Korucular

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Tekinsiz Orman'da bir avcı. Sanatçı: Taylor Ingvarsson © Fantasy Flight Games

Korucular, Gece Gözcülerini oluşturan üç ana unsurdan biridir. Başlıca görevleri, Sur'u ve Gece Gözcülerinin kalelerini saldırılara karşı korumak ve savunmaktır. Korucuların duvarın kuzeyindeki yabanıllar ve diğer tehditlerle karşılaşma ihtimalleri çok fazla olduğundan, inşaatçılar ve kahyalara kıyasla daha tehlikeli görevler için eğitilir. Korucu Başı olarak bilinen bir subay tarafından komuta edilirler.

Görevleri

Korucu birlikleri duvarın ötesine geçmekte ve gerektiğinde yabanıllar ile savaşmaktadır. Gece Gözcüleri'ndeki her adamın bir tehdit anında silah kullanabilmesi beklenirken, korucular savaş sırasında gece nöbetinin kalbi olarak kabul edilir ve çoğu askerler arasından seçilmiştir. Korucular savaş eğitimi, sürme becerisi nitelikleri göz önünde bulundurularak seçilir.

Sur'un Ötesi'nde bir korucu, Sanatçı: Carlo Bocchio © Fantasy Flight Games

Gece Gözcülerinin duvarın kuzeyine devriyeye çıkması, günlerce hatta haftalarca konuşlandırıldıkları kalelerde geri dönemeyecekleri anlamına gelir. Nadiren korucular ve bölgede yaşayan yabanıllar karşılaşabilirler, bu durumda çatışma kaçınılmaz olur.Yabanıllar'ın bazen öldürdüğü koruculardan aldıkları zırhları giydikleri biliniyor ve bilhassa koruculara karşı güçlü bir düşmanlıkları vardır. Bununla birlikte, Gece Gözcüleri korucuları Yabanıllar ile müttefik olabilirler. Örneğin korucular her ne kadar sevmeseler de Tekinsiz Orman'da ki Craster'ın kalesini sıklıkla ziyaret ederler. Craster'ın kara kardeşlere karşı misafirperverliği, birçok vesileyle hayat ve ölüm arasındaki fark olmuştur.

Korucular, Sur'da devriye gezmek için katırlara biner ve bu sırada düşmanlarının izlerini araştırırlar. Korucular sıklıkla tırmanıcılarla karşılaşmaz fakat bazen Sur'a tırmanırken başarısız olan yabanıl cesetlerini görürler. Korucular, sur devriyelerine ek olarak Kara Kale yakınlarındaki Tekinsiz Orman'ı da sık sık devriye gezerler. Bununla birlikte, Gece Gözcülerinde az sayıda koruyucu olması sebebiyle, istenilen sayıda devriyeye çıkılamaz.

Gözcülerin boruyu bir kere üflemesi devriyeye çıkan korucuların geri döndüğüne işarettir.

Son Olaylar

Taht Oyunları

Sur'daki tünelden çıkan korucular, Sanatçı: Tomasz Jedruszek © Fantasy Flight Games

Sur'un Ötesi'nde bir grup korucu, Gared, Will ve Sör Waymar Royce, Ötekiler ile karşılaşırlar. Will ve Waymar Royce öldürülür, Gared ise Duvar'ın güneyine kaçmayı başarır ve gece nöbetinden kaçmak suçuyla idam edilir.

Çok sayıda korucu kayıptı, Korucu Başı Benjen Stark, altı korucu ile Waymar'ı aramak için Sur'un Ötesine gitti fakat geri dönmedi. Benjen'i bulmak için başka korucular gönderilir, fakat izine ulaşılamaz. Benjen yokluğunda Sör Jaremy Rykker, korucuların komutasını devraldı.

Kralların Çarpışması

İki yüz kara kardeş ve Lord Kumandan Jeor Mormont, Kara Kale'den yola çıktı, bunlardan yüz elli tanesi korucudur.

Bilinen Korucular

Mevcut Korucular


Tarihi Korucular