Kral Şurası

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kral Şurasının temsili.

Kralşurası, Demir Adalar’da yaşayan bütün uzun gemilerin kaptanlarının toplanıp oylama yaparak yeni krallarını seçmeleri için yapılan geleneksel bir seremonidir. Bu seremoni, Eski Wyk’daki Nagga Tepesi’nde yapılır. “Demirdoğumların Tarihi” kitabına göre 4000 yıldır Kral Şurası düzenlenmemiştir. “Sorular” kitabına göre ise en son 2000 yıl önce yapılmıştır.

Tarih

Kral Şurasında seçilen tanınmış krallardan bazıları Urras Ironfoot, Sylas Flatnose, Harrag Hoare ve Old Kraken’dir. Son düzenlenen Kral Şurası katliam olarak anılır. Urron Greyiron bütün adamlarını toplamış ve seremoniye katılan herkesi öldürmüştür. Sonra da 1000 yıl boyunca Andallar gelinceye kadar Greyiron kurallarını kurmuştur. Bu 2000 ya da 4000 yıldır yapılan son Kral Şurasıdır. Birisi adaylığını bir kere koyduğunda, o kişi Kral Şurası kararına bağlı kalır. Demir Adaları tarihinde yalnızca bir kez Kral Şurasının yasa dışı olduğu açıklanmıştır. Bu olay önceki kralın oğlu Torgon Greyiron zamanında gerçekleşmiştir. Kral öldüğünde Torgon denizde akınlar düzenlediği için Torgon’un kardeşleri Kral Şurası çağrısında bulunmuşlardır. Kardeşleri Torgon’un yokluğunda aralarından birinin seçileceğini ummuşlardır ancak Urragon Goodbrother seçilmiştir. Urragon’un ilk eylemi Torgon’un kardeşlerini öldürmek olmuştur. Torgon iki yıl sonra döndüğü zaman Kral Şurasının yasadışı olduğunu iddia etmiştir. Çünkü bundan önceki kralın oğlu olarak hakkı olduğu halde adaylığını koyamadığını belirtmiştir. Urragon canavar ruhlu ve gaddar biri olduğu için kendine birçok düşman edinmiştir. Rahipler ve demirdoğumlular Urragon’un aleyhinde bulunarak yeni kralları olarak Torgon’u seçmişlerdir.

Buz ve Ateşin Şarkısı

Kargaların Ziyafeti

Aeron Greyjoy, Kral Balon’un ölümünün ardından sonraki Demir Adaları Kralı’nın uygun bir yolla seçilmesi için Kral Şurası yapılacağını ilan etmiştir. Aeron bunu yaparak demirdoğumlular arasında çıkacak olası bir sivil savaşı sona erdirmeyi amaçlamıştır. Bir takım demirdoğumlu Kral Şurası için adaylığını koymuşlardır.

  • Öncelikle Lord Gylbert Farwynd destekçisi olan üç oğluyla birlikte(Gyles, Ygon and Yhon) ilk aday olarak gelmiştir. Demirdoğumlulara eğer kral olursa, Rhoynarlar’ın kraliçesi Nymeria’nın on bin gemisiyle yaptığı gibi onların da Gün Batımı Denizi’nin karşısındaki güzel topraklara hükmedeceği vaadinde bulunmuştur. İkram olarak balina kemikleri, fok derileri ve bronz getirmiştir.
  • Sonraki aday olarak Anvil-Breaker olarak adlandırılan Erik Ironmaker torunlarının tarafından tahtırevanla taşınarak gelmiştir; Dagon, Thormor & Urek. Onun ikramları da gümüş, bronz, birkaç parça çelikten hançer ve bıçak olmuştur. Asha ona ayağa kalkmasını isteyerek küçük düşürmüştür. Eğer kalkabilirse onun takipçisi olacağını iddia etmiştir. Euron bu olaya gülmüştür. Erik de kalkmaya çalışmış ama başaramamıştır.
  • Lord Dunstan Drumm sonraki aday olarak gelmiştir. Andrik the Unsmiling ve iki oğlu Donel ve Denys onun destekçileri olarak bulunmuşlardır. Drumm konuşmasına iyi başlamıştır ancak konuşmasını çok uzatınca kalabalığın ilgisini kaybetmiştir. Verdiği bronzdan ikramlar da tekrardan ilgiyi kazanmasını sağlayamamıştır.
  • Daha sonra Victarion Greyjoy; Nute the Barber, Ralf the Limper ve Red Ralf Stonehouse’dan oluşan destekçileriyle birlikte gelmiştir. Gayet iyi karşılanmış ve altın, gümüş ve değerli taşlardan oluşan ikramları destekçilerinin artmasınına neden olmuştur.
Euron Greyjoy, Kral Şurasında vaatlerini anlatırken.
  • Sonraki aday olarak Asha Greyjoy gelmiştir. Destekçileri Qarl the Maid, Tristifer Botley and Sör Harras Harlaw olmuştur. Beklenenden daha iyi bir performans göstermiştir. Diğerlerinin aksine ikram olarak taş, kozalak ve şalgam getirmiştir. Bunları demirdoğumlulara göstererek bunların şu zamana kadar Kuzey ile savaşarak kazandıkları şeyler olduğunu söylemiştir. Bu hazineler uğruna babaların ve evlatların öldüğünü belirtmiştir. Onlara toprak, barış ve zafer teklifinde bulunmuştur. Bu konuşmanın ardından epey bir destekçi kazanmıştır. Fakat Victarion’u destekçileri daha fazla olmuştur ve iki grup arasında ayaklanma çıkacak gibi görünmüştür. Ejderha Borusu’nun duyulmasıyla birlikte kargaşa son bulmuştur.
  • Euron Greyjoy’un adamlarından Cragorn, Ejderha Borusu’nu çalmıştır. Bu ses kargaşayı bastırmıştır. Daha sonra Euron öne çıkmış ve bu boruyla Ejderhaları kendi iradesine bağlayabileceğini iddia etmiştir. Ejderhaların nerede olduğunu bildiğini de söylemiştir. Boruyu kullanacağını ve böylece demirdoğumluların Batıdiyar'ı feth edebileceği vaadinde bulunmuştur. Ardından adamları hazinelerini ortaya dökmüştür. Böylece Euron yeni Demir Adaları Kralı seçilmiştir.