Kralların Çarpışması

Game Of Thrones Viki sitesinden
Şuraya atla: kullan, ara
Kralların Çarpışması
Kralların çarpışması birlikte-500x500.jpg
Türkiye Kapağı
Yazar George R. R. Martin
Orjinal İsim Clash of Kings
Çevirmen Sibel Alaş
Ülke Türkiye
Dil İngilizce(ORJ)
Türkçe
Kitap Serisi Buz ve Ateşin Şarkısı
Tür Fantastik
Yayıncı Epsilon Yayınevi
Yayınlanma Tarihi Kasım 2011
İngilizce Yayınlanma Tarihi Kasım 1998 (UK)
Mart 1999 (US)
Sayfa Sayısı 1. Kitap (504)
2. Kitap (488)
ISBN 9789944824644 (TR)
Önceki Taht Oyunları
Sonraki Kılıçların Fırtınası

Kralların Çarpışması; George R. R. Martin tarafından yazılan Buz ve Ateşin Şarkısı serisinin ikinci kitabıdır. Kitap ilk olarak İgiltere'de 16 Kasım 1998 tarihinde çıkmış, buna müteakip Mart 1999'da Amerika'da yayınlanmıştır. Mayıs 2005'te John Howe tarafından çizilip Meisha Merlin yayımlanan sınırlı edisyonu yayımlanmıştır.

Kralların Çarpışması aynı zamanda "Taht Oyunları" masa oyununun da ilk genişleme paketidir.

Hikayenin Özeti

Kralların Çarpışması Taht Olayları'nın bitişinden hemen sonraki olayları ele alır. Yedi Krallık savaştan etkilenmekte, Gece Nöbetçileri Sur'un Kuzeyi'ne sefere hazırlanmakta, uzak doğuda ise Daenerys Targaryen Yedi Krallık'a dönüp doğum hakkını almaya çalışmaktadır.

Roman, tarih olarak 299AL yılında geçer.

Yedi Krallıkta

Savaş, Greyjoy Hanesi'nin de katılmasıyla daha karmaşık bir hal alır. Greyjoylar Robb Stark'ın müttefiklik teklifine Kuzey Toprakları'nın batı sahillerini işgal ederek cevap verirler. Demirdoğumlu akıncılar Taşlı Kıyı'ya saldırırken çoktan Moat Cailin, Torrhen Kalesi ve Derinorman Kalesi'ni ele geçirmişlerdir.

Kışyarı'nda ise Bran kaleyi yönetmektedir. Aynı zamanda bazı garip rüyalar görür. Eddard Stark'ın yakın arkadaşı olan Howland Reed'in Bozsu Gözcüsü'nden gelen çocukları Jojen Reed ve Meera Reed ile arkadaş olur.

Stannis Baratheon ise kendini Westeros'un kralı ilan eder ve Dar Deniz lordları ile doğudan gelen R'hollor'un kızıl rahibelerinden Melisandre'nin desteğini görür. Kardeşi Renly Baratheon'un da krallığını ilan etmesine sinirlenir ve kardeşinin kalesi Fırtına Burnu'na doğru ilerleyip Renly'i sindirmeyi amaçlar. Catelyn Stark da Lannisterlara karşı ittifak kurmak üzere Renly ile buluşur. Barış görüşmeleri çetin geçer ve Renly Baratheon büyük ordusuyla abisini yok etmeyi tercih eder. Ama gizemli bir gölge Renly'i kendi çadırında öldürür. Catelyn Stark ve diğer tanık bakire savaşçı Brienne Tarth bu olayı gördüklerinde şok olurlar ve kendileri suçlanacaklarından dolayı kaçarlar. Renly Baratheon'un ölümü sonrası Fırtına lordlarının Stannis'e katılmaktan başka şansları kalmaz. Fırtına Burnu'nun kale muhafızı Cortnay Penrose ise bu karara direnir ve bunun sonucunda Stannis'in sadık adamı Sör Davos Seaworth'un yardımıyla Melisandre kaleye küçük bir tekne ile gelip "gölge" doğurur ve bu gölge Cortnay Penrose'u öldürür.

Kral Toprakları'nda ise Tyrion Lannister El Tywin Lannister'ın vekilliğini yapmaya gelir. Tyrion şehrin savunmasını geliştirirken, ablası Cersei Lannister'a karşı türlü entrikalar çevirirmekten de geri kalmaz. Renly'nin ölümünü öğrendikten sonra Tyrion iki yol belirler. Tyrelllerin Stannis'e katılmayacağını bildiğinden dolayı Tyrellere daha iyi bir teklif vaat eder. Aynı zamanda da Martelllerin de savaşta kendi safında savaşa çeker. Petyr Baelish'i Tyrellere barış görüşmeleri için yollarken Dorne'a da bazı elçiler yollar. Petyr'ın yardımlarından dolayı onu Harrenhal lordluğuyla ödüllendirir. Karşılıklı görüşmeler de evliliklerle tamamlanır. Lord Mace Tyrell, kızı Margaery Tyrell'i Kral Joffrey Baratheon ile evlendirmeyi kabul ederken; Prens Doran Martell de oğlu Trystane Martell'i prenses Myrcella Baratheon ile evlendirmeyi kabul eder.

