Kral Muhafızları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kral Muhafızları -aynı zamanda ‘Beyaz Kılıçlar’ veya ‘Beyaz Pelerinliler’ olarak bilinirler -Demir Taht’ın kraliyet korumalarıdır. 7 Krallık’ın en iyi şövalyeleri varsayılırlar. Kralı ve ailesini kendi hayatları pahasına korumayı ve Kral’a itaat etmeye yeminlilerdir. Kral Muhafızları’na evlenmek, çocuk ve toprak sahibi olmak yasaktır. Kraliçe Rhaenyra Targaryen (129 FS- 130 FS) ve Kraliçe Daenerys Targaryen bu grubu Kraliçe Muhafızları olarak kullanmışlardır.

Kral Muhafızları'nın armasız beyaz kalkanı
Kral Muhafızları'nın mühürü

Tarih

Kral Muhafızları, Fatih Aegon tarafından kraliyet kanına sahip olanları koruması için seçkin kişilerden oluşur. Targaryen Hanesi’nden Visenya Targaryen tarafından kurulmuştur. Kral Muhafızları yaş ve fiziksel veya ruhsal rahatsızlıklara rağmen ölene dek hayatları boyunca hizmet etmeye yemin etmiş 7 şövalyeden oluşur. Kral Muhafızları’nın toprak tutmak, çocuk sahibi olmak, evlenmek ve kralı dışında dünyevi herhangi bir şeye bağlılık duyması yasaktır. Westeros tarihinin bazı en iyi savaşçıları, savaş kumandanları, kılıçlıları ve ünlü tarihi şahıslar hatta Targaryen Hanesi üyelerinin ta kendileri Kral Muhafızlığı'nda hizmet etmişlerdir. Kral Muhafızları’nın bütün üyeleri yeminli şövalyeler olmalıdır.

Kral Muhafızları'nın kurulmasını öneren ilk kişi Visenya Targaryen'dir. Bu öneriyi Aegon'a suikast düzenlemeye çalışan Dorneluların saldırısından sonra öne sürmüştür. Visenya, Kral Muhafızları'nın evlenmemesi, çocuk ve toprak sahibi olmamaları ve yeminlerini Gece Nöbetçileri'nden uyarlamıştır.

Kral Muhafızları’nın hepsi beyaz pelerin giyer, beyaz sade bir kalkan taşır ve arada bazı istisnalar olsa da ufak bir süs takarlar ya da beyaz zırhlarında arma olabilir. Başlarındaki kişi Lord Kumandan'dır. Yuvarlak Oda'nın Beyaz Kılıç Kulesi'nde kalırlar. Beyaz Kitap (resmi olarak Kardeşlerin Kitabı'nda) her muhafızın özel hayatları ve başarıları bir sayfaya yazılır. Kral Muhafızlar Westeros'un nice tarihsel olaylarında yer almışlardır. Sağduyulu ve bilgili olmak en az savaşçı özellikler kadar önemlidir. Onlardan her zaman kralı veya kraliçesinin yanında olması, sırlarını, planlarını ve kişisel hayatlarını saklaması beklenir. Aemon Targaryen ve Lewyn Martell lord kumandanları olan Ryam Redwyne ve Criston Cole'un Kral Eli ilan edildikten sonra Prens ünvanını kullanmışlardır. Sör Jaime Lannister bir zamanlar Batı Muhafızı ünvanını kullanmıştır ama Robert Baratheon onu Kral Eli yapmakla tehdit etmiştir.

Kral Muhafızları, Fetih’ten beri sürekli olarak var olmaktadır. İsyan’dan sonra yeni kral Robert Baratheon da Kral Muhafızları geleneğini sürdürmeyi tercih etti. Robert, II Aerys’ın Kral Muhafızları’ndan Sör Barristan Selmy’i Lord Kumandanlığa yükseltti ve Ser Barristan Robert’in varisi Joffrey tarafından alışılmadık bir hareketle Kral Muhafızları’ndan çıkartana dek bu pozisyonu elinde tuttu. Selmy’nin görevden alınmasından sonra II Aerys’ın Kral Muhafızlarından şu ana kadar bulunabilen tek kişi Jaime Lannister, Lord Kumandanlığa yükseltildi. Sör Barristan’ın yerine ilk kez yeminli şövalye olmayan Sandor Clegane Kral Muhafızları’na katıldı.

Tarihi Üyeler

Lord Kumandanlar

 • Prens Aemon, Ejderha Şövalyesi olarak bilinir. Toyne Hanesi’nden 2 kardeş tarafından düzenlenen süikastta kardeşi Kral IV Aegon’ı korumaya çalışırken öldürülmüştür.
 • Darry'nin Şeytanı
 • Sör Ryam Redwyne, Westeros’un gördüğü en iyi şövalyelerden ve en kötü Kral Eli olduğu düşünülür.
 • Sör Alyn Connington, Solgun Griffin olarak da bilinir.
 • Sör Criston Cole, I.Viserys ve II.Aegon’a hizmet etmiştir.
 • Sör Duncan (Uzun)), mütevazı kökenleriyle ünlenmiş bir şövalyedir. Kral V Aegon’a arkadaşlık etmiştir. Summerhall Trajedisi’nde can vermiştir.
 • Sör Gerold Hightower, Beyaz Boğa olarak da bilinir. II Aerys’ın hükümdarlığı altındaki üyelerdendir. Joy Kulesi’nde öldürülmüştür.
 • Sör Addison Tepe, bir piç olarak doğmasına rağmen Kral Muhafızları’nın bir şövalyesi olabilmiştir. Sonra Lord Kumandanlığa yükselmiştir.
 • Sör Robert Çiçek, bir piç olarak doğmasına rağmen Kral Muafızları’nın bir şövalyesi olabilmiştir. Kırmızı Robert Flowers olarak bilinir. Sonradan Lord Kumandanlığa yükselmiştir.

Üyeler

II Aerys’ın İsyandan hemen önceki Kral Muhafızları

Son Üyeler

I Robert’in Kral Muhafızları

Sol'dan Sağ'a: Jaime Lannister, Preston Greenfield, Mandon Moore, Barristan Selmy, Meryn Trant, Boros Blount and Arys OakheartSavaştan sonra Kral Robert Kral Muhafızları’ndaki 5 açıkta oloan pozisyonu doldurması gerekiyordu.

I Joffrey’nin Kral Muhafızları

Joffrey'in Kral Muhafızları

Kral Muhafızları Kral Robert’in ölümüyle daha da tartışmalı bir yola sürüklendi.Varisi Kral Joffrey Sör Barristan Selmy’i görevinden almışır.Bu Kral Muhafızları tarihinde hiç yapılmamıştır. Bu dönemde Lannister Hanesi’ne hizmet eden acımasız Sandor Clegane’i Kral Muhafızlığına atadılar. Lannisterlar’a sadık olanlar ve Tyrell Hanesi’nden Loras Tyrell dahil Lannisterlar’ın güçleri bu değişiklikler ile Beş Kralın Savaşı’nda tahtı politik açıdan daha da kuvvetlendirdi.

 • Lord Kumandan Barristan Selmy, genliğinde diyardaki en iyi savaşçıydı.Kral Robert’in ölümünün ardından Kral Joffrey tarafından daha önce hiç yapılmamış bir şey olarak Barristan Selmy’yi görevinden aldı.Sonra Barristan Selmy doğuda Daenerys Targaryen’e katılmış ve danışmanlığını ve Kraliçe Muhafızlığını yapmıştır.
 • Lord Kumandan Jaime Lannister, Barristan Selmy’nin görevden alınması üzeri Lord Kumandanlığa yükseltilmiştir.
 • Sandor Clegane, Selmy’nin görevinden alındıktan sonra bir Beyaz Pelerinli olmuştur.Karasu Savaşı’nda cesurca savaşmıştır ama sonra ateşten korkması nedeniyle gitmiştir.
 • Sör Meryn Trant
 • Sör Arys Oakheart, Prenses Myrcella ile Dorne’a yollandı.
 • Sör Boros Blount, Tommen’i dayısı Tyrion Lannister’a verdiği için Tommen’a hiç zarar gelmedi ve Tywin Lannister, Sandor Clegane’nin gitmesi nedeniyle Kral Muhafızları’na geri döndü.
 • Sör Osmund Karakazan, eski demirci.Sör Boros korkaklık yüzünden beyaz pelerinini kaybettiği zaman Kral Muhafızları’na yükseltilmiştir.Sör Osmund ve 2 kardeşi Cersei Lannister’ın yeminli kılıçlarındandır ama aslında Petyr Baelish’in gizli casuslarıdır.
 • Sör {Preston Greenfield}, Kral Toprakları’ndaki isyancılar tarafından öldürüldü.
 • Sör Balon Swann, Sör Preston Greenfield’ın ölümünden sonra Kral Muhafızlığına yükseltildi.
 • Sör {Mandon Moore}, Karasu Savaşı’nda Tyrion Lannister’ı öldürmeye çalışırken Tyrion’ın yaveri Podrick Payne tarafından öldürüldü.
 • Sör Loras Tyrell, Çiçek Şövalyesi olarak da bilinen Renly Baratheon'un sevgilisidir. Mandon Moore öldükten sonra Kral Muhafızlığına yükseltildi.

I Tommen’in Kral Muhafızları

VI Aegon’ın Kral Muhafızları

Altın Grup ile birlikte Westeros’a doğru harekete geçmelerinin üzerine arkadaşı Rolly’i Kral Muhafızı yaptı. Jon Connington bu hareketi onaylamadı ve Aegon’a geriye kalan 6 pozisyonu kendilerine yararı olabilicek Lordların oğulları için açıkta bırakmasını söyledi.

 • Lord Kumandan {Açık}
 • Sör Rolly Duckfield
 • {Açık}
 • {Açık}
 • {Açık}
 • {Açık}
 • {Açık}

Ayrıca Bakınız

Beyaz Kitap

Kraliçe'nin Muhafızları

Gökkuşağı Muhafızları