Kral Yolu

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara

Kral Yolu, Yedi Krallık'taki ana karayoludur ve neredeyse 200 mil uzunluğundadır. En kuzeyde Sur'daki Kara Kale'den başlar. Güneye, Kışyarı'na oradan doğruca Moat Cailin'e gider ve Boğaz'dan direk başkent Kral Toprakları'na ulaşır. Fırtına Toprakları'na devam eder. Eski Valyria yolları kadar muazzam olmasa da kuzeyden güneye olan ticareti ve yolculuğu hızlandırır.

Kral Yolu'nun haritası

Tanım

200 yıl önce, Kral Arabulucu Jaehaerys I Targaryen tarafından inşa ettirilmiştir.Yapısı ve kalitesi yer yer değişir. Ana bölümü Kral Toprakları ve Boğaz arasındaki kesimdir ve sayısız hanlar, çiftlikler yol boyunca dizilidir. Kral Toprakları'nın biraz kuzeyinde yol ileri geri dolambaçları olan iki ana toprak yola dönüşür. Boğaz'a kadar geçit olarak devam eder. Boğaz'ın kuzeyinde ve Kral Toprakları'nın güneyinde yollar açılır ve hanların aralıkları artar, oda sayıları azalır.

Güzergah

Yol, Fırtına Toprakları'ndaki Fırtına Burnu Kalesinin bulunduğu Gemikıran Koyu'ndan başlar. Bronz Geçit'i ve Kral Ormanı'nı geçer, Karasu Koyu'na, Taç Toprakları'ndaki Kral Toprakları'nın Nehir Kapısı'nın karşısına ulaşır. Şehirde Batı Toprakları'ndan gelen Altın Yol ve Menzil'den gelen Gül Yol ile buluşur. Şehrin içinden geçerek Ejder Kapısı'ndan kuzeye devam eder. Tanrı'nın Gözü'nün güneyinden geçer ve Nehir Toprakları'ndaki Harrenhall'a uğrar. Kral Yolu, Kavşak Hanları'nda Üç Dişli Mızrak'tan gelen Nehir Yolu ve Arryn Vadisi'nden gelen yol ile birleşir. Lord Harroway'in kasabası yakındadır. Yeşil Çatal ve İkizler'in doğusundan kuzeye ilerler. Cranogmen bataklık boyunca başka yollar bilse de Boğaz'a kadar bilinen tek güvenli yol Kral Yolu'dur. Moat Cailin'in heybetli kalıntıları kuzey şeridini korur.

Moat Cailin'den sonra Höyükler, Kurt Ormanı ve Beyaz Bıçak'dan kuzeye Kışyarı'na ulaşır. Kışyarı'ndan sonra yol seyrekleşir ve birkaç çiftliğe rastlar. Çevresinde taş dağ yolları vardır. Kışyarı'nın kuzeyine ve Kurt Ormanı'nın kuzeydoğusuna 3 günlük sürüşten sonra batıda Uzun Göl ve Son Yürek'e gider. Umber Hanesi'nin topraklarından çıktığında Gece Nöbetçileri'nin topraklarına girer. Mole'ün Kasabası ve Kara Kale'ye gidene kadar Gift'ten geçer ve en son Sur'da sona erer.

Dizide Kral Yolu

Alıntılar

Kral Yolu bu kadar kuzeyde tehlikeli olabilir. - Jeor Mormont

Bu günlerde deniz Kral Yolu'ndan daha güvenli. - Eddard Stark

Sizin yerinizde olsam Kral Yolu'ndan uzak dururdum. Kötüden kötü olduğunu duydum. Kurtlar ve arslanlar, her gördüğünü yağmalayan barbar adamlar.. -Brienne, Jaime ve Cleos Frey'e bir köylü