Theon Greyjoy'sa Kışyarı'nı küçük bir asker grubuyla ele geçirerek Bran Stark ve Rickon Stark'ı esir alır. Theon'un ablası Asha Greyjoy kaleyi yıkıp Kuzeyli adamlar oraya varıp kaleyi almadan önce kaçmayı teklif eder ama Theon bunu reddeder. En sonunda güçlü bir Kuzeyli ordu Bran Stark ve Rickon Stark'ın cesetlerini teşhir etmek için kaleye varırlar. Ama kale kuşatma altındayken Roose Bolton'un piçi Ramsay Kar'ın komuta ettiği ordu kaleye gelip kuşatmayı kırar. Theon hevesle yeni "müttefiklerine" kapıyı açar fakat Ramsay onu ihanetinden dolayı esir alır. Sonuç olarak Boltonlar Kışyarı'nı yerle bir ettikten sonra Dehşet Kalesi'ne dönerler. Bran ve Rickon tehlikenin geçtiğinden tam olarak emin olduklarında saklandıkları yerden çıkarlar. Bran ve Reed kardeşleri Sur'un Kuzeyi'ne gidecekken Kışyarı'nın hizmetçilerinden Yabanıl Osha Rickon'u güvende tutacağına dair söz verir.

Robb Stark ise Kuzeyli ordusuyla birlikte Batı Toprakları'nda Lannisterlara karşı Oxcross'ta, Ashemark'ta Sarp Kayalık'ta zaferler kazanmaya devam etmektedir. Tywin isteksizce Harrenhal'dan çıktı ve Nehirova yakınlarında ırmağı geçmek isterken Catelyn Stark'ın erkek kardeşi ve ihtiyar Hoster Tully'nin varisi Edmure Tully tarafından durduruldu. Bu durdurma Lannister'ların Robb'un peşine düşmesini önledi, ama Lannister'ların hızla güneye gidip yeni müttefikleri Tyrell'lere katılmalarını sağladı.

Arya Stark ya da "Arry" ise, Yoren ve Gece Nöbeti'ne katılacak çaylaklar ile birlikte Kuzey'e gitmektedir. Ama Tanrı Gözü sahillerinde Sör Amory Lorch'un komutasındaki Lannister süvarileri gruba saldırmış ve Yoren'i öldürmüştür. Arya; Gendry, Al Turta ve Lommy Yeşilel ile kaçmış, bu sırada Yoren'in Sur'a götürdüğü üç suçlu Jaqen H'ghar, Rorge ve Isırık'ın hayatını kurtarmıştır. Kısa bir süre sonra Arya, Gendry ve Al Turta Sör Gregor Clegane'in askerleri tarafından yakalanmış, bu sırada Lommy Yeşilel de hayatını kaybetmiştir. Arya ve arkadaşlarını askerler Harrenhal'a hizmetçi olarak götürmüşlerdir.

Arya, Harrenhal'da hizmetçi olarak çalışırken ismini "Gelincik" olarak değiştirir. Bu sırada H'ghar, Rorge ve Isırık ise Cesur Dostlar'ın üyeleri olarak tekrar karşımıza çıkarlar. Arya'nın saldırıda hayatını kurtarmasından sonra Jaqen, Arya'nın seçtiği üç kişiyi öldüreceğine dair söz verir. Arya'nın üç seçimi: Gregor'un askerlerinden Chiswyck'i, Arya'nın gözetmen hizmetçisi Weese'i ve Jaqen'in kendisini seçmiştir. İlk iki ölüm sıkıntı olmadan tamamlanmışken üçüncü seçimi Jaqen'in kabul etmemesi üzerine Arya, Cesur Dostlar tarafından esir alınan Robett Glover'ı esir tutan Lannister askerlerini öldürmesi konusunda baskı yapar. Glover'ın serbest kalmasından sonra Cesur Dostlar taraf değiştirerek Kuzeylilere katılırlar. Kalenin kontrolü Roose Bolton'a geçer ve Arya, Roose'un bardak taşıyıcısı olarak hizmete devam eder.

Stannis Baratheon'un ordusu gemilerle Kral Toprakları'na ulaşır. Tyrion, Baratheon donanmasını Karasu'da körfezin başına dev bir zincir gerdirerek sıkıştırır ve gemilerin yakınına döşediği çılgınateşle dolu varilleri patlatır. Ağır kayıplara rağmeni Stannis'in askerleri kuzey sahillerinden saldırıya geçer fakat Tyrion'un cesurca hücumuyla püskürtülürler. Tyrion savaş meydanında Kral Muhafızı Mandon Moore tarafından neredeyse öldürülecekken yaveri Podrick Payne onu kurtarır. Savaş Stannis'in hiç ummadığı anda Tywin ve Tyrelllerin saldırısıyla savaş biter. Stannis birkaç bin askeri ve birkaç gemisiyle savaş alanını terk eder.

Sur'da

Gece Nöbetçileri Sur'un kuzeyine, Tekinsiz Orman'a doğru sefere başlar. Craster'ın Kalesi'nde, Craster adındaki Nöbet'in muhbiri olan yabani bir adamın yanında kalırlar. Daha sonraları kuzeye yürümeye devam ederler ve sağlam bir mevzilenme alanı sağlayan İlk İnsanların Yumruğu olarak bilinen harap ormanda kamp kurarlar. "Sur'un Ötesindeki Kral" Mance Rayder'ın eylemleri hakkında endişe duyan Lord Kumandan Jeor Mormont, Jon Kar ve Qhorin Yarımel'i Çığlık Geçidi'ne keşif görevine yollar.

Çığlık Geçidi'nde Qhorin ve Kar dağlardaki yabanıl hareketlerinin boyutlarının çok fazla olduğunu keşfederler. Ama daha sonrasında köşeye sıkıştırılırlar ve Yarımel, Kar'ın yabanılların arasına sızarak Nöbet'e ihanet etmiş gibi görünmesini ve bilgi toplamasını emreder. Yabanılları ikna etmek amacıyla Jon, Qhorin'i öldürür. Daha sonrasında Yabanıl bir kız olan Ygritte, Jon'un Mance Rayder'la konuşma isteğini onaylar.

Doğu'da

Üç ejderha yavrusuna rağmen Daenerys Targaryen'ın takipçileri çok azalmıştır. Kocası Khal Drogo tarafından yönetilen büyük Dothraki ordusu parçalanmış, Daenerys'in yanında yalnızca; Kansüvarileri, Sör Jorah Mormont ve birkaç yüz kişi kalmıştır. Ama yine de Daenerys'i "Ejderhaların Anası" ve "Ateş Geçirmez" ilan etmişler, onu takip edeceklerine dair yemin etmişlerdir.

Daenerys; unutulmuş Kızıl Boşluk'ta doğuya doğru yol almış, terk edilmiş eski bir şehir olan Vaes Tolorro'ya varana kadar zor koşullardan dolayı çoğu takipçisini kaybetmiştir. Orada temiz su ve meyve bulmuşlar, biraz olsun rahatlamışlardır. Daenerys'in kansüvarileri alanın etrafını taramışlar ve Yeşim Denizi'nin yakınlarında büyük ticaret şehri Qarth'ı bulmuşlardır. Qarhlılar, Daenerys ve ejderhalarını sevmişler fakat Westeros'taki tahtı alma davasına katılmayı reddetmişlerdir. Daenerys, Ölümsüzler Sarayı'na oradaki kahinlerle ittifak yapmak için gitmiş fakat orada kafa karıştırıcı imgelerle karşılaşmıştır. Daenerys'in ejderhası Drogon Ölümsüzler Sarayı'nı yakmış, bunun üzerine Qarthlılar Daenerys'ten şehri terk etmesini istemişlerdir. Bu olaylara müteakip, kahinlerin tuttuğu bir suikastçi Daenerys'i öldürmeye çalışmış fakat Güçlü Belwas ve onun yaşlı yaveri Arstan Beyazsakal tarafından engellenmiştir. Belwas ve Arstan; Illyrio Mophatis'in adamları olduklarını ve Daenerys'i Pentos'a geri götürmek istediklerini söylerler. Daenerys, Özgür Şehirler'e dönmeyi kabul eder.

Karakterler

Ödüller ve Adaylıklar

  • Locus Ödülü - En İyi Roman (Fantastik) (Ödül) (1999)
  • Nebula Ödülü - En İyi Roman (Adaylık) (2000)
  • Ignotus Ödülü - En İyi Roman (Yabancı) (Ödül) (2004)

Televizyona Uyarlama

Kılıçların Fırtınası, HBO tarafından "Game Of Thrones" dizisinin ikinci sezonunda televizyona uyarlanmıştır. Çekimler Temmuz 2011'de başlamış ve Kılıçların Fırtınası ilk olarak "Game of Thrones"un ikinci sezonunun ilk bölümünde, 1 Nisan 2012'de gösterilmeye başlanmıştır.

Ayrıca

Gameofthronestr Forumu'nda Kralların Çarpışması Hakkında Tartışmalar