatlerde Arya, Nazik Adam'a Dareon'u öldürdüğünü söyler ve Nazik Adam, Kimsesiz'den Arya'ya ılık bir süt getirmesini rica eder. Süt yanmış gibi kokuyordur ve içtikten sonra ağzında acı bir tat bırakır. Ertesi gün Arya kör olarak uyanır.

Ejderhaların Dansı

Kimsesiz'in her gece Arya'ya getirdiği süt kör olmaya devam etmesini sağlar. Arya eğer görüşünü geri isterse Yüzsüz Adamın onu yollayacağını biliyordur ve sütü hiç sızlanmadan içer. Kimsesiz ona bir değneği kullanmakla birlikte körlüğüyle nasıl başa çıkacağını öğretir ve Arya bununla birlikte yalan oyununda ses tonu ve mimikler konusunda başarıya ulaşır. Kimsesiz ayrıca tek bir dokunuşla paraları nasıl ayırt edeceğini de öğretir. Arya kör dilenci Beth olarak giyindiğinde Kimsesiz, saçlarını tıraşlar ve ona maskeli oyuncu makyajı yapar. Arya'nın son körlük testini de geçmesinden sonra Kimsesiz ona bir fincan ateşten tattırır ve sabah Arya'nın görüşü geri gelir.

Arya'nın Yüzsüz Adamların yardımcı rahibesi olma denetiminde, müşterilerini aldatan bir sigortacıyı öldürmekle görevlidir. Zehir kullanmaya karar verir ve Kimsesiz ona bu konuda yardım eder. Nazik Adam, Arya'nın suikast için yeni bir yüz giymesi gerektiğini söyler ve Kimsesiz yüzün Arya'ya uygulanması konusunda Nazik Adam'a yardımcı olur.

Alıntılar

"Senin o Kimsesiz dediğin hayatını Çok Yüzlü Tanrı'ya hizmet etmek için harcamış yetişkin bir kadın. Elinden gelenlerin hepsini yaptı, ona şimdiye kadar sahip olabileceği her şeyi ve içindeki bütün hayatları verdi."

- Nazik Adam

Arya Stark: Ne kadar kör kalacağım ?"
Kimsesiz: Karnlık da sana ışık kadar tatlı kalana kadar ya da bizden görüşünü geri isteyene kadar. İste de olacakları gör.

Referanslar

  1. ↑ 2.0 2.1 2.2 2.3 2.4 2.5 2.6 Kargaların Ziyafeti, Bölüm 22, Arya II.
  2. ↑ 3.0 3.1 3.2 Kargaların Ziyafeti, Bölüm 6, Arya I.
  3. ↑ 4.0 4.1 4.2 Kargaların Ziyafeti, Bölüm 34, Kanal Kedisi.
  4. ↑ 5.0 5.1 Ejderhaların Dansı, Bölüm 45, Kör Kız.
  5. ↑ 6.0 6.1 Ejderhaların Dansı, Bölüm 64, Küçük Çirkin Kız.