Kral Toprakları

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kral Toprakları
King's Landing.jpg
Konum Taç Toprakları, Batıdiyar
Yönetim Andalların, Rhoynarın ve İlk İnsanların Kralı Kral Toprakları-Baratheon Hanesi , Feodalite.
Din Yedi İnancı
Kuruluş Tarihi 1, Fatih Aegon'un karaya çıktığı an.
Kurucu Aegon I Targaryen
Önemli Yerler Kızıl Kale
Yüce Baelor Septi
Örgütler Kral Muhafızları, Simyacılar Loncası, Altın Pelerinliler

Yedi Krallık'ın Karasu Koyu'na bakan doğu kıyı şeridi üzerinde bulunan Kral Toprakları, Batıdiyar'ın başkentidir. Kralın yerleşkesi olan Demir Taht ve Kızıl Kale burada bulunur. Ana şehir, surlar tarafından çevrilmiştir ve bu surların her tarafına Şehir Muhafızları ya da bilinen diğer adıyla Altın Pelerinliler yerleştirilmiştir. Daha yoksul ve sefil olan halk ise şehrin dışına kurdukları barakalarda yaşarlar. Kral Toprakları çok kalabalık olmasına rağmen Batıdiyar'daki diğer şehirlerle karşılaştırıldığında göz zevkini bozan ve kirli bir yapısı vardır. Şehrin atıklarından gelen pis koku şehir duvarlarının çok uzağından bile hissedilebilir. Kral Toprakları, Yedi Krallık'ın merkezi limanıdır. Bu konuda onunla boy ölçüşebilecek tek rakibi Eski Şehir'dir.

Tarih

Kral Toprakları'nın şu an kurulmuş olduğu ve Taç Toprakları adı verilen bu bölge çok önceden; sadece tepeler ve dağlar bulunan, bir avuç dolusu balıkçının yaşadığı bir alandı ve Nehir ,Menzil ve Fırtına Kralları bu bölgeyi kendi topraklarına eklemek için mücadele veriyordu. Ta ki Fatih Aegon 300 yıl önce Batıdiyar'a gelip, Karasu Nehri'nin ağzındaki en yüksek tepeye,tahta ve topraktan ilk kalesini yapana kadar. Daha sonra Aegon, fetihlerini tamamlayıp tüm Yedi Krallık'ı boyunduruğu altına aldıktan sonra başkentini de; diğer yerlerden daha merkezi ve herhangi başka bir krallığın bir parçası olmayan bu yere kurmaya karar verdi.

400px-Tomasz Jedruszek Kings Landing.jpg

Zamanla şehir, Targeryen kralları tarafından geliştirildi. Kızıl Kale'nin inşası Zalim Maegor döneminde tamamlandı.

1.Rosby Yolu; 2.Ejderha Kapısı; 3.Demir Kapı; 4.Ejderha Çukuru; 5.Shae'nin Evi; 6.Chataya'nın 'Genelev'i; 7.Eski Kapı, 8.Bit Çukuru; 9.Kızıl Kale; 10.Kız Kardeşler Caddesi; 11.Tanrı Kapısı; 12.Lostracılar Meydanı; 13.Simyacılar Loncası; 14.Kanca; 15.Yüce Baelor Septi; 16.Çamurlu Yol ; 17.Balıkçılar Meydanı; 18.Nehir Kapısı; 19.Tobho Mott'un Dükkanı; 20.Çelik Caddesi; 21.Liman; 22.Aslan Kapısı; 23.Nehir Yolu; 24.Balık Pazarı; 25.Turnuva Alanı, 26.Kral Kapısı; 27.Kralyolu

Şehir; hemen hemen bir kare şeklinde, birkaç kilometrelik bir alana yayılmış yüksek duvarlarla korunan bir yerdir. Şehre giriş için kullanılan başlıca yedi kapı vardır. Şehrin içinde; İbadethaneler, limanlar, tahıl ambarlar, tuğladan depolar, ahşap hanlar, esnaf tezgahları, meyhaneler, mezarlıklar ve genelevler bulunur. Bir tane de balık pazarı vardır. Limanda yüzlerce rıhtım bulunabilir. Binaların arasında ağaçlı geniş yollar, eğri büğrü caddeler vardır. Çamur Kapısı 'nın girişinde bulunan ve Üç Fahişe olarak adlandırılan üç mancınık şehrin savunmasını güçlendirmek için dönemin Kral Eli Tyrion Lannister tarafından yaptırılmıştır.

Kuzey sahili, Karasu tarafından çevrelenen şehir, adlarını Aegon ve iki kız kardeşinden alan, 3 yüksek tepenin üstüne kurulmuştur; Kızıl Kale, Yüksek Aegon Tepesi'nin üstüne inşa edilmiştir, kraliyete ait olan kale, şehrin güney doğu köşesinde bulunur ve Karasu Koyu'nu direk tepeden görür. Visenya Tepesi ise yedi kristal kuleli Baelor'un Yüce Septi ile taçlanmıştır. Kuzeydeki Rheanys Tepesi 'nde de çökmüş bir harabeye dönüşmüş, bronz kapıları yaklaşık bir asırdır kapalı olan Ejderha Çukuru bulunmaktadır.

Yoksul halk, Bit Çukuru denilen bölgede ikamet eder. Bit Çukuru'nun dar ve labirent gibi cadde ve geçitleri vardır ve şehrin dilenci kısmının büyük bir bölümü burada yaşar. Ayrıca buradaki insanların büyük bir bölümü hayatı boyunca bir kase kahverengi denilen ve içine diğer sebzelerle birlikte fare ve ölü insan eti de katıldığı sanılan esrarlı bir güveçle beslenirler. Şehrin en zenginleri ise Rheanys Tepesi'nin diğer tarafında yaşarlar. Kesin olmayan bir kaynağa göre 'Eski Kapı'ya yaklaştıkça zenginler de artar.

Büyük turnuvalar; şehrin dışında, Karasu Koyu'nun yanında yapılır.

Şehir Kapıları

Yedi, Batıdiyar'da kutsal bir sayı olduğundan Fatih Aegon,başkenti olan Kral Toprakları'na her biri yivli, ağır yedi kapı yaptırmıştır. Bunlar;

 • Ejderha Kapısı
 • Aslan Kapısı
 • Nehir Kapısı(Çoğunlukla 'Çamur Kapısı' olarak bilinir.)
 • Eski Kapı
 • Tanrı Kapısı
 • Kral Kapısı
 • Demir Kapı 'dır.

Önemli Yerler

 • Kızıl Kale; Yüksek Aegon Tepesi'nin üstünde bulunan ve kraliyet ailesinin ikamet ettiği kale.
 • Yüce Baelor Septi; En Mütedeyyinler adı verilen din grubunun, Yüce Septon'la birlikte toplandığı Yedi'nin kutsal Sept'idir. Visenya Tepesi'nde bulunur.
 • Ejderha Çukuru; Targeryen ejderhalarını barındırmak için kullandıkları, şu anda çökmüş olan büyük bir kubbe. Bronz kapıları yaklaşık bir asırdır kapalıdır. Rheanys Tepesi'nde bulunur. Kız Kardeşler Caddesi, burası ve Yüce Baelor Septi arasındadır.
 • Simyacılar Loncası; Rhaenys Tepesi'nin altından, Visenya Tepesi'ne kadar devam eder. Buranın altında simyacılar çılgınateş yaparlar ve depolarlar.
 • Bit Çukuru; Kral Toprakları'ndaki yoksul ve perişan bir bölgedir. Ahır ve domuz boku kokan bu pis yerde sokaklar boyunca şaraphaneler, genelevler ve güveççiler bulunur ve güveççi dükkanlarının çoğu bir kase kahverengi* adı verilen çorbayı satarlar.
 • Arya Stark, kendisini yakalamaya gelen,Meryn Trant'ı atlatıp Kızıl Kale'den kaçmasının ardından haftalar boyunca gizlenmek için Bit Çukuru'nu kullanmış ve karnını doyurmak için tahta kılıcıyla yakaladığı güvercinleri güveççilere vererek kendine 'bir kase kahverengi' alabilmiştir.Arya'nın tadını kötü bulmadığı bu garip maddenin içinde "arpa,havuç,soğan,turp ve bazen elma bulunur,ve tabii bir de nerden geldiği belli olmayan 'et' parçaları..."
Arya Stark, Bit Çukuru'ndayken, (1.sezon 9.bölüm)

Caddeler, Meydanlar, Diğer Yerler

 • Kız Kardeşler Caddesi; Adı, Visenya ve Rheanys Tepeleri arasında olması sebebiyle Kız Kardeşler Caddesidir. Simyacılar Loncası'na bu caddeden gidilebilir.
 • Çelik Caddesi; Çoğu demirci ocağı bu sokaktadır. Sokak; Nehir Kapısı'nın yanındaki pazardan başlar ve Visenya Tepesi'ne doğru yükselmeye devam eder. Demirhane ne kadar yüksekteyse o kadar pahalıdır.
 • Un Caddesi; Cadde boyunca sayısız fırın bulabilirsiniz. Caddenin aşağısında ise karışık geçitler ve çapraz sokaklar vardır.
 • İpek Caddesi; Cadde boyunca fiyatları değişkenlik gösteren çeşit çeşit genelev bulunur.
 • Bofa Sokağı; Cersei bir keresinde Jaime'yle bu sokaktaki bir handa gizlice buluşabilmek için hizmetçi kılığına girmiştir
 • Domuzyolu Sokağı; Sokaktaki, yanyana dizilmiş kırık camlı ahşap ve taş binaların üst katları yere doğru o kadar eğimlidir ki çatılar öpüşüyormuş gibi görünür.
 • Karagölge Sokağı; Kızıl Kale'nin kuzey kapısında başlayan kıvrımlı bir yoldur.
 • Çamurlu Yol; Balıkçılar Meydanı'ndan itibaren başlayan bir sokaktır.
 • Sidiksu Dönemeci; Bit Çukuru civarında bir yerde olduğu tahmin edilen bu dönemeçten etrafa; yenilen kahverengi çorbalar yüzünden kanlı ishal bulaştığı Jacelyn Bywater tarafından rapor edilmiştir.
 • Balıkçılar Meydanı; Çamur Kapısı'nın yanında bulunur.

Nüfus

Kılıçların Fırtınası kitabında, Tyrion, şehrin nüfusunun beş yüz binin üzerinde olduğunu tahmin etmesine rağmen bu rakam savaşlarda ya da kış mevsimi olduğunda insanların şehre sığınmaya gelmesinden dolayı değişiklik gösterebilir.

George R. R. Martin bu şehrin nüfusunun ortaçağdaki Londra ya da Paris'ten çok olduğunu; Konstantinopolis ya da Antik Roma'dan ise az olduğunu belirtmiştir.(Her iki şehrin nüfusu da 1.000.000'a yakındır)

Ordu

Şehir Muhafızları ya da bilinen diğer adıyla Altın Pelerinliler şehrin ana askeri yapısını oluştururlar.Sayıları iki bini bulmakla beraber bu rakam savaş dönemlerinde arttırılır. Kraliyet Filosu Karasu Koyu girişini gözler ve zaman zaman Koy ve Nehirde devriyeye çıkar